Tänaseks päevaks oleme Sony nimekas RX100 seerias näinud kaheksat erinevat kompaktkaamerat, millest nüüdseks on pildile jäänud seitse mudelit. Seeria mudelite paljusus võib ühel hetkel aga pea korralikult sassi ajada. On ju oluline, et kaamera võimaldaks piisavalt palju kuid maksaks seejuures võimalikult vähe. Selles postituses vaatamegi lähemalt, mille poolest need sarnaste nimedega tegelased laias laastus eristuvad ning mille alusel neile leti ees “EI” või “JAH” sõna tasub anda.
RX100 ja RX100 II
Originaalseid Mark I ja Mark II soovitaks osta ainult juhul, kui kaamerahuvilise eelarve kaugemale ei küündi. Põhjus on väga lihtne – uuemad versioonid on saanud lihtsalt palju olulisi täiustusi, nii JPEG-fotode kvaliteedi, autofookuse- kui ka videovõimekuse osas. Lisaks sellele on lisatud kaameratele ka palju kasulike funktsioone nagu näiteks sisseehitatud pildiotsija ja WiFi. Seega väikese lisaraha investeerimine Mark III kiiremasse objektiivi või Canoni ja Panasonicu rivaalide nimel tasub ennast kindlasti ära.
RX100 III – parim valik kitsast eelarvet omavale fotograafile
Mark III on kõige optimaalsem valik, kui sulle piisab algtaseme mudelist. See oli seeria esimene kaamera, mis sai endale kiire 24â70 mm ekvivalentse objektiivi ning selle maksimaalne valgusjõuline ava F1.8â2.8 võimaldab sensorist välja võtta kõik, mis võtta annab. Küll aga on Mark III-l madalama eraldusvõimega pildiotsija kui uuematel mudelitel ja samuti ei võimalda see 4K-videoid filmida. Kuid selle pildikvaliteet jõuab uuemate mudelitega sammu pidada küll, eriti kui pildistada RAW-formaadis.
Pärast antud kaamera väljatulekut on Canon esitlenud PowerShot G5 X Mark II-e, millel on sarnane sensor ning pildiotsija, mitmekülgsem objektiiv ja mugavamalt käsitsetav kere. Canoni kaamera on küll see-eest ka kallim, aga seda lisapanust igati väärt.
RX100 IV – Ei liha ega kala?
RX100 IV langeb kahe esimese mudeliga sarnasesse lõksu: ei liha ega kala, vaid keskpärane olend. kui oled näinud, mida uuema tehnoloogiaga kaamera teha võimaldab, ei näe sa ilmselt enam piiratud versioonil mõtet. See võidab Mark III küll 4K video ja suurema eraldusvõimega pildiotsija poolest, kuid vaatamata sellele maksate täiustatud CMOS-sensori eest, millel pole faasituvastusega autofookust ega töötlemisvõimsust, et seda kõige efektiivsemalt kasutada. Seega oleks soovitus pigem vaadata kas RX100 V suunas või võtta RX100 III ja selle arvelt pisut raha kokku hoida.
RX100 VI – Hea kaaslane maailmarändurile
RX100 VI koos oma reisisuumile omase 24-200 mm ekvivalentse objektiiviga on suurepärane valik reisifotograafia jaoks. Selle maksimaalne ava F2.8-4.5 on üsna paindlik, ehkki see võib piirata hämaras valguses ja öösel pildistamist. Ka selle autofookussüsteem pole just nii võimekas nagu uuemal Mark VII-l, kuid üldiselt on see tavakasutamiseks täiesti piisav. Selle 4K video on usaldusväärne ning kaamerast on võimalik WiFi kaudu mugavalt pilte erinevate nutiseadmete vahel liigutada. Kokkuvõtlikult võiks Mark VI soovitada neile, kes ei soovi endale kõige uuemat ja kallimat mudelit ning lepivad seetõttu ka pisut tagasihoidlikuma autofookuse ja 4K videovõimekusega.
RX100 V (A) ja RX100 VII – Suurepärane võimekus eri tüüpi asjade jaoks
Sony RX100 VA on uuendus senisest RX100 V mudelist. Tänu sellele on kaameral vanusele vastavalt ka soodne hind. Kaamera hiilis aga soodsale hinnale vaatamata turule tagasi uue protsessori, täiustatud menüüde ja parema teravustamise võimekusega (uued algoritmid), mis teevad sellest juba ühe korralikult võimsa kaamera. Seda pole ilmselt sama huvitav kasutada kui mõne teise tootja konkurenti, kuid ükski neist konkurentidest ei saa vastu Sony kiirusele, autofookuse jõudlusele ega ka 4K-kvaliteedile.
Nende kahe kaamera vahel valides tuleks ilmselt otsustada RX100 VA hämaras pildistamise võimekusest (f/1.8-2.8) ja RX100 VII pikema ulatusega suumobjektiivist lähtuvalt. VA-l on sisseehitatud ka ND-filter, mis on kasulik videomeistritele, samas kui VII-l on puutetundlik ekraan ja kiiremini kasutatav EVF-mehhanism. Kuid kõige määravam on valiku juures ikkagi objektiivieelistus. Ehk kõik oleneb sellest, milliseid fotosid te teha eelistate.
RX100 V ja VII on mõlemad kiired kompaktkaamerad, mis teevad suurepäraseid fotosid. Nad omavad suurepärast autofookust ja 4K videovõimekust, kuigi tänu täiustatud jõudlusele on VII mõnel juhul eesrindlikum. Mark V valgusjõuline 24â70 mm ekvivalentne suum võimaldab pildistada kõiksugustes valgusoludes. Kui aga sellest fookuskauguste vahemikust jääb väheks, siis peaksid vaatama VII suunas, sest 24-200 mm ekvivalendiga saab pildistada peaaegu kõiki objekte, seniks, kuni valgust on piisavalt. Kumb on Sinu jaoks olulisem?
Auhinnatud ja kvaliteetne Sony RX100 seeria Photopointi veebipoes »
(9)
The post Milline Sony RX100-seeria kompaktkaamera Sulle sobib? appeared first on Photopointi ajaveeb.