Karbist välja: Canon PowerShot SX30 IS
autor: Lauri Veerde

Canon PowerShot SX30 IS on maailma suurima suumikordajaga kompaktkaamera. Kui teised tootjad piirduvad üldjuhul 25-30x suumiga siis Canoni aparaadil on koguni 35x suum. 35 mm fookuskauguste keeles tähendab see fookuskauguste vahemikku 24-840 mm.

Selline pikk objektiiv peab aga ometi ka kuhugi ära mahtuma – tõepoolest SX30 IS näeb väliselt välja täpipealt nagu algajaile suunatud peegelkaamerad. Seda nii oma mõõtmete kui ka disaini poolest. Peegelkaameralikkust on teadlikult rõhutatud disainielementidega nagu seda on näiteks bajoneti lahtilukustusnuppu markeeriv kühmuke objektiivi kõrval.

SX30 IS on aparaat, mis on valmistatud neile, kes soovivad endale peegelkaamera asemel osta võimalikult vingeks tuunitud kompaktkaamerat. SX30 IS näol nad selle endale saavad. Kaamera jõudis Photopointi kauplustesse eelmise nädala lõpul, kes poodi vaatama minna ei saa, neil on võimalus SX30 IS võlusid siinsamas imetleda:

Karbis on: Canon PowerShot SX30 IS, kaamerarihm, liitiumaku, akulaadija ja toitekaabel, AV kaabel, USB kaabel, objektiivikork, nahast vöökotike, kasutusjuhendid ning tarkvara CD-ROM.

Siin see sissejuhatuses mainitud bajonetikinnitusnupu rudiment.


Karbist välja: Canon EOS 60D
autor: Lauri Veerde

Eelmise nädala keskel jõudis Photopointi veebipoodi Canoni uus peegelkaamera, tõsisematele fotohuvilistele suunatud EOS 60D. Reedel jõudis see aparaat kõikide Photopointi poodide lettidele ning täna astub 60D täies hiilguses üles Photopointi ajaveebis. Olles järglaseks senisele 50D kaamerale asetub 60D oma 18 MP sensori, 100-12800 ISO tundlikkuse, 5,3 fps sarivõtte, suurepärase HD videorežiimi, enam kui miljoni piksliga 3″ LCD-ekraani, 9 teravustamispunkti ja 63 tsooniga särimõõtesensoriga Canoni kaamerahierarhias 550D ja 7D vahele. Vaatame lähemalt:

Karbis on: Canon EOS 60D, EF-S 18-55 mm f3.5-5.6 IS suumobjektiiv,  lai kaamerarihm, aku LP-E6, akulaadija ja toitejuhe, USB kaabel, AV kaabel ning tarkvara CD-ROM.












Canon EOS 60D vs Canon EOS 550D

Digitaalne lood filmirežiimis

Fotorežiim Filmirežiim
Menüüd fotorežiimil Menüüd filmirežiimil

Canon EOS 60D kere Photopointis: 19 999.-

Canon EOS 60D must + 17-85mm IS Kit Photopointis: 25 499.-

Canon EOS 60D must + 18-55mm IS KitPhotopointis: 21 999.-

Canon EOS 7D + 15-85mm IS USM Photopointis: 37 499.-

Sveni pildilood – 2. Kahe valguse lugu
autor: Lauri Veerde

©Tekst ja fotod: Sven Začek

Lapimaalt tagasi! Värske lugu tuleb nüüd kodumaa sügismaastikelt. Mulle on viimastel aastatel palju selgemaks saanud Fred Jüssi poolt ammu välja öeldud tõde: „Kui tahad näha midagi uut, siis külasta vanu radu!“ Fred rääkis küll rõhuasetusega looduse muutumisel meie ümber, mis on samavõrd paratamatu kuivõrd prognoosimatu. See tõlgendus käsitleb pikemat ajaliini, mille jooksul näiteks raiesmikust saab noor mets või metsaoja ilme muutub totaalselt näiteks tormimurru poolt blokeeritud voolu tõttu. Paljudes kohtades olen ma viimase viie-kuue aastaga juba selliseid muutusi märganud. Mõnel pool õnneks ja mõnel pool kahjuks.


Lühemaajaliste muutuste tabamiseks piisab pelgalt ilmamuutustest. Oma kodu lähedal näeme selliseid muutusi päevast päeva ja ei pööra neile eriti tähelepanugi, kuid kaugemates paikades, kuhu vaid harva satume ja mis sööbivad igaveseks mällu, on muutused erksamalt hoomatavad.

