Kodak esitab Chapter 11 pankrotiavalduse. Loodab end aasta jooksul ümber struktureerida
autor: Lauri Veerde

Kodak on astumas olulist sammu, võimaldamaks lõpetada oma ettevõtte ümberstruktureerimine”. Nii kommenteeris Eastman Kodak juht Antonio M. Perez firma tänast ametlikku teadaannet Chapter 11 pankrotiavalduse esitamise kohta New York`i lõunapiirkonna pankrotikohtule.

Otsus langetati pärast kuut järjestikust kahjumiaastat, mis on tänaseks päevaks Kodaki õlule asetanud tohutu 6,8 miljardi dollari suuruse võlakoorma. Firma varade väärtuseks on hinnatud vaid 5,1 miljardit dollarit. Chapter 11 pankrotiavaldus ei tähenda firma tegevuse lõpetamist ja varade müümist, vaid annab Kodakile võimaluse pankrotimenetluse käigus oma tegevust restruktureerida ning eritingimustel sõlmitud laenulepingute toel jätkata.

Selle protsessi jaoks, mis võib vabalt ka mitte õnnestuda, on Kodak kindlustanud endale 950 miljoni dollari suuruse laenu Citigroup pangalt. See summa peaks firmal aitama 18-kuulisel üleminekuajal piisava likviidsusega vegeteerida, senisel viisil toodete ja teenuste taset hoida ning oma finantskohustusi – nagu palgad ja pensionid – kanda. Samal ajal jätkab firma hr Perez`i sõnul lisaraha kogumist oma kahjumlike allüksuste ja väärtuslike patentide müümise teel. Ilmselt ka suurfirmade kohtusse kaebamise teel, sest lisaks Apple`i ja HTC vastu esitatud hagidele kaebas Kodak eile kohtusse ka Samsungi.

Kodaki eesmärgiks on pooleteise aasta pikkusest puhastustulest väljuda kui “digitaalse fotograafiaga ja materjalitehnoloogiaga tegelev maailmaklassi firma”. Kodaki filme tootvate veel alles jäänud tehaste saatus on hetkel ebaselge.

Allikas: British Journal of Photography

Olympus asub esitlema legendaarse OM-seeria väärilist hübriidkaamerat
autor: Lauri Veerde

Suurest korporatiivskandaalist hoolimata on Olympuse kaameratööstuse harul hoog sees ja plaanid suurejoonelised. Üleeile avaldas Briti mainekas fotoajakiri Amateur Photographer tehekülje suuruse Olympuse reklaami, mis annab aimu peatselt esitletavast uuest fotokaamerast. Pole kahtlust et see saab olema retrostiilis pildimasin, mis jätkab Olympuse legendaarse filmiga töötavate OM-seeria peegelkaamerate kuulsusrikast pärandit.

Kinnitamata fakte uue kaamera kohta on nüüdseks veebis liikvel päris palju. 43 Rumours annab teada, et uue aparaadi nimeks saab olema OM-D (D nagu Digital), et see on 1.44 MP elektroonilise pildiotsijaga Micro Four Thirds hübriidkaamera, et sellel on 16 MP sensor ning 121 mm lai ja 425 kg raske. Kaamera avalikustamise ajaks nimetatakse 8. veebruar – sel kuupäeval toimub Inglismaal, Birminghamis fotomess Focus 2012.

Amateur Photographer ajakirjas ilmunud reklaam teatab, et peatselt esitletav kaamera on “meistriteos Olympuse klassikaliselt disainitud kaamerate reas”. Nutitelefonide omanikud saavad skännida reklaami päises oleva QR-koodi ja sõnumit saates panna end kirja esimeste hulka, kes saavad infot uue kaamera kohta.

Allikas: 43rumors.com

Karbist välja: Fujifilm Finepix X10 kompaktkaamera
autor: Lauri Veerde

Aastaid on proffide ihaldatuimateks kompaktkaamerateks olnud Canoni G-seeria aparaadid, mis tipnevad hetkel uusima mudeliga “G12“. Nüüd astub aga  sellesse Canoni poolt domineeritud liivakasti Fujifilm Finepix X10.

