Pentax digikaameraga tasuta kaasa SD/SDHC mälukaardilugeja
autor: Lauri Veerde

Kuidas sina oma digikaamerast pildid kätte saad? Mina näiteks ei ühenda kunagi oma aparaati USB-kaabli kaudu arvutiga vaid kasutan mälukaardilugejat. See viis kiirem ja tõhusam ning ei sõltu kaamera aku laetuse tasemest. Kes kord proovinud on, see teab ise ka.

Kel aga veel kaameratki pole, sellele on häid uudiseid Pentaxil. Nimelt saab iga Pentax digikaamera ostnu tasuta kauba peale Pentaxi kompaktse ja mõnusa SD/SDHC mälukaardilugeja (väärtus: 14,99€). Ja seda kuni veebruarikuu lõpuni. Ikka selleks, et uuest kaamerast pilte mugavam kätte saada oleks.

Südatalvine loodusfotokoolitus Sven Zaćekiga
autor: Lauri Veerde

Loodusfotokoolitusi tavatsetakse pidada ikka soojal ajal. Talvist külma trotsides pildistatud lumised fotod on aga suvistest vägagi erinevad. Nende pildistamisel tuleb tähelepanu pöörata nüanssidele, mida suvise roheluse keskel vaja pole. Jaanuari lõpus Põlvamaa maalilise kuppelmaastiku süles toimuval fotokoolitusel räägib Sven Zaćek nii neist talvistest nüanssidest kui ka maastikupildistamise üldistest seaduspärasustest.

Kahepäevane koolitus toimub 29-30 veebruaril Mooste Viinavabriku hubastes ruumides Põlvamaal (umbes 40 km Tartust). Laupäeval räägib Sven looduse pildistamise teoreetilistest aspektidest: õige säritus, kompositsioon, valgus jne. Pühapäeva hommikul, päikesetõusu ajal minnakse vastomandatud teadmisi üheskoos praktiliselt järgi proovima. Tehtud fotosid saab sealsamas välja printida. Koolituspaketi hinnaks on 201,32 EUR. Hinna sees on nii toitlustus, saun kui ka majutus hubastes kahekohalistes numbritubades.

Vaata lähemalt veebilehelt www.fototurism.ee

Merikotkastega tõtt vahtimas
autor: Tõnu Ling

©Tekst ja foto: Tõnu Ling

Äratuskell heliseb kell 6.00. Võileivad ja termosega sooja teed fotokoti välimisse sahtlisse ja ongi minek. Kuhu? Seekord talve nautima meie suurimate röövlindude merikotkaste seltsis. Tõsi, selleks ei pea ennast külmal talvehommikul seadma männi latva istuma, lootuses möödalendavat tiivulist märgata. Selleks põnevaks ja toredaks ettevõtmiseks on loodusevaatlejal mõnus võimalus istuda küünlavalgel hubases varjendis, mis on lindude vaatluseks spetsiaalselt ehitatud ja kohandatud.

Esimest korda õnnestus mul kotkastega lähemalt tõtt vahtida 2005 veebruarikuus Kuusnõmmel Saaremaal. Paar kuud varem toimus Läänemaal Nõval naftatankeri avarii, mistõttu merikotkastele veeti riigi poolt söödaks kala, et meelitada nad õliste lindude juurest eemale. Nii sättisingi oma varjetelgi üles sellise koha lähedale. 17-kraadise külmaga telgis kükitada polnud just kuigi mugav, kuid lootus kotkaid näha andis sooja. Korraga oli kalahunniku kallal 5 kotkast. Pildistatud rõngaste info järgi selgus, et üks kotkas on pärit Ahvenamaalt – kevadel kotkad rändavad.

Kuna kotkas on inimpelglik lind, siis selliste looduse mängude vaatlemine ongi võimalik tänu sellele, et vaatleja ise jääb peitu. Näha kotkast läbi kaamera otsa vaatamas on kogemus, mis jääb eluks ajaks meelde ja kasvatab hindamist meie loodusväärtuste vastu.

