Fotomaastiku mõnusalt kihama löönud lummav talveilm on minu rõõmuks taas kätte jõudnud ja õnneks on olnud ka mõningaid päikselisi ilmu. Kuigi päevad on väga lühikesed, siis hästi planeerides jõuab mõnusalt pildistama küll, sest iga aastaaja vahetus on minu jaoks alati selline inspiratsoonipauk 🙂
Tegutsen põhiliselt pulma- ja perefotograafina, mis tähendab, et suvel on käed-jalad tööd täis ning sügise saabudes tõmban ise meelega käsipidurit. Sellel perioodil veedan rohkem aega kaameraga looduses, püüdes sügisvärve, ning ahmin suurte sõõmudega seda vabamat fotoõhku.
Sellepärast oli mul eriti hea meel, et just sügise saabudes sain võimaluse proovida fototehnikat, mida ma polnud kunagi varem kasutanud.
Nimelt liikus Photopointi foto- ja videotehnika rendi abil mu fotokotti Sony a7R V, mis on fotograafia maailmas praegusel hetkel kindlasti üks täielik hitt-kaamera.
Sellest täiskaader hübriidkaamerast olin juba palju head kuulnud, aga ise ei olnud ma seda mitte kunagi kasutanud ning seetõttu olin väga elevil.
Olen Sony’ga pildistanud, vaid viimased 2 aastat, enne seda umbes 13 aastat Canoniga, kuid olen oma vahetuse otsusega väga rahul. Mitte ainult kvaliteet ja mugavus (näiteks kaamera suurus peos), vaid ka Sony välimus, whooh, olen sillas.
Sony on kindlalt turul olevatest hübriidkaameratest minu jaoks iga mõttes number 1 valik ja kuna igapäevaseks mudeliks on mul a7R IV, siis oskan ka ehk natuke võrrelda nüüd proovitud uuemat generatsiooni eelmisega.
Sony a7R V kotist välja ja pildistama
Mis mulle juba kohe esimeste klõpsimistega silma jäi – appi, kui tark on see kaamera! Kõik on Sony poolt tehtud lihtsalt veel mugavamaks.
Menüü… kõik selles on loogiline, liikumine, valikute tegemine, kõik on õiges järjekorras ja õiges kohas. Ütleks, et võta menüü lahti ja siililegi selge, mida sealt valida, aga sellega need tarkused ei lõppe.
Loomulikult paistab kohe silma kaamera AI protsessoriga autofookussüsteem. Samuti üks täielik pärl on a7RV pildiotsija, mis pakub kuni 240fps pildisagedusega 9MP resulutsiooniga pilti, mis spordi pildistamisel on tõeline eelis. Objekt liigub kiiresti, kuid nii või naa püüad selle ikka teravalt kinni.
Sony a7R V autofookus + teravustamine
Sony a7R V autofookus koos jälgimissüsteemiga üllatas ja lõi mind oma tarkusega lihtsalt pahviks. Kui muidu saan a7R IV kaameras valida pildistamisel, kas keskendun inimesele, lindudele või loomadele, siis a7R V puhul on neid kategooriaid rohkem kui vaja.
Lisaks eelmainitud valikutele saab valida ka rongide, autode, lennukite vahel ning isegi inimkeha erinevaid fookuspunkte – nägu, silmad, pea ja keha. See on eriti suur pluss, kui teha videot, sest inimene liigub ning ei ole kogu aeg näoga, aga ka siis saab see kaamera kätte fookuse just sealt kuhu sa selle valiku peale panid.
Kusjuures, mingit kindlat objekti pildistades, suutis Sony a7R V tihtipeale juba ette arvata inimese liikumist – täiesti mind blown.
Sellel ajaperioodil, kui sain a7R V täiskaader hübriidaamerat kasutada, siis lubas ka mõnusalt tormiseid ilmasid, mis tähendab minu jaoks, et tänu oma hullule abikaasale, kes tormidega alati merel lohesurfi harrastab, saan mina seal rannas surfareid pildile püüda.
Iga spordifotograaf teab, kui tähtis on kaamera kiirus, sest kui magad midagi maha, siis uut hetke enam ei tule, samuti kui teed pildi, aga ei saanud fookust paika. Ja lendlevaid lohesurfareid mitmekümne meetri kõrgusel õhus pildistades on need “olud” pildistamiseks kõike muud kui mugavad.
