Pühapäevani saab osleda „Pentaxi Aasta Portreefoto“ konkursil
autor: Kettrud Pai

Selle pühapäevani, 6. juunini on kõigil fotohuvilistel võimalus osa võtta portreefoto konkursist, mille võitjat ootab ees 25 000 kroonine auhind. „Pentaxi Aasta Portreefoto“ konkurss on veebipõhine, fotod tuleb üles laadida www.snap.ee pildikeskkonda. Võistlusele laekunud pilte saab vaadata siin. Hetkel on osalemas 1051 fotot.

Võistlus toimub kahes kategoorias – täiskasvanud ja lapsed. Žürii hindab tööde puhul loovust, tehnilist teostust ning autori poolset portreežanri tõlgendust. Auhinna pälvivad mõlema kategooria kolm parimat tööd.

Auhinnafond täiskasvanute kategoorias on kokku 38 000 krooni ning laste kategoorias 10 000 krooni. Võidusumma eest saab võitja valida kaupa Photopointi kauplustest. Oma lemmikpildi saab valida ka publik, võistlustöödele on võimalik hääli anda 07-13. juuni.

Portreefotosid hindab 5-liikmeline Eesti fotograafidest koosnev žürii. Võidutööd kuulutatakse välja 14. juuni 2010. Konkursi tingimused leiad siit.

Panasonic Lumix DMC-FX70 digikaamera – puutetundlik ekraan ja valgusjõuline objektiiv
autor: Lauri Veerde

Panasonic lubab augustikuus poelettidele tuua uue ning vägagi esinduslike näitajatega kompaktkaamera nimega Lumix DMC-FX70. Selle 5x suumiga Leica objektiiv suudab pildile jätta vaatenurga, mis on ekvivalentne 24 mm fookuskaugusele 35 mm filmi kasutava kaamera ees. Kõige laiemas asendis on see värinastabilisatoriga varustatud objektiiv märkimisväärselt valgusjõuline – f/2.2. Maksimaalse fookuskauguse puhul on suurimaks avaks siiski vaid 5.9.

DMC-FX70 taga on 3″ puutetundlik LCD-ekraan – üpris tavapärase lahutusvõimega 230 000 pikslit. Teravustamispunkti saab valida sõrmega ekraani puudutades. Kaamera filmib 1280 x 730 px suurust, AVCHD vormingus HD videot, sisemälu on 40 MB, mälukaartideks sobivad SD/SDHC/SDXC salvestid. Aparaat tuleb müügile ainult mustas värvitoonis, Saksamaal saab selle hinnaks olema 329 eurot.

Panasonicu ametlik pressiteade.

Panasonicult kalasilm Micro Four Thirds hübriidkaamera ette
autor: Lauri Veerde

Panasonic annab teada, et on valmis saanud Micro Four Thirds kaamerate ette sobiva ülilaia vaatenurgaga objektiivi LUMIX G Fisheye 8mm/F3.5. Esmakordselt pea aasta tagasi IFA 2009 elektroonikamessil näidatud kalasilma vaatenurgaks on 180° ning fookuskauguseks 8 mm. täiskaadersensoriga kaamera ees oleks ekvivalentseks fookuskauguseks 16 mm.

Panasonic esitleb seda kui maailma väikseimat ja kompaktseimat vahetatavate digikaamerate jaoks valmistatud kalasilmobjektiivi. Kui väikest ja kompaktset siis täpsemalt – seda firma oma pressiteates ei maini. Küll aga mainitakse, et konstruktsioonis on kasutatud ED elementi ja lähimaks teravustamiskauguseks on 0.1 m. Seitse diafragmalaba loovad ilusaid bokeh-efekte tekitava ümara ava.

LUMIX G Fisheye 8mm/F3.5 objektiivi on turule oodata juulikuus.

Karbist välja: Manfrotto kuulpea 327RC2
autor: Lauri Veerde

Manfrotto andis kolm kuud tagasi teada kahest uuest külgmise juhtpidemega joystick-tüüpi kuulpeast. Nendeks olid kompaktne ja kerge, polümeerist valmistatud käepidemega 324RC2 ja magneesiumsulamist 327RC2.  See viimane - 327RC2 – on alates tänasest saadaval kõikides Photopointi kauplustes. Vaatame, mida tal pildistajale pakkuda on.

Karbis on: Manfrotto 327 kuulpea koos RC2 kiirkinnitusplaadiga, kaks kuuskantvõtit ja kasutusjuhend.

327RC2 koos paelaga, mis hoiab linki allavajutatud asendis.

Link oma tavapärases, lukustatud asendis.

Vesilood on kuulpea puhul asendamatuks abivahendiks horisondi sirgena hoidmiseks.

