Põnevad kuulujutud: Canoni video-peegelkaamera võib tulla juba järgmisel nädalal
autor: Lauri Veerde

Mäletate veel seda Canoni eelmisel sügisel näidatud punase C-logoga markeeritud peegelkaameraprototüüpi? Seda täiskaadersensori ja 4K lahutusvõimega videot filmivat EOS-1D X klooni? Kuulujuttude kohaselt esitleb Canon seda juba järgmisel nädalal – 16. aprillil algaval NAB videomessil Las Vegases. Koos Canon Cinema EOS 1D kaameraga (selline arvatakse olevat uue riista nimi) oodatakse järgmiselt nädalalt ka täisverelist videokaamerat, C300 vingemat kaaslast, tõelist rivaali RED Epic`ule: Canon EOS C500. Allpool mõlema kaamera arvatavad olulisemad parameetrid:

Canon Cinema EOS 1D

  • Täiskaadersensor
  • Enam megapiksleid kui 1D X peegelkaameral
  • ALL-I ja IPB pakkimisalgoritmid ja MJPEG 4K
  • Logiprofiilid
  • Super35 Crop-režiim
  • Ühildub kinoobjektiividega
  • Hind USAs: umbes $10 000

Canon EOS C500

  • RED Epic videokaamera konkurent
  • 4K video@ 120fps, EOS RAW üle 3G HD-SDI
  • 60 fps kaadrisageduse juures 12 bit värvieraldus.
  • Hind USAs: umbes $35 000

Allikas: Canonrumours.com

Hiina toll tabas ligi 46 miljoni euro eest salakauba-kaameraid ja objektiive
autor: Erki Oras

Lõviosa maailmas müüdavast fototehnikast valmib teatavasti Hiinas. Mingil veidral põhjusel aga maksab seesama tehnika Hiinas märgatavalt rohkem kui sealsel lähivälismaal. Kui näiteks Hongkongis maksab Canon 5D Mark II kaamera umbes 1400 eurot, siis piraatkaupade kodumaal tuleb selle eest välja köhida juba 1850 eurot.

Mõistagi soovivad seda hinnavahet ära kasutada kohalikud kurikaelad, keda omakorda püüavad talitseda  ametivõimud. Nii pidas Hiina Rahvavabariigi toll hiljuti kinni jackpot‘i –  tervelt 46 miljoni euro väärtuses fototehnikat sh üle 60 000 kaamera (peamiselt Nikon D5000 ja Canon 5D Mark II), 13 623  objektiivi, 483 välklampi ja 1025 videokaamerat. Politseikaamerate ees tuli seista 14 salakuabavedajal, kellelt lisaks eelmainitud kaameratele rekvireeriti ka mõned BMW-d, Porche’d ning üle 6 miljoni euro suuruses summas sularaha. Šanghai ja Pekingi fotohuvilised on sündmuste käigust nördinud.

Allikas: popphoto.com

Panasonic Lumix GF5 hübriidkaamera toob parema sensori ja LCD-ekraani
autor: Lauri Veerde

Kui Panasonic eelmisel suvel oma hübriidkaamerate arsenali GF3 kaameraga täiendas, olid tõsisemad fotohuvilised päris pettunud. Panasonic oli hea funktsionaalsusega GF-seeriast teinud algajaile sobiliku, nuditud omaduste ja juhtnuppudega digika. Neile tõsistele fotohuvilistele tegi Panasonic paar kuud tagasi päris uue kaamera nimega GX1 ning võib nüüd ilma häbita esitleda järgmist mudelit algajaile suunatud GF-seerias.

Panasonic Lumix GF5 on väliselt oma eelkäijaga identne. Samasugune kaarjas ülaosa, samad juhtnupud… Uue kaamera olulisemateks täiustusteks on uus sensor, pildiprotsessor ning hea lahutusvõimega LCD-ekraan. Au tuleb Panasonicule anda selle eest et ta ei ole turunduseesmärkidel sensori megapikslite hulka tõstnud vaid on selle asemel keskendunud hoopis paremale pildikvaliteedile sama 12.1 MP juures. Uus sensor ning uus pildiprotsessor teevad koostööd selle nimel, et GF5 pildid oleksid digimürast puhtamad. 920 000 piksliga 3″ LCD-ekraan jätab häbisse isegi GX1 ekraani, millel piksleid enam kui poole vähem.

Lisaks on Lumix GF5 puhul muudetud mugavamaks navigeerimist LCD-ekraanil. Lisatud on kaheksa digifiltrit, M-JPG filmirežiim on asendunud MP4 formaadis 1080Pp videoga ning monomikrofoni asemel salvestatakse heli stereos. Veel üks oluline aspekt – GF5 toimib Panasonicu uute elektrilise suumiga “X” objektiividega. Koos 14-42mm X objektiiviga saab kaamera hinnaks olema umbes £579, tavalise 14-42mm objektiivi eest tuleb välja käia kigikaudu £449. Hinnainfo.

Kõikjalt kostab virinat, et Panasonic Lumix GX5 ei too endaga kaasa mitte midagi revolutsioonilist ning et selle mõned täiustused ei ole uut kaamerat väärt. Ega revolutsiooni ei saagi igal aastal teha. Võttes arvesse kõiki ülal välja toodud täiustusi, on GF5 minu hinnangul igati väärt olemaks uus aparaat Panasonicu populaarses GF-seerias. Ning väärt proovimist siis, kui soovite väikest kaamerat, mis pildistab kompaktkaamerast palju parema kvaliteediga pilte.

Karbist välja: Canon PowerShot SX240 HS kompaktkaamera
autor: Lauri Veerde

Kui sulle meeldib pisike, aga võimekas fotoaparaat, siis oled just õiges kohas. Äsja Photopointi kauplustesse jõudnud PowerShot SX240 HS on üks Canoni võimekamatest kompaktkaameratest. Sellest nii hinna kui ka teatud omaduste poolest on ülalpool veel ainult PowerShot S100 ning suuresensoriline G1X. Võrreldes nende kahega on SX240 mudelil omad tugevused. Sel on võimas 20x suumiga objektiiv ning erinevalt G1X aparaadist on see kompaktkaamerale kohaselt kompaktse korpusega. Vaatame lähemalt:

Canon SX240 HS kaameraga koos jõudis Photopointi ka SX260 HS aparaat – GPS-mooduliga versioon selles postituses karbist välja võetavast kaamerast. Seda GPS-kaamerat on olemas ka sinakasrohelises värvitoonis, mis vähemalt tootefotosid vaadanuna mulle vägagi sümpaatsena tundub.

Karbist leiame Canoni tavapärase komplekti: Canon PowerShot SX240 HS kompaktkaamera, NB-6L liitiumaku, akulaadija koos toitekaabliga, randmepael, USB kaabel, CD-plaat Canon Digital Camera Solution tarkvaraga.

SX240 HS kõige suuremaks trumbiks on 20x suumiga objektiiv. Tema eelkäijal, PowerShot SX230 HS kompaktkaameral oli ju “vaid”  14x suum. Võrreldes senisega on uuendatud pildiprotsessorit, värinastabilisaatorit, aku kestvust ning ka disaini. Esiküljel mõne millimeetri võrra korpusest välja ulatuv plastikust riba, mis peaks parandama haardekindlust. Parandab küll.

Ka tagumise külje nupud on pisut lihtsamaks disainitud. Üleüldiselt tundub kaamera võrreldes eelmise aasta mudeliga märksa pisem. See on aga vaid optiline illusioon. SX230 HS aparaati ääristas selline heledaks värvitud plastikriba, mille tõttu kaamera ka kogukam paistis.

PowerShot SX240 HS objektiiv on märkimisväärselt suure fookuskauguste vahemikuga. 25 – 500 mm (35 mm ekvivalendina) laseb pildistajal suumida lähemale ka päris kaugel asetsevaid objekte. Kui laiemas otsas on objektiivi maksimaalseks avaks f/3.1, siis maksimaalse suumi peal on ava õige väike – f/5.9. See tähendab, et sisse suumides terava pildi saamiseks peavad olema kindlad käed ja päikesepaisteline ilm. Kui neid kahte pole, siis aitab statiiv või suumimisest hoidumine.

Kaamera peal vasakul on vajadusel välja kargav välklamp, kõlar ja stereomikrofon, päästik ja suumirõngas ning sisse-väljalülitamise nupp.

Metallist statiivikeere pole objektiivi keskteljele mahtunud kuid kompaktkaamera puhul pole see ka vast väga oluline.

Sisemälu pole sellel kaameral üldse nii et ilma mälukaardita sellega pilti teha ei saa. Hea uudis on, et NB-6L liitiumaku peab vastu umbes 10% kauem kui eelkäija SX230 HS aku pidas. Aku laadimisaeg on ligikaudu kaks tundi.