Heaks illustreerivaks materjaliks on vastanduvad pildid, mis on tehtud samas kohas aastase vahega. Vastanduvad mitmes mõttes. Ühel on kuldkollane päikesetõus, teisel tumesinine päevalõpp. Ühel hommik, teisel õhtu. Sügistuulised on nad mõlemad. Pildil oleva rabalauka juurde ei pääse lihtsalt, pigem on see üks raskemaid üritusi. Laudteid ja muid lihtsustavaid vahendeid kasutada pole. Seepärast ei satugi sinna nii tihti, kui tahaks. Kindlasti on harv sattumine ja raske ligipääs pool selle koha võlust, sest sinnaminek on pikem planeerimine, mitte õhtune valgust püüdma sundiv uitmõte.

Sügistormid on õige aeg niisuguste ettevõtmiste realiseerimiseks, sest tuulte ja tormidega saabuvad kiired ilmamuutused, mida on vahva kogeda, kuigi tihti raske pildile püüda. Maastikuilmet muudavad sügisilmad igal juhul nagu nad muudavad ka kohaloleku tunnet. Vaikne, udusse mattunud suvehommik näib vinguva tuule eest nina jopekaelusesse toppides kauge ja unustatud minevikuna. Suvi on läinud, kuid leinata pole midagi, sest praegu tundub sügis oma värvide ja muutuva palgega hoopis huvitavam.

Pildi esitlus ja tehnilised andmed:

Pildiformaat – Tavaline 3:2 külgede suhtega formaat. Pilte pole lõigatud, vaid kõik on juba kaameras täpselt paika kadreeritud. Maastikupildistaja abimeheks on kaamerasisene digitaalne lood. Kadreeringu on dikteerinud laukaveel olevad tuulemustrid ja pilverütm ning oluliseks objektiks kaadris on pisike rabasaareke. Siinpoolne kallas on pildile jäetud mastaabi edasiandmiseks, et vaataja saaks aimu pildil oleva pikliku kujuga lauka suurusest.

Võttenurk

Sätitud sedaviisi, et pisike rabasaareke eristuks piisavalt vastaskaldast.

Ava

Valitud arvestades teravussügavust, mida on tarvis nii palju, et siinpoolne kaldaserv oleks terav nagu ka vastaskallas ja taamal kasvavad rabamännid. Tormisel pildil on ava veelgi vähendatud, et saavutada pikem säriaeg, mis näitaks tormituulte poolt kiiresti edasi kannustatud pilvede põnevat liikumist.

Tehnika

Sinine õhtu. 29. september 2009. Nikon D3x + Nikkor 24-70mm F2,8 @ 24mm. F18, 15 sekundit, ISO 100. Statiivilt, distantspäästikuga, Lee 0,6 kiilfilter.

Kuldne hommik. 13. oktoober 2010. Nikon D3x + Nikkor 16-35mm F4 VR @ 24mm. F10, 1/6 sekundit, ISO 100. Statiivilt, distantspäästikuga, Lee 0,6 kiilfilter.

Valgus

Sinine õhtu. Päike oli juba loojunud ja tegemist oli pilvealuse ja mitmest kohast selgest taevast peegelduva hämarikuvalgusega.

Kuldne hommik. Suurepärane hommikuvalgus, kui päike upitas end üle raba taamal ääristava metsaserva.

Salvestus

RAW formaadis, millest „Sinine õhtu“ on konverteeritud Adobe Photoshop CS4-ga ja „Kuldne hommik“ Nikon View NX2 tarkvaraga.

Karbist välja: Pentax Optio RZ10
autor: Lauri Veerde

Pentaxi esimene, Photokina fotomessi eel esitletud digikaamera on kohal. Optio RZ10 kuulub nn kompaktsete supersuumide kilda. Tema kõige ahvatlevamaks koostisosaks on võimsa 10x suumiga objektiiv – see suudab 14 MP sensorile kuvada vaatenurga, mis 35 mm ekvivalendiste fookuskauguste keeles 28 mm ja 280 mm vahele jääb. Sarnaselt Pentaxi X-seeria supersuumidele ja I-10 kompaktkaamerale on ka RZ10 aparaadil mehaaniline värinastabilisaator. 2.7″ ja 230 000 pikslit mahutavalt LCD-ekraanilt saab lisaks fotodele kadreerida ka 720P HD videoklippe. Vaatame lähemalt:

Järjest enam on ka digitehnika pakendamisel hakatud kasutama vanapaberist valmistatud pakendeid. Hetkel ei tulegi meelde, et oleks enne kaameratootjail ökopakendeid näinud. Pentaxilgi peaks see olema esimene kord. Saab näha, kas ka RS1000 ja uued peegelkaamerad sama joont järgivad. Karbi eest igal juhul Pentaxile plusspunktid.

