Nikon D800 tuleb 36 MP täiskaadersensori ja viimase peal videorežiimiga
autor: Lauri Veerde

Kolm ja pool aastat tagasi esitletud Nikon D700 järeltulijat on oodatud kaua. Täna on see lõpuks kohal ning usun, et ootajad ei pea pettuma.

Nikon D800 on omaduste ja tehniliste andmete poolest üsnagi sarnane veel turule jõudmata Nikon D4 profirelvaga. Viimasega võrreldes oluliselt väiksemasse alumiiniumsulamivormi on pakitud sama 51-punktiga teravustamissüsteem, RGB särimõõtesüsteem, EXPEED 3 pildiprotsessor, LCD-ekraan ja videovõimekus. Tundub, nagu võiks D800 kaamerat pidada D4 nuditud versiooniks (täpselt nagu D700 oli D3 nuditud versioon). Selline käsitlus on vale. Uuel kaameral on omaenda tugev karakter, mis tuleneb otseselt selle sensorist.

Nikon D800 peegelkaamera sensorile on pikitud 36 miljonit pikslit. Selle tulemusega on D800 hetkel kõige suurema lahutusvõimega peegelkaamera, mis kunagi tehtud. Selline suur pikslitehulk tähendab samas kohe poole väiksemat maksimaalset ISO taset (6400 vs 12800) ja poole aeglasemat sarivõtet (4,6 fps vs 9 fps) võrreldes 16,2 MP sensoriga D4 kamaeraga. Suur pikslite arv on aga iseäranis meelepärane maastiku- stuudio- ja moefotode pildistajaile ning kõikidele teistele, kelle jaoks on kiirusest olulisem foto detailsus ning väljatrüki suurus.

Videorežiim

Canon seadis oma 5D Mark II kaamera videorežiimiga standardid, mida Nikon siiamaani ületada suutnud ei ole. Nii D4 kui ka pea poole soodsam D800 muudavad senist paradigmat kindlasti. D800 on suurepärane videosalvesti. See filmib Full HD videot (1920 × 1080) nii 30, 25 kui ka 24 kaadrit sekundis kiirustega. Sarnaselt D4-le on ka D800 kaameral 3,5mm kõrvaklappide väljund audio jälgimiseks videosalvestuse ajal. Ühelgi teisel digipeeglil seda hetkel ei ole. Samuti väljastab kaamera HDMI kaudu pakkimata videot. Need kaks omadust on videomaailmas väga kõva sõna. Filmimise ajal töötab kontrasttuvastusega autofookus, mis olevat Nikoni sõnul iseäranis kiire ka jätkuva teravustamise jaoks.Filmirežiimi võimekust hämaras ja isegi pimedas demonstreerib allolev video:

Nikon lubab D800 peegelkaamera turule tuua Märtsi lõpus. Soovituslik D800 kere jaehind Eestis on 2780 €

Rõhutamaks suure lahutusvõimega sensori olulisust laseb Nikon välja teisegi kaamera – D800E. See on identne D800 kaameraga välja arvatud üks aspekt: selle sensori eest on eemaldatud madalpääsfilter. Viimane on olemas praktiliselt kõigil peegelkaamerail ning vähendab seal pildi teravust eesmärgiga võidelda moire ja aliasing artefaktide vastu pildil (vaata moire ja aliasing kohta lähemalt siit). D800E on sobilik professionaalsetele stuudio- ja portreefotograafidele, kelle jaoks on siiani ainus valik olnud keskformaatsensoriga kaamera kasutamine.

Nikoni ametlik pressiteade

Nikon D800 tootefotod

Tamron on valmistamas esmaklassilist 24-70mm F/2.8 suumobjektiivi
autor: Lauri Veerde

24-70 mm on klassikaline fookuskauguste vahemik täiskaadersensoriga peegelkaamerate standardsuumi jaoks. Sellised esmaklassilised 2,8 avaga objektiivid on olemas nii Canoni arsenalis kui ka Nikoni valikus – hind on neil aga õige soolane. Siin astub mängu Tamron, kes teatab täna, et on valmistamas 24-70 mm F2.8 avaga objektiivi Canoni, Nikoni ja Sony peegelkaameraile.

Hinnalt saab see olema kindlasti soodsam kui kaameratootjate ekvivalendid. Samas on sel aga olemas kõik kellad ja viled, mida ühelt tippklassi täiskaaderobjektiivilt oodata võiks: värinastabilisaator, USD teravustamismootor, ilmastikukindel konstruktsioon, ümar diafragma… Tamroni sõnul on uue objektiivi joonistusvõime igati tasemel. Selle tõestuseks loetleb tootja üles kõiksugused erilised läätsed, mida uue standardsuumi konstruktsioonis pildikvaliteedi tõstmiseks kasutatud on:  kolm LD elementi, kolm asfäärilist läätse, üks hübriid-asfääriline lääts ning kaks XR klaasi.

