Pentax 645D menüüsid on märgatud “enamikus Euroopa keeltes”
autor: Lauri Veerde

Mis võiks veel parem enne Pentax 645D keskformaatkaamera Euroopa turule jõudmise kohta, kui selle prantsuse- või saksakeelsed menüüd? Just neid aga väidab olevat näinud Briti maineka fotoajakirja Amateur Photographer blogis mees, nimega Damien Demolder.

Eile jõudis 645D Euroopasse – mitte müügile, vaid Salon de la HD väljanäitusele Pariisis. Mr Damien sai seal 645D-ga veidi kvaliteetaega veeta ning väidab nüüd muuhulgas, et tema poolt näpitud kaamera menüüvalikutes olid esindatud “enam kui pooled Euroopas kõneldavatest keeltest”. Kui see on tõsi, siis tähendab see seda, et Pentax on 645D Euroopasse toomisega ettevalmistusi tegemas.

Pentaxi ülikaua oodatud digitaalne keskformaatkaamera 645D paisatakse Jaapanis müüki kahe päeva pärast. Pentax ei ole veel 645D Euroopasse toomise kohta ametlikku sõna öelnud. Juba kaamerat esitledes teatas firma, et jälgib, kuidas aparaat koduturul vastu võetakse, uurib Eurooplaste huvi selle vastu ning langetab tulemustest lähtuvalt otsuse.

Allikas: Amateur Photographer

HELP ehk Head Eesti Looduse Pildid
autor: Kettrud Pai

Kui ahvatlevalt kõlab üleskutse „otsitakse pilte Eesti loodusest, mis oleksid sobilikud illustreerima entsüklopeedia artikleid”? Igatahes otsustas eestikeelne Vikipeedia katsetada selle üleskutse mõju Eesti amatöör- ja profifotograafidele, sest mis võiks veel parem pind olla oma loomingu eksponeerimiseks kui üks enim külastatud lehekülgi internetis. Aktsioon toimub nime all HELP ehk Head Eesti Looduse Pildid.

Eesti loodusest artikleid koostades oleks suureks abiks, kui saaks kasutada sobilikku illustreerivat pildimaterjali, sest ainult teksti varal ei saa hästi edasi anda kogu looduse ilu koos vormi ja värvi rikkaliku mänguga. Ainsad nõuded fotomaterjalile on entsüklopeedia kõlblikkus ning selle lubamine vabasse kasutusse.

Üritus viiakse läbi 2010. aasta suvel ning sügisel. Tegusemate osalejate tunnustamiseks lähevad jagamisele auhinnad Photopointilt ja ajakirjalt Eesti Loodus.

Parimad pildid leiavad kindlasti tee paljudesse artiklitesse eri keeleversioonides ning aitavad sellega omalt poolt oluliselt Eesti loodust tutvustada.

Vaata lähemalt eestikeelsest Vikipeediast lehelt Vikipeedia:HELP

Point TV – 30. Makrofotograafia Metz 15 MS-1 Digital makrovälguga
autor: Lauri Veerde

Tõelise 1:1 makropildi jaoks on heaks abivahendiks kaamera objektiivi külge kinnitatav makrovälk. Sellega saab pildistada aktsepteeritava teravusulatusega fotosid isegi ilma statiivi abita. Eriti oluliseks muutub see siis, kui pildistusobjekt ennast liigutamas on.

Kõigil endast lugupidavail peegelkaamerate tootjatel on selline spetsiaalne makrovälk olemas. Need koosnevad kaamera välgupessa kinnitatavast saatjast/vastuvõtjast, objektiivi filtrikeermesse keeratavast ringvälgust ja neid kahte ühendavast jämedast juhtmest.

Metz 15 MS-1 Digital makrovälk kinnitub samuti objektiivi filtrikeermesse. Saatjat ega sõrmejämedust juhet selle komplektist aga ei leia. Tegemist on innovatiivse ja ainulaadse makrovälguga, mis suhtleb kaameraga juhtmevabalt. See sobib kasutamiseks nii Nikoni, Canoni, Pentaxi, Sony, Olympuse ja Samsungi peegelkaameratega. Nii algajale kui ka edasijõudnud fotograafile.