Karbis on: Pentax Optio RZ10 kompaktkaamera, aku, akulaadija ja toitejuhe, AV kaabel, USB-kaabel, randmepael, kasutusjuhendid ja tarkvara-CD.

RZ10 disainikeel järgib 2010 a algul esitletud Pentax Optio H90 minimalistlikku plastikunäolist joont. Vingem objektiiv ja värinastabilisaator tingivad aparaadi suurema korpuse. Tõsisema ilme manab kaamerale kompaktkaamera kohta üpris korralik käepide esiküljel.

RZ10 tagakülg on pea äravahetamiseni sarnane Optio H90 omaga. Viimase kahepoolne suuminupp on RZ10 puhul liikunud kaamera peale päästikut embama.

Kaamera peal olev kühm ning 9 auku selle sees markeerivad kõlarit. Kaamera esipaneelil, objektiivist kella ühe suunas olevad augukesed on mikrofoni jaoks.

RZ10 ja retrohõnguline I-10 jagavad sama, D-LI92 liitiumakut, mis CIPA standardse testi järgi pildistab ühe laadimiskorraga 260 võtet.

10x suumiga objektiiv 28 mm fookuskauguse juures (35 mm ekvivalent)

10x suumiga objektiiv 280 mm fookuskauguse juures (35 mm ekvivalent)

Optio RZ10 kaamerast on olemas lisaks mustale ka veel oranž, lilla, erkroheline ja valge versioon. See viimane on koos mustaga olemas ka Photopointi poodides.

@ 28 mm. Optio RZ10 kaadrisse mahtuv kõige suurema vaatenurga puhul. Leia alumisel pildil olev rohekas Volvo üles ülemiselt.

@ 280 mm. Optio RZ10 kaadrisse mahtuv kõige väiksema vaatenurga puhul.

Valikud taasaesitusrežiimil 1 Valikud taasaesitusrežiimil 2
Menüüd pildistusrežiimil 1 Menüüd pildistusrežiimil 2
Menüüd pildistusrežiimil 3 Menüüd taasesitusrežiimil 1
Menüüd taasesitusrežiimil 2 Menüüd taasesitusrežiimil 3

Pentax Optio RZ10 must Photopointis: 2999.-

Pentax Optio RZ10 valge Photopointis: 2999.-

Sony NEX-3 ja NEX-5 tarkvarauuendus lisab automaatse teravustamise võimaluse A-seeria objektiividega pildistades
autor: Lauri Veerde

Sony on oma veebilehele üles seadnud tarkvarauuenduse Sony hübriidkaameratele NEX-3 ja NEX-5. Alles hiljaaegu tuli turule adapter LA-EA1, mille abil sai ülalnimetatud aparaatide E-bajoneti külge kinnitada Sony ja Carl Zeissi A-bajonetiga peegelkaameraobjektiive. Nagu adapterühenduste puhul ikka, ei olnud sel puhul aga võimalik kasutada autofookust ning teravustada tuli käsitsi.

Tarkvarauuendus 3.0 parandab seda puudujääki ning lubab autofookuse toimimist kokku 14 A-bajonetiga objektiiviga. Nendeks objektiivideks on:

SAM teravustamismootoriga objektiivid

SSM teravustamismootoriga objektiivid

Lisaks teravustamistrumbile pakub tarkvarauuendus 3.0 veel mitmesuguseid hüvesid:

  • Tagapaneeli ülemise ja alumise nupu funktsiooni seadistamine
  • Menüünupule vajutades on võimalik kuvada: viimati muudetud seaded/menüü nn “otsast peale”
  • “MF Assist” funktsiooni täiustamine (aparaat oskab meelde jätta eelnevalt valitud suurendusastet ja asukohta )
  • Säriprogrammi “avaprioriteet” valik filmirežiimis

Tarkvarauuenduse saab alla laadida siit:

LCDVF – peegelkaamera LCD pildiotsija ülevaade Digitesti veebilehel
autor: Lauri Veerde

