Karbist välja: Panasonic Lumix GX1 hübriidkaamera
autor: Lauri Veerde

Kui Panasonic 2011. aasta suve algul oma Lumix GF3 hübriidkaameraga lagedale tuli, kirjutasin ma sellest üsnagi sarkastilisel toonil. Kompaktsuse nimel oli ju sellelt raiutud palju olulisi juhtnuppe ja omadusi. Juba siis kinnitas Panasonic, et GF3 ongi algajaile suunatud hübriid ning edasijõudnud manuaalifännidele on plaanis meisterdada täiesti uus seeria.

Selle seeria esimene esindaja on nüüd jõudnud Photopointi. Panasonic Lumix DMC-GX1 on väliselt vägagi sarnane enam kui kaks aastat tagasi esitletud DMC-GF-1 kaameraga. Samasugune rikkalik juhtnuppude süsteem, välguking, välklamp, suur programmiratas… Uuendustena on GX1-le lisatud suur mugav käepide, puutetundlik LCD ja muidugi pisike 14-42 mm komplektobjektiiv, mis teravustab ja suumib rõngaste asemel nuppude abil. Muidugi on kardinaalselt uuenenud ka tummise korpuse all olev elektroonika. Vaatame lähemalt.

Karbis on: Panasonic Lumix DMC-GX1 kaamera koos Lumix G Vario 14-42mm f/3.5 -5.6 Asph. MEGA O.I.S. suumobjektiiviga, kerekork ja objektiivi tagumine kork, 1010 mAh liitiumaku, toitekaabel, laadimisadapter, USB-kaabel ja kaamerarihm.

Kaamera korpus on sarnane GF1 aparaadile. Kaamera sisemus jällegi G3 aparaadile. Täiesti uus ja huvitav on aga GX1 komplektobjektiiv. Fookuskauguste vahemik – 14-42 mm – on täpselt sama mis Panasonicu tavalisel komplektobjektiivil. See siin on aga väljalülitatuna oluliselt kompaktsemate mõõtmetega. Kaamerat sisse lülitades pikeneb objektiiv oma pesast välja – sarnaselt kompaktkaamerate objektiividele. Suumimine käib mitte suumirõnga vaid paremal pool külje peal oleva nupu abil.

See uus objektiiv on tunduvalt kvaliteetsema ehitusega kui tavaline kitikas. Metallist korpusega ja teravustab alates 2 cm kauguselt kuni lõpmatuseni. Lisaks suuminupule on allpool näha ka teine nupp manuaalse teravustamise jaoks.

Olulisemad tehnilised andmed:

  • 16.0 MP Live MOS sensor (sama mis DMC-G3 kaameral)
  • 3.0″ puutetundlik LCD, 460 000 px lahutusvõimega; puutefookus ja -pildistamine.
  • Täiustatud “Light Speed AF” autofookus teravustab objektile .09 sekundiga; Panasonicu sõnul on see seni kiireima teravustamisega G-seeria kaamera.
  • Manuaalrežiim, RAW failide pildistamine, värvustasakaalu peenhäälestus, neli funktsiooninuppu (kaks on ekraani peal)
  • Intelligent Auto režiim teeb kõike automaatselt (valib pildiprogrammi, seab kontrastsuse/teravuse, tuvastab näod, jne); uus iA Plus režiim lisab puutetundliku ekraaniga toimiva tausta uduseks manamise funktsiooni. Selles režiimis saab tavalisest lihtsamalt seada säriparameetreid ja värvustasakaalu.
  • FullHD filmiklipid – 1920 x 1080 @ 60i (sensori väljund on 30p) — stereoheli ning AVCHD või MP4 koodekiga. Säritust manuaalselt seada pole võimalik. Audiot saab samas manuaalselt seada

Suur nahkse pealispinnaga käepide lisab kaamerale soliidsust ja tõsidust ning muudab selle käes hoidmise mugavamaks. See objektiiv on päris ilus.

Käepide profiilis.

LX1 nupud on lihtsalt suurepärased vajutada. Ülal paremal nurgas olevat valikuratast saab ka alla vajutada. Manuaalrežiimis saab nii muuta aktiivseks ava või säriaja valikut.

Objektiivi hoidva käe pöial istub täpselt teravustamisnupu peal. Kuna suumifunktsiooni kasutatakse ilmselt enam kui käsitsi teravustamist, oleks võinud alumine nupp hoopis vaatenurka muuta. Ootasin sellelt suumilt veidi sujuvamat ja täpsemat toimimist. Tegelikult toimib see sarnaselt tavalise kompaktkaamera suumile. See tähendab, et täpset ja sujuvat liikumist video filmimise ajal on sellega pea võimatu saavutada. Teravustamine toimib seevastu üllatavalt sujuvalt ja täpselt.