Manfrotto uute kuulpeade suurim erinevus vanemate versioonidega võrreldes (nt 322 RC2) on nende väiksem kaal. Grammid on kaotatud kuuli arvelt – nii 324RC2 kui ka 327RC2 kuulid on valmistatud roostevabast terasest ning on seest tühjad. Uus materjal ja tehnoloogia avalduvad Manfrotto sõnul väiksemas kaalus ning paremas haardes.

Võrdluseks: 322RC2 kaalub 0,7 kg, meie fotodel figureeriv 327RC2 aga 0,62 kg.

Manfrotto 322 RC2 Heavy Duty Grip Action kuulpeaga saad tutvuda Point TV 26ndas osas “Manfrotto kuulpead (kõige viimane näidatav).

Kiirkinnitusplaadiks on ikka seesama vana hea kummeeritud pinnaga RC2.

Samamoodi, nagu vanemal – 322RC2 mudelil – on ka 327RC2 kiirkinnitusplaadi lukustus varustatud turvahoovaga (alumine, väiksem). Ainult ülemist hooba tõmmates kiirkinnitusplaat pea küljest ära ei tule.

Selleks, et kiirkinnitusplaat kuulpea küljest lahti tuleks, on vaja enda poole tõmmata ka alumist lukustushooba. Kui  322RC2 mudeli puhul jäi alumine hoob enda poole tõmmates lukustamata asendisse pidama, siis uuel versioonil ei jää. Nii peab kiirkinnitusplaadi eemaldamiseks liigutama kahte hooba üheaegselt.


327RC2 kuulpea sobib nii parema- kui ka vasakukäelistele. Vasaku käe järgi seadistamiseks tuleb kaks kruvi välja keerata – siis saab kiirkinnitusplaadi teistpidi keerata.

Kaamera ja kiirkinnitusplaadi vahelise suhte loomiseks ei ole vaja taskust ühekroonislist otsida.

Kui vanemal versioonil oli friktsiooni seadistamise ratas käepideme peal, siis 327RC2 kuulpeal on see käepideme all. Kadunud on friktsiooni oleku punane indikaator käepideme ääres.

Parema haarde kindlustamiseks (võimalik ka, et kaalu vähendamiseks) on käepideme peal kummeeritud ala.

Terasest kuul peaaegu kogu oma hiilguses.

Pentax uuendab kompaktkaamerate tarkvara
autor: Lauri Veerde

Pentax on võtnud nõuks uuendada oma 2010 aasta kompaktkaamerate tarkvara. Optio I-10, Optio W90, Optio H90 ja X90 jaoks on nüüd saadaval uuendus, mis teeb juhtmevaba failiedastusvõimalust pakkuvate Eye-Fi SD mälukaartide kasutamise senisest mugavamaks. Uuendus:

  1. Hoiab Eye-Fi mälukaardi seadistused alles ka siis, kui kaamera välja jülitada
  2. Katkestab automaatselt failide juhtmevaba edastamise juhul kui aku laetuse tase langeb nii palju, et indikaator muutub kollaseks.

Tarkvarauuendust saab alla laadida Pentaxi veebilehelt:

Fujifilm FinePix HS10 tarkvarauuendus
autor: Lauri Veerde

Fujifilm annab teada tarkvarauuendusest oma 30× suumobjektiiviga digikompaktkaamerale FinePix HS10. 2010 aasta veebruaris esitletud aparaadi tarkvarauuendus parandab järgmised hälbed:

  1. RAW faili Fuji enda “RAW Fail Converter” pilditöötlustarkvara abil ilmutades on tulemusel näha joon, millel värvid veidi muutuvad
  2. Aku laetuse kriitilise taseme indikaator lülitub liiga vara sisse
  3. Kui kaamera seadete menüüs on “Image Disp” valikuks seatud “Zoom”, siis võib juhtuda, et pildistatud foto saab rikutud ja ei avane.

FinePix HS10 tarkvarauuendust v1.02 saab alla laadida Fujifilmi veebilehelt.

Pentax 645D müügilejõudmine Jaapanis lükkub edasi
autor: Lauri Veerde

Pentax on andnud teada, et mai lõpus planeeritud keskformaatkaamera 645D turulejõudmine Jaapanis lükkub mõne nädala võrra edasi. Otsuse põhjuseks oli oodatust suurem nõudlus kaamerale. Pentaxi sõnul ületasid tellimused planeeritud koguseid ning nii tuleb nüüd aparaate kiiresti juurde vorpida. Uueks tähtajaks on 11. juuni.

Pentax 645D on suurte mõõtmete ja 40 megapiksliga sensoriga keskformaatkaamera, mida teistest samalaadsetest eristab soodsam hind ning rohkem kasutusvõimalusi. 645D on esimene keskformaatkaamera, mis on varustatud ilmastikukindlate tihenditega (nii kaamera kui ka sellega koos esitletud 55mm f/2.8 objektiiv). See on suunatud nii amatöör- kui ka professionaalsetele fotograafidele ning sobilik nii stuudio- kui ka maastikupildistamiseks.

