Karbist välja: Tamron 11-20mm f/2.8 Di III-A RXD ülilainurk-suumobjektiiv
autor: Stephan Redko

Olgugi, et Tamron 11-20mm f/2.8 Di III-A RXD on nüüdseks juba 3 aastat vana objektiiv, siis selle karbist välja võtmiseks on tekkinud nüüd väga hea põhjus.

Lisaks Sony E- ja Fujifilm X-bajonetile liitub kambaga ka Canon RF-S põhjaga mudel, kuna Canoni ja Tamroni vahel sai aasta algul sõlmitud litsentsileping, mis lubab Tamronil toota teatud objektiive Canon EOS R poolkaader hübriidkaamerate jaoks.

Esimene Canon RF-S põhjaga Tamroni objektiiv ongi nüüd Photopointi saabunud ning ülilainurk-suumobjektiiv võiks marjaks kuluda igal poolkaader hübriidkaamera omanikul.

Seega vaatame lähemalt, mida see uus/vana Tamroni objektiiv endast kujutab, kuidas see erineb saadaval olevatest alternatiividest ning kas seda tasuks kaaluda oma Sony, Fujifilm või Canon poolkaader hübriidkaamera külge.

Tamron 11-20mm f/2.8 Di III-A RXD: omadused, võrdlused ning minu esmamuljed

Karbist välja võttes paistis objektiivi puhul esmasena silma paar üllatust. Nimelt, Tamron on Canon RF-S mudeli lisandumise puhul teinud mõned täiustused objektiivile, mida varamastel Sony ja Fujifilm versioonidel ei ole.

Objektiivile on lisatud tähtis AF/MF lüliti, millega hõlpsasti fookusrežiimi vahetada ning samuti on lisandunud USB-C pesa, mis on uute Tamroni objektiivide puhul juba tavapäraseks saanud.

USB-C pesa olemasolu võimaldab objektiivi ühendada oma nutiseadmega (Android telefonid, macOS ning Windows arvutid), kuhu saad alla laadida “Tamron Lens Utility” tarkvara ning programmeerida oma objektiivi – antud objektiivi puhul saad peamiselt tuunida selle fookusrõngast.

Siinkohal väärib Tamron ka pisut tunnustust, sest lisaks neile tõi ka Sigma sel aastal müügile RF-S bajonetiga ülilainurk-suumobjektiivi (10-18mm f/2.8 DC DN), mille puhul ei muudetud ega lisatud ühtegi asja, v.a. muidugi bajonetti.

Tamron leidis hea võimaluse oma objektiivi täiustada, kui nad niikuinii pidid selle ehitust muutma hakkama ning need kaks “pisimuudatust” teevad tegelikult suure erinevuse – hea töö, Tamron!

Kuigi paberil ei pruugi 11-20mm suumivahemik paista nagu palju, siis tegelikkuses mõjutab iga millimeeter juba suure hulga, just eriti lainurksete objektiivide puhul.

35mm ekvivalendis pakub see 16,5-30mm vahemikku ning Canoni küljes pisut kitsamat vahemikku nende 1,6-kordse lõikefaktori tõttu ehk 17,6-32mm.

Selle vahemiku abil saad kõige laiemast otsast püüda kogu ruumi või kamba pildile ning kitsamast otsast saad jäädvustada juba pisemaid detaile. See teeb antud objektiivist sobiliku valiku nt. kinnisvara, arhitektuuri, maastikute ning muude lainurka nõudvate fotograafia žanride jaoks.

Tamron on selle objektiivi reklaamimisel rõhutanud ka objektiivi võimekust astrofotograafias ehk kui tahad proovida oma kätt ka selles põnevas maailmas, siis see objektiiv on väga suuteline selleks.

Oma olemuse tõttu sobib Tamron 11-20mm väga hästi ka vlogimiseks, sest isegi käeulatuses pakub objektiiv piisavalt laia vaatevälja, et püsiksid täielikult kaadri sees. Kindlasti tuleb kasuks ka f/2.8 valgusjõuline ava, et teha tagaolev taust uduseks ning tuua ennast salvestuses rohkem esile.

Objektiivil on välise suumiga disain, kuid toimib tavapärasele vastupidiselt – mida rohkem sisse suumid, seda lühemaks objektiiv muutub.

Ükskõik mistahes foto- või videograafia teema jaoks Sa seda objektiivi kasutama hakkad, siis teravustamise poolest see Sind hätta ei jäta.

Tamron 11-20mm f/2.8 Di III-A on varustatud RXD (Rapid eXtra-silent stepping Drive) mootoriga, mis pakub väledat ning muuhulgas ka väga vaikset autofookust – isegi liikuvate subjektide puhul.

