Tamroni objektiivid sinu peegelkaamera ees
autor: Lauri Veerde

Peegelkaamerate üheks olulisemaks eeliseks kompaktkaamerate ees on vahetatavad objektiivid. See eelis avab fotohuvilise jaoks täiesti teistsuguse maailma. Läbi lainurk-, tele- või makroobjektiivi paistab kõik hoopis põnevam kui tavaliselt. Kaameratootjad on aga kavalad ning nii on iga tootja peegelkaamerail unikaalne objektiivikinnitus. See tähendab, et Canoni aparaatide külge ei saa keerata Nikoni objektiive, Nikonile ei sobi Pentaxi objektiivid jne.

Selline kavalus on kaameratootjail hästi läbi läinud. Tavaliselt ollaksegi harjunud otsima vastavale kaamerale sama firmamärgiga objektiivi. Tihtipeale ei teatagi, et on olemas ka kolmandaid tootjaid, kelle objektiivid sobivad ette kõikidele peegelkaameratele. Olles reeglina kaameratootjate valmistatud objektiividest oluliselt odavamad, ei jää nad üldjuhul viimastele mitte millegi poolest alla. Üheks vanemaks ja prestiižsemaks selliseks objektiivitootjaks on Tamron.

Tamron on objektiivide valmistamisega tegelenud juba enam kui pool sajandit. Ta ei ole mitte ainult olemasolevate tehnoloogiate arendaja, vaid tunnustatud ka kui innovaator tipptasemel optiliste süsteemide loomisel. Sellest annab tunnistust kasvõi maailma kõige laiema fookuskauguste ulatusega (15 x suumiga) 18-270 mm F/3.5-6.3 suumobjektiiv või maailma valgusjõuliseim 60 mm F/2.0 makroobjektiiv.

Tamroni objektiivid sobivad nii Canoni, Nikoni, Pentaxi kui ka Sony peegelkaameratele. Valikus on nii valgusjõulised ülilainurgad, keskmise ulatusega teleobjektiivid, super-telesuumid kui ka äärmiselt teravad makroobjektiivid.

Kui otsite ülima koostekvaliteedi ja eriti kõrge sooritusvõimega objektiive, siis peaksite vaatama Tamroni SP tähistusega (Super Performance) objektiivide poole. SP-seeria disainimisel ja tootmisel on peetud silmas kõrgeimat pildikvaliteeti vajavate professionaalide nõudmisi. Siin on kasutusel kõige innovatiivsemad lahendused ja ranged standardid. Tootmiskulude ohjamise eesmärgil  ei ole kvaliteedis järeleandmisi tehtud.

Suur valik spetsiaalselt digipeegliete valmistatud objektiive

Ligi pool Tamroni objektiividest on kasutatavad kõigi digipeeglite ning ka 35 mm filmi kasutavate peegelkaamerate ees. Pooled valikus olevad objektiivid on aga valmistatud spetsiaalselt APS-C mõõdus sensoritega digipeeglitele.

APS-C sensoritega kaameraile valmistatud objektiivid Kõigile peegel- ja 35 mm filmiga töötavaile kaameraile valmistatud objektiivid
APS-C sensoriga on varustatud lõviosa ülal nimetatud tootjate digipeegleid. Vaid üksikutes kõige kallimates professionaalidele suunatud kaamerates on kasutusel täiskaadersensor. Spetsiaalselt APS-C sensoriga varustatud peegelkaameraile valmistatud objektiive tähistab Tamroni objektiivide nimekujus täheühend “Di II”. Sellised objektiivid on APS-C sensorile sobiva fookuskaugusega (väiksema sensori ees muutub objektiivi vaatenurk kitsamaks kui see suurema sensori ees on) ja digipeeglitele sobiva vääristusega optikaga. Füüsiliselt on nad kompaktsemad, kergemad ja seega ka soodsamad kui “Di” objektiivid. “Di” tähistust kannavad objektiivid, mis annavad suurepäraseid tulemusi nii 35 mm filmi kasutavate peegelkaamerate, kui ka kõigi digipeeglite ees. Kuna nende fookuskauguste vahemikud on seatud paika suurema sensori/35 mm kaadri alusel, siis võib nende vaatenurk APS-C sensoriga kaamera ees tihtipeale soovitust kitsam jääda. Kui  Di II normaalsuumide fookuskauguste vahemik algab 17 mm-st, siis Di normaalsuumide vaatenurgad algavad palju kitsamast asendist – 28 mm. Di objektiivid  on “Di II” objektiividest mõõtmetelt suuremad ja kaalult raskemad – seega ka pisut kallimad.