Peegel- või hübriidkaameraga videot filmides optilist pildiotsijat kasutada ei saa. LCD-ekraanilt paistva alusel käsitsi teravustades filmitava fookusesse saamine on aga tihti lausa loterii. Õnneks on Eesti mehepojad välja töödanud abivahendi, mis komeedina kogu maailma foto- ja filmihuviliste südamed ja kaameratagused vallutanud on – LCDVF kinnitatakse kaamera LCD-ekraani peale ning sellest sisse vaadates tundub, nagu vaataksid 42″ ekraaniga telerit 140 cm kauguselt. Võin kinnitada, et tegemist on tõepoolest väga asjaliku abivahendiga. Vaata aga kindlasti ka seda, mida Toomas Ili LCDVF kohta kirjutab ja video vahendusel näitab. Digitesti veebilehel.

PowerShot SX130 IS tarkvarauuendus parandab videorežiimil esineva vea
autor: Lauri Veerde

Canon annab teada, et on avastanud hiljuti turule paisatud PowerShot SX130 IS supersuumkaamera tarkvaras vea, mis avaldub salvestatud filmiklipi audio ja video omavahelises nihkes. Viga esineb vaid siis, kui videot salvestatakse 1280 x 720 px HD režiimil. Lühikeste mõnesekundiliste klippide puhul ei olevat justkui midagi arugi saada, kuid mida kauem videot filmida, seda ilmsemaks see nihe muutub.

Canon vabandab oma veebilehel sellise juhtumi pärast ning soovitab kõigil, kes on SX130 IS kaamera juba ostnud või plaanivad seda teha, alla laadida ja kaamerasse paigaldada tarkvarauuenduse 1.0.1.0, mis ülalkirjeldatud vea parandab.

PowerShot SX130 IS tarkvarauuendus v1.0.1.0

Digitest 2010 ülevaadetekonkursi võitjad on selgunud
autor: Lauri Veerde

8 septembril sai alguse ülevaadete konkurss Digitest 2010. Selle raames oli huvilistel võimalik kirjutada ülevaade arvuti- foto- või audio-videotehnika valda kuuluvast seadmest ning saata see Digitesti veebilehele avaldamiseks. Konkurss lõppes nädala eest, punkti paneme sellele aga täna, kuulutades välja nii žürii kui ka fortuuna poolt valitud võitjad.

Kuueliikmelise žürii nimetatud kohtadele vastavate punktide alusel eristus teistest ülevaadetest selgelt neli kirjatükki. Nendeks olid ülevaated järgmistest seadmetest (suvalises järjekorras): Sony Reader PRS-600, Casio Exiliim Pro EX-F1, LG mobiiltelefon GX300 ning Canon IXUS 100 IS. Kõik neli olid üksteisest vaid mõne punkti kaugusel. Esikolmik näeb välja selline:

  1. Casio Exilim Pro EX-F1 digikaamera – 60 kaadrit sekundis – 1500.- eest kaupa Photopointi poodidest
  2. Sony Reader PRS-600: e-tint ei määri – 1000.- eest kaupa Photopointi poodidest
  3. Canon Ixus 100 IS – tipptasemel taskufotograafia tavakasutajale – 500.- kaupa Photopointi poodidest

Esikohaloo võidu võtmeks oli lisaks põhjalikkusele ka veel huvitav foto- ja videomaterjal ning informatiivsus. Ette heideti esikohalaureaadile liigset laialivalguvust ja tehniliste andmete lahtikirjutamist – sellegipoolest suutis see lugu napilt esikoha endale napsata.

Teisele kohale tulnud ülevaate juures kiideti selle neutraalset ja ajakirjanduslikku stiili, põnevaid fakte ja asjalikkust. Mõned etteheited tulid sissejuhatuse konarlikkuse ja teksti liigendatuse aadressil. Kolmandale kohale platseerunud ülevaate trumbiks oli kahtlemata muhe stiil, mis selle just minu jaoks teistest esile tõstis – negatiivse poole pealt võiks aga ära märkida liiga pikki heietusi ülevaate algul ja hüplikku sisu.

Neljandaks jäi ülevaade LG poolt toodetud kahe mälukaardipesaga mobiiltelefonist. Kuna see kolmandale kohale vaid kahe punktiga alla jäi, siis ei saa me seda kurvalt nurka kössitama jätta. Anname sellele ülevaatele hoopis üllatus-lohutus-ergutusauhinna, mille olemus selgub kunagi lähitundidel.