Olgu veel täpsustatud, et kõne all olev objektiiv on hetkel alles arendusjärgus. Selle ametlik esitlus ning turule jõudmise aeg on praegu teadmata. Loota võib, et sügisesel Photokina fotomessil saab seda aga juba kaamera ees proovida.

Tamron SP 24-70mm F/2.8 Di VC USD

  • Fookuskaugus: 24-70 mm
  • Maksimaalne ava: F/2.8
  • Vaatenurk (diagonaal): 84°04’ -34°21’ (täiskaadersensoriga kaamerate ees) 60°20’ -22°33’ (APS-C formaadis sensoriga kaamerate ees)
  • Konstruktsioon: 17 elementi 12. grupis
  • Min. teravustamiskaugus: 0.38m
  • Maksimaalne suurendus: 1:5 (@ f=70 mm: MFD 0.38 m)
  • Filtrikeere: φ82mm
  • Pikkus[1]: 108.5 mm*
  • Diameeter: φ88.2 mm
  • Kaal: 825 g*
  • Diafragmalabade arv: 9 (ümar ava)
  • Väikseim ava: F/22
  • Lisatarvikud:  lillekujuline päikesevarjuk
  • Sobivus: Canon, Nikon, Sony peegelkaamerad [3]

[1] Pikkus ja diameeter vastavad Nikoni bajonetiga objektiivi andmetele

[3] Sony objektiivi konstruktsioonis ei ole värinastabilisaatorit. Sony kaamerail on sensoripõhine värinastabilisaator.

Paljastatud: Olympus OM-D E-M5 – tipptasemel tehnika ja retro üledoos
autor: Lauri Veerde

Olympuse uus hübriidkaamera on peaaegu kohal. OM-D E-M5 ametlikku esitlust on oodata alles ülehomme, veebiruum on aga täis pilte ja tehnilisi andmeid, mis uue aparaadi kohta päris hea pildi kokku panna lubavad. Nagu Pen Lite, Pen Mini ja Pen E-P3, on ka E-M5 Micro Four Thirds bajonetiga hübriidkaamera. Võrreldes senise lipulaeva E-P3-ga on uus tulija veelgi enam loodud peibutama tõsisemaid fotoentusiaste ja miks mitte isegi profifotograafe.

Kiidetud retrodisain meenutavat Olympuse OM-4 filmikaamerat. Lööge või maha, aga kui ma seda tankinäolist rahmakat nägin, ujusid mulle esmalt silme ette Minolta 80ndate lõpul toodetud filmikaamerad. Kaamera tehnilised andmed teatakse olevat päris muljetavaldavad. 43rumors.com väitel tegevat OM-D E-M5 teravustamiskiirus silmad ette kõikidele praegu turul olevatele vahetatavate objektiividega fotokaameratele. Lisaks väidetakse selle sees olevat uut tüüpi, 5-suunaline värinastabilisaator, 4fps sarivõte koos autofookusega (9 fps ilma), 16 MP sensor, ISO kuni 25600, 1,44 MP elektrooniline pildiotsija, 3″ nurga alal seatav OLED-ekraan, Full HD video. Kõige selle hind: 1100 eurot.

Koos kaameraga on oodata ka Micro Four Thirds bajonetiga 75mm f/1.8 ja 60mm f/2.8 makroobjektiive ning kõiksuguseid uhkeid lisatarvikuid eesotsas akutallaga.

Kogu see ülalolev info on hetkel ametlikult kinnitamata. Nagu eespool öeldud, on ametlikku esitlust oodata ülehomme.

Allikas: 43rumors.com

Pentaxilt tulemas: kuus objektiivi ja telekonverter
autor: Lauri Veerde

Näib, et Ricoh teeb kõik selleks, et Pentax viimaste aastate madalseisust välja tuua. Koos K-01 hübriidkaamera ja 40 mm objektiiviga avalikustas Pentax eile järgmise kahe aasta plaanid K-bajonetiga objektiivide osas. Firma veebilehelt saab alla laadida PDF-faili, mis näitab, et juba käesoleva aasta jooksul peaks ilmavalgust nägema kolm objektiivi: 50 mm (valgusjõuline?) fiksobjektiiv, suure fookuskauguste vahemikuga (18-250mm?) suumobjektiiv ning kuhugi 500 ja 600 mm vahepeale jääv fikseeritud fookuskaugusega teleobjektiiv.