Kõigepealt tuleb aga hoolega kasutusjuhendit uurida, et teada saada mis iga nupp täpselt teeb ja kuidas välku tööks valmis seadistada. Metz 15 MS-1 saladustele jõuab aga ka lihtsamalt jälile – tänase Point TV ja Anton Lemberi abiga. Head vaatamist ja ilusaid makropilte!

Metz 15 MS-1 Digital makrovälk Photopointis

Video tegemise ajal pildistatud fotod:

Nikon D700, 105 mm, ISO200, f/22, 1/60s

Nikon D700, 105 mm, ISO200, f/38, 1/60s

Nikon D700, 105 mm, ISO200, f/38, 1/60s

GIMPi tasuta kursuse kolmas peatükk Fotokursus.ee veebilehel
autor: Lauri Veerde

Kaks nädalat tagasi alustas Fotokursus.ee veebilehel ilmumist tasuta kursus, mille fookuses on maailma parim vabavaraline fototöötlusprogramm nimega GIMP. Avapäeval nägid ilmavalgust kaks esimest peatükki, täna saavad need lisa kolmanda näol.

Kolmas peatükk kannab nime “Failiformaadid ja pildiaken”. Autori Marge Nelki abiga saavad huvilised nüüd juba sügavamale GIMPi saladustesse sukelduda. Marge vaatleb, milliseid faile GIMP vaikimisi toetab ning seletab lahti enamlevinud failiformaatide erinevused ja hüved. Korraks värviruumide teemal peatudes liigutakse edasi juba GIMPi akende funktsioonide ning kohandamise juurde.

Vaata lähemalt Fotokursus.ee veebilehelt.

Fotokursusega tasuta fotoraamat ja lisaruum Snap.ee pildipangas
autor: Lauri Veerde

www.fotokursus

Photopointi fotokursus juhatab sind fotomaailma lävepakule, aitab pildistada kauneid ja huvitavaid fotosid ning näitab, kuidas neid pärast arvutis veelgi kaunimaks töödelda. Selliseid meistriteoseid, mis pärast kursuse läbimist mälukaardile ladestuma hakkavad, et saa ju ometigi aparaadi sisse jätta või arvuti kõvakettal olematusse kaduda lasta. Need tuleb paberile panna. Nii on pildistatud fotosid hea vaadata ning teistelegi näidata. Selleks kingimegi nüüd igale fotokursuse ostnule tasuta tema enese piltidest valmistatud fotoraamatu.

Kuni 20-leheküljelise fotoraamatu saavad tasuta tellida kõik, kes ostavad ühe, fotokursuse allpoolnimetatud osast:

Kuni 30-leheküljelise fotoraamatu saavad tasuta tellida kõik, kes ostavad ühe, fotokursuse allpoolnimetatud osast:

Kõik, kes ostavad Fotokursuse täispaketi (kõik osad korraga), saavad tasuta tellida kuni 60 lk fotoraamatu.

Tasuta fotoraamatu saab tellida pärast fotokursuse ostmist saadud e-mailis oleva sooduskoodi abil. See sooduskood tuleb fotoraamatu ostukorvis kirjutada vastavasse lahtrisse ning ongi tasuta fotoraamat olemas. Kui tekib soov tellida rohkemate lehekülgedega fotoraamatut, kui üleval märgitud, siis saab ka seda teha. Lisalehekülgede eest tuleb siis tasuda tavalise hinnakirja alusel.
Kui soovitakse fotoraamatut tellida koju, siis tuleb igal juhul tasuda postikulu. Uuri fotoraamatu kohta lähemalt veebilehelt www.fotoraamatud.ee.

See ei ole veel kõik. Ükskõik millise kursuse osa ostuga saab kaasa veel 2 GB lisaruumi Snap.ee pildipangas (kokku 4GB) – selleks, et enda pildistatud ilusaid pilte kogu maailmale või kaugematele sõpradele näidata ja neist mugavalt tavalisi paberfotosid tellida. Uuri Snäpi pildipanga kohta lähemalt veebilehelt www.snap.ee.