Kõik me teame, et kui tuul puhub ja miskit taevast alla sajab, siis on pildistamise olud päris keerulised. See ajaperiood, kui sain a7R V koos Sony tippobjektiividega kasutada, oli selle sügise suurim torm. See oli nii suur, et sajad majapidamised olid elektrita ning inimestel soovitati ekstreemsete olude tõttu mitte randa minna.
Meie aga just sinna oma sammud suunasime – üks pildistas rannaliival kui teine suurtes lainetes hüppeid tegi. Et lohesurfar tormiga pildile saada on vaja väga head koostööd teha kaameraga, kuid ma ütleks, et kunagi pole see olnud nii lihtne kui Sony a7R V kasutades.
Sa saad reaalselt fookuse paika nii kiirelt, et pilt tuleb terav ning tulemus isegi parem, kui oskaksid oodata.
a7R V koos Sony GM objektiividega = ideaalne kombo
Lisaks Sony a7R V kaamerakerele Photopoint rendist kaasa ka kaks tippklassi objektiivi: Sony FE 70-200mm f/2.8 GM OSS II ning Sony FE 85mm f/1.4 GM.
Pikka “toru” kasutasin rohkem spordi ja looduse pildistamisel ning portreeobjektiivi pere- ja portreesessioonidel.
Ma sain šhoki kui nägin, kui teravat pilti võib hea kaamera koos ülalmainitud telesuum-objektiiviga teha!
Tegin surfarist pildi, mitmekümne meetri kauguselt, kus ta maandus mudasse ning käe peal olevalt spordikellalt on suumides näha kõiki ekraanil olevaid numbreid ja meetreid kui kõrgele ta hüppas. Ulme!
Ka Sony FE 85mmf/1.4 portreeobjektiiv lasi end üllatada. Selle valgusküllasus ja teravus on midagi, mida ma seni kasutanud Sigma ART-seeria objedega kätte pole saanud. (Eks olen kasutanud neid ka teiste keredega, kõige kombona see hea tulemus ka tuli :)) ) .
Sony a7R V 4-teljeline LCD-ekraan
Suureks plussiks, mida a7R V juures tundsin, oli selle pööratav ja kallutatav LCD-ekraan. Õnneks ka minu igapäevase a7R IV ekraan liigub juba tunduvalt paremini, kui see oli a7R III mudelil või rääkimata a7R II puhul, siis ikkagi üllatas see uuendus mind ikka väga – lausa rohkem kui oleksin võinud arvata.
Algul tundus, et olen oma a7R IV ekraani pöörlemisega nii harjunud, et kasutan vaid samu nurki, kuid juba kiirelt sain aru, kui palju mugavamaks on Sony teinud ekraani kasutamise.
Ausalt öeldes, siis tänu sellele avastasin spordi ja looduse pildistamisel ka täitsa uusi nurki. Sain pildistada pilte sellistest olukordadest, kuhu muidu oleks enda kaamerakere väga ebamugavasse X-asendisse pidanud keerama, nii et võibolla oleksingi pildist pigem loobunud.
Samuti ei tundnud ma, et ekraani liikuvus teeks selle kuidagi kiiremini katki minevaks, küll aga polnud ma sellega harjunud ning sellepärast asukohta vahetades panin igaks juhuks iga kord ekraani korralikult kinni (kuigi poleks pidanud :D ). Küll aga arvan, et see on pigem harjumuse asi ning mina olengi liialt ettevaatlik, eriti kui tegemist on tehnikaga, mis ei kuulu mulle.
Kaks mälukaardipesa
Tore oli see, et sellesse rendiperioodi mahtus ka mitu ilusat selget hommikupäikese tõusmise pildile püüdmist. Teame ju kõik, et nende selgete pilvitute sügisilmadega tänavu just priisata ei olnud.
Ma ei pea ennast küll loodusfotograafiks (loe: õppida on targematelt veel palju), kuid ka loodust pildistades nägin justnimelt palju plusse, mida Sony a7R V oma võimekusega pakub.