Innonvatiivsed lahendused

Tamroni objektiivides on kasutusel palju innovatiivseid lahendusi. Need tagavad maailmatasemel pildikvaliteedi ning muudavad Tamroni objektiivid ihaldisväärseks nii professionaalide kui ka asjaarmastajate jaoks. Olulisemad neist tehnoloogiatest on:

VC värinastabilisaator

Tamroni poolt välja töötatud värinastabilisaator on mitmetes testides näidanud paremaid tulemusi kui konkurentide samalaadsed tehnoloogiad. Tegemist on kaamerat hoidva käe värinaid korrigeeriva liikuva läätsega objektiivi sees. See võimaldab pildistada teravaid pilte tavalisest kuni 4 stoppi pikema säriajaga.

BBAR vääristused

Tamron kasutab peegelduste ning valguse hajumise vähendamiseks läätsede pindadel mitmekihilisi vääristusi. Taolised peegeldused vähendavad valguse edastamist ning võivad põhjustada valekujutisi ning sisepeegeldusi. BBAR (Broad-Band, Anti- Reflection) mitmekihiline vääristus tagab ka täpse värvitasakaalu ning elavad toonid.

XR klaas

XR klaas (Extra Refractive Index) suunab valgust järsema nurga all, vähendades nii objektiivi pikkust ning viies optilised moonutused miinimumi. Nii on Tamronil saanud välja töötada kompaktsemad ning eelkäijatega võrreldes parema pildikvaliteediga objektiive, kaotamata seejuures valgusjõus. XR klaas tavalisest kulukam, kuid pakub paremaid optilisi omadusi.

Hübriidsed asfäärilised läätsed (ASL)

Hübriidsed asfäärilised läätsed viivad super-telesuumide sfäärilised moonutused miinimumini. See uuenduslik tehnoloogia võimaldab asendada mitu läätse üheainsaga, ilma et pildikvaliteet sealjuures kannataks. Nii on võimalik toota tavalisest kompaktsemaid teleobjektiive, mille pildikvaliteet on fookuskaugusest ja avast sõltumata ühtlaselt kõrge.

LD elemendid

Tamroni objektiivides kasutatavad LD (Low dispersion) elemendid on valmistatud erilisest ja kallist madala dispersiooniastmega klaasist, milles kogu valgus ühtlaselt murdub. ED läätsed viivad objektiivi poolt põhjustatud värvimoonutused miinimumini.

Sisene teravustamine

Sisese teravustamisega objektiivide pikkus ei muutu fokusseerimisel. Samuti ei pöörle objektiivi esilääts. Minimaalne teravustamiskaugus on kõigil fookuskaugustel tavapärasest lühem ning  valguse kadu kaadri servades väheneb.

Auto- ja manuaalfookuse ümberlülitus

Paljudes situatsioonides on vajalik lülituda automaatselt teravustamiselt kiirelt ümber manuaalsele. Eriti vajalik on see looduse ja spordi pildistamisel. Tamroni AF/MF süsteem võimaldab teravustamisrõnga edasi/tagasi lükkamisega valida sobiva automaatse või manuaalse teravustamisrežiimi.