Ilusaid pilte!

Pühapäevani saab osleda „Pentaxi Aasta Portreefoto“ konkursil
autor: Kettrud Pai

Selle pühapäevani, 6. juunini on kõigil fotohuvilistel võimalus osa võtta portreefoto konkursist, mille võitjat ootab ees 25 000 kroonine auhind. „Pentaxi Aasta Portreefoto“ konkurss on veebipõhine, fotod tuleb üles laadida www.snap.ee pildikeskkonda. Võistlusele laekunud pilte saab vaadata siin. Hetkel on osalemas 1051 fotot.

Võistlus toimub kahes kategoorias – täiskasvanud ja lapsed. Žürii hindab tööde puhul loovust, tehnilist teostust ning autori poolset portreežanri tõlgendust. Auhinna pälvivad mõlema kategooria kolm parimat tööd.

Auhinnafond täiskasvanute kategoorias on kokku 38 000 krooni ning laste kategoorias 10 000 krooni. Võidusumma eest saab võitja valida kaupa Photopointi kauplustest. Oma lemmikpildi saab valida ka publik, võistlustöödele on võimalik hääli anda 07-13. juuni.

Portreefotosid hindab 5-liikmeline Eesti fotograafidest koosnev žürii. Võidutööd kuulutatakse välja 14. juuni 2010. Konkursi tingimused leiad siit.

Panasonic Lumix DMC-FX70 digikaamera – puutetundlik ekraan ja valgusjõuline objektiiv
autor: Lauri Veerde

Panasonic lubab augustikuus poelettidele tuua uue ning vägagi esinduslike näitajatega kompaktkaamera nimega Lumix DMC-FX70. Selle 5x suumiga Leica objektiiv suudab pildile jätta vaatenurga, mis on ekvivalentne 24 mm fookuskaugusele 35 mm filmi kasutava kaamera ees. Kõige laiemas asendis on see värinastabilisatoriga varustatud objektiiv märkimisväärselt valgusjõuline – f/2.2. Maksimaalse fookuskauguse puhul on suurimaks avaks siiski vaid 5.9.

DMC-FX70 taga on 3″ puutetundlik LCD-ekraan – üpris tavapärase lahutusvõimega 230 000 pikslit. Teravustamispunkti saab valida sõrmega ekraani puudutades. Kaamera filmib 1280 x 730 px suurust, AVCHD vormingus HD videot, sisemälu on 40 MB, mälukaartideks sobivad SD/SDHC/SDXC salvestid. Aparaat tuleb müügile ainult mustas värvitoonis, Saksamaal saab selle hinnaks olema 329 eurot.

Panasonicu ametlik pressiteade.

Panasonicult kalasilm Micro Four Thirds hübriidkaamera ette
autor: Lauri Veerde

Panasonic annab teada, et on valmis saanud Micro Four Thirds kaamerate ette sobiva ülilaia vaatenurgaga objektiivi LUMIX G Fisheye 8mm/F3.5. Esmakordselt pea aasta tagasi IFA 2009 elektroonikamessil näidatud kalasilma vaatenurgaks on 180° ning fookuskauguseks 8 mm. täiskaadersensoriga kaamera ees oleks ekvivalentseks fookuskauguseks 16 mm.

Panasonic esitleb seda kui maailma väikseimat ja kompaktseimat vahetatavate digikaamerate jaoks valmistatud kalasilmobjektiivi. Kui väikest ja kompaktset siis täpsemalt – seda firma oma pressiteates ei maini. Küll aga mainitakse, et konstruktsioonis on kasutatud ED elementi ja lähimaks teravustamiskauguseks on 0.1 m. Seitse diafragmalaba loovad ilusaid bokeh-efekte tekitava ümara ava.

LUMIX G Fisheye 8mm/F3.5 objektiivi on turule oodata juulikuus.