Siin on näha, mis juhtub kui kaamera sisse lülitada. Objektiiv libiseb oma pesast välja. Suumimisel see väga enam ei pikene.

Ülal on tähelepanuväärsemateks elementideks stereomikrofonid, kaks programmeeritavat režiimi (C1 ja C2) režiimikettal, iA nupp, mis lülitab kaamera kiires pildistamisolukorras automaatrežiimile ning videosalvestamist alustav nupp.

Lähemalt ka. Siin pildil on näha ka need kiidetud nupud tagaküljel. Need ulatuvad päris mitu millimeetrit korpuse tasapinnast väljapoole. Nende allavajutus on pöidlaga hästi tuntav ja kõrvaga hästi kuuldav.

Väikene suumobjektiiv. On ju palju räägitud sellest, et hübriidkaamerad on küll mõnusalt kompaktsed kuid nende küljes olevad pikad lahmakad suumobjektiivid nullivad selle kompaktsuse. Panasonic on selle probleemi nüüd lahendanud. Väiksemaks oleks 4:3 sensorit katvat suumobjektiivi ilmselt väga raske teha.

Bajonett ja sensor.

Ühendused ülalt alla – kaugjuhtimispult, HDMI ja AV/PC.

DMW-BLD10 liitiumakuga saab klõbistada 310 säritust ühe laadimiskorraga. Mälukaardipesa on sealsamas aku juures.

GX1 kaamerale on valmistatud uhiuus juurde ostetav pildiotsija, senisest märksa parema lahutusvõimsuse ja kiirema andmevahetusega kaameraga. Ühenduspesa sellele pildiotsijale on senisest suurem ja see tähendab, et vana pildiotsijat ei saa siia kinnitada.

Ning välklamp. Kahtlaselt kipaka konstruktsiooniga, aga enamus ajast istub see ju nagunii oma pesas.

Alumine nupp Q-menu avab terve rea olulisemaid valikuid. Selle valikukaskaadi saab seadistada kenasti oma käe järele. Kokku saab sinna lisada kuni 15 muutujat. Ülal saab valida erinevate tonaalsuste vahel.

Siis veel näiteks piltide külgede suhte ja suuruse valikud.

Siis saab valida, kui palju või vähe fotot kokku pakitakse. Neid ikoone saab vajutada ka sõrmega puuteekraani peal.

Q-menüü kõrval olev nupp vallandab teravustamisrežiimide valikud.

Uus lisandus kogu G-seerias – digitaalne lood. Siin ekraani vasakul servas on näha pisikese noolekesega ilmestatud ikooni. Sellel vajutades kargab lahti kitsas riba viie kiirvalikuga.

Nelja nupu süsteemi parempoolne liige laseb seadistada värvustasakaalu. Siin valikus olles alumisele nupule vajutades saab vastavat eelseadistatud väärtust lihtsalt käsitsi parajaks korrigeerida. Väga mugav.

Ülalt nupust avanevad ISO valikud.

Peamenüü. Kui programmiratas on keeratud Creative-režiimile või SCN režiimile, siis on peamenüü esimene vaheleht vastavalt kas digifiltrite või pildiprogrammide päralt.

Ja siis järgmised, standardsed vahelehed… Menüüs ekraani puutetundlikkus ei toimi.

Mulle meeldib see kaamera. Kui mul oleks hädasti vaja peegelkaamera kõrvale väiksemat aparaati, siis ma ostaksin selle. Ja maksaksin uue kompaktse 14-42 objektiivi eest vabalt 150 eurot enam kui selle suure ja logiseva plastikkäkiga komplekti eest. Panasonic GX-1 ei ole küll väliselt nii stiilne nagu Sony NEX-7 või veel turule tulemata Fujifilm X-Pro1, kuid funktsionaalsust on siin nii et tapab.

Tundmatu Canoni kaamera pildid Keeniast. Canon 5D mark III või 7D Mark II?
autor: Lauri Veerde

Vaata aga vaata. Tavaliselt on avalikustamata kaamerate veebi lekkinud pildil vaid mingi udune pläsu. Ülalolev Keenias pildistatud foto annab meile aga hea ettekujutuse Canoni peatselt esitletavast peegelkaamerast. Nuppude asetus näitab, et tegemist ei ole ei EOS 5D Mark II ega ka EOS 7D kaameraga. Nuppude asetus on mõne erinevusega sarnane 7D kaamerale kuid välklambi puudumine ning prismakühmu kuju annavad mõista, et tegu on täiskaadersensoriga kaameraga. Seega võib pildil olev aparaat olla kauaoodatud 5D Mark III kaamera. Või 7D järeltulija, millel APS-C asemel täiskaadersensor? Või aparaat, mis need kaks liini ühendab?