Valik objektiive

Tamron 17-50mm F2,8 SP Di II VC
Selle kompaktse, kerge ja kvaliteetse standardsuumiga saab pildistada ka keskmisest hämaramates valgustingimustes Selle teeb võimalikuks suur maksimaalne ava F2.8 kogu suumi ulatuses ning Tamroni tõhus VC värinastabilisaator.
Lähim teravustamiskaugus: 29 cm
Maksimaalne suurendus: 1:4,8
Kaal: 570 g
Saadavus: Canon, Nikon
Hind Photopointis: 7499.-
Tamron AF 18-200mm F3,5-6,3 Di II
See klassikaline, pika ulatusega objektiiv on vaatamata oma võimsale 11,1× suurendusele maailma kergeim ja kompaktseim omataoliste seas. Sobib praktiliselt igasuguseks pildistamiseks: peresündmused, kauged loodusvaated, spordivõistlused, lähivõtted lastest.
Lähim teravustamiskaugus: 45 cm
Maksimaalne suurendus: 1:3.7
Kaal: 398 g
Saadavus: Canon, Nikon, Pentax, Sony
Hind Photopointis: 3999.-
Tamron AF 70-300mm F4,0-5,6 Di LD
Selle objektiivi loomisel oli eesmärk optimaalne käsitsemise lihtsus ning kaasaskantavus (kaalub ainult 435 g). Objektiiv sobib kasutamiseks nii digi- kui ka filmikaameraga. Oma klassi parim lähim teravustamiskaugus laseb pildistada ka kauneid lähivõtteid.
Lähim teravustamiskaugus: 95 cm
Maksimaalne suurendus: 1:2
Kaal: 435 g
Saadavus: Canon, Nikon, Pentax, Sony
Hind Photopointis: 2999.-
Tamron 10-24mm F3,5-4,5 DI II
Tänu maksimaalsele 108° vaatenurgale sobib see objektiiv laiade plaanide pildistamiseks maastikust arkitektuurini. Tamroni uuendusliku tehnoloogia hea näitena on 10-24mm pildikvaliteet kogu kaadris ühtlaselt hea ning lähim teravustamiskaugus võimaldab 1:5 suurendust.
Lähim teravustamiskaugus: 24 cm
Maksimaalne suurendus: 1:5.1
Kaal: 406 g
Saadavus: Canon, Nikon, Pentax, Sony
Hind Photopointis: 7499.-
Tamron AF 18-270mm F3,5-6,3 DI II VC
Maailma kõige laiema fookuskauguste ulatusega suumobjektiiv, mis katab 35mm kaamera ekvivalendina hämmastavad 28 – 419 mm fookuskaugused.  Sisaldab Tamroni poolt väljatöötatud elektromagnetilist värinastabilisaatorit (VC), mis võimaldab pildistada teravaid võtteid ka hämaras.
Lähim teravustamiskaugus: 49 cm
Maksimaalne suurendus: 1:3.5
Kaal: 550 g
Saadavus: Canon, Nikon
Hind Photopointis: 8999.-
Tamron AF 70-200mm F2,8 SP Di LD
Valgusjõuline ja terav F2.8 telesuum on on paljude professionaalide ja tõsiste amatööride peamiseks tööriistaks. Lahtise avaga on võimalik kasutada lühemaid säriaegu igas valguses, väikese teravussügavusega saab jäädvustada dramaatilisi efekte.
Lähim teravustamiskaugus: 95 cm
Maksimaalne suurendus: 1:3.1
Kaal: 1150 g
Saadavus: Canon, Nikon, Pentax, Sony
Hind Photopointis: 12499.-
Tamron AF 200-500mm F5-6,3
Võimas suumobjektiiv kaugete objektide detailseks jäädvustamiseks. See kerge ja kompaktne iludus on sobiv valik loodus- ja spordifotograafidele. Kitsa vaatenurga puhul esinevat objektide vaheliste kauguste näilist vähenemist saab ära kasutada loominguliste võtete jäädvustamisel.
Lähim teravustamiskaugus: 2,5 m
Maksimaalne suurendus: 1:5
Kaal: 1237 g
Saadavus: Canon, Nikon, Sony
Hind Photopointis: 15999.-
Tamron AF 60mm F2.0 SP Di II Macro
Tegemist on maailma valgusjõulisema, 1:1 suurendust pakkuva makroobjektiiviga. Tänu 93 mm (35 mm ekvivalendina) fookuskaugusele on see ka ideaalne portreeobjektiiv. Suur ava 2,0 võimaldab jätta portreteeritava tausta kunstiliselt uduseks.
Lähim teravustamiskaugus: 10 cm
Maksimaalne suurendus: 1:1
Kaal: 400 g
Saadavus: Canon, Nikon, Sony
Hind Photopointis: 6999.-

Kõik, kes toovad Photopointi poodi enda vana, kuid töökorras 18-55 mm komplekttoru, saavad uue Tamroni objektiivi 60 euro võrra soodsamalt.

Käed küljes – Canon EOS 60D prototüüpkaamera
autor: Lauri Veerde

Täpselt kolm nädalat tagasi tõi Canon välja oma seni uusima digitaalse peegelkaamera EOS 60D. Canonile truud fotoentusiastid võtsid selle vastu kahetiste tunnetega. Ühest küljest ei olnud 60D-l äkki enam seda samasugust ahvatlevat välisilmet, nagu oli olnud 50D digipeeglil. Viimase tõsine magneesiumsulamist kere, täiskaadri maiku juhtnupud ning CompactFlash kaartide tummine olemus taandusid 60D kaamera puhul mõttetu plastikust kere, vähemate juhtnuppude ja häbiväärselt tavatarbijalike SD-kaartide ees. Teisalt aga muutusid paremaks pea kõik 50D olulisemad pildistamiseks vajalikud parameetrid nagu sensor, ISO,  filmirežiim, LCD-ekraan jne.

