Canon Powershot SX30 IS kompaktkaamera ülevaade Digitesti veebilehel
autor: Lauri Veerde

Täna tasub taas vaadata Digitesti veebilehele. Seal on nimelt ilmunud ülevaade Canoni uuest supersuumkaamerast PowerShot SX30 IS. See on fotomasin, mis väljast täitsa algtaseme peegelkaamera moodi välja näeb kuid sellest hoolimata endas väikest, kompaktkaamerale omast sensorit peidab. Uhkelt vuhiseb pöidlatõmbe peale kaamerakerest välja megapikk objektiivisilinder – see suudab suumida kaugemale kõigist praegu turul olevaist kompaktkaamera külge kinnitatud objektiividest. 35x suumikordajat ei ole mitte kellelgi teisel. Kui hea see suum ja sensor ning kaamera tervikuna täpselt on – sellest Toomas Ili Digitesti põhjalikus 8-leheküljelises ülevaateloos kirjutabki.

Karbist välja: Tamron SP 70-300 mm F4-5.6 Di VC USD suumobjektiiv
autor: Lauri Veerde

See oli kevadel – täpsemalt märtsi alguses – kui Tamron oma uue SP 70-300 F4-5.6 suumobjektiivi arendamisest teada andis. Nüüd – veidi enam kui pool aastat hiljem on need objektiivid Eestisse, Photopointi poodide lettidele jõudnud. Nagu ka objektiivikarbil kirjas, valmistas Tamron selle telesuumi, tähistamaks oma 60ndat juubelit. Peab ütlema, et SP 70-300 seisab oma ülesannete kõrgusel. See kuulub Tamroni eksklusiivsesse SP (Super Professional) objektiivide gruppi, peidab endas LD ja XLD elemente ning loomulikult Tamroni suurepärast värinastabilisaatorit. Tamroni enda sõnul on SP 70-300 F4-5.6 kõigist hetkel turul olevatest sarnase fookuskauguste vahemikuga objektiividest kõige parema kontrastsuse ja lahutusvõimega. Sellele, kui kõva sõna Tamroni SP70-300 objektiiv tegelikult on, viitab kasvõi EISA poolt omistatud 2010-2011 aasta parima suumobjektiivi tiitel. Vaatame lähemalt:

Karbist välja: Pentax RS1000 kompaktkaamera
autor: Lauri Veerde

Lisaks uutele digipeeglitele K-r ja K-5 pakub Pentax käesoleval sügisel ka kolme uhiuut kompaktkaamerat. Selle trio säravaim esindaja on kahtlemata Optio RS1000, mida alates eilsest kõikides Photopointi poodides oma silmaga vaadata ja oma käega katsuda saab. Lisaks Pentaxi standardile vastavale suurepärasele pildiloomele, lihtsale juhtimissüsteemile ja nägusale, minimalistlikule disainile on selle aparaadi juures veel midagi õige huvitavat ja erilist. Nimelt on sel läbipaistev esipaneel, mille alla saab asetada enda foto, ükskõik kust välja lõigatud trükise või ühe kolmest kaasasolevast disainlehest. Omaenda disainilehe väljalõikamise juures abistab meisterdajat roosa šabloon. Nii saab kasvõi iga päev uutmoodi kaameraga koduuksest välja astuda. Vaatame lähemalt:

Photokina fotomessil sai seda esipaneeli ka eest ära kruvitud. Vaata videot siit.

Panasonicu uuel hübriidkaameral Lumix GF2 on vähem nuppe ja rohkem videot
autor: Lauri Veerde

Panasonic esitleb täna uut hübriidkaamerat nimega Lumix GF2. Seda ei saa pidada Panasonicu pisut enam kui aasta tagasi välja tulnud esimese kompaktse hübriidi GF1 järeltulijaks. Pigem tuleks seda vaadelda kui paralleelmudelit, mis oma lihtsama juhtimissüsteemi ja puutetundliku ekraaniga rohkem kompaktkaamerast välja kasvavatele fotohuvilistele mõeldud on.

