Sony NEX-3 ja NEX-5 tarkvarauuendus lisab automaatse teravustamise võimaluse A-seeria objektiividega pildistades
autor: Lauri Veerde

Sony on oma veebilehele üles seadnud tarkvarauuenduse Sony hübriidkaameratele NEX-3 ja NEX-5. Alles hiljaaegu tuli turule adapter LA-EA1, mille abil sai ülalnimetatud aparaatide E-bajoneti külge kinnitada Sony ja Carl Zeissi A-bajonetiga peegelkaameraobjektiive. Nagu adapterühenduste puhul ikka, ei olnud sel puhul aga võimalik kasutada autofookust ning teravustada tuli käsitsi.

Tarkvarauuendus 3.0 parandab seda puudujääki ning lubab autofookuse toimimist kokku 14 A-bajonetiga objektiiviga. Nendeks objektiivideks on:

SAM teravustamismootoriga objektiivid

SSM teravustamismootoriga objektiivid

Lisaks teravustamistrumbile pakub tarkvarauuendus 3.0 veel mitmesuguseid hüvesid:

  • Tagapaneeli ülemise ja alumise nupu funktsiooni seadistamine
  • Menüünupule vajutades on võimalik kuvada: viimati muudetud seaded/menüü nn “otsast peale”
  • “MF Assist” funktsiooni täiustamine (aparaat oskab meelde jätta eelnevalt valitud suurendusastet ja asukohta )
  • Säriprogrammi “avaprioriteet” valik filmirežiimis

Tarkvarauuenduse saab alla laadida siit:

LCDVF – peegelkaamera LCD pildiotsija ülevaade Digitesti veebilehel
autor: Lauri Veerde

Peegel- või hübriidkaameraga videot filmides optilist pildiotsijat kasutada ei saa. LCD-ekraanilt paistva alusel käsitsi teravustades filmitava fookusesse saamine on aga tihti lausa loterii. Õnneks on Eesti mehepojad välja töödanud abivahendi, mis komeedina kogu maailma foto- ja filmihuviliste südamed ja kaameratagused vallutanud on – LCDVF kinnitatakse kaamera LCD-ekraani peale ning sellest sisse vaadates tundub, nagu vaataksid 42″ ekraaniga telerit 140 cm kauguselt. Võin kinnitada, et tegemist on tõepoolest väga asjaliku abivahendiga. Vaata aga kindlasti ka seda, mida Toomas Ili LCDVF kohta kirjutab ja video vahendusel näitab. Digitesti veebilehel.

PowerShot SX130 IS tarkvarauuendus parandab videorežiimil esineva vea
autor: Lauri Veerde

Canon annab teada, et on avastanud hiljuti turule paisatud PowerShot SX130 IS supersuumkaamera tarkvaras vea, mis avaldub salvestatud filmiklipi audio ja video omavahelises nihkes. Viga esineb vaid siis, kui videot salvestatakse 1280 x 720 px HD režiimil. Lühikeste mõnesekundiliste klippide puhul ei olevat justkui midagi arugi saada, kuid mida kauem videot filmida, seda ilmsemaks see nihe muutub.

Canon vabandab oma veebilehel sellise juhtumi pärast ning soovitab kõigil, kes on SX130 IS kaamera juba ostnud või plaanivad seda teha, alla laadida ja kaamerasse paigaldada tarkvarauuenduse 1.0.1.0, mis ülalkirjeldatud vea parandab.

PowerShot SX130 IS tarkvarauuendus v1.0.1.0

Digitest 2010 ülevaadetekonkursi võitjad on selgunud
autor: Lauri Veerde

8 septembril sai alguse ülevaadete konkurss Digitest 2010. Selle raames oli huvilistel võimalik kirjutada ülevaade arvuti- foto- või audio-videotehnika valda kuuluvast seadmest ning saata see Digitesti veebilehele avaldamiseks. Konkurss lõppes nädala eest, punkti paneme sellele aga täna, kuulutades välja nii žürii kui ka fortuuna poolt valitud võitjad.

