Noh, õigele eestlasele meeldib ikka ilmast rääkida. Täna räägimegi. Räägime sellest, kuidas ja millise ilmaga fotoshooti tegema tormata ja millisega pisut kannatust varuda ja tuppa pilte töötlema jääda. Veel räägime aga sellest, mida suvisele portree-sessioonile lisaks fototehnikale kaasa võiks võtta.
Ei ole halba ilma
Enamik inimesi, kes endale pere või sõpradega fotosessiooni planeerivad loodavad salamisi, et pildistamise päeval taevas päike lõõskab ja kõigil on mõnus soe olla. Vihmase ilma puhul kipuvad mitmed fotoshoodid ära jääma või edasi lükkuma. Tegelikult ei saa aga portreesessiooni võrrelda rannapäevaga. Eelnevalt väljatoodud mõttekäik õigustab ennast üksnes siis, kui pildistatavate hulgas on ehk mõni väga pisike inimhing. Muul juhul võib keskpäevane lõõskav päike osutuda tõeliseks väljakutseks nii fotograafile kui ka modellile. Fotograafid otsivad ahastuses mõnda vilu, kuhu portreteeritavad paigutada, et vältida näkku tekkivad koledaid varje ja kissitavad silmi. Modellid pistavad rinda sellega, et kuuma käes “ilus olla” ja poseerida, kuigi tunne on pigem nagu istuks saunalaval.
Mida teha?
×ldiselt on üsna kindlapeale minek lagi-pähe-päikse korral modellid paigutada villu. Kui päike on juba pisut madalamal, saab kvaliteetsemate objektiividega kasutada võimalust pildistada vastu päikest – nii on modellil kergem ja tahaplaanile jääv päike annab pildile sooja tooni. ×ldiselt aga: mida rohkem pilvi, seda parem. Esiteks on sinine ilma ühegi pilveta taevas tagaplaanina lihtsalt üsna igav. Rünkpilved annavad sinna juba rohkelt lusti juurde ja muudavad pildi huvitavamaks. Kihtpilved töötavad jälle eriliselt hea loomuliku fotohajutina. Päikselise ilmaga pildistama minnes on kõige magusam aeg muidugi päikesetõus ja loojang, kus ei kehti enam need eelnevalt nimetatud reeglid. Kuulus golden hour, ehk tund aega pärast päikse tõusu ja enne loojangut annab fotograafile tõelise tegutsemisvabaduse ning imeilusad kullakarva pildid on ilma töötlematagi ahhetama panevad. Nii et kui fotoshuuti annab sellesse vahemikku sättida, siis tasub see ennast kindlasti sajaga ära. Praegusel perioodil on õhtupoolikul mõistlik kaameraga õue minna kuskil kella 8 paiku, siis on juba valgus ilus kuldne kuid samas on veel piisavalt aega erinevateks stsenaariumiteks.
Mõned inimesed jalutavad vihma käes. Teised saavad lihtsalt märjaks.
Kindel see, et pildistamine vihmas võib olla tuhat korda lahedam elamus, kui pildistamine lõõskava päikese käes. Arvestada tasub, et sarnaselt lubehelvestele jäävad ka vihmapiisad eriti efektsed tumedal taustal. Mängida tasub ka säriajaga – ehk mida pikem säri, seda rohkem “veninud” ja pikemad piisad ning mida lühem, seda teravamad ja detailsemad piisad sa fotole jäädvustad. Loomulikult tasub aga vihma eest oma kallist tehnikat kaitsta. Erinevalt modellist võib kaamera olla üsna suhkrust. Kui Sinu optika on niiskuskindel, siis pole ilmselt hullu kui sellega ka seenevihma kätte jääd. Kui taevast hakkab aga pussnuge alla suunas tulema, siis peaksid ikkagi kaamerat vihma eest kaitsma, kas vihmavarju või muu vihmakaitse abil. Kui kaamera korralikult läbi vettib, ei pruugi paraku abi olla ka riisi sisse asetamisest ja muudest imenippidest ning võid olla kindel, et kaamera sussid püsti lõpuks viskab.
Mida võtta kaasa?
Mõnele võib tunduda üllatav, et miks fototehnikat müüv ettevõte müüb muuhulgas ka make-up’i ja muud taolist. Tegelikult kui mõelda, pole seal nii üllatusliku midagi. Fotograafia maailm on täpselt nii lai kui meie e-poe valik. See hõlmab kõiki eluvaldkondi, kosmeetikast kodukaupadeni, mis on teinekord rekvisiidina fotoshoodiks hädavajalikud. Seega lisaks sellele, et meie veebipoest saab soodsa hinnaga kõik eluks vajaliku korraga kätte, on sellel ka loogiline alus täiesti olemas.
Suvel paksu kosmeetika kandmine on üsna ebamugav. Ometi peab fotomeik olema tugevam kui igapäevane meik, sest kaamera kipub vähemalt poolt sellest lihtsalt ära sööma. Suvel peaks kindlasti kotti pistma puudri ja puudripintsli, millega aegajalt kuumusest läikivat nägu matistada.
Võta kaasa ka juuksehari, et vahepeal modelli juuksed, mis kuumusest sorgu on vajunud läbi harjata, et need tunduksid pildil õhulisemad ja kohevamad. Mõtle läbi, milline on modelli riietus ja kuhu ta sellega kõige paremini sobitub. Suvi pakub selleks lõpmata palju erinevaid võimalusi, alustades lillepõõsastest kuni vette minekuni. Jälgi ka, et modelli käel poleks ühtegi juhuslikku patsikummi, mis hiljem töödeldes palju peavalu võib tekitada.
Hoia ennast
Väga oluline on kuuma ilmaga võtta kaasa suur veepudel ning õhtupoole ei teeks paha ka sääsetõrjevahend, sest fotograafina ei saa sa paraku väga valida, kus sa seisad ja sa kaua seisad. Tähtis on enda eest hoolitseda ja see, et oleks mugav. Mida parem on fotograafi enesetunne, seda suurem keskendumine ja seda tugevamad tulemused.
Kui ka Sinul on kasulikke nippe, mida teistega jagada, siis anna neist meile teada!
The post Millele mõelda enne suvist portree-sessiooni? appeared first on Photopointi ajaveeb.