Pentax 645D müügile jõudmine Euroopas ei ole veel kindel. Pentax teatas juba kaamerat esitledes, et jälgib, kuidas kaamera võetakse vastu koduturul, uurib Eurooplaste huvi selle vastu ning võtab tulemustest lähtuvalt vastu otsuse. See esimene tulemus tundub olevat vana maailma jaoks igati positiivne.

Canon 5D Mark II tarkvarauuendus v2.0.7
autor: Lauri Veerde

Canon annab teada, et on oma veebilehele alla laadimiseks seadnud tarkvarauuenduse oma täiskaadersensoriga digitaalsele peegelkaamerale EOS 5D Mark II.   Uuendus on tähistatud numbrimärgiga 2.9.7 ja see parandab järgmised kõrvalekalded tarkvaraversioonidega 2.0.4 ja 2.0.3 varustatud  aparaatide töös:

  1. Mõningate Canoni objektiivide puhul täheldatud ava müstiline liikumine manuaalse ja Av säriprogrammiga filmimisel
  2. LCD-ekraanil ja pildiotsijas kuvatava säritusindikaatori näitude harvaesinevad erinevused manuaalrežiimis pildistades
  3. Juhtmevaba failide edastaja (WFT-E4 või WFT-E4 II) ei pruugi alati lülituda FTP ülekannete puhul automaatselt välja.

Canon EOS 5D Mark II tarkvarauuendust v2.0.7 saab alla laadida Canoni veebilehelt.

GIMP fototöötlusprogrammi tasuta kursus fotokursus.ee veebilehel
autor: Lauri Veerde

Fotokursus.ee veebilehel alustab täna ilmumist kursus, mis keskendub pilditöötlusprogrammile GIMP. Nagu GIMP ise, on ka seda tutvustav kursus kõigile fotokursus.ee külastajaile tasuta. Kursuse autoriks on Tartu Kõrgema Kunstikooli fotograafia eriala üliõpilane Marge Nelk, kes on GIMP fototöötlusprogrammi oma piltide töötlemiseks kasutanud alates 2000 aastast.

Kursus alustab oma ilmumist kahe peatükiga – esimene on sissejuhatava olemusega üksus, mis räägib GIMPi ajaloost, selle vajalikkusest ja välimusest ning juhendab huvilist GIMPi oma arvutisse paigaldama. Teine peatükk sukeldub juba GIMPi tööriistade ning olulisemate dialoogiaknate kirjeldamisse.

Sealmaal teeb kursus praegu pausi, et juba kahe nädala pärast edasi minna. Järgmised peatükid hakkavad ilmuma iga kahe nädala tagant – esmaspäeviti. Lõpptulemusena saab kursus koosnema seitsmest keskmise pikkusega peatükist, millele lisanduvad veel praktilised õpetused kindlates olukordades toimimiseks ning konkreetsete toimingute sooritamiseks.

GIMP on tasuta alla laetav ja arvutisse paigaldatav fototöötlusprogramm, milles on olemas kõik funktsioonid, mida nii algaja kui ka juba edasijõudnud fotohuviline oma piltide töötlemiseks vajab. Seda võib kasutada lihtsaks joonistamiseks-maalimiseks, Alg- või edasijõudnute tasandil fotode töötlemiseks, massiliseks piltide vormindamiseks ja töötlemiseks jne. GIMP on pidevas arengus, selle funktsionaalsust saab veebist alla laetavate pluginatega laiendada ning edasijõudnud kasutajad saavad luua koguni oma scripte. Kõik see on vabalt kättesaadav veebilehel gimp.org.

Ei ole vaja karta, et GIMPi kursus mingist ajast alates enam tasuta kättesaadav ei ole. Nagu GIMP ise, nii on ka Photopointi fotokursuse veebilehel olev GIMPi kursus tasuta praegusest ajast igavesti. Kursuse lugemiseks ei pea isegi läbima tüütut registreerimise kadalippu – vajuta aga lingile ning oledki sees.

GIMPi tasuta kursus Fotokursus.ee veebilehel.

Point TV – 28. Tamroni 60 mm f/2.0 makroobjektiiv
autor: Lauri Veerde

Tamroni 60 mm f/2.0 on maailma kõige valgusjõulisem makroobjektiiv. Kui tavaliselt on 1:1 suurendusega objektiivide maksimaalseks avaarvuks 2.8, siis Tamronil on vastav väärtus 2.0. Tänu tõhusale teravustamismootorile ja teravustamisel muutumatule pikkusele on see suurepärane vahend makrofotograafia jaoks. Tänu oma mõõdukalt kitsale vaatenurgale ning suurele avale on see ülihea objektiiv portreede pildistamise jaoks. Tänu Antonile saab selle võludest nüüd lähemalt aimu. Head vaatamist.