Kui lohesurfi pildistades polnud ma nii sillas nii mahukatest failidest, mille tõttu mälukaardid said kiirelt täis, siis looduses ägedat pilti kätte saades on ikka ülisuur pluss, kui saad selle kena foto hiljem kasvõi plakatina välja printida. Loodusfotograafid, kes oma pilte suurte väljaprintidena müüvad, on selle eelise üle kindlasti väga õnnelikud.
Mina pildistan oma looduspildid sahtlisse ja oma kodu-sõprade seinale, kuid kui soovid müüa ning seda kvaliteetselt printida, siis 61 miljonit pikslit rõõmustab küll väga. Tee või tänavale plakat oma kunstiteostest!
Sony a7R V kaks mälukaardipesa olid mulle juba tuttavad, sest pildistan ALATI korraga kahele mälukaardile. Sain selle harjumuse pulmadest, sest kui miskit peaks ühe kaardiga juhtuma, siis on teisel kogu materjal alles.
Loomulikult pakub ka a7r V kahe kaardipesa võimalust ja kaamera töötab nii SD kui CFexpress Type A mälukaartidega. Väga mugav!
Õnneks pole mul klientide piltidega seni kunagi midagi juhtunud, küll aga mäletan aastaid tagasi, kui läksin loodusesse ja haarasin kaasa ühe algelise mälukaardi, mille olin kuskil fotokonkurssilt auhinnaks saanud ning kodus avanes halb üllatus – suuremat osa faile arvuti ei tuvastanud ning üle poolte piltidest olid kadunud.
Absoluutselt mitte kunagi ei tasu kasutada algelisi mälukaarte. Peale seda õpetlikku olukorda ka mina seda enam kunagi ei teinud. Headesse mälukaartidesse tasub alati investeerida!
Kokkuvõtteks
Kas ma soovitan osta Sony a7R V? Jah muidugi, kui see sobib Sinu eelarvesse ning Sul on tarvis pidevalt printida suuri kvaliteetseid väljatrükke. Kindlasti rõõmustavad ülitarga fokusseerimissüsteemi üle ka videograafid.
Arvesta muidugi ka sellega, et vajad selleks võimsaid ja suure mahutavusega mälukaarte ja mitmeid lisa kõvakettaid. See ei ole suur pluss vaid maastiku- ja loodusfotograafidele, vaid ka pulmafotograafidele, sest teada on, et pulmapildid on need mis tihti kaunistavad kodu mitte mitmeteks aastateks vaid lausa aastakümneteks.
Nii et kui Su eelarve vähegi võimaldab, siis soovitan antud täiskaader hübriidkaamerat kahe käega. Samas, kui selle investeeringus päris kindel ei ole, siis võta esiteks see kindlasti Photopointi rendist ja katseta – haara ette mõni mõnus obje ning naudi fotomaailma tipppärleid.
Samas võin öelda ja muigel suil hoiatada, et “nakkusoht” Sony a7R V endale osta tuleb peale juba pärast mõnda klõpsu 😉
Kerli on tunnustatud pulma- ja perefotograaf, kelle tööde ja tegemiste saad tutvuda ning ennast kursis hoida tema Instagram’i lehel, Facebooki’i lehel ja kerlihalliste.com
Tutvu Sony a7R V täiskaader hübriidkaameraga lähemalt ka nende ülevaadete kaudu:
- Testhamlet: hübriidkaamera Sony a7R V – kas masin on krõbedat hinda väärt? ››
- Karbist välja: AI-tehnoloogiaga Sony a7R V ››
- Maastikufotograaf Arbo Rae: Sony a7r V – kas parim hübriidkaamera, mida olen siiani kasutanud? ››
- Fotograaf Siim Kinnas: Sony a7R V – stuudiofotograafi unelm? ››
- Fotograaf Keio Usai: Sony a7R V – arvatavasti minu järgmine täiskaader hübriidkaamera ››
- Fotograaf Simo Sepp: Sony a7R V paneb Su kõik teised täiskaader hübriidkaamerad unustama ››
Kui vajad erinevate lühiajaliste foto- või videoprojektide teostamiseks tippkvaliteediga tehnikat, siis vaata meie foto- ja videotehnika renti. Photopoint.ee ostujuhid – ammuta inspiratsiooni ja teadmisi.
(65)
The post Nauditavad fotorännakud Sony a7R V seltsis appeared first on Photopointi ajaveeb.