Nalja saab ka

Merikotkas on küll võimas lind, kuid maandudes sööda peale, jääb ta hoopis vareste narrida. Sel ajal kui kotkas nosib toitu, milleks võivad talveperioodil olla ka metsloomade raiped, hiilib vares talle selja taha ning proovib sabasulgedest sikutada. Õhus kiire, kuid maas aeglane, ei jõua kotkas ennast enne pöörata, kui vares juba eemale on hüpanud. Ja nii see narrimine käib. Olen näinud ka seda, kuidas kotkas raipe juurde hiilivale rebasele lennult planeerides säru teeb. Rebast ta küll murda ei suuda, aga viimane on siiski tema suhtes aupaklik ning hoiab sobivasse kaugusse.

Võimas lind

Merikotkas, Eesti suurim röövlind, ongi üks meie loodusväärtusi. Tema tiibade siruulatus võib küündida tavaliselt 2 meetrini ja rohkemgi. Kuidas seda võimast lindu looduses ära tunda? Merikotkas on põhiliselt pruun, tumedama keha alaosaga ning veidi heleda pea ja kaelaga. Noore linnu tunneb ära tumeda noka järgi, vanalinnu võimas nokk on üleni kollane ning sellega ta võib anda saakloomale tõsise obaduse. Jalad on samuti kollased ning küünised on tõelised tangid, mis lukustuvad saagi sisse.

Kui veekogud on lahti, püüab merikotkas lennult suuremaid veepinnal ujuvaid kalu ja veelinde, krapsates ainsa hetkega oma võimsad küünised saagi turja. Täiskasvanud merikotka kõige lihtsam tunnus on valge saba. Oma toitumisharjumuste tõttu eelistab ta veekogulähedasi elupaiku, enamasti kuuse-segametsi ja männikuid. Pesa „punub“ ta jämedamatest okstest tavaliselt männi otsa. Pesapaigad on põlised ja pesas on munad harilikult märtsikuus. Juuli alguses lennuvõimestuvad tavaliselt 1-2 poega, harvem 3.

Merikotka pildistamiseks olen aastate jooksul kasutanud järgmisi objektiive: Sigma 100-300 f4Canon 100-400 IS, Canon 500 f 4 IS ning 1,4x konverterit. Suumobjektiiv annab paindlikkust kadreerimisel. Kuigi telgist, mis on aegsasti üles seatud, saab merikotkast pildistada küll, on talvekülmadega siiski mugavam istuda selleks kohandatud varjendis. Kuuldavasti on Eestimaa loodushuvilised külastanud kotkapildistamisvarjendeid Norras, Soomes, kuid viimasel ajal ka Saaremaal. Saaremaal pakub võimalust Saaremaa Loodusretked OÜ, kus on ka soojendatav varjend.

Kui on aega ja võimalusi, võib ka ise üles seada lihtsama varjetelgi ja mitte ainult kotkaste, vaid ka muude lindude jaoks – kõik loodusenautlejad ei ela ju kotkaste valduste lähedal. Seda peaks aga tegema aegsasti novembrikuu lõpus, et linnud jõuaksid kohaga harjuda. Telgi pildistamisavasse on tark  torgata objektiivi mulaaž, et lindudel poleks ehmatust, kui objektiiv järsku telgi seinast uue asjana välja ilmub.

Niimoodi loodust vaadeldes-pildistades möödub pime talv rõõmsamalt, mälestused jäävad aga ilmselt kogu eluks.

Karbist välja: Tamron 18-270mm F/3.5-6.3 Di II VC PZD suumobjektiiv
autor: Lauri Veerde

Huvitav on vaadata, kuidas Tamron iga uue objektiiviga aina paremaks muutub. 2.0 avaga 60mm makroobjektiiv on tõeliselt hea tööriist nii makro- kui ka portreefotograafia jaoks. 70-300 mm objektiivi ehitus, värinastabilisaator ja optiline konstruktsioon ning hinna ja kvaliteedi suhe on lihtsalt suurepärased. Ja nüüd siis see – Photopointi poodidesse jõudnud uuendatud versioon senisest, maailma suurima fookuskauguste vahemikuga suumobjektiivist 18-270 mm F/3.5-6.3 Di II VC PZD.

Selle objektiivi vast kõige olulisemaks märksõnaks on kompaktsus. Tamroni inseneride saavutuse tõeliseks mõistmiseks tuleb asetada vana 18-270 objektiiv kõrvuti uue mudeliga. Viimane tundub uue kõrval päratu suur. Ega siin midagi imestada polegi. Vana 18-270mm filtrikeeregi on uuest 2 astme võrra väiksem – 72 vs 62 mm.