Esmapilgul võib see aparaat tunduda retrostiili viljelevate kunstinautlejate kaamerana, mille juures hea pildiloome teisejärguliseks jäetud on. Kaugel sellest. Ilus on X10 küll, aga ta ei jää mitte millegi olulise poolest Canoni G12 kaamerast maha. Palju juhtnuppe ja rattaid manuaalse pildistamise jaoks, kaks enda käe järgi programmeeritavat särirežiimi, üllatavalt kiire autofookus, optiline pildiotsija, RAW-pildistamine ja välguking… X10 kaameral on olemas kõik, mis legendaarse G-seeria 12-ndal väljalaskel. Aga oh imet – päris mitme näitaja poolest võib X10 kaamerat G12 aparaadile isegi eelistada. Esiteks valgusjõulisem objektiiv, teiseks suurem pildiotsija, kolmandaks suumirõngas objektiivi ümber ning viimasena Full HD videorežiim. Seda asja peab lähemalt vaatama.

Fujifilm X10 on aparaat, mille karbist välja võtmine suudab ka minul, kui juba päris karastunud karbistvõtjal südame kiiremini põksuma panna.

Küllaltki lihtsas pakendis, kilesse mähituna see aparaat meid siin ootab.

Karbis on: Fujifilm Finepix X10 kompaktkaamera, kaamerarihm ja selle kinnitamiseks vajalikud klambrid ning kunstnaharibad, akulaadija ja aku, USB-kaabel ja kasutusjuhendid (mis ülaloleva pildi pealt välja jäänud on).

Fujifilm X10 on klassikaliste rangefinder-kaamerate stiilis digikompakt.

Objektiivikorgi sisemus on kaetud sametiga. Kork ise ei ole metallist vaid plastikust. Erinevalt Canon G10 kaamerast ulatub X10 objektiiv korpusest väljapoole ka siis kui kaamera on välja lülitatud. See-eest on aga kaamera korpus ise pisut õhem.  Ma ei ole mitte ühelgi kaameral pidanud nii kaua otsima sisse-väljalülitamise nuppu kui sellel siin. Nuppu ei olegi – kaamera lülitub sisse objektiivi suumirõngast keerates. Objektiiv liigub siis pildistusasendisse umbes 1 cm oma kestast väljapoole.

Niiviisi. Nüüd kaamera töötab. Nagu näha, ulatub 28 mm peal objektiiv päris kaugele.

112 mm fookuskaugusel.

Objektiivi maksimaalseks avaks on 2.0. See on ühe stopi võrra suurem kui Canon G12 kaameral. Kogu suumi ulatuses. G12 suum ulatub muidugi 112 mm asemel 140 millimeetrini. Enamus fotograafe eelistaks aga ilmselt suuremat ava suuremale suumile teleotsas.

Sarnaselt peegelkaameraile on objektiivi kõrval nupp sobiva teravustamisrežiimi valimiseks.

Nupud vasakul pool LCD-ekraani mulle üldiselt meeldivad. Ei saa aga aru, miks Fujifilm on siia pannud värvustasakaalu- ja mis veel hullem – AF nupu. Vasak käsi istub ju objektiivi suumirõnga peal ja nende nuppude vajutamiseks tuleb see sealt eemaldada. Mitte kõige kiirem ja mugavam.

Kaamera taga on keskpärase lahutusvõime (461 000 px), kuid väga hea kontrastsuse ja värvidega LCD-ekraan. Pildiotsija kummiserv ulatub kaamera tagumisest tasapinnast kõva pool cm ettepoole. Kompaktsuse mõttes mitte just kõige parem, kuid pildiotsijasse vaatamisel mugav lahendus.

Selle katte all on HDMI- ja USB pordid.

Statiivikeere ei ole objektiivi keskteljele ära mahtunud.