Lumix GF2 on oma eelkäijast pisema korpusega – see on saavutatud eelkõige väiksema aku kasutuselevõtuga. Sisseehitatud välklamp ning välguking on alles jäänud, kadunud on aga GF1 kaamera peal olnud režiimiketas ning päris suur osa kaamera taga olnud juhtnuppudest. Kaotsi läinud nuppude asemel pakutakse puutetundlikku ekraani 3.0″ diagonaali ning  460 000 piksliga. Sensor on sama 12MP CMOS nagu GF1 kaameralgi. Sellest hoolimata on aga maksimaalset ISO tõstetud seniselt ISo 3200-lt ISO 6400-ni. Ilmselt toimib sealjuures siis vingem kaamerasisene müraeemaldus, sest pildiprotsessor on uus ja Panasonicu sõnul ka senisest võimsam.

Viimaseks olulisemaks täiustuseks on videorežiim. GF2 filmib 1920 x 1080 px suurust videoklippi kiirusega 60 kaadrit sekundis. Senise monoheli asemel salvestab aparaat video kõrvale stereoheli. GF1 kaameraga võrreldes on GF2 aparaadilt kärbitud kaugjuhtimispuldi port, samuti ei saa Dpreview sõnul määrata välgu kompeksatsiooniastet ega seada välklampi välkuma teise kardina peale.

Küsi portreefotograaf Kaupo Kikkaselt
autor: Lauri Veerde

Photopointi ajaveebi intervjuuseeria teiseks portreteeritavaks on mees, kes tavaliselt ise inimeste olemise ja olemuse kujutamisega tegeleb. Seda mitte küll sõna, vaid ikka fotokaamera abil. Kaupo Kikkas on profifotograaf, EestiFoto fotokooli juhataja ning Eesti Vabariigi Valitsuse ja Kaitseministeeriumi ametlik fotograaf. Ta on teinud kaastööd enamikule Eesti meediaväljaannetele (Eesti Ekspress, Cosmopolitan, Playboy jne), korraldanud mitmeid autorinäitusi ja fotokoolitusi ning osalenud kümnete fotokonkursside žüriides.

Kaupo on nii Eestis kui ka välismaal tuntust kogunud eelkõige oma suurepäraste portreefotodega. Lisaks sellele tegeleb ta aktiivselt ka reklaamfotode loomisega, pildistades selle žanri raames nii inimesi kui ka esemeid kõikvõimalikes olukordades ja keskkondades. Kaupo huvitavamaks pildistusobjektiks ongi inimloomus, mille erinevaid vorme ta muljetavaldava täpsusega tabada suudab.  Nõnda näeb Kaupo pildistatud portreede vaataja, kuidas inimese sisemaalima mõistmine lihtsast aktifotost määratult paljastavam olla võib.

Kaupo elus on väga olulisel kohal muusika ning seetõttu on ka suur osa tema töödest muusikast otseselt või kaudselt mõjutatud. Lausa kaks näitust on Kaupol olnud jazzmuusika ja -muusikute teemadel. Viimaseks selliseks oligi 2009 a portreeväljapanek “Backstage”. Käesoleva aasta alguses sai Kaupo ka väga tähelepanuväärse rahvusvahelise tunnustuse osaliseks, põrutades WPPI fotokonkursil grupifoto kategoorias kolmikvõidu. Kaupo töödega saab tutvuda tema veebilehel ning mõtetega tema blogis.

Kaupo Kikkasele saavad kõik soovijad küsimusi esitada kuni käesoleva nädala lõpuni sellesama postituste kommentaarides, Photopointi Facebooki lehel või Fotofoorumis. Huvitavamatele küsimustele vastab Kaupo järgmise nädala jooksul. Intervjuu ise ilmub Photopointi ajaveebis  esmaspäeval, 15.11.10. Küsimuse juurde jätke kindlasti ka oma nimi või meiliaadress kuna kõikide küsijate vahel loosime seegi kord välja Photopointi fotokursuse populaarse kolmanda osa “Kuidas pildistada loomi, maastikke, inimesi ja lähikaadreid“. Eks seda ikka seetõttu, et sealses kolmandas peatükis heidetakse valgust portreepildistamise põhilistele tehnilistele algtõdedele.