Kuueliikmelise žürii nimetatud kohtadele vastavate punktide alusel eristus teistest ülevaadetest selgelt neli kirjatükki. Nendeks olid ülevaated järgmistest seadmetest (suvalises järjekorras): Sony Reader PRS-600, Casio Exiliim Pro EX-F1, LG mobiiltelefon GX300 ning Canon IXUS 100 IS. Kõik neli olid üksteisest vaid mõne punkti kaugusel. Esikolmik näeb välja selline:

  1. Casio Exilim Pro EX-F1 digikaamera – 60 kaadrit sekundis – 1500.- eest kaupa Photopointi poodidest
  2. Sony Reader PRS-600: e-tint ei määri – 1000.- eest kaupa Photopointi poodidest
  3. Canon Ixus 100 IS – tipptasemel taskufotograafia tavakasutajale – 500.- kaupa Photopointi poodidest

Esikohaloo võidu võtmeks oli lisaks põhjalikkusele ka veel huvitav foto- ja videomaterjal ning informatiivsus. Ette heideti esikohalaureaadile liigset laialivalguvust ja tehniliste andmete lahtikirjutamist – sellegipoolest suutis see lugu napilt esikoha endale napsata.

Teisele kohale tulnud ülevaate juures kiideti selle neutraalset ja ajakirjanduslikku stiili, põnevaid fakte ja asjalikkust. Mõned etteheited tulid sissejuhatuse konarlikkuse ja teksti liigendatuse aadressil. Kolmandale kohale platseerunud ülevaate trumbiks oli kahtlemata muhe stiil, mis selle just minu jaoks teistest esile tõstis – negatiivse poole pealt võiks aga ära märkida liiga pikki heietusi ülevaate algul ja hüplikku sisu.

Neljandaks jäi ülevaade LG poolt toodetud kahe mälukaardipesaga mobiiltelefonist. Kuna see kolmandale kohale vaid kahe punktiga alla jäi, siis ei saa me seda kurvalt nurka kössitama jätta. Anname sellele ülevaatele hoopis üllatus-lohutus-ergutusauhinna, mille olemus selgub kunagi lähitundidel.

Lisaks žürii valitud ülevaadetele toimus loosimine ka kõigi Digitesti veebilehel Digitest 2010 konkursi raames avaldatud ülevaadete vahel. Loosiga välja tõmmatud ülevaated ning nendele vastavad auhinnad on:

Digitesti veebilehe meeskond tänab kõiki Digitest 2010 konkursist osavõtjaid. Kui sul nüüd midagi kirjutama jäi või kui sul tekib mõni mõte, mida oma mobiili, arvuti, audio-video või fototehnika kohta teistega jagada, siis saad seda ikka Digitesti veebilehel teha. Mis sest, et konkurss läbi sai. Teeme koos Digitesti veebilehe Eesti võimsamaks tehnikaülevaadete koguks.

Kõigi auhinnasaajatega võetakse ühendust juba täna.

Adobe Photoshop Elements 9 ja Premiere Elements 9 jõudsid Photopointi poodidesse
autor: Lauri Veerde

Sellest pole veel kolme nädalatki, kui Adobe Photokina 2010 avapäeval oma Photoshop Elements ja Premiere Elements tarkvara uued versioonid lagedale tõi. Nüüd on need jõudnud Photopointi poodide lettidele. Võimalik on osta karp, mille sees on fotode töötlemiseks ette nähtud Photoshop Elements 9 või videotöötluseks mõeldud Premiere Elements 9. Olemas on ka komplekt mõlema tarkvaraga. Kui seni on olnud müügil eraldi versioonid MAC ja Windows kasutajaile, siis nüüd sobib üks ja seesama toode mõlemale.

Adobe Photoshop Elements 9 kõige olulisemaks edasiarenduseks senise versiooniga võrreldes on uuendatud Spot Healing Brush. See on võimekam kui ei kunagi varem, kuna suudab analüüsida ümbritsevaid piksleid samal moel, nagu seda teeb Context Aware Fill Photoshop CS5 programmis. Nii saab vaid paari digipintslitõmbega kaotada pildilt ebasoovitavaid objekte – programm täidab objekti asukoha automaatselt analüüsi teel saadud piksliinfoga. Lisaks sellele on uues Photoshop Elements versioonis parendatud Photomerge võimalused ning uued meetodid fotode otseteed veebi laadimiseks. Maci kasutajaile on kindlasti oluline, et uue versiooniga saavad ka nemad oma pilte hallata “Organizer” mooduli abil.

Premiere Elements ei ole siiamaani olnud saadaval Mac arvuteile. Nüüd siis on iMovie saanud endale tasulise konkurendi. Uues Premiere Elements 9 versioonis on nn targad tööriistad, mis parandavad automaatselt nii audioga kui ka videoga seonduvaid tüüpprobleeme. Video kuvamist on optimeeritud nii et ka pisut väiksema protsessorivõimsusega arvutite peal oleks võimalik kuidagiviisi viimasel ajal tavaliseks muutunud suuri HD-formaadis videofaile töödelda. Märgatavalt on lihtsustatud ka video importimist ning otse programmist veebi üles laadimist.