NP-50 liitiumaku pildistab CIPA standardse testi kohaselt 270 kaadrit LCD-ekraani kasutades ja automaatrežiimil. Ekraani välja lülitades tõuseb see näitaja enam kui poole võrra: 640 kaadrini. Optiline pildiotsija ei ole – tõele au andes – just kõige mugavam kadreerimisvahend, sest ei esita päris sama kaadrit mis pildile jääb ning seal ei kuvata mingit infot. Olukordades, kus aku hakkab tühjaks saama ja oleks vaja veel pildistada, on optiline pildiotsija aga asendamatu.

Siia aku juurde mahutub ka mälukaart.

Pisike välklamp kargab oma pesast välja vasakul ülal olevat nihikut allapoole liigutades.

Välklamp on küll pisike, kuid nagu tehnoandmetest selgub, valgustab paremini kui Canon G12 oma. 9 vs 7 meetrit.

Fn funktsiooninupu alla saab kaamera menüüst seada ühe olulisema funktsiooni. Nupp ise on sõrmega vajutamiseks väga mugavas kohas ning omandab seetõttu pildistamiskäigus päris olulise koha.

Nupud on pisut kummise pealispinnaga ning väga mugavad vajutada.

On aspekte, kus Fujifilm X10 Canoni G12 kaamerast minu hinnangul selgelt maha jääb. Esimene valdkond on käsitsemismugavus ja juhtnuppude läbimõeldud asetus. Ülal mainisin juba vasakul pool ekraani olevaid teravustamis- ja ISO nupu. Siin paremal pool ei ole asjad väga palju paremad. Esiteks see ratas seal ülal. Rattad mulle meeldivad aga see on täpselt seal, kuhu tahaks asetada kaamerat kinni hoidva parema käe pöidla. Väga hea on see, et seda ratast saab ka alla vajutada. Halb on aga see, et menüüdes navigeerimiseks oleks võinud selle ratta olemasolu hoopis paremini ära kasutada. Praegu istub ta enamuse ajast – kui just mingit säriparameetrit ei muuda – lihtsalt niisama. Standardse neljasuunalise nupusüsteemi ümber on samuti ratas mis liigub vabalt ja pisut lahtisena tunduvalt.

Pildistamisasend.

Piltide vatamise asend.

Olemas on lisaks pildil näidatud digitaalsele loodile veel terve müriaad igasuguseid digitaalseid lisavidinaid alustades 360 kraadi panoraamvõttest Fuji filme simuleerivate digifiltriteni. Säritust näidatakse vasakul all servas, olulisemad säriparameetrid on all.

Manuaalrežiimis saab ava muuta ülemise ratta ning säriaega alumise ratta abil. Ülemisele rattale vajutades saab rataste funktsioone omavahel vahetada.

Eelmine pilt oli nn standardekraan standardinfoga. See siin ülal on aga kuva ainult pildistusinfoga ja ilma live view`ta.

Jah. Canon PowerShot G12 on sanud endale väärilise vastase, mis pakub täpselt sama raha eest üldises plaanis karvavõrra paremaid omadusi ning rikkalikumaid funktsioone. Samuti kenamat välimust. Kui Fujifilm Finepix x10 kasutamismugavus nii nuppude asetuse ja läbimõelduse kui ka menüüdes navigeerimise osas oleks G12 tasemel, poleks küsimustki kumba kaamerat eelistada.

Fujifilmile tuleb siin siiski au anda – G12 on ju 12-kordse evolutsiooni tulemus, kus kasutamismugavust iga uue mudeliga aina paremaks lihvitud on. X10 on seevastu alles esimene mudel seerias, mis loodetavasti veel kaua areneb. Tehniliste andmete ja välimuse alusel otsustades tasub osta X10. Lõppotsuse langetamiseks mine aga poodi ja proovi mõlemaga ka pilti teha.