Point TV – 46. Karbist välja: Pentax K-5 peegelkaamera
autor: Lauri Veerde

Eile jõudis Photopointi pealattu Pentaxi uus peegelkaamerate lipulaev, veidi enam kui kuu aega tagasi esitletud K-5. Photopointi Tartu poodidesse jõuab see juba täna õhtul – Tallinna ja Narva kauplustesse aga kõigi eelduste kohaselt homme. Siinsamas ja kohe praegu saab aga kaasa elada eile õhtul meisterdatud videole, mille peategelaseks on Pentax K-5 ning karbist välja võtjaks Anton. Seesama karbist välja võetud kaamera jõuab juba täna Toomas Ili kätte, kes seda juba põhjalikumalt uurib ning pärast Digitesti veebilehel oma muljetest kirjutab. Praeguseks aga – head vaatamist:

Toomas Ili ja Sven Začeki fotod said Euroopa loodusfotokonkursil kõrge tunnustuse osaliseks
autor: Lauri Veerde

Tänavu juba kümnendat korda toimunud Euroopa loodusfotokonkursil “European Wildlife Photographer of the Year” said lausa kaks Eesti tuntud loodusfotograafi kõrge tunnustuse osaliseks. Toomas Ili rabas paljunäinud žüriid oma dünaamilis-ulmelise fotoga kajaka ja kaarna kaklusest. Sven Začek aga näitas Euroopale, kuidas saarmas konna sööb.

Sveni foto nimega “Õhtusöök auravast katlast” sai pildistatud eelmise aasta talvel. Pildile on püütud saarma siluett, kes kollakas õhtupäikeses, pooleldi jäätunud aurava jõe ääres konna sööb. Sven Začek kirjutab siinsamas Photopointi Ajaveebis oma fotodest ja nende saamislugudest – loodetavasti saame peagi lugeda ka selle, kõrge tunnustuse pälvinud foto tagamaadest. Sveni fotot saab suurelt vaadata tema veebilehel.

Küsimusele oma foto saamisloo kohta jutustab Toomas Ili nii: “Järjekordne päev Hiiumaal merikotkavarjes oli õhtusse jõudnud, päike metsa taha vajunud ja kotkad ammu lahkunud. Mõned rongad toimetasid veel varje lähedal, kui ühe kõrvale järsku noor hõbekajakas maandus. Pikalt see musta ja valge kontrast ei kestnud – õige pea oldigi juba “karvupidi koos”. Sekund-paar noka- ja tiivahoope ja platsil valitses vaikus. Nüüd oli aeg läbi paksu lume auto poole sumpama hakata.” Toomas Ili kirjutab fotograafitöö kõrvalt fototehnika ülevaateid Digitesti veebilehele. Tema fotot “Kaklusklubi” saab suurelt vaadata tema loodusfotopäevikus.

European Wildlife Photographer of the Year” fotokonkurssi korraldab Saksamaa Loomafotograafide Ühendus (GDT). Võistlusel saavad osaleda kõik Euroopa amatöör- ja profifitograafid. Peaauhinnaks on 2000€ väärtuses tšekk, žürii poolt paremateks tunnistatud ülejäänud fotode omanikud saavad kataloogi konkursi parimate piltidega ning tasuta piletid Saksamaal Lünenis toimuvale loodusfotofestivalile. Järgmine “European Wildlife Photographer of the Year” fotokonkurss lülkatakse käima 2011 aasta alguses.

Photopointi ajaveeb soovib Svenile ja Toomasele omalt poolt palju õnne suurepärase saavutuse puhul ning palju tolmu sensorile.

