Käed küljes – Samsungi kompaktne hübriidkaamera NX100
autor: Lauri Veerde

Samsungi valdustes oli Photokina fotomessil kui mitte kõige suurem, siis üks suurematest väljapanekualadest üldse. Kõige olulisem seal presenteeritavatest toodetest ja teenustest oli täna täpselt kaks nädalat tagasi esitletud kompaktne hübriidkaamera NX100 koos iFN objektiividega:

Käed-küljes fotod:

Photokina ilusamad fotokaamerad Šveitsi firmalt Alpa
autor: Lauri Veerde

Mõni stend Photokina fotomessil on selline, kust lihtsalt ei saa külma kõhuga mööda jalutada. Üks sellistest kuulub Šveitsi firmale ALPA Capaul & Weber Ltd. ALPA kaubamärgi all meisterdati Šveitsis alates 1940-ndast aastast peegelkaameraid. Firma ei pannud rõhku kvantiteedile vaid ainult kvaliteedile – kõik peegelkaamerad olid käsitsi meisterdatud. Objektiive ALPA ei tee ega ei teinud, kuid tänu väiksele vahemaale bajoneti ning teravustasapinna vahel on olemas adapterid enamike objektiivide kasutamiseks ALPA peegelkaamerate ees.

1990-ndal aastal ei jõudnud ALPA enam Euroopast väljaspool olevate kaameratootjatega sammu pidada ning kuulutas välja pankroti. 1996. aastal võttis kaubamärgi enda valdusesse Žürichi firma Capaul & Weber ning hakkas tootma käsitsi valmistatud ALPA keskformaatkaameraid. Nende taga saab kasutada tuntumate firmade (Leaf, Hasselblad) digipärasid ja ALPA enda analoogpärasid. Pildiotsijaks sobib kasvõi iPhone:


Fujifilm X100 APS-C sensoriga kompaktkaamera on tänavafotograafide unelm
autor: Lauri Veerde

Kaks aastat tagasi – enne eelmist Photokina fotomessi – põrutas Leica lauale peegelkaamera mõõtu keskformaadis sensoriga fotokaamera S2. Kahe aastaga on kaameraturul palju muutunud. Hübriidkaamerad on näidanud, et ka kompaktkaameraid saab valmistada ka teisiti, kui aastakümnetega välja kujunenud dogmad seda ette näevad. Niisiis tõi Fujifilm nüüd lagedale kompaktkaamera mõõtu – peegelkaameratele omase APS-C sensoriga – fotokaamera FinePix X100.

Keskmisest kompaktkaamerast vaid pisut suurema kerega X100 ees on fikseeritud 23 mm fookuskaugusega ja F2.0 avaga Fujinon objektiiv, Selle taga aga 12 MP APS-C formaadis CMOS sensor. Aparaat on disainitud 60-ndate ja 70-ndate rangefinder-kaamerate eeskujul, näeb välja ülimalt kena ja tundub käes väga hea. X100 otsene konkurent kaameraturul saab olema Leica X1 millel on samuti APS-C suuruses sensor, kuid millel puudub nii elektrooniline kui ka optiline pildiotsija ning millel on pisut pimedam objektiiv (f/2.0 vs f/2.8). Leica S1 eest küsitakse Vanas Maailmas keskeltläbi 1500 eurot. Fujifilm veel täpselt X100 hinda öelda ei söandanud, kuid lubas selle jäävat kusagile 1000 euro kanti. Photokina fotomessil välja pandu oli vaid prototüüpkaamera, millega päris täisväärtuslikku pilti teha ei saanud:


Käed küljes – Manfrotto fotovest Photokina fotomessil
autor: Lauri Veerde

Manfrotto messiboksis olid muidugi ülekaalus igasugust sorti statiivid ja lisatarvikud. Siiski oli seal ka muud huvitavat. Lisaks seinal kõlkuvatele uutele fotokottidele olid riidepuude peal rippumas mingid riidetaolised esemed. Tõepoolest – Manfrotto oli Photokinal näitamas oma uhiuusi fotoriideid “Apparel” kollektsioonist. Turule on neid kehakatteid oodata alles järgmise aasta kevadeks. Funktsionaalsust on neil aga kõvasti rohkem, kui tavalistel kehakatetel. Alloleval käed-küljes videol on teie ees Manfrotto Pro Photo Vest:

Bowling Photokina moodi
autor: Lauri Veerde

Võrreldes kahe aasta tagusega oli Kodaki poolt hõivatud ala Koelnmesse messikeskuses päris kokku kuivanud. Firma digikaamerate valik on üpris kesine ning nii olid esitletavate toodete ja teenuste fookuses fotoraamatud, fotoprinterid ning Portra 400 filmiemulsioon. Hoolimata messiboksi (suhtelisest) väiksusest pani Kodak kõigile teistele ikka ära – seda laia ekraaniga ja selle all oleva pika puutetundliku lauaga, kus lisaks infole Kodaki toodete ja teenuste kohta sai ka bowlingulaadset mängu mängida:

Kaks fotot: