Millal on õige aeg jätta kaamera kotti?
autor: Elise Ader

Sa oled fotograaf ja järelikult meeldib Sulle pildistada – kohe väga. Aga paraku oskus ja tahe pildistada ei tähenda alati, et seda teha tuleks. Siin artiklis vaatamegi, millal on õige aeg kaamera kotti jätta.

 

 

Pulmad

Kui Sa lähed pulma või mõnele muule suurele sündmusele külalisena, näed ilmselt tervet hunnikut inimesi telefonid või peegelkaamerad käes tegutsemas. Kõik tahavad isiklikult olukorda jäädvustada ja suurest sündmusest esimesena ülejäänud maailmale pasundada. Tegelikult tuleks aga austada tõsiasja, et pruutpaar on juba niigi palganud professionaalse fotograafi ja selle töö täielikult talle usaldanud. Ning seda põhjusega – et Sina saaksid 100% kohal olla ja oma tähelepanu pruutpaarile pöörata.

Olen näinud mitmeid juhtumeid, kus pulmakülalised üritavad tellitud fotograafiga “võistelda” (tihti tahtmatult), võttes positsioone, mis teevad palgatud fotograafi tegutsemise keerulisemaks või mõne hetke tabamise isegi võimatuks. Või näiteks juhtub grupipilte tehes see, et inimesed ei tea äkitselt, millisesse kaamerasse vaadata ja seetõttu jäävadki nad pildil hajevil nägudega – ühed vaatamas ühte fototorusse ja teised teise. Fotograafide ja videograafide koostöö pulmas on kõrgem matemaatika ning vajab õnnestumiseks mitme sammu jagu ette mõtlemist. 

Ilmselt ei taha Sa ka ise jääda pulmafotodele üksnes nutitelefon või kaamera käes, vaid kinkida  pruutpaarile siiraid emotsioone. Mis on saavutatavad üksnes juhul, kui paned kaamera käest ja särituse sättimise asemel keskendud hetkele endale. See annab ka palgatud fotograafi fotodele kõvasti väärtust juurde, sest ka tema kaamerasilm pole koguaeg üksnes pruutpaari poole suunatud.

Ja kui Sa ikka kuidagi ei suuda fotograafi rollist välja astuda, siis proovi vältida pildistamist registreerimisel, söömise ajal ja hetkedel kui inimesed on lõõgastunud ning pidu täiel rinnal nautimas. Tellitud fotograafid dokumenteerivad päeva nii või teisiti. Seega usalda pruutpaari, kes on kinkinud volitatud fotograafile omakorda enda usalduse. Ning pane kaamera kotti ja mine lase parem endast ka mõni ilus foto üles võtta! 

 

 

Kellegi isiklik tragöödia

Avalikus kohas tohib tavajuhtudel pildistada kõike ja kõiki. Aga siin ei tohiks segi ajada seda, et mis on lubatud ja mis eetiline. Vahel kiputakse seda paraku unustama. Näiteks sattud peale tulekahjule, mis on sinu jaoks lihtsalt võimas leekide tants aga kellegi jaoks kodu. Kus võivad olla sees veel koduloomad või pereliikmed, kes ootavad päästmist. Ja Sinu esmane emotsioon on seda kõike jäädvustada, et pärast sõpradele näidata: “vaata kui suur tulekahju seal oli”. Aga sellel hetkel kui see kõik seal sündmuskohal toimub võib sinu “pildistamislust” kannatanu tõeliselt murda. Laias laastus: selle asemel, et oma abikätt ulatada haarad hoopis kaamera järgi, et jäädvustada millegi hävimist, mis on kellegi jaoks terve maailm.

Nii et kui sa pole just ajakirjanduslikel põhjustel olukorda dokumenteerimas, siis hoia kaamera kotis ja uuri kuidas sa saad aidata. Ja kui ei saa – lahku sündmuskohalt ja lase päästjatel oma tööd teha. Kui oleksime ise samas olukorras, tahaksime ju seda sama?

 

 

Iseenese või sõbra ohtu seadmine

Viimasel ajal on üsna arvestavas koguses uudiseid, kus üks või teine Instagrammi kuulsus liiga ohtlike manöövreid sooritades, muljetavaldava Instagrammi pildi nimel surma saab. Palju on räägitud hajameelselt selfie-piltide tegemisest ja selle tagajärjedest, vähem aga nendest juhtumitest, kus pildi nimel katsutakse jõudu füüsika- ja loodusseadustega.

Näiteks on see tõsiseks probleemiks Indoneesia saarel Nusa Penida, kus on märkimisväärne arv hukkunud turiste, kes ilusast instagrammi fotost motiveeritult on teinud ohtlike liigutusi, mis on lõppenud surmaga.  Mitmed looduskaunid kohad koguvad Instagrammi ja ülejäänud sotsiaalmeedia toel kuulsust. Kuid samal ajal ei jõuta teha kohalikul tasandil piisavalt samme selleks, et tagada turistide turvalisus. Ilusate kaadrite saamiseks tehakse rumalaid otsuseid: kõõlutakse kaljudel, rongirööbastel või tornides. Ka kõige vapustavam foto pole väärt seda, et tulevikus enam mitte ühtegi pilti teha. Seega tasub mõelda enne iseenda (või modellist sõbra) ohtu seadmist nende prioriteetide üle sügavalt järgi.

The post Millal on õige aeg jätta kaamera kotti? appeared first on Photopointi ajaveeb.