Nüüd on juba teada täpsed hinnad, millega 60D Photopointi müüki tuleb: kere saab maksma 19 999.-, kere koos 18-55 mm objektiiviga 21 999.- ning kere koos 18-135 objektiiviga 24 999.-. 60D ametlikuks turule jõudmise ajaks on Canon nimetanud septembrikuu lõpu. Prototüübid aga liiguvad juba ringi. Täna jõudis üks kolmest Baltikumis misjonäritööd tegevatest 60D prototüüpkaamerast läbi põikama ka Photopointi Ajaveebi salajastest maa-alustest laboritest. Napi pooletunnise olengu ajal sai pilti tehtud ja niisama juttu räägitud. Pilte saab vaadata siinsamas:

Nikon D7000 peegelkaamera toob profiparameetrid tavakasutajale lähemale
autor: Lauri Veerde

Kaks aastat tagasi tuli Nikon välja maailma esimese, videot salvestava digipeegliga D90. Täna saab see kaamera endale järeltulija Nikon D7000 näol. Tõele au andes ei nimetagi Nikon ise seda kellegi järeltulijaks vaid lubab D90 kaamerat edasi toota ning paigutab uue tulija D90 ning D300s vahele. Põhjust selleks on enam kui küll – D7000 omadused ja tehnilised andmed on niivõrd muljetavaldavad, et eile esitletud Olympuse E5 kaameralgi sensori pealt jahedaks kisub.

D700 uus sensor teeb lahutusvõime ja maksimaalse ISO taseme poolest tuule all anii D90 kui ka D300s aparaatidele. 16.2 MP CMOS sensori tundlikkuseks saab normaalrežiimis seadistada 100-6400 ja H1/H2 režiimides 100-25 600. Võrreldes D90 kaameraga on D7000 parem kõigi peamiste ja triviaalsemategi näitajate poolest. Säri mõõtmiseks on sel uus, senisest kaks korda suurema pikslite arvuga (2016 px) RGB filtritega varustatud sensor. Seesama sensor on võimeline abistama ka 19-punktiga autofookust.  Pildiotsija on sama, mis D300s-l – 100% kaadri katvusega ja 0.94% suurendusega. Uus EXPEED2 pildiprotsessor on loomulikult senisest kiirem ja täpsem.

Rohkete juhtnuppude, rataste ja hoobadega magneesiumsulamist keresse on Nikoni inseneride helded käed jätnud lausa kaks pesa SD-mälukaartide jaoks. Kaamera saab seadistada näiteks nii, et ühele salvestuvad videod ja teisele pildid. Videorežiim on igati eeskujulik – Full HD mõõdus videoklipid salvestuvad kiirusega 24 kaadrit sekundis, 720p filmid aga 30, 24 või 25 fps. Filmiklipi formaadiks on sarnaselt Canonile .MOV ning koodekiks suurepärane H.264. Menüüst saab muuta helisalvestamise tugevust, loomulikult on olemas ka välise mikrofoni pesa. Säritust saaab filmirežiimil seada automaatselt, samuti töötab Nikoni sõnul jätkuv autofookus. Kui hästi võrreldes Sony poolläbipaistvate hübriidkaameratega – seda saame loodetavasti teada juba järgmisel nädalal Photokina messil.

Nikon D7000 hinnad ja sadavus:

Nikon D7000 peegelkaamerat on Photopointi poodidesse oodata novembrikuus. Kere ja komplektide hinnad saavad olema järgmised

D7000 kere: 19 990 EEK (1278€)
D7000 + 18-105VR: 23 990 EEK  (1533€)
D7000 + 18-200VR suumobjektiiv: 30 490 EEK (1949€)
D7000 + 16-85VR suumobjektiiv: 28 990 EEK (1853€)

Nikonilt kaks profiobjektiivi: 35mm f/1.4G ja 200mm f/2G
autor: Lauri Veerde

Koos D7000 peegelkaameraga esitleb Nikon täna ka kahte G-seeria fiksobjektiivi AF-S Nikkor 35mm f/1.4G ja AF-S Nikkor 200mm f/2G ED VR II. Mõlemad on kasutatavad nii täiskaadersensoriga kui ka APS-C sensoriga digipeeglite ees.

35 mm f/1.4 objektiiv on disainitud eelkõige täiskaadersensoritega kaamerate jaoks ning on seetõttu üpris rohmakas tükk magneesiumsulamit – eelmise aasta algul esitletud AF-S DX NIKKOR 35mm f/1.8G objektiivist on tänane 35mm f/1.4G  mudel koguni 3× raskem ja muidugi ka hulga suurem. See-eest on aga avaarvude valik mõlemas suunas laiem, klaaselementidele on kantud “Nano Crystal Coat” ja “Super Integrated Coating” vääristused, diafragmalabasid on seitsme asemel üheksa ning need on nõgusate äärtega. Objektiivi konstruktsioonis on üks asfääriline lääts, teravustamist abistab “Silent Wave Motor” teravustamismootor ja minimaalseks teravustamiskauguseks antakse 0.3m.

AF-S Nikkor 35mm f/1.4G objektiivi on Photopointi poodidesse oodata septembri lõpus. Hinnaks saab olema 31 490 EEK (2013€)

Nikoni ametlik pressiteade

Nikkor 200mm f/2G näol on tegemist senise AF-S NIKKOR 200mm f/2G ED VR II täiustatud versiooniga. Optilise konstruktsiooni ja muude sinna juurde käivate näitajate poolest on need kaks objektiivi identsed: f/2.0-f/22, 9 ümaraservalist diafragmalaba, lähim teravustamiskaugus 1,9m ja suurendus 0,12x. Uuel tulijal on aga ässadena välja käia VR II värinastabilisaator, Nano Crystal Coat vääristus ning uus teravustamissüsteem A/M, mis aitab välistada tahtmatuid, pärast teravuse lukustumist fookuserõnga liikumisest tekkinud teravustamisvigasid.

AF-S Nikkor 200mm f/2G ED VR II objektiivi on Photopointi poodidesse oodata septembri lõpus. Hinnaks saab olema 95 990 EEK (6135€)

Nikoni ametlik pressiteade

Samsung esitleb NX100 hübriidkaamerat ja kahte i-Function lisaga objektiivi
autor: Lauri Veerde

Samsungi senised kaks hübriidkaamerad – NX10 ja NX5 on välimuselt sarnased peegelkaameraile ning kompaktsusega just hiilata ei saa. Täna esitletav NX100 kere on aga juba selline, nagu ühelt hübriidilt oodata võiks – kuigi see just päris Sony NEX-seeria tasemeni ei küündi, on see siiski oluliselt kompaktsem kui senised NX mudelid ning peaaegu samade mõõtmetega nagu Panasonicu GF-1 või Olympuse PEN hübriidid. Mõõtmed on vähenenud eelkõige sisseehitatud välklambi ning käepideme väljajätmise läbi.

Sarnaselt NX10 kaamerale on ka tänasel uustulnukal 14,6 MP CMOS sensor ning 3.0″ VGA formaadis AMOLED LCD-ekraan. Panasonic GF1 ja Olympus E-PL2 eeskujul on ka Samsung NX100-l välgupesa all kaamera tagaküljel eraldi pesa elektroonilise pildiotsija jaoks.

Eraldi tähelepanu väärivad veel NX100 säriprogrammid. Loomulikult on olemas tavapärased PASM valikud – nendele lisaks on kaameral aga ka säriprogramm nimega “objektiiviprioriteet” (Lens Priority Mode). See arvestab säriparameetrite valikul lisaks kõigele muule ka veel aparaadi ette keeratud objektiivi iseärasustega. Pika teleobjektiivi puhul näiteks lühendatakse uduste piltide vältimiseks säriaega ja suurendatakse ISO.

Samsungi jaoks on aga vaat et uuest kaamerast olulisem uute objektiivide esitlemine. Objektiive on kaks:

  • 20-50mm F3.5-5.6 ED standardsuum
  • 20mm F2.8 kompaktne lainurkobjektiiv.

Tegemist on üpris eriliste objektiividega, kuna nende teravustamisrõnga abil saab lisaks fookuskauguse muutmisele muuta ka veel avaarvu ja säriaega. Nende kolme parameetri vahel valimiseks on objektiivi korpusel lisanupp. Sellele vajutades ilmub ekraanile terve rida parameetreid, mille seadistamise saab jätta teravustamisrõnga hooleks. Esindatud on kõik olulisemad seaded nagu ISO, värvustasakaal, ava, säriaeg, särikahveldus jne.

Samsungi ametlik pressiteade