Fujifilm X20 kompaktkaamera näitab pildiotsijas säriinfot ja lubab kiiret autofookust
autor: Lauri Veerde

X20-1 copy

Fujifilmi 2013. aasta kompaktkaamerate lipulaev on siinsamas. Fujifilm X20 on väliselt vaat et äravahetamiseni sarnane eelmisel aastal esitletud X10 kompaktkaameraga. Seesama f/2.0-2.8 objektiiv, lahutusvõime poolest mitte just kõige parem 460 000 pikslit mahutav 3.0″ LCD-ekraan ja optiline pildiotsija. Uued omadused on peidus aga retrostiilis korpuse sees ning kuigi neid ei ole teab mis palju, on nad siiski üsna olulised. Vaatame neist nelja olulisemat lähemalt:

Esmalt siiski kena video:

Click here to view the embedded video.

Fujifilm X20 olulisemad uuendused

Esimese olulise uuendusena on Fujifilm X20 sensor nn “X-Trans” tüüpi. Sarnaselt Fuji hübriidkaamerate sensoritele ei ole selle ees optilist madalpääsfiltrit, mistõttu peaks salvestatud pildid olema tavalisest teravama joonisega. Madalpääsfilter on tavaliste sensorite ees vajalik abinõu moire artefaktide telkkimise vastu pildil. X-trans sensori puhul pole aga moire probleemiks, sest siin asuvad erinevaid värve salvestavad pikslid ebakorrapäraselt ja häirivad peenmustrid ei saa pildile nagunii tekkida. Seega – uus sensor, mis lubab paremat fotokvaliteeti.

08 11 12

Seesama sensor on osaline teiseski uuenduses. Nimelt väidab Fuji, et X20 kaamera teravustab väga kiiresti – 0.03 sekundiga. Sarnaselt näiteks Canon EOS 600D peegelkaamerale või Sony NEX 5R hübriidile on ka X10 sensoril lisapikslid, mis on rakendatud teravustamise teenistusse. Täpsemalt – need teravustavad faasituvastusega.

Kolmas olulisem uuendus on optiline pildiotsija. Sarnaselt X10 kaamerale on selle sees läätsede mehhanism, mis liigub koos objektiivi sisse-välja suumimisega, andes tulemuseks enam-vähem täpse kadreeringu. Nüüd on Fuji aga seda pildiotsijat veelgi täiendanud ning lisanud selle konstruktsiooni õhukese läbipaistva kihi, millel kuvatakse (kaadri servades) olulisemaid pildistamisparameetreid ning kaadri keskosas ristkülikuga hetkel kasutusel olev teravustamisala. Sellist infoga pildiotsijat ei ole siiamaani olnud ühelgi kompaktkaameral.

Neljas olulisem muudatus – ja ma olen juba peaaegu lõpetamas – on üks nupp. Füüsiliselt ei ole küll nuppe lisandunud, kuid seni tagaküljel all paremal olnud RAW nupul on nüüd uus funktsioon. Q-tähega tähistatud nupp avab ekraanil kiirseaded.

X20-1 X20-2 X20-3