2013. aastal (või hiljem) plaanitakse turule tuua ilmastikukindla korpuse ja kvaliteetse optikaga DA* seeria suumobjektiiv, üks Limited-seeria lainurksuum ning üks ülilainurksuum. Lisaks veel kauaoodatud 1.4x telekonverter.

Lae alla Pentaxi ametlik PDF-dokument

Nikoni uued kompaktkaamerate lipulaevad: F1.8 objektiiviga P310 ja 42x objektiiviga P510
autor: Lauri Veerde

Kes tahab pildistada pisikese kaameraga ja hämaras, sellele sobib valgusjõulise objektiiviga Nikon P310. Kes igatseb aga toekamat aparaati, millega saab kaugele suumida, see peaks vaatama Nikon P510 poole. Mõlemad aparaadid kuuluvad Nikoni kompaktkaamerate absoluutsesse tippu ning avalikustati Nikoni poolt ametlikult eile.

Nikon Coolpix P310 on uuendatud versioon aasta eest esitletud P300 kompaktkaamerast ning otsene rivaal Canon S100, Fujifilm x10 ja Olympus XZ-1 kaameraile. P310 kõige tähelepanuväärsemaks omaduseks on valgusjõulise avaga F1.8-4.9 objektiiv fookuskauguste vahemikuga 24-100 mm. Esiküljele lisatud Fn nupp muudab kaamera juhtimise mugavamaks, hea lahutusvõimega LCD-ekraan ja  sensorinihutusega värinastabilisaator lubavad head pildistamiskogemust. Kui Nikon oleks kaamerale lisanud RAW-failide salvestamise võimaluse, võiks see meeltmööda olla isegi kangematele fotograafidele.

Nikon Coolpix P510 on uuendatud mudel aasta eest esitletud 36x suumiga P500 kaamerast. Progress on teretulnud nähtus, kuid  uue aparaadi 42x suumikordaja paneb siiski kukalt kratsima. Kusagil peaks ju ometi olema piir, millest alates kompaktkaamera väikse sensori ette asetatud objektiivi aina väiksemad fookuskaugused korralikku tulemust ei anna. Kas P510 kaamera selle piiri ületanud on, selgub ilmselt kaamerat proovides.

Et asja veel intrigeerivamaks teha on Nikon senise 12 MP sensori vahetanud lausa 16 MP kiibi vastu. Kaamerale on lisatud GPS,  Pilti aitab teravana hoida objektiivi sisse konstrueeritud optiline värinastabilisaator, vanemalt mudelilt on laenatud Full HD videorežiim ja kõiksugused digitaalsed pildistamisrežiimid.

Nikon P310 olulisemad tehnilised andmed:

  • 16.1 MP, 1/2.3″ taustvalgustusega CMOS sensor
  • Expeed C2 pildiprotsessor
  • F1.8-4.9, 4.2X optilise suumiga objektiiv, 24 – 100 mm fookuskaugus (35mm ekv)
  • 3″ LCD-ekraan, 921 000 pikslit
  • Palju režiime, mis toimivad mitme kiirelt pildistatud pildi kokkupanemise teel (HDR, Night Landscape, Advanced Night Portrait jne)
  • Mini HDMI väljund
  • Full HD video @ 1080/30p stereoheli ja optilise suumi toimimisega
  • 0MB sisemälu + SD/SDHC/SDXC
  • Liitiumaku: 230 säritust ühe laadimiskorraga
  • Turul alates veebruarist
  • Nikoni soovituslik jaehind Eestis: 340 EUR

Nikon P510 olulisemad tehnilised andmed:

  • 16.1 MP, 1/2.3″ taustvalgustusega CMOS sensor
  • Expeed C2 pildiprotsessor
  • F3.0-5.9, 42X optilise suumiga objektiiv, 24 – 1000 mm fookuskaugus (35mm ekv)
    • Kaks suuminihikut (päästiku ümber ning objektiivikorpuse peal)
  • Keeratav ja pööratav LCD-ekraan (3″ diagonaali ja 921 000 piksliga)
  • Elektrooniline pildiotsija
  • Palju režiime, mis toimivad mitme kiirelt pildistatud pildi kokkupanemise teel (HDR, Night Landscape, Advanced Night Portrait jne)
  • GPS, HDMI väljund
  • Full HD video @ 1080/30p stereoheli ja optilise suumi toimimisega
  • 90MB sisemälu + SD/SDHC/SDXC
  • Liitiumaku: 240 säritust ühe laadimiskorraga
  • Punane ja must korpus
  • Turul alates veebruarist
  • Nikoni soovituslik jaehind Eestis: 460 EUR