Fujifilm X-T4 on ideaalne kaamera 400km jalgsimatkale
autor: Hans Markus Antson

Mina olen Hans Markus Antson: loodusfotograaf, videograaf ja matkaja. Käisin sellel kevadel koos oma elukaaslase Kätliniga 400km jalgsimatkal ning otsustasin selle jäädvustada Fujifilm X-T4 hübriidkaameraga, mille laenutasin Photopointi foto- ja videotehnika rendist.

Selles artiklis kavatsengi välja tuua kaamera plussid just matkaja vaatevinklist – miks just matkaja võiks seda kaamerat eelistada ja ei hakka liiga palju keskenduma üldistele specs’idele. Etteruttavalt võin öelda, et peamised põhjused, miks mu eelistuseks sai X-T4 on tema kompaktsus, võimekus ja kergus, võrreldes teiste kaameratega.

 

Fujifilm X-T4 kaal ja kompaktsus

Ise pildistan igapäevaselt Canon täiskaader peegelkaameraga ja võrreldes Canoni objektiividega on Fuji omad erakordselt väikesed. Lisaks X-T4 kerele oli mul matkal kaasas Fujifilm XF 16-80mm f/4 R OIS WR ja Fujinon XF 35mm f/1.4 R objektiivid.

Mõlemad on erakordselt väikesed ja kaaluvad võrreldes samatüüpi Canoni objektiividega märkimisväärselt vähem. Antud 400km jalgsimatka puhul oli koti kaal äärmiselt oluline ja igal juhul eelistasime kergemaid variante, kuid samas ei tahtnud leppida mõne kompaktkaameraga, sest kvaliteet on mulle väga oluline.

Fujifilm X-T4

Kuna X-T4 puhul on tegemist poolkaader hübriidkaameraga, siis tuleb objektiivide puhul korrutada need läbi 1,5 faktoriga, et saada võrdlus täiskaader objektiividega, mis teeb 16-80mm objektiivist 24-120mm ning 35mm omast 52,5mm. Kui Canon EF 24-105mm f/4 II kaalub 795 grammi, siis Fuji objektiiv kaalub 440 g. Kui minu enda Sigma ART 35mm f/1.4, mida kasutan Canoni kaamera ees, kaalub 665 grammi, siis Fuji objektiiv kaalub 187g. Märkimisväärne vahe!

Objektiivide valik

XF 16-80mm f/4 R OIS WR objektiiv sai peamiselt kaasa võetud just filmimise eesmärgil. Suure suumi vahemikuga toru annab võimaluse dokumenteerida igat hetke, ilma et peaks matkakotti seljast võtma, et kotist teist objektiivi otsida – nii võivad mitmed hetked käest libiseda! 24mm (16mm ekvivalent) on piisavalt lai, et filmida laiemaid plaane ja 120mm (80mm ekvivalent) piisav kaugus, et saada kaadrisse metsloomad.

Jah, muidugi ei ole tegemist 400mm või 500mm aga arvestades, kui väike on see objektiiv, siis võib vägagi rahul olla ka 120 millimeetriga. Kohtumisi metsloomadega oli meil matkal mitmeid ja just metssead said tänu sellele objektiivile väga kenasti dokumenteeritud, mis on väga hästi näha meie esimeses vlogis 👇

 

Sellel hetkel filmisin teadlikult 4K materjali, mis võimaldas videot hiljem järeltöötluses 2x sisse zoomida – ehk sellest imepisikesest objektiivist sai justkui 240mm! Samuti tegi see objektiiv gimbalikaadrite filmimise lihtsamaks. Tihtipeale tuleb gimbalit kalibreerida, kui keerad kaamerale ette teise objektiivi või muudad objektiivi fookuskaugust. Selle väikese objektiivi puhul võisin üsna julgelt keerata fookuskauguse teisse vahemikku ja sain kaadrid kätte ka ilma gimbalit uuesti seadistama hakkamata.

XF 35mm f/1.4 R objektiiv sai valitud peamiselt fotode jaoks. Suure ava puhul sain tehtud ilusad portreefotod ja pimedamates tingimustes sain filmitud vajalikud kaadrid. Oma tehnikaga matkale minnes oleksin pidanud ilmselt langetama valiku ja ainult ühe objektiivi kaasa võtma, aga kuna see objektiiv on nii kerge, siis sain südamerahus selle kotti pakkida.

Fujifilm X-T4
Fujifilm X-T4

 

Kaamera võimekus ja muud plussid

Nagu näha, siis matkaja seisukohalt pidasin oluliseks just füüsilisi näitajaid: suurus ja kaal. Kuid lisaks nendele teguritele oli oluline ka kaamera võimekus. Fakt, et see kaamera filmib sisemiselt HLG või F-Log pildiprofiili oli minu jaoks väga oluline, sest hilisemas värvitöötluses andis see mulle väga palju vabadust ja mänguruumi.

Samuti see, et sain filmida 1080p 120fps või isegi 240fps ja 4K 60fps. לldjuhul ma nii suures aegluubis kaadreid ei filmi, kuid kuna matkal tuli tihti kaadreid filmida sõna otseses mõttes jooksu pealt (+raske seljakott muutis filmijat veelgi kohmakamaks), siis oli hea teada, et selline võimalus on mul olemas ja matkal sai neid kaadrisagedusi mitmetel kordadel kasutatud.



Filmimiselt fotode tegemisele oli äärmiselt lihtne ümber lülituda, sest Fuji „still/movie“ nupp tegi ühelt režiimilt teisele hüppamise väga kiireks. Samuti on märkimisväärne see, et mõlemad valikud ei ole sõltuvad teise režiimi seadetest. Kui olen pildistamiseks seadistanud kaamera ühte moodi, siis minnes tagasi filmimisele on kaamera seaded (ava, ISO, säri) täpselt sellised nagu ma need eelmisel korral filmides jätsin.

Muidugi toon välja ka „flip-out screeni“, mis teeb vloogimise palju lihtsamaks, sest näed filmimise ajal jooksvalt, kui fookus peaks olema mööda või valgus peaks muutuma.

Lõpetuseks võiks kindlasti rääkida ka akukestvusest – matkal oli mul kaasas ainult üks aku ja ma ei jäänud sellega kordagi hätta. Kaameras on sees suurem aku kui eelneval Fujifilm X-T3 mudelil, mis pikendas tunduvalt aku eluiga. X-T4 puhul oli väga hea see, et akut oli võimalik laadida ka otse kaamera kaudu ehk kui isegi juhtus, et aku oli tühjaks saamas, siis sain akupanga ühendada otse kaameraga ja samal ajal, kui kaamera laadis võisin jätkata filmimisega.

Kokkuvõttes arvan, et võimekuse ja väiksuse poolest on Fujifilm X-T4 puhul tegemist parima hübriidkaameraga, mida üks matkaja võiks oma retkedele kaasa haarata.

 


Hans Markus Antsoni tööde ja tegemiste saad tutvuda ning ennast kursis hoida tema Instagram’i lehel või Youtube kanalil.

 

Photopoint foto- ja videotehnika rent on suurepärane võimalus, kui vajad lisajõude enda erinevate projektide jäädvustamisel. Meie fototehnika rendi teenuseid kasutavad ja on kasutanud paljud tuntud Eesti foto- ja videograafid.

(17)

The post Fujifilm X-T4 on ideaalne kaamera 400km jalgsimatkale appeared first on Photopointi ajaveeb.