Ülalolev foto ja mitmed allolevad on pildistatud Aperture Academy fotograafi Stephen Oachs`i poolt. Mr Oachs kirjutab oma blogis, et märkas Keenia fotoretke ajal Aasia päritolu mees, kes pildistas temale tundmatu kaamera ja objektiiviga. Küsimise peale vastas mees, et on Canoni palgal ja testib uut varustust. Tõepoolest – all piltidel võib lisaks kaamerale näha veel 200-400 mm objektiivi sisseehitatud telekonverteriga.

Väga võimalik, et juhuslik kohtumine ja avalikustatud pildid on osa Canoni uuest viral-marketingi turundustaktikast. On see nii või mitte – igal juhul on alati huvitav näha uut varustust enne selle avalikustamist. Avalikustamine ise saab Canonrumours.com andmetel toimuma tõenäoliselt 7. veebruaril – kaks päeva enne CP+ fotomessi Jaapanis. Siis on oodata ka Nikon D800 täiskaadersensoriga aparaati, Olympuse ja Pentaxi hübriidkaameraid. See CP+ võiks midagi Photokina jaoks ka jätta.

Küsitluses osalemiseks külastege palun Photopointi ajaveebi

Võrdle nuppude asetust – ülal uus kaamera ja all praegused aparaadid.

Canon EOS 5D Mark II

Canon EOS 7D

Vaata rohkem pilte apertureacademy.com blogist

Point TV – 76. Kuidas isetehtud paberfiltritega udusele taustale kujundeid jäädvustada
autor: Lauri Veerde

Pimedad talveõhtud ei taha veel kuidagi ära lõppeda. Pole viga – Point TV näitab, et ka pimedas saab fotoaparaadiga igasugust huvitavat korda saata. 73. osas vaatasime, kuidas valgusega joonistada, seejärel pildistasime rakette. Nüüd meisterdame mustast kartongist filtrid ning läheme linnatulede valgele huvitava tausta ehk bokeh`iga portreid pildistama.

Bokehfiltri A ja O

  • Bokehfilter vajab efekti tekitamiseks udust tausta. Hea on, kui sul on valgusjõuline objektiiv. Videos kasutas Anton Canon EF 50mm F1,8 II objektiivi. Samalaadsed soodsa hinna kuid hea suure avaga objektiivid on olemas ka teistel kaameratootjatel:
  • Filtri võib välja lõigata ükskõik millist värvi valgust mitte läbi laskvast materjalist. Kõige parem on siiski must värv
  • Filtri sisse lõigatav kujund olgu lihtne. Keerulised kontuurid ei joonistu taustal piisava detailsusega välja
  • Filtri sisse lõigatud kujund ei tohiks olla suurem kui objektiivi esilääts
  • Filtriga pildistamisel hoia ava nii lahti kui võimalik
  • Teravusta lähedal asuvale objektile
  • Vaata, et taustal oleks ereda valgusega valgusallikad. Need ongi elementideks, mis udusel taustal kujunditena välja joonistuvad
  • Kui külm hakkab, siis mine tuppa ja joo kuuma teed.

Pentax lajatab 20x suumiga kompaktkaamera VS20. Lisab vertikaalpäästiku ja digitaalse loodi
autor: Lauri Veerde

Pentax esitleb täna uut kompaktkaamerat nimega Optio VS20. Sarnaselt RZ18 aparaadile on ka see nn kompaktne supersuumkaamera. 20x suurendusega objektiivi ekvivalentseks fookuskauguseks on 28-560mm. Võrreldes RZ18 supersuumi objektiiviga on uue kaamera maksimaalne ava kogu suumi ulatuses pisut suurem. Kaamera külje peale on Pentax lisanud veel ühe päästiku koos suumirõngaga vertikaalses asendis pildistamise jaoks.

Mehaanilise värinastabilisaatoriga varustatud 16 MP CCD sensor on kõigi eelduste kohaselt sama, mis RZ18 kaamera sees. See on võimeline filmima 720p HD-formaadis videot ning pildistama fotosid tundlikkusega kuni 6400. Kaamera taga on 3″ LCD-ekraan, mille pildipunkte 460 000. Pentax Optio VS20 soovituslik jaehind Euroopas on 199 EUR.

Tootefotod ja pressiteade:

PRESSITEADE

PENTAX Optio VS20

Mitmekülgne kompaktkaamera

Vertikaalpäästik ja 20× suum

26. jaanuar 2012. PENTAX RICOH IMAGING COMPANY, LTD. Teatab uuest PENTAX Optio VS20 digitaalsest kompaktkaamerast.

Sellel mitmekülgsel mudelil on eriti võimas 20× optiline suumobjektiiv, mille laia otsa fookuskaugus 35mm kaamera ekvivalendina on 28 mm. Selle kaameraga on eriti lihtne pildistada portreeformaadis fotosid, sest kaamera korpusel on täiendav päästikunupp ja suumihoob. Optio VS20 kompaktses korpuses on 16 efektiivse megapiksliga sensor ja suur ning selge pildiga 3-tolline LCD ekraan. Kaamera pildistab lähivõtet alates 1 cm ning salvestab sujuvat HD videot. Lisaks võimaldab kaamera pildistada käelt öiseid võtteid – vastav pildiprogramm jäädvustab ilusaid minimaalse udususe ja müraga pilte ka nõrgas valguses.

PENTAX Optio VS20 on kõrge sooritusvõimega universaalne kaamera, millega saab tavapäraste mudelitega võrreldes jäädvustada laiemat objektide ja stseenide valikut.

OPTIO VS20 peaks müügile jõudma 2012 aasta veebruaris soovitusliku jaehinnaga  199.00 €

Peamised omadused

1. 20× optiline suum 28mm lainurgaga

Optio VS20 kompaktil on eriti võimas 20× optiline suumobjektiiv, mis katab fookuskaugused alates 28 mm lainurgast kuni 560 mm superteleni (35mm kaamera ekvivalendina). Tänu sellisele ulatusele saab Optio VS20 abil jäädvustada ilusaid, elavaid pilte vägagi erinevatest objektidest ja stseenidest alates maastikuvõtetest kuni spordini. Makrorežiimis saab pildistada kvaliteetseid lähivõtteid kuni 1 cm kauguselt.

2. Mugav ja pingevaba pildistamine vertikaalformaadis

Optio VS20 korpuse käepidemel on täiendav päästikunupp ja suumihoob, mis võimaldavad vertikaalformaati pildistades kaamerat mugavamalt käes hoida ning seega loomulikku kehahoiakut säilitada. Niimoodi on oluliselt mugavam pildistada portreesid ja vaateid kõrgetest objektidest. Integreeritud sensori abil kuvab kaamera ekraanipilti alati õigetpidi. Optio VS20 korpusel on ka vastav statiivikeere kaamera paigaldamiseks vertikaalselt. See võimaldab kasutada pildistamisel kergemaid, kompaktsemaid statiive.

3. Eeskujulik pildikvaliteet

Optio VS20 kaamera 16 efektiivse megapiksli, tipptasemel pildiprotsessori, kvaliteetse smc PENTAX suumobjektiivi ja keeruka CCD sensori nihutamisel põhineva pildistabilisaatori kombinatsiooni tulemus kvaliteetsed, teravad, peente detailidega pildid, mida saab ka suurendatult trükkida.

4. Kolmekordne kaitse uduste piltide vastu

(1) CCD sensori nihutamisel põhinev stabilisaator

CCD sensorit nihutav SR (Shake Reduction) mehhanism aitab jäädvustada teravaid pilte ka sellistes olukordades, kus pisemgi värin pildi rikkuda võib: pildistamisel hämarates sisetingimustes, pikkade fookuskaugustega jne.

(2) Digitaalne SR režiim*

Selle režiimi puhul analüüsib Optio VS20 stseeni valgustatust ja tõstab tundlikkust automaatselt kuni ISO 6400. Kõrgem tundlikkus võimaldab kasutada lühemaid säriaegu ning vähendab sellega kätevärina mõju pildi teravusele.

(3) Movie SR režiim**

Digitaalne režiim, mis aitab jäädvustada teravamaid videolõike.

* Digital SR režiimis salvestab kaamera pildid 5 megapiksliga (2592 × 1944).

** Movie SR režiimi kasutamisel muutub vaatenurk kitsamaks.

5. Sobivaima pildiprogrammi automaatne valik

Optio VS20 kaameras on ka PENTAXi poolt väljatöötatud Auto Picture automaatrežiim. See režiim analüüsib erinevaid näitajaid kogu kaadri ulatuses ning valib tulemustest lähtuvalt sobivaima pildiprogrammi automaatselt. Kuna see kasutajasõbralik režiim valib silmapilkselt ja eksimatult sobivaima programmi 15 erineva hulgast ning optimeerib kaamera erinevad seadistused, on fotograafil võimalik keskenduda võttele ning jäädvustada kauneid võtteid pingevabalt.

6. Uued stseeniprogrammid – rohkem loomingulisi võimalusi

Kasutajasõbralike stseeniprogrammide hulgast saab fotograaf valida sobivaima ning jäädvustada kauneid pilte. Optio VS20 stseeniprogrammide valik on laienenud kolme uue programmiga: Öine võte käelt, Kalasilm ja Visand. Osade visuaalefektide tugevust on võimalik reguleerida ning LCD ekraanil kontrollida. See muudab isikliku nägemuse jäädvustamise veelgi lihtsamaks.

7. Uuendatud näotuvastus

Optio VS20 uuendatud näotuvastusfunktsioon võimaldab registreerida enne võtet ühe näo. Pildistades lähtub kaamera teravuse ja särituse optimeerimisel eelnevalt registreeritud näost. See funktsioon on käepärane kaunite grupivõtete jäädvustamisel, sest peamise pildistatava nägu jääb pildile alati terava ja selgena. Kaunite piltide jäädvustamist lihtsustab ka naeratuse jäädvustamise funktsioon, mis pildistab just naeratamise momendil ning silmapilgutuse tuvastus, mis hoiatab fotograafi kui pildistatava silmad olid võtte hetkel suletud.

8. Kvaliteetne HDTV videosalvestus

Optio VS20 salvestab selgeid ja teravaid TV-kvaliteediga videolõike (1280 × 720 pikslit)***. Kuna kaamera tagapaneelil on videosalvestuse käivitamiseks eraldi nupp, saab filmimist alustada mistahes hetkel kaamera režiimist sõltumata. Kolm uut digitaalfiltrit (Kalasilm, Miniatuur ja Visand) lasevad kasutajal oma loovusega mängida.

*** Optio VS20 kaamera AV väljundi kasutamisel edastatakse videosignaal tavamõõdus. Kui soovite videot nautida HD mõõdus (1280 × 720 pikslit), tuleb failid enne esitamist arvutisse laadida.

9. Suur 3-tolline LCD ekraan

Optio VS20 tagaosas on 3-tolline umbes 460 tuhande pildipunktiga LCD ekraan. Suurel ekraanil on piltide kvaliteedi kontrollimine ja kaamera seadistamine märksa lihtsam ja kiirem. Lisaks on monitori pind kaetud peegeldusvastase AG kattega, mis hoiab ära tüütud peegeldused ja kaitseb plekkide (näiteks sõrmejäljed) eest.

10. Muud omadused

1    Digitaalne lood ja 48 segmendist koosnev kadreerimisvõrgustik horisontaalse ja vertikaalse joonduse kontrollimiseks

2   Võimalus kasutada eraldi müüdavat PENTAX traadita distantspäästikut

3    Stretch filter, mis võimaldab venitada valitud osa pildist

4    Kaasas kaamerarihm

5   13 digitaalfiltrit visuaalsete efektide lisamiseks

6    Kolm erinevat pildi külgede suhet (4:3, 16:9 ja 1:1) erinevateks rakendusteks

7    D-Range dünaamilise ulatuse seadistus aitab ära hoida ülesäris (valgete) ja alasäris (mustade) alade teket pildis

8    Digitaalne Panoraam aitab luua ühe panoraampildi kuni kolmest kaadrist

9    Kaasas piltide vaatamise, töötlemise ja haldamise tarkvara:
MediaImpression 3.1 for PENTAX (Windows versioon, ühildub Windows 7) ja MediaImpression 2.1 for PENTAX (Macintosh versioon, ühildub Mac OS X 10.7).

Võimsa suumiga Pentax Optio RZ18 digikaamera ülevaade Digitesti veebilehel
autor: Lauri Veerde

Pentax Optio RZ18 on suutnud enda 3 cm paksusesse korpusesse mahutada koguni 18x suumiga objektiivi – kombinatsioon, milleni ei ole siiani jõudnud ükski teine kaameratootja. Nagu Pentaxil kombeks, pakutakse RZ18 puhul eeskujulikke omadusi konkurentidest soodsama hinnaga. Värinastabilisaatori, hea lahutusvõimega LCD-ekraani ja 16 mp sensoriga varustatud kaamera hinnaks on 199 Eurot. Kõlab hästi. Kui hästi aga selline kaamera pilti teha suudab? Sellele küsimusele annab vastuse fotograaf Margus Männik täna Digitesti veebilehel ilmunud põhjalikus ülevaates.

Loe Pentax Optio RZ18 ülevaadet Digitesti veebilehel.

Pentax Optio RZ18 Photopointis: 199 EUR