Kõige laiema fookuskauguse peal on sellel ka kõigest 15 cm minimaalne teravustamiskaugus, mis võimaldab Sul minna oma subjektile nii lähedale kui Sa ise soovid. Makrohuvilistele ka teadmiseks, et sellel on maksimaalne 1:4 suurendus.

Manuaalseks teravustamiseks tuleb kasuks eelnevalt mainitud “Tamron Lens Utility” tarkvara, kus saad tuunida fookusrõnga täpselt selliseks nagu Sul käesoleval hetkel vaja on.

Sarnaselt teistele Tamroni objektiividele, siis ka 11-20mm f/2.8 Di III-A kasutab laialt levinud 67mm filtrikeeret. Selle puhul on suurimaks eeliseks rahaline kokkuhoid, kuna erisuuruste filtrite ostmise asemel saad Sa mitme Tamroni objektiivi vahel kasutada ühte ja samat filtrit. Samuti on 67mm filtrikeere levinud ka teiste optikatootjate seas.

Kui me juba disainieelistest räägime, siis Tamroni objektiivide puhul on veel eeliseks ka ilmastikukindlus. Sellelt konkreetselt objektiivilt leiad mitmeid tihendeid rõngastelt ning väljaulatuva toru vahelt, et vältida tolmu- ja niiskuse sattumist sisemise optikani.

Muuhulgas on objektiivi esiklaasil vett ja õli hülgav kate, mis teeb selle puhastamise lihtsamaks ning vähendab esielemendi kahjustamise tõenäosust – muidugi, parim kaitse oma esiklaasile oleks soetada lihtsalt kvaliteetne UV- või kaitsefilter.

Selle objektiivi konkurendiks ongi tegelikult Sigma 10-18mm f/2.8 DC DN ning nende kahe peamiseks erinevuseks on reaalselt mõned millimeetrid. Sigma puhul saad Sa millimeetri jagu laiema minimaalse fookuskauguse ning Tamroni puhul kahe millimeetri jagu kitsama maksimaalse fookuskauguse.

Kuigi lainurksete objektiivide puhul loeb iga millimeeter nagu ma enne mainisin, siis igapäevaelus Sa ilmselt ei märkaks nende kahe objektiivi puhul erilist vahet. Ütlen nii palju, et Sigmalt võid ilmselt oodata pisut paremat pildikvaliteeti ning Tamronilt paremat ilmastikukindlust ning rohkem funktsionaalsust (vähemalt Canon RF-S mudeli puhul).

Kummagi mudeliga ei saa väga valesti minna, kuid Tamroni puhul tuleb tegelikult suureks kasuks Tamron Lens Utility tarkvara ja laialt levinud 67mm filtrikeere – need pisiasjad teevad suure erinevuse.

Lõpetuseks

Arvestades, kui populaarsed olid Tamroni objektiivid Canoni peegelkaamerate seas, siis mul on hea meel näha Tamronit ka lõpuks Canon hübriidkaameratele objektiive tootmas – olgugi, et see on alles esimene mudel RF-S põhjaga.

Tamron 11-20mm f/2.8 Di III-A RXD

 

Kui poolkaader hübriidkaameratel on üldjuhul üpris raske saavutada laia vaateväljaga kaadreid, siis Tamron 11-20mm f/2.8 Di III-A RXD teeb selle väga lihtsaks. Selle valgusjõuline ava, kompaktne disain ning lainurkne suumivahemik teevad selle ühe ainulaadseks valikuks Canon EOS R poolkaader hübriidkaamerate objektiivide hulgas.

 

Telli Tamron 11-20mm f/2.8 Di III-A RXD – saadaval Sonyle, Fujile ning nüüd ka Canonile »

 


Kas teadsid, et iga Tamroni objektiivi ostul saad sellele taotleda 5-aastase tootjagarantii? Selleks tuleb Sul minna “Tamron Warranty” lehele ja objektiiv registreerida kahe kuu jooksul alates ostukuupäevast.

Kogu hübriidkaameratele mõeldud Tamron objektiivide valik (paljud neist on saadaval ka Photopointi rendis):

PS! Teeme vahetust – too enda enda vana fototehnika meile ja saad uue kaamera või objektiivi ostul isegi soodushinnast veel alla! Rohkem infot »

Photopoint on Tamroni ametlik ja pikaajaline partner Eestis. Photopoint.ee ostujuhid – ammuta inspiratsiooni ja teadmisi.

(9)

The post Karbist välja: Tamron 11-20mm f/2.8 Di III-A RXD ülilainurk-suumobjektiiv appeared first on Photopointi ajaveeb.