Sveni pildilood – 18. Lauluaeg
autor: Lauri Veerde

©Tekst ja fotod: Sven Začek

Aprilli keskpaik võib mõnel aastal välja näha nagu oktoobri lõpp, kui väljas valitseb omapärane värvitu ootuste aeg – kas kohe hakkab lund sadama või hakkab hoopis metsaalune kevadlilledest välendama. Kui seisatada ja hetkeks kuulatada, siis pole aga kahtlust, et tegemist on ikkagi kevade ja just aprilliga, sest laulukoori proovid on nüüd juba täies hoos.

Erinevalt talvest saab nüüd palju paremini aimu, kes metsas toimetavad, sest tegijaid ei pea nägema, vaid piisab kuulmisest. Kuulamine ja kuuldu tundmine on linnufotograafia juures väga oluline. Ühelt poolt pildistamisobjektide tundmise seisukohalt ja teiselt ka puhtalt praktilises mõttes, sest linnud reguleerivad oma tegevust peamiselt silmadele tuginedes ja nende silmad on teadupoolest igas mõttes viis pluss, mis tähendab, et nad näevad linnufotograafi tunduvalt varem kui tema neid.

Linnufotograafil tulebki enda avastamise vältimiseks appi võtta kõrvad, mis võimaldavad metsatuka elanikud juba enne nägemist kindlaks teha. Lindude kuulmise järgi eristamine nõuab omajagu harjutamist, kuid õnneks on tänapäeval interneti kaudu väga palju helisid kättesaadavad ja pikad talveõhtud on ideaalsed linnulaulu õppimiseks, et kevadel metsa sattudes ei tunneks end kui võhik ooperis, vaid tekiks endalgi peaaegu sulelise tunne ja ei peaks häbenema lindude laulufestivalil pisikese vilejupiga kaasa lüüa.

Pildi esitlus ja tehnilised andmed:

Valgus – Õhtuvalgus tagantvalgusena, mis ei lange laulikule, kuid toob taustale vahvaid helke.

Pildiformaat – 3:2-le. Igast servast natuke lõigatud, segavate oksajuppide eemaldamise eesmärgil.

Kadreering – Valitud niimoodi, et taustaks olevate kuuskede vahel kontravalguse sillerdusi taustale lubada.

Ava – F5,6, et taust piisavalt uduseks saada ja tagada sillerduste udusus.

TehnikaNikon D4 + Nikkor 400mm F2,8 VR + Nikkor 2x konverter. Kokku 800mm.

Säritus – F5,6, 1/640 sekundit, ISO 2000.

Salvestus – RAW formaadis, konverteeritud Photoshop Lightroom 4 tarkvaraga.