Karbist välja: Manfrotto kuulpea 327RC2
autor: Lauri Veerde

Manfrotto andis kolm kuud tagasi teada kahest uuest külgmise juhtpidemega joystick-tüüpi kuulpeast. Nendeks olid kompaktne ja kerge, polümeerist valmistatud käepidemega 324RC2 ja magneesiumsulamist 327RC2.  See viimane - 327RC2 – on alates tänasest saadaval kõikides Photopointi kauplustes. Vaatame, mida tal pildistajale pakkuda on.

Karbis on: Manfrotto 327 kuulpea koos RC2 kiirkinnitusplaadiga, kaks kuuskantvõtit ja kasutusjuhend.

327RC2 koos paelaga, mis hoiab linki allavajutatud asendis.

Link oma tavapärases, lukustatud asendis.

Vesilood on kuulpea puhul asendamatuks abivahendiks horisondi sirgena hoidmiseks.

Manfrotto uute kuulpeade suurim erinevus vanemate versioonidega võrreldes (nt 322 RC2) on nende väiksem kaal. Grammid on kaotatud kuuli arvelt – nii 324RC2 kui ka 327RC2 kuulid on valmistatud roostevabast terasest ning on seest tühjad. Uus materjal ja tehnoloogia avalduvad Manfrotto sõnul väiksemas kaalus ning paremas haardes.

Võrdluseks: 322RC2 kaalub 0,7 kg, meie fotodel figureeriv 327RC2 aga 0,62 kg.

Manfrotto 322 RC2 Heavy Duty Grip Action kuulpeaga saad tutvuda Point TV 26ndas osas “Manfrotto kuulpead (kõige viimane näidatav).

Kiirkinnitusplaadiks on ikka seesama vana hea kummeeritud pinnaga RC2.

Samamoodi, nagu vanemal – 322RC2 mudelil – on ka 327RC2 kiirkinnitusplaadi lukustus varustatud turvahoovaga (alumine, väiksem). Ainult ülemist hooba tõmmates kiirkinnitusplaat pea küljest ära ei tule.

Selleks, et kiirkinnitusplaat kuulpea küljest lahti tuleks, on vaja enda poole tõmmata ka alumist lukustushooba. Kui  322RC2 mudeli puhul jäi alumine hoob enda poole tõmmates lukustamata asendisse pidama, siis uuel versioonil ei jää. Nii peab kiirkinnitusplaadi eemaldamiseks liigutama kahte hooba üheaegselt.


327RC2 kuulpea sobib nii parema- kui ka vasakukäelistele. Vasaku käe järgi seadistamiseks tuleb kaks kruvi välja keerata – siis saab kiirkinnitusplaadi teistpidi keerata.

Kaamera ja kiirkinnitusplaadi vahelise suhte loomiseks ei ole vaja taskust ühekroonislist otsida.

Kui vanemal versioonil oli friktsiooni seadistamise ratas käepideme peal, siis 327RC2 kuulpeal on see käepideme all. Kadunud on friktsiooni oleku punane indikaator käepideme ääres.

Parema haarde kindlustamiseks (võimalik ka, et kaalu vähendamiseks) on käepideme peal kummeeritud ala.

Terasest kuul peaaegu kogu oma hiilguses.

Pentax uuendab kompaktkaamerate tarkvara
autor: Lauri Veerde

Pentax on võtnud nõuks uuendada oma 2010 aasta kompaktkaamerate tarkvara. Optio I-10, Optio W90, Optio H90 ja X90 jaoks on nüüd saadaval uuendus, mis teeb juhtmevaba failiedastusvõimalust pakkuvate Eye-Fi SD mälukaartide kasutamise senisest mugavamaks. Uuendus:

  1. Hoiab Eye-Fi mälukaardi seadistused alles ka siis, kui kaamera välja jülitada
  2. Katkestab automaatselt failide juhtmevaba edastamise juhul kui aku laetuse tase langeb nii palju, et indikaator muutub kollaseks.

Tarkvarauuendust saab alla laadida Pentaxi veebilehelt: