Uue hübriidkaamera GH2 esitlus Panasonicu pressikonverentsil
autor: Lauri Veerde

Eile, Photokina 2010 esimese päeva hommikul pidas Panasonic maha kaaluka pressikonverentsi, kus lisaks neljale uuele objektiivile ning tavatarbijale suunatud vahetatavate obejktiividega videokaamerale esitles ka oma hübriidkaamerate uut lipulaeva GH2. Selle olulisemateks omadusteks on uus 16MP sensor, ISO kuni 12800 ning senisest laiemate võimalustega ja kvaliteetsem videosalvestusfunktsioon:

Canoni uued objektiivid Photokina fotomessil
autor: Lauri Veerde

Objektiivide stend on üks kuumimaid kohti Canoni suures ja laias messiboksis. On ka põhjust, sest lisaks alles hiljuti esitletud 8-15 mm kalasilmale ja 70-300 mm suumobjektiivile on seal võimalik proovida kõiki Canoni mõistliku suurusega objektiive. Kui ainult löögile saad. Objektiivide stendi kohal on proovimiseks üles seatud kaamerad koos suuremate-vanemate 800 mm, 600 mm, 300 mm jne objektiividega. Uued IS II värinastabilisaatoriga 300 mm ja 400 mm profitorud on ohutult klaasi taga. Vaatame lähemalt:

EF 8-15mm f/4 L USM kalasilmobjekltiiv

EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM telesuumobjektiiv

EF 300mm f/2.8 L IS II USM ja EF 400mm f/2.8L IS II USM valgusjõulised teleobjektiivid

Uued telekonverterid

Teleobjektiivid klaasi taga

Teleobjektiivide stend tavastendi kohal

Pentax 645D tuleb Euroopasse
autor: Lauri Veerde

Pentaxi digitaalsel keskformaatkaameral 645D on selja taga pea sama kuulsusrikas ajalugu kui Pentaxi keskformaatsüsteemil üldse. Pärast mitmeid aastaid ootamist tuli see aparaat müügile 2010 juunikuus – ainult jaapanis. Kui kuni tänaseni oli selle müügilejõudmine Euroopas küsimärgi all, siis enam mitte. Pentaxi esindaja Jens Petersen kinnitas Photopointi ajaveebile alates eilsest kulutulena levima hakanud fakti: Pentax 645D keskformaatkaamera tuleb Euroopa turule 2011 aasta jaanuaris. Varustatud oli mees ka vastava hinnakirjaga, kus võis näha, et 545D kere saab maksma 9999 eurot ja koos 55mm f/2.8 objektiiviga komplekt 10 999 eurot.

Photokina messiboksis oli huvilistele katsumiseks-proovimiseks välja pandud kaks 645D mudelit. Tõsised relvad tõsistele meestele (ja naistele) – imeliselt avara pildiotsija ning K-5 digipeeglile sarnaneva juhtimissüsteemiga, 44 mm x 33 mm suuruse ja 40 miljoni piksliga sensor ja kõik muu sinna kuuluv:


Fujifilm üllatab APS-C sensoriga kompaktkaameraga FinePix X100
autor: Lauri Veerde

Kui paari aasta eest võis turul olevad fotoaparaadid jagada lihtsalt kompakt- ja hübriidkaamerateks, siis pärast hübriidkaamerate tulekut enam asjad nii lihtsalt ei käi. Täna Fujifilmi poolt esitletav FinePix X100 on ehe näide peegel- ja kompaktkaameramaailma omavahelisest põimumisest. See on kompaktne ja sellel on digipeeglites standardiks saanud APS-C suurusega sensor. Tundub juba, nagu oleks tegemist järjekordse hübriidkaameraga. siiski hoiab fikseeritud objektiiv teda sellest summast eemale.

Suurepärase välimusega on FinePix X100 aga küll. Selle retrolik disain on laenatud aastakümnete tagustelt rangefinder-kaameratelt. Aparaadi ülemine osa on valmistatud magneesiumsulamist ning varustatud vanakooli-stiilis säriaja- ja särikompensatsioonirattaga. Ava saab muuta objektiivi avarõngast keerates. Eriliselt olulisena toob Fujifilm välja kahefunktsioonilise pildiotsija – selle saab nupuvajutusega muuta optilisest elektrooniliseks kusjuures pildiotsijas, all kuvatakse detailne pildistusinfo.

Tehnilised näitajad on sellel iludusel igati tasemel – 12,3 MP CMOS sensor, 2,8″ 460 000 px LCD-ekraan, ISO 200-6400 (võimendusega 12800), sarivõte 5 fps ja 720p HD filmiklipid. Kuigi objektiiv ei ole vahetatav, on see oma 2,0 maksimaalse ava ja 23 mm fookuskaugusega (35 mm ekvivalendina) igati suurepärane eksemplar. Minimaalne teravustamiskaugus on sel 10 cm ning ava moodustub 9-st nõgusa äärega diafragmalabast. Lisaks on kaamerasse/objektiivi sisse ehitatud kolmeastmeline ND filter.

Selline väärikas fotomasin ilmselt oma hinna poolest Panasonicu-Olympuse hübriididega konkureerima ei hakka. Aga pole vajagi. Fujifilm on viimaks ometi suutnud oma kompakt- ja supersuumide hallist maailmast välja astuda ja presenteerib Photokina fotomessil nüüd täie uhkusega kaamerat, mida lihtsalt peab ihaldama. Homme hommikupoolikul Photokina messil Fujifilmi pressikonverentsil näeme lähemalt.

Pentaxilt uus suumobjektiiv 18-135mm F3.5-5.6ED
autor: Lauri Veerde

Pentax avardab täna oma objektiivivalikut universaalse suumobjektiiviga smc PENTAX-DA 18-135mm F3.5-5.6ED AL[IF] DC WR. See ilmastikukindel tööriist on sobiv kaaslane täna esitletud Pentaxi digipeeglite lipulaevale K-5. Objektiivi on integreeritud SDM teravustamismootor, optilises konstruktsiooni on värvi- ja geomeetriliste moonutuste ohjamiseks lisatud üks ED (Extra-low Dispersion) klaas, üks hübriidne asfääriline element ning üks vormitud asfääriline lääts. Seitse nõgusate äärtega diafragmalaba joonistavad fookusest väljas alade kontuurid meeldivalt pehmeks.

smc PENTAX-DA 18-135mm F3.5-5.6ED AL[IF] DC WR
Fookuskaugus 18 – 135 mm (35 mm ekvivalendina 27.5 – 207 mm)
Bajonett 12.4 MP CMOS
Maksimaalne ava f/3.5 – 5.6
Minimaalne ava f/22 – 38
Optiline konstruktsioon 13 elementi 11 grupis
Vaatenurk
76 – 11.9° (Pentax digipeeglite ees)
Min. teravustamiskaugus
0.4 m
Maks. suurendus
0.24 x
Filtrikeere
62 mm
Diafragmalabade arv 7

Pentaxi ametlik pressiteade

Tokyo, 20. september

HOYA CORPORATION PENTAX Imaging Systems Division lansseerib uue smc PENTAX-DA 18-135mm F3.5-5.6ED AL[IF] DC WR objektiivi. PENTAX digitaalsete peegelkaameratega kasutamiseks mõeldud standardne suumobjektiiv on lihtsustatud ilmastikukindla konstruktsiooniga. Lisaks 7,5× suumile on objektiivil tänu integreeritud teravustamismootorile eriti sujuv automaatne teravustamine

Peamised omadused

1. Suur ulatus

PENTAX digipeegelkaamera ette paigaldatuna on selle objektiivi suum 7,5× ning fookuskauguste vahemik 35 mm kaamera ekvivalendina on 27,5 – 207 mm. Tänu heale ulatusele sobib objektiiv universaalseks vahendiks erinevate kaadrite jäädvustamisel, olgu selleks portree-, spordi- või reisifotod. Tänu PENTAX optikatehnoloogiale on disainitud märkimisväärselt kompaktne ja kerge objektiiv ning seda vaatamata suurele ulatusele. Tulemuseks on mitmekülgne ning mugavalt käsitsetav universaalobjektiiv igapäevaseks kasutamiseks.

2. Lihtsustatud ilmastikukindel konstruktsioon

Selle objektiivi korpus on ilmastikukindel ning hoiab ära vee ja niiskuse pääsemise sisemusse. Kui kinnitada see objektiiv ilmastikukindla PENTAX digipeegelkaamera ette, on tulemuseks vastupidav, usaldusväärne töövahend, mis töötab veatult ka vihmas ja udus.

3. Eriti sujuv SDM autofookus

Objektiivi AF süsteemi integreeritud mikromootor hoolitseb sujuva automaatse teravustamise eest.* Kuna objektiivi teravustamisrõngas automaatse teravustamise käigus kaasa ei pöörle, on objektiivi võimalik hoida sarnaselt manuaalselt teravustatavale objektiivile.

* See objektiiv ühildub järgmiste kaamerakeredega: PENTAX K-5, K-r, K-7, K-x, K-m, K20D, K200D, K100D Super ja K10D (Ver. 1.30 või uuem tarkvara). Teiste kaamerakerede ees aktiveerub automaatselt manuaalne teravustamisrežiim.

4. Kvaliteetne joonis

Tänu optilisse süsteemi lisatud ED (Extra-low Dispersion) läätsele, hübriidsele asfäärilisele läätsele ning vormitud asfäärilisele läätsele annab objektiiv eeskujuliku minimaalsete moonutustega joonise. Läätsed on andnud oma panuse ka korpuse mõõtmete vähendamisse.

5. Ümar diafragma

Objektiivil on ümara avaga diafragma, mis jäädvustab fookusest väljas oleva tausta meeldivalt pehmena. Suunatud valgusallikate ümber tekkivate kiirte efekt on minimaalne.

6. Muud omadused

Lähim teravustamiskaugus: 40 cm kogu suumi ulatuses

Quick-Shift teravustamissüsteem: võimaldab kiiret ümberlülitust manuaalsele teravustamisele kui pärast AF süsteemi tööd on tarvis peenhäälestust

Esiläätsele kantud SP (Super Protect) vääristus: hülgab vett, tolmu ja mustust.