Canoni profiobjektiivid tulevad kevadel
autor: Lauri Veerde

Canon annab teada augusti lõpus välja kuulutatud ja Photokina fotomessil presenteeritud uute profiklassi objektiivide turuletuleku edasilükkumisest. Nii seni detsembrikuuks poelettidele lubatud teleobjektiivid EF 300mm f/2.8L IS II USM ja EF 400mm f/2.8L IS II USM kui ka 2011 jaanuaris müüki tulema pidanud kalasilm EF 8-15mm f/4 L USM peaksid eile avalikustatud teate kohaselt lettidele jõudma alles 2011 a märtsis. Viibe põhjuseks nimetab Canon “teatud ümberkorraldusi tootmisprotsessis”.

Canoni ametlik pressiteade.

Karbist välja: Metz Mecablitz 58 AF-2 digital välklamp
autor: Lauri Veerde

Veidi enam kui nädala eest jõudsid Photopointi poodidesse Metzi uued välklambid Mecablitz 50 AF-1 ja 58 AF-2. Viimane kujutab endast Metzi välklampide lipulaeva, millel on teistest enam välgufunktsioone (nt 25 võimsusastmega manuaalrežiim, strobovälk), kaks reflektorit ning kaamera master-funktsioonita toimiv orjasilm. Võimas juhtarv (58 @ ISO 100), lihtne juhtimissüsteem, automaatne välgupea suumifunktsioon ning TTL automaatrežiimid teevad sellest välklambist parima abimehe pilsistamisolukordades, kus valgust juurde vaja on. Vaatame lähemalt:

Isa pildiga fotomeened isadepäevaks
autor: Photopoint

Minu issi ütleb kogu aeg et „mida sa kõõlud siin“. Ma ei teagi, mis see „kõõlu“ on, sest ma ei ole seda kunagi näinud ja tahan ainult vahest issi sülle. Aga issi ei naerata enam. Ta ütleb, et: „Seal Toompeal täidavad kõik oma suhkrut“ ja et „kust siis nüüd tavaline inimene peakski enam tööd saama“. Siis ta vaatab vihaselt ja mina ei saa jälle jänkujussi vaadata.

Ma tean küll, et tegelikult issi oskab naeratada. Ma olen seda näinud ka. See oli ühe pildi peal mis emmel arvutis on ja ma oskan seda pilti täitsa lahti teha ja ise vaadata. Seal on issi ja emme ja issi on rõõmus ja naerab, mitte ei karju. Emme ütles, et mind siis ei olnudki veel.

Tegelikult ma arvan, et kui mind jälle ei oleks siis ta jälle naeraks. Aga emme ütles et mis sa ajad lolli juttu ja et proovime teistmoodi ka. Varsti tuleb üks isadepäev. See on see, kui peab midagi kinkima ja lasteaias me tegimegi ühe kaardi. Nüüd ma teen aga veel ühe kaardi. Sinna peale ma panengi selle pildi, mis on emmel arvutis ja kus on emme ja issi ja issi on rõõmus ja naerab. Siis tuleb issile naermine meelde ja ta võtab mind jälle sülle ja me vaatame koos jänkujussi.

Tuleks see isadepäev ainult kiiremini.

————————————-

Isadepäev tulebki kiiresti. Novembrikuu teisel pühapäeval – ehk veidi vähem kui kahe nädala pärast – on see käes. Selleks puhuks oleme fotokaartide hulka varunud ka spetsiaalsed isadepäevakaardid. Lisaks neile on Photopointi fotomeenete osakonnas kruuse, võtmehoidjaid, T-särke, ja muid kingitusi. Kõigile neile saab peale trükkida just sellise pildi, mis issi meele rõõmsaks teeb ning teda taas tõeliselt olulistele asjadele mõtlema paneb.

Oma pildiga isadepäevakaardid ja muud fotomeened Photopointi veebilehel