Võimalik, et väiksemast korpusest tulenevalt liigub suumirõngas kergemalt ning sujuvamalt. Teravustamisrõnga lühike käik ei ole muidugi optimeeritud manuaalseks teravustamiseks, siiski on selle liikumine vana mudeliga võrreldes oluliselt sujuvam ja ilma loksuta. Väga oluline uus aspekt selle objektiivi juures veel PZD teravustamismootor, mis peaks Tamroni sõnul olema senisest 2x kiirem ja pisut täpsem samuti. Selle väite paikapidavust hetkel juba testitakse ning peagi peaks Digitesti veebilehel põhjalikku ülevaadet lugeda saama. Seniks aga – karbist välja!

Tamron 18-270mm @ 18 mm

Tamron 18-270mm @ 270 mm

Tamron 18-270mm F/3.5-6.3 Di II VC PZD suumobjektiiv Canonile Photopointis: 599,00 € (9372,31 kr )

Eesti esimesel fotokonverentsil esineb BBC aasta loodusfotograaf
autor: Lauri Veerde

12 veebruaril toimub Tallinnas Eesti esimene harrastajaile suunatud fotokonverents “Klõps“. Tegemist saab olema ülimalt esindusliku üritusega, kus lisaks tuntud eesti tippfotograafidele on üles astumas ka BBC ja Euroopa aasta loodusfotograaf Roy Mangersnes. Lisaks ettekannete saab soovi korral lasta oma fotosid analüüsida, osaleda arutelus fotograafia tuleviku üle ning vaadata ja proovida Pentaxi uusimat fototehnikat. Pileti ostnute vahel loositakse välja Nikon D7000 koos 18-105 VR objektiiviga. Konverentsile annab avalöögi harrastusfotograaf Evelin Ilves, piltetitest saadav tulu annetatakse Tallinna Lastehaiglale.

Pressiteade, 14.01.2011:

Eesti esimesel fotokonverentsil esineb BBC aasta loodusfotograaf

12. veebruaril toimub Tallinnas Olümpia hotelli konverentsikeskuses Eesti esimene harrastajatele suunatud fotokonverents “Klõps”, millel esineb tuntud kohalike piltnike kõrval BBC ja Euroopa aasta loodusfotograaf 2010 Roy Mangersnes.

Üritusel osalevad peale maailmakuulsa Norra fotograafi Eesti uue põlvkonna tuntuimad Kaupo Kikkas, National Geographicu kaasautor Sven Začek, EestiFoto  ja Nikon School fotokoolide õppejõud Aivar Pihelgas ning tuntud pressifotograaf Raigo Pajula. Heategevusliku ürituse avab harrastusfotograaf Evelin Ilves.

Fotokonverentsi Klõps korraldaja Anne-Ly Mitt’i sõnul pole Eestis seni ühtegi samalaadset tehnikatootjaid ning fotokunsti ühendavat konverentsi korraldatud. “Ürituse eesmärk on koguda ja laiendada Eesti fotohuviliste ringi pakkudes laia valikut fotokunsti meistreid ja valdkondi. Kui inimestel on huvi, siis kindlasti korraldame Klõpsu ka edaspidi,” lisas Mitt.

Kiirematel konverentsile registreerujatel on võimalik läbi www.klõps.eu kodulehekülje eelnevalt saata enda tehtud fotodest portfoolio, mida analüüsib kohapeal tasuta 20 minuti jooksul jooksul vastava valdkonna spetsialist.

Programmi lõpetab fotograafide ümarlaud, mis arutleb eriala tuleviku üle – kas video asendab 2020. aastaks meedias pildikunsti.

Laupäeval, 12. veebruaril kell 10.00-17.00 Radisson Blu Hotel Olümpias toimuva konverentsi pilet maksab kümme eurot ning Tartu, Pärnu ja Jõhvi huvilisi viib ja toob viie eurose lisatasu eest eribuss. Kogu konverentsi osalemistasu läheb läbi Tallinna Lastehaigla Toetusfondi onkoloogiaosakonnale fotoaparaatide ostmiseks ja igakuise laste fotoringi algatamiseks.

Lisainfo konverentsi kohta aadressil www.klõps.eu.