Mida püüda pildile augustikuus?
autor: Remo Savisaar

©Tekst ja fotod: Remo Savisaar

Ootamatu laine

Viimane suvekuu on käes. Möödunud kuud on olnud ikka tõeline SUVI! Harjumatu palavus ning uskumatud veetemperatuurid. Selline kuumus pani proovile nii mõnegi elusolendi ja oli ka neid, kellele see suvi kuumuse tõttu viimaseks jäi. Varahommikuti metsas liigeldes valitses seal harjumatu vaikus. Tavaliselt on hommikune juulikuu loodus täis lindude laulu, kuid leitsakupäevadel laulis vaid mõni üksik värvuline. Elu algas alles kõrvetava päikese lahkumisega areenilt.

Augustikuises looduses on aga siginat-saginat veel palju. Lindude ränne kogub taas tuure ning leidub neidki, kes meilt juba lahkunud on. Sügis ei ole enam kaugel, kuid enne veel…

Kurvitsate ränne

Tuleme taas tagasi nende põnevate lindude juurde, kellest oli juttu ka maikuu soovitustes. Juulikuu lõpus hakkas vaikselt hoogu koguma kurvitsate ränne ning oma haripunkti saavutab see just sellel kuul. See aeg on palju parem nende pildistamiseks, kui näiteks kevadine. Enam ei pea muretsema ka pesade pärast. Nüüd on nendele pikanokalistele lindudele kuumaks kohaks just toitmis- ja nö puhkekohad. Olgu selleks siis toidurikas mudamülgas, adrut täis lahesopp, vee taandumisest tekkinud liivasaar või head ülevaadet pakkuvad rannakivid.

Praegusel ajal kogunevad kurvitsad gruppidesse ning paarisaja pealised kogumid on üsna tavalised. Sellisest grupist leiab sageli erinevaid kurvitsaliike: rislad, tildrid, tutkad jms.

Kurvitsate ränne käib nii sisemaal kui rannikul. Viimane pakub paremaid pildistamisvõimalusi, sest sisemaa poldrid, kuhu koguneb omajagu kurvitsaid on tihti üsna rägased ja ka madala võttenurga rakendamine on seal sageli just selle tõttu raskendatud. Tasub aga otsida, sest rändel olevaid kurvitsaid võib leida ka järvede kallastelt, kus madala võttenurga saavutamine pole mingiks probleemiks.

Enne pildistama asumist tasub taas eeltööd teha ning linde esmalt eemalt jälgida. Neil on sageli välja kujunenud magusad kohad, kuhu ikka ja jälle tagasi tullakse. Näiteks eelmisel aastal leidsin ühe sobiva liivasaare, kus oli jalga puhkamas paarkümmend kurvitsat. Minu lähenemise peale tõusti juba varakult lendu ja suunduti toituma. Kasutasin seda aega liivasaarele minekuks. Panin paika matkamati ja tõmbasin endale peale varjelina koos varjevõrguga. Mul ei tulnudki kaua oodata, sest juba vähem kui tunni pärast olid esimesed kurvitsad just seal, kus vaja. Järgmisel päeval seadsin end ootele juba toitumiskoha vahetusse lähedusse ja sealgi läks kõik nii nagu stsenaarium ette nägi.

Erinevate lähenemisvõimaluste kohta loe maikuu soovitustest.

Mudatildrid mänguhoos

Rislad rannakividel.

Metskitsede jooksuaeg

Juulikuu teises pooles tärkas sokuisandatel tugev huvi vastassugupoole järele. Oh neid lõhnu, siredaid sääri ja graatsiat – looduse tung on pugenud soku hinge ja ajanud pea sassi.

See on ühtlasi hea aeg metskitsede vaatlemiseks ja jäädvustamiseks, sest nende tähelepanu on sellel ajal sageli hajutatud. Heinamaal toimetavat metskitse nähes tasub võtta aeg maha ning jälgida, mis asju ta seal ajab. Jooksuajal võib saada mitmete elamuste osaliseks:

  1. võib näha metsikut tagaajamist, kus sokk nagu nööriga emasel järel püsib – see on metskitsede pulmakommete põhisisu;
  2. sokkude vahelist mõõduvõttu, kus sarved teinekord kokku lüüakse;
  3. soo jätkamist -  kirss tordil

Ei maksa ka unustada, et loodusel on tihti varuks üllatusi – tuleb olla vaid valmis ning avatud!

Jooksuaeg

Romantiline kohtumine udus

Udused hommikud

Päevane ja öine temperatuur kõigub juba omajagu, mis tähendab, et mõnel jahedamal varahommikul võib väljas laiutada meeldivalt paks ja unenäoline udu. Päikesetõus rabas või jõeluhal on sellel ajal midagi unustamatut. Hea õnne korral võib seal kohata mõnda metslooma ning meeleolukad pildid on siis garanteeritud. Soovitan sellisel juhul hoida loomaga pigem distantsi ning teha keskkonnafotosid, kui püüda lähedale saada. Udune keskkond on see, mis loob meeleolu.