Fujifilm Finepix X10 Photopointis: 549.00 EUR

Veekindla digikaamera Panasonic FT3 ülevaade Digitesti veebilehel
autor: Lauri Veerde

12 meetrit on ju päris sügav. Aga just nii sügavale vee alla saab uputada Panasonic FT1 kompaktkaamera. Lisaks peab see aparaat vastu 2 meetristele kukkumistele ning pildistab probleemideta kuni -10°c külmaga. Sellise muljetavaldava korpusega kaamera peaks meeltmööda olema kõigile, kes oma pildimasinat vati sees hoida et taha. Siiski peaks ühe fotokaameraga – olgu see siis veekindel või mitte – olema hea pildistada. Kõige tipuks peaksid selle pildistatud fotod ka head välja tulema. Täna Digitesti veebilehel ilmunud ülevaates vaatabki Anton, et kas see tugev kaamera ka pildistamiseks kõlbab. Vaata ülevaadet Panasonic FT-3 kaamerast siin.

Kasulikud vidinad: Crumpleri vöökott Huggermugger
autor: Lauri Veerde

Kuidas sina oma varustust kaitsed? Crumpleri vöökott Huggermugger võib küll esmapilgul kahtlase välimuse ja otstarbega tunduda – tegelikult on see aga loodud kaitsma sinu kõige väärtuslikumat varustust. Selle vöökoti sisse saad peita nutitelefoni, digikaamera, rahakoti ja muud isiklikud asjad, mille peale vargad oma näppe ihuvad. Ja võrreldes tavalise vöökotiga on see oma õhukese profiili tõttu uskumatult mugav. Vaatame lähemalt.

Kirjuta alla kommentaaridese, et kuidas sina oma varustust kaitsed? Kui sul veab, siis võid juba täna õhtul selle Crumpleri vöökoti omanikuks saada. Loosime selle koti täna välja kõigi kommenteerijate vahel!

Esmalt näitame, et seda kotti ei pea üldsegi nii kandma, nagu avafotol turunduslikel eesmärkidel näidatud. Täpsemalt – seda kõigi eelduste kohaselt ei kantagi nii. Üks viis selle kandmiseks on näiteks eespool külje peal…

…teine, ja veelgi mugavam võimalus on kanda seda selja taga.

Aga hälbime nüüd korraks mehelikelt radadelt ning laseme Anni siredatel sõrmedel meile seda kotti ilma kandjata presenteerida. Nagu kõik Crumpleri kotid, on ka see valmistatud väga – ja see ei ole mingi turundusmull – väga tugevast tekstiilist. Kel Crumpleri kott on, need teavad, millest ma räägin.

Tagantpoolt näeb kott välja selline. Pehme ja polsterdatud.

Aitab naiselikkusest. Vaatame, milline kott seestpolt välja näeb. Lahtreid on kaks. Eespool on väiksem lahter kuhu mahub sisse väiksem telefon, MP-3 mängija või muud pudipadi.

Keha pool on suurem tasku, mille sees omakorda vahed kaartide hoidmiseks ning kaks võrktaskut. Üks sisekülje…

…ja teine väliskülje peal.

Välimisse väiksesse taskusse mahub näiteks telefon. Kuigi targem oleks siia panna midagi vähem hinnalist.

Sissepoole mahub kõiksugu nodi. Digikaamera, rahakott ning ilmselt mahuks sinna veel üks digikaamera ja pisut väikseid vidinaid lisaks.

Kõik pandlad, õmblused ja ühendused on ekstratugevad. Rihm on näiteks turvavööle sarnaselt lai ja tugev. Varustatud sellise pandlaga, millega saab lahtise otsa kinnitada rihma külhge et see ots lipendama ei hakkaks.

Peamine kinnituspannal on lai ja tugev.

Selline vöökott. Praegu Photopointis soodushinnaga 15 EUR (-50%). Kui sinu jaoks on oluline mugavus ja see, et varustus oleks kaitstud, siis osta ära.

Crumpleri vöökott Huggermugger Photopointis: 15,00 €