Karbist välja: kõik-ühes Tamron 17-50mm f/4 Di III VXD suumobjektiiv
autor: Stephan Redko

Viimased paar aastat on olnud fantastiline aeg nii foto- kui videograafide jaoks, kui asi puudutab turul saada olevate objektiivide valikut. Selle eest saame suures osas tänada Tamronit, sest just nende poolt on müügile tulnud nii mõnigi huvitav valik — eelkõige pean silmas 35-150mm f/2-2.8, 70-180mm f/2.8 ning 20-40mm f/2.8 mudeleid.

Nüüd saame sinna listi lisada ka Tamron 17-50mm f/4 Di III VXD suumobjektiivi, millest saab ilmselt paljude “go-to” valik, kui nad vajavad kerget ja kompaktset ent mitmekülgse fookuskauguse vahemikuga objektiivi.

Kui artikli scrollimise käigus tunned, et see objektiiv on mõeldud just Sulle, siis suundu kohe Photopointi veebikaubamajja või sea sammud mõnda meie esinduskauplusesse Tartus või Tallinnas. 

Mida kujutab endast Tamron 17-50mm f/4 Di III VXD?

Esmasena märkasin Tamron 17-50mm objektiivi puhul loomulikult selle mitmekülgset suumivahemikku ülilainurgast kuni standardse fookuskauguseni välja. Seda on värskendav näha, sest juba pikemat aega on turul domineerinud klassikalised 24-70mm suumobjektiivid, mis on minu meelest igavad ja sugugi mitte nii mitmekülgsed kui reklaamitud.

Mõnes mõttes laseb Tamron endale kuuli jalga, sest alles hiljuti tuli nende poolt müügile 20-40mm f/2.8 Di III VXD, mis ei eristu uuest väljaandest kuigi palju — kasutusel on ühe stopi võrra väiksem ava ning suumivahemik on pisut laiem. Milleks vaja kahte varianti, mis on nii sarnased?

Selle peale pikemalt mõeldes jõudsin järeldusele, et põhjuseks on ilmselt see, et anda inimestele valida, mis on nende jaoks tähtsam ning mis mitte — kas valgusjõulisem ava väiksema suumivahemikuga või suurem suumivahemik väiksema avaga?

Kuigi 17mm vs 20mm ei tundu paberi peal eriti suur vahena, siis reaalsuses on 17mm märgatavalt laiem (15%). Kui kaalud praegu üle minemast oma 24-70mm suumobjektiivist uue 17-50mm variandi peale, siis nende vahel on veel dramaatilisem erinevus ehk laiemast otsast saavutad lausa 30% laiema vaatevälja.

Tamron 17-50mm f/4 Di III VXD võib lisaks 24-70mm objektiivile asendada ka 16-35mm objektiivi vajaduse, mille puhul kaotaksid ulatust ikkagi vaid kitsamast otsast.

Kui olukord nõuab kitsamat vaadet, siis üldiselt on hübriidkaameratel ka APS-C režiim, mis annab selle objektiivi puhul 85mm fookuskauguse.

Mis paneb kohe kindlasti paljusid rõõmustama on see, et Tamron 17-50mm f/4 objektiivil on sisemine suum ehk ükski element ei ulatu suumimise käigus väljapoole. See on omadus, mida sellistel objektiividel tihti ei leidu, kuid reaalsuses on see suureks abiks.

Selle suurimaks eeliseks on vähendatud risk, et tolm ja niiskus satuvad objektiivi sisse, mis on välise suumiga objektiivi omanike üks suurimaid hirme. Lisaks teeb see gimbali kasutamise palju lihtsamaks, sest fookuskaugust vahetades ei lähe tasakaal paigast.

Kuid objektiivi ehituse eelised ei lõppe seal, sest tänu väiksemale avale suudab see korralikult kokku hoida ka suuruses ning kaalus.

Tamron 17-50mm f/4 on 11 cm pikk ning kaalub vaid 460 grammi, mis on võrreldav isegi mõne fiksobjektiiviga. Objektiivi ette saab keerata 67mm filtreid, mis on üks enimlevinumaid suuruseid Tamroni objektiivide puhul.

Samamoodi nagu teistel uuematel Tamron objektiividel, siis kasutab ka uus 17-50mm f/4.0 Di III mudel VXD (Voice-coil eXtreme-torque Drive) teravustamismootorit, mis on aegade jooksul heaks kiidetud nii foto- kui videograafia kasutuseks.

See on kiire, vaikne ning veel tähtsamalt, täpne. Muide, selle tehnoloogia pärisid nad Sony käest, kes omab tegelikult ka umbes 12% Tamronist.

Mis teeb sellest objektiivist veel rohkem “kõik-ühes” toru on selle minimaalne teravustamiskaugus, mis on laiemast otsast 19 cm ning kitsamast otsast 30 cm. Tänu sellele ei pea Sa alati sõltuma makroobjektiivist lähivõtete jaoks ning omakorda tähendab see veel seda, et Tamron 17-50mm saab mingil määral asendada veel ühe objektiivi Sinu fotokotis.

Tamron Lens Utility tarkvara

Üks huvitav omadus, mida oleme aina rohkem hakanud nägema Tamroni objektiivide puhul on USB-C pesa olemasolu. Selle kaudu saad teha objektiivile püsivara uuendusi ning isegi tuunida, kuidas objektiiv funktsioneerib. Selleks on vaja USB-C kaablit (ei kuulu komplekti) ja alla laadida  “TAMRON Lens Utility” tarkvara.

Reaalmaailma näide, kus see võib päriselt kasulikuks osutuda, on näiteks focus pull’ide jaoks — vali konkreetne teravustamiskoht ning videosalvestuses jätab objektiiv mulje nagu Sa teravustaksid ise manuaalselt selle punktini, kuigi tegelikkuses teeb objektiiv seda täielikult ise.

Kokkuvõtteks

Oma mitmekülgse suumivahemiku tõttu ütleksin, et Tamron 17-50mm f/4 Di III VXD suudaks ära teha 99% ülesannetest, mida üks igapäevane foto- või videograaf tegema peab. Sellega saaks ilma probleemita filmida vloge, pildistada kinnisvara, jäädvustada igapäevast elu ja portreesid teha. Võimalusi on lõputult ehk lase vaid loovusel minna!

Lõpetuseks ütleksin, et selle postituse käigus hakkasin isegi mina seda objektiivi ihkama ning ilmselt ostaksin selle, kui ma omaks Sony täiskaader hübriidkaamerat.

Kui Sul ei ole kombeks jäädvustada hämarates tingimustes ning Sa ei ole bokeh sõltlane, siis uus Tamron 17-50mm f/4 Di III VXD on kindel valik, mis tagab vajalikud fookuskaugused kerges ning kompaktses torus.

 

Telli Tamron 17-50mm f/4 Di III VXD — transport kulleriga/pakiautomaati on meie kulul »

 


Kogu Sonyle mõeldud Tamron objektiivide valik (enamus neist on saadaval ka Photopointi rendis):

PS! Teeme vahetust – too enda enda vana fototehnika meile ja saad uue kaamera või objektiivi ostul isegi soodushinnast veel alla! Rohkem infot ›

Photopoint on Tamroni ametlik ja pikaajaline partner Eestis. Photopoint.ee ostujuhid – ammuta inspiratsiooni ja teadmisi.

(63)

The post Karbist välja: kõik-ühes Tamron 17-50mm f/4 Di III VXD suumobjektiiv appeared first on Photopointi ajaveeb.