Ja mitte ainult … selliste temperatuuride kõikumiste puhul pärlendab hommikuti ka heinamaa. Sealt võib leida lugematul arvul pärlitega ehitud ämblikuvõrke ja kui otsida, siis ka kastepiiskades liblikaid, kiile ja muud põnevat.

Sellised hommikud ja sealt saadav elamus on väärt uneaja ohverdamist!

Linnutiivul, üle raba

Päikesetõus jõe ääres

Kadakatäks putkel

Teile soovin aga mõnusat augustikuud ja meeleolukaid pilte!

Eksklusiivne pakkumine – Pentaxi originaalobjektiivid -20%
autor: Jevgenia Dotsenko

Tahtlikult või mitte, aga suurem osa meist kipub eelistama üht kaubamärki teisele. Seda näiteks autode, riiete ja muidugi fototehnika puhul. Pildistamisega tegelevad kodanikud jagunevad ammu Canoni, Nikoni ja Pentaxi fännideks.

Olles soetanud enesele peegelkaamera,  tekib paratamatult vajadus ka lisatarvikute järele – objektiiv, statiiv jne.

Superpakkumine Pentaxi fännidele. Augustis on sul hea võimalus laiendada oma Pentaxi objektiivide arsenali. Viimase kahe  aasta jooksul Photopointist Pentaxi digipeegli ostnud kodanik saab augustis ükspuha millise Pentaxi originaalobjektiivi (või ka mitu) 20% soodustusega!
Soodustus kehtib kaameratele, mis on ostetud alates 1.august 2008. Seega kehtib see pakkumine ka juhul, kui klient ostab praegu kaamera ja lisaobjektiivi.
Soodustuse saamiseks tuleb esitada tšekk, arve või garantiitalong.

Karbist välja: Leica V-LUX 20
autor: Lenno Grünberg

Photopointi jõudis esimene Leica digikompakt: V-LUX 20. Tegemist on Panasonic DMC-TZ10 praktiliselt identse kaksikvennaga. Kaameral on 12,1 megapiksliga CCD sensor, 460 tuhande punktiga 3-tolline LCD ekraan ning 12× optiline suumobjektiiv (25-300 mm).

V-LUX 20 salvestab ka 720p HD videot kuid Panasonicuga võrreldes veidi lihtsamas Motion JPEG vormingus. Loomulikult ei puudu kaamerast ka integreeritud GPS, mis salvestab pildifaili EXIF infosse pildistamise hetke täpsed koordinaadid.
Poelettidele jõuab kaamera lähipäevil.

Karbis on:
Leica V-LUX 20 kaamera, randmepael, aku, aku kaitsekarp, akulaadija, kolm erineva otsikuga kaablit laadija jaoks, AV ja USB kaablid, Adobe Photoshop Elements 8.0 CD ning kasutusjuhendid paberil ja CD-l.

GIMPi tasuta kursuse seitsmes peatükk fotokursus.ee veebilehel
autor: Lauri Veerde

Fotokursus.ee veebilehel ilmus täna fototöötlusprogrammi GIMP tasuta kursuse uus osa. Järjekorras juba seitsmes. Seekord võtab kursuse autor Marge Nelk vaatluse alla toimingud, mis on esmased ja vajalikud igaühele, kes vähegi oma fotosid töödelda soovivad – foto lõikamine ning foto suuruse muutmine. Saame teada, kuidas pildi suurust muuta nii et selle kvaliteet ei langeks, kuidas kõige lihtsamal moel horisonti otseks keerata ja veel palju muudki.

Vaata lähemalt Fotokursus.ee veebilehelt.

Point TV – 37. Hyper Manual ja Hyper Program režiimid Pentaxi peegelkaamerates
autor: Lauri Veerde

90ndate aastate algul tõi Pentax välja peegelkaamera nimega PZ-1. Tegemist oli päris erilise aparaadiga – seda just särirežiimide poolest. Olemas olid tuntud-teatud avaprioriteet ning säriajaprioriteet, neile sekundeerisid aga tavalisest pisut erinevad “Hyper Manual” ja “Hyper Program” režiimid. Pentaxi insenerid olid leidnud geniaalse viisi, kuidas pildistamist märksa mugavamaks muuta kui see seni olnud oli. Alates PZ-1 kaamerast on needsamad Hyper-režiimid olnud iga Pentaxi kaamera firmamärgiks. Mida need endast kujutavad ja kuidas nad pildistamise lihtsamaks ja mugavamaks muudavad – sellest Ardo kohe räägibki.

Head vaatamist.

Pentaxi digikaamerad Photopointis