Lensbaby Tilt Transformer – Nikoni objektiivid Lensbaby adapteriga Micro 4/3 hübriidkaamerate ees
autor: Lauri Veerde

Lensbaby on oma suuremad uudised ikka Photokina fotomessi ajaks ajastanud. Ka sel aastal oli firmal varuks tõmbenumber, mis väikese rohelise stendi terveks päevaks huvilistega täitis. Nimelt esitles Lensbaby seal vidinat nimega Tilt Transformer. Põhiolemuselt kujutab see endast senist Lensbaby Composer lisatarvikut Panasonicu ja Olympuse hübriidkaameratele (Micro 4/3 kaameratele).

Sellel Composer`il oli aga varuks üks vinge nipp. Nimelt on sellelt võimalik Lensbaby optikakorpus maha keerata. Seejärel paljastub Nikoni F-bajonett, mis laseb enda külge kinnitada Nikoni objektiive. Eelistatumad on Nikoni vanemad objektiivid millel on olemas avarõngas. Arvestama peab ka sellega, et selliselt kasutatava objektiivi vaatenurk kahekordistub ehk et 35 mm normaalobjektiivist saab nüüd 70 mm teleobjektiiv. Firmal on juba soolas samasugused Composer`id Sony NEX kaameraile.

Kolm fotot:

Käed küljes – Manfrotto fotojakk Photokina fotomessil
autor: Lauri Veerde

Lisaks eelmises käed-küljes videos näidatud fotovestile näitas Manfrotto Photokina 2010 messil ka pisut jahedama ilma jaoks mõeldud fotojakki. See on soojem kui vest ning fotograafi igapäevast tööd hõlbustavaid omadusi on sel samuti pisut rohkem. Ka selle vesti turule tuleku ajaks nimetas Manfrotto esindaja 2011 aasta varakevade ja hinnaks umbkaudu 450 eurot.

Käed küljes – Canoni kompaktkaamerate lipulaev PowerShot G12
autor: Lauri Veerde

Kuna neli eelmist G-seeria kompaktkaamerat on Canon välja kuulutanud aastaste vahedega, siis ei olnud üllatuseks ka tänavune väljalase veel vähem imestamapaneva nimega PowerShot G12. Uue kaamera funktsioonid, omadused ja tehnilised andmed on päris sarnased eelmise mudeliga G11. Kõige olulisem muudatus on ilmselt eesmise valikuketta lisamine, mis olulisel määral käsitsi särijuhtimist mugavamaks muudab.

Lisaks sellele on G12 kompaktkaameral rodu muudatusi, mis selle aparaadi peamised sihtgrupid – profisimulandid ja profid – ilmselt päris külmaks jätavad. Lisaks senisele VGA formaadis videole on G12-l nüüd veel ka 720P HD video salvestamise võimalus, režiim HDR piltide klõpsimiseks ja võimalus pildistada erinevate külgede suhetega fotosid. Veel on kaameral nn Hybrid IS, mis pidavat optilist värinastabilisaatorit abistama ja enda efektiivsust tunda andma just makrovõtete tegemisel.

Kõik muu on jäänud samaks – 28-140 mm (35 mm ekv) objektiiv, 2.8″ välja keeratav ja pööratav LCD, 10 MP CCD sensor, Manuaalsed säritusvõimalused, RAW-formaadi salvestamine jne. Muidugi seilab see G12 veel vanade rasvade peal. Just nimelt “seilab”, sest need vanad rasvad on veel niivõrd head, et hulpimiseni läheb veel palju aega.  Käes-küljes fotod Photokina fotomessilt:

Käed küljes – Samsungi kompaktkaamerate ninamees EX1
autor: Lauri Veerde

Samsung esitles oma EX1 kompaktkaamerat käesoleva aasta alguses. Seega ei ole selle puhul tegemist Photokina uuemate mudelite hulka kuuluva tootega. Samsungi letis olevat tehnikat uurides oli aga just EX1 see, mis (minule) kõige enam silma paistis ja endale käsi külge ajama kutsus. Mis sest et sealsamas kõrval oli ka kõikvõimas hübriidkaamera NX100 koos oma kambajõmmidega. Olgu enne videot veel mainitud EX1 olulisemad tehnilised trumbid: 24-72 mm (35 mm ekv) F/1.8-2.4 avaga ja värinastabilisaatoriga objektiiv, vajutatav eesmine valikuratas, RAW faili salvestamine, 3.0″ keeratav ja pööratav OLED ekraan ja 10 MP CCD sensor:

Tokina näitab uut 16-28 mm F2.8 lainurksuumi
autor: Lauri Veerde

Tokinal on plaanis peagi turule paisata uus lainurksuum AT-X 16-18 mm F2.8 PRO FX. Nagu objektiivi nimekujugi mõista annab, on tegu eelkõige profikasutuseks mõeldud mudeliga, mis sobib kasutamiseks nii APS-C kui ka täiskaadersensoritega kaamerate ees. 16-18 mm F2.8 on Tokina jaoks päris olulise tähendusega verstapost, kuna on esimeseks täiskaadersensoritega kaameratele mõeldud objektiiviks prestiižses AT-X PRO seerias.

16-28 mm F2.8 PRO FX teravustamisrõngast saab kasutada ka manuaal- ja autofookuse ümberlülitamise jaoks. Objektiivil on uus Silent DC teravustamismootor – tänu sellele olevat teravustamine kõigist senistest Tokina objektiividest vaiksem ja kiirem. Objektiivi konstruktsioonis on 15 elementi 13 grupis, esindatud on 1 suur 56 mm diameetriga asfääriline lääts objektiivi esiosas ning kaks väiksemat tagapool.

Värvusmoonutuste vastu võitlemiseks on konstruktsioonis ka kolm madala dispersiooniastmega läätse. Lähimaks teravustamiskauguseks on 0,28 m, diafragmalabasid on 8. Objektiivi pikkuseks on 133,3 mm, läbimõõduks 90 mm ja kaaluks 950g. Filtreid kasutada ei saa. 16-28 mm F2.8 PRO FX tuleb turule oktoobris Canoni ja Nikoni kaameraile.