Cinemagraphy ehk liikuvate fotode maailm on ääretult põnev
autor: Virgo Haan

Minu esimene mõttepojuke, seoses liikuvate fotodega, tekkis kui nägin Harry Potteri filmi, kus maalid seintel ja pildid ajalehes liikusid. Esialgu see ainult mõtteks jäigi, aga ühel hetkel sattusin lugema artiklit uuest põnevast fotograafi alaliigist nimega Cinemagraph (cinemagraafia), kus on ühendatud foto ja video ning pildid liiguvad nagu Harry Potteri filmis. Olgugi, et selles artiklis ei olnud seletust, kuidas neid pilte tehakse, siis tekkis mul üpris kiiresti mingi umbkaudne idee, kuidas neid võiks proovida teha.

Minu esimesed Cinemagraph’id olid tiksuv kell ja voolav vihmapiisk aknal. Ma ise olin tulemusest tohutult vaimustuses ja olin kindel, et sellest saab mingi tohutu revolutsioon fotograafia maailmas – kahjuks või õnneks see nii ei läinud. Esialgu oli küll tähelepanu suur – näiteks “American Top Modeli” üks hooaeg tehti Cinemagraphidega. Kanadas loodi ka Flixel programm, mis tegi Cinemagraphide tegemise ülilihtsaks ja telefonidele tehti äppe, millega sai teha Cinemgraphe, aga üldiselt jäi see teema ikkagi tõsisemate huviliste pärusmaaks.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by V I R G O H A A N (@virgohaan)

Tänaseks päevaks on Cinemagraphid kõige enam kasutuses turunduses, kus neid kasutatakse digitaalsetel pindadel, kus soovitaks liikumisega vaataja tähelepanu tõmmata, aga kus videoklipid oleksid liiga pikad. Uuringud näitavad, et sotsiaamlmeedia kanalites ja digitaalsetel välimeedia pindadel töötavad staatilistest ja videoreklaamidest märksa paremini just need, mis kasutavad Cinemagraphe.

 

Mis asi see Cinemagraph üldse on?

Cinemagraph ehk cinemagraafia ehk liikuv foto on segu fotost ja videost, kus on ühendatud nende mõlema parimad osad. Foto võime rääkida kogu lugu ühe hetkega ja video liikuvus, mis tõmbab vaatajate tähelepanu.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by V I R G O H A A N (@virgohaan)

לks oluline erinevus tavapäraste GIF’idega on see et Cinemagraphid on igaveses, nähtamatus korduses, see tähendab et vaataja ei saa aru, kus on klipi algus ja lõpp. See tekitab mõnusa meditatiivse tunde, kus ühte pilti võib justkui lõpmatuseni vaadata. Lisaks on oluline, kuid mitte kohustuslik, et tekiks mingisugune kontarst liikuva ja paigal oleva osa vahel – see tekitab teatava WOW efekti, mis on turunduses alati oluline.

 

Kuidas neid tehakse?

Võtte ajal on oluline, et kaamera oleks täiesti paigal – selleks tuleks kasutada statiivi, mis oleks katsudes 100% kindel (videostatiivid ja väga odavad mudelid selleks hästi ei sobi). Muidugi on vaja ka kaamerat, mis teeks võimalikult hea kvaliteediga videot.

Ma ise olen siiani kasutanud Sony Alpha R-seeria täiskaader hübriidkaameraid, kuid tänavusest aastast läksin üle S-seeria peale, kuna uus Sony a7S III võimaldab teha väga kvaliteetset aegluupi, mida mulle väga meeldib oma Cinemagraphides kasutada. Kaamera seadistustes tuleb tähele panna, et kõik peab olema manuaalne st kaamera ei tohi võtte ajal “oma peaga” midagi muuta või sättida.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by V I R G O H A A N (@virgohaan)

Minu lemmik objektiivideks on Sony G Master seeria objektiivid, mille valiku hulgast leiab minul kõige rohkem kasutust universaalne Sony FE 24-70mm f/2.8 GM, sest see lihtsalt sobib nii paljudeks olukordadeks. Aga kindlasti meeldivad mulle ka kõik lahtise avaga objektiivid: FE 85mm f/1.4 GMFE 135mm f/1.8 GM ja FE 24mm f/1.4 GM

Töötluseks kasutan Adobe After Effects’i, kus panen kokku nähtamatu loop-i ning liikuva ja liikumatu osa. Kui seal on kõik tehtud, siis värvida meeldib mulle Adobe Photoshopis RAW akent kasutades – lihtsamateks asjadeks kasutan ka Flixel Cinemagraph Pro programmi. Koos Flixeliga saab ka nende väga hästi toimiva “Galerii”, kust on väga mugav embed koode kasutades kuvada pilte veebi lehtedel.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by V I R G O H A A N (@virgohaan)

 

Esialgu võib tunduda, et Cinemagraph’i loomine on raske, kuid alusta millestki lihtsast ja kui oled juba vilunum ning enesekindlam, siis mine oma ideede ja teostusega järjest detailsemaks.

 


Virgo on tõeline cinemagraphy pioneer Eestis, kelle töid on tunnustatud ka rahvusvaheliste auhindadega. Lisaks on Virgo ka ametlik Sony fototehnika saadik Eestis ning tema tegemistega saad ennast kursis hoida tema Instagram’i kontol või virgohaan.com lehel.

(10)

The post Cinemagraphy ehk liikuvate fotode maailm on ääretult põnev appeared first on Photopointi ajaveeb.