Nupud tagaküljel on disainitud tasapinnalisemalt ja lihtsamalt kui eelkäijal. Olemas on valikuratas neljasuunalise nupu ümber. See muudab mugavaks ava/säriaja muutmise AV, TV, P ja M režiimides. Ülemine programmiratas on täis tuubitud kõiksuguseid režiime. Seal on (ülevalt alla):

  • Filmirežiim
  • Diskreetne režiim – lülitab välja välgu ja kõik kaamera hääled
  • Loovate filtrite režiim – lubab pildistada pilte fisheye, miniature effect, toy camera, soft focus, monochrome, super vivid, poster effect, Color Accent (selective color) ja Color Swap digitaalsete efektidega.
  • Pildiprogrammid – siit alt leiab tavalised pildistamisolukorrad landscape, portrait, night jne
  • Movie Digest” režiim – pildistamise osas toimib see nagu tavaline automaatrežiim. Kaamera filmib aga iga foto tegemise eel 2-4 sekundilise filmiklipi ning päeva lõpus monteerib need lühiklipid kokku üheks 720p lahutusvõimega filmiks.
  • Easy mode – täielik automaatika ilma ühegi menüüvalikuta.
  • Smart Auto režiim – Automaatne pildiprogrammide valik. Mõned menüüvalikud on lukus
  • Live View control režiim: automaatprogramm kus pildistaja saab intuitiivsete skaalade abil muuta pildi heledust, värviküllust ning värvustasakaalu.
  • P, TV, AV poolmanuaalsed särirežiimid
  • M täismanuaalne särirežiim.

Suumirõngas lähemalt

Nupud on mugavad vajutada ja mis kõige tähtsam – kaamera toimimine on kiire. Ei mingit viivitust menüüdesse sisenemisel ega piltide-videote vaatamisel.

Siin see mõne millimeetri võrra korpusest välja ulatuv plastikust riba, mis peaks parandama haardekindlust.

Välklamp on õhuke ja ilus. Töökaugus on 0.5 – 3.5 m objektiivi lainurkasendis ning kuni 2 m telefotoasendis.

Ühe huvitava lisana saab sellele kaamerale sisestada kuni 12 inimese andmed ning siduda need vastava inimese näopiltidega. Kui pärastisel pildistamisel on kaadris mitu nägu, valib kaamera nende seast teravustamiseks selle, mis on registris olemas. Selle näo järgi pannakse automaatrežiimil paika teravus, säritus, värvustasakaal jne. Sünnipäeva sisestamine aitab kaameral kiiremini tuvastada lapsi ja beebisid. Taasesitlusrežiimil saab valida mälukaardilt kuvamiseks vaid neid pilte, millel on pildistatud registris olevaid inimesi.

Kõigepealt tuleb vastav inimene pildile püüda.

Siis sisestada nimi ja sünni kuupäev. Soovitatav on pildistada ühest inimesest mitte üks vaid mitu pilti – mitme erineva nurga all.

Teine uus ja hea funktsioon on kiire kaadrisagedusega filmiklipp. Pärast esitab kaamera selle sujuvalt aegluubis.

SX-seeriale omaselt on ka SX-240 HS kaamera suurepärane pildimasin. Manuaalsete särivõimaluste ja hea käsitlemisega kompaktkaamera, millel on ka 20x suumiga objektiiv. Ideaalne näiteks kaasa võtmiseks reisile või kasutamiseks igapäevaste piltide tegemisel. Muidugi teeb S100 tänu oma suuremale sensorile ja suurema avaga objektiivile hämaras ouliselt kenamat RAW- ja JPEG pilti. Hindki on sel aga ju pea 200€ soolasem ja suumi on vaid 5x. Omaduste ja hinna suhe teeb PowerShot SX240 HS Canoni ahvatlevaks kõigile, kes otsivad kompaktkaamerat mida ise juhtida saab.

Uus Pentax K-01 aprillis kuni 100€ soodsam
autor: Anni Proosa

Alles hiljuti Photopointi lettidele jõudnud Pentax K-01 on saanud aprillikuuks uued soodsad hinnad. Tegemist on erilise disaini ja suure sensoriga hübriidkaameraga, millele sobivad kõik Pentaxi objektiivid. Äsja tutvustas ja uuris  K-01 kaamerat ka Point TV.

Vaata K-01 soodushindu.