Lisaks žürii valitud ülevaadetele toimus loosimine ka kõigi Digitesti veebilehel Digitest 2010 konkursi raames avaldatud ülevaadete vahel. Loosiga välja tõmmatud ülevaated ning nendele vastavad auhinnad on:

Digitesti veebilehe meeskond tänab kõiki Digitest 2010 konkursist osavõtjaid. Kui sul nüüd midagi kirjutama jäi või kui sul tekib mõni mõte, mida oma mobiili, arvuti, audio-video või fototehnika kohta teistega jagada, siis saad seda ikka Digitesti veebilehel teha. Mis sest, et konkurss läbi sai. Teeme koos Digitesti veebilehe Eesti võimsamaks tehnikaülevaadete koguks.

Kõigi auhinnasaajatega võetakse ühendust juba täna.

Adobe Photoshop Elements 9 ja Premiere Elements 9 jõudsid Photopointi poodidesse
autor: Lauri Veerde

Sellest pole veel kolme nädalatki, kui Adobe Photokina 2010 avapäeval oma Photoshop Elements ja Premiere Elements tarkvara uued versioonid lagedale tõi. Nüüd on need jõudnud Photopointi poodide lettidele. Võimalik on osta karp, mille sees on fotode töötlemiseks ette nähtud Photoshop Elements 9 või videotöötluseks mõeldud Premiere Elements 9. Olemas on ka komplekt mõlema tarkvaraga. Kui seni on olnud müügil eraldi versioonid MAC ja Windows kasutajaile, siis nüüd sobib üks ja seesama toode mõlemale.

Adobe Photoshop Elements 9 kõige olulisemaks edasiarenduseks senise versiooniga võrreldes on uuendatud Spot Healing Brush. See on võimekam kui ei kunagi varem, kuna suudab analüüsida ümbritsevaid piksleid samal moel, nagu seda teeb Context Aware Fill Photoshop CS5 programmis. Nii saab vaid paari digipintslitõmbega kaotada pildilt ebasoovitavaid objekte – programm täidab objekti asukoha automaatselt analüüsi teel saadud piksliinfoga. Lisaks sellele on uues Photoshop Elements versioonis parendatud Photomerge võimalused ning uued meetodid fotode otseteed veebi laadimiseks. Maci kasutajaile on kindlasti oluline, et uue versiooniga saavad ka nemad oma pilte hallata “Organizer” mooduli abil.

Premiere Elements ei ole siiamaani olnud saadaval Mac arvuteile. Nüüd siis on iMovie saanud endale tasulise konkurendi. Uues Premiere Elements 9 versioonis on nn targad tööriistad, mis parandavad automaatselt nii audioga kui ka videoga seonduvaid tüüpprobleeme. Video kuvamist on optimeeritud nii et ka pisut väiksema protsessorivõimsusega arvutite peal oleks võimalik kuidagiviisi viimasel ajal tavaliseks muutunud suuri HD-formaadis videofaile töödelda. Märgatavalt on lihtsustatud ka video importimist ning otse programmist veebi üles laadimist.

Ülevaadete esitamine Digitest 2010 konkursile on lõppenud
autor: Lauri Veerde

8 septembril sai alguse ülevaadete konkurss Digitest 2010. Selle raames oli huvilistel võimalik kirjutada ülevaade arvuti- foto- või audio-videotehnika valda kuuluvast seadmest ning saata see Digitesti veebilehele avaldamiseks. Muidugi saab ülevaateid Digitesti veebilehele kirjutada edasi samamoodi nagu viimaste nädalate jooksul. Konkursil need aga nüüd enam ei osale, kuna eile keskööl Digitest 2010 esimene etapp ehk ülevaadete esitamine lõppes.

Kõige enam ülevaateid laekus konkursile arvutitarvikute kategooriast – väärib tähelepanu, et enamik nendest olid mänguritele suunatud arvutitarvikud. Avaldati veel arvamust digikaamerate, fototarvikute jms kohta, esindatud oli ka üks iseäranis huvitav mobiiltelefon. Täna hommikul pani konkursile viimase paugu ülevaade Maarjamaal veel haruldasest seadmest – e-lugerist. Neid ja kõiki teisi Digitest 2010 konkursile esitatud ja Digitesti veebilehel avaldatud ülevaateid hakkab nüüd analüüsima kuueliikmeline žürii, et oma otsus nädala pärast siinsamas teatavaks teha.

Vaata kõiki Digitest 2010 konkursile laekunud ülevaateid