Sveni pildilood – 2. Kahe valguse lugu
autor: Lauri Veerde

©Tekst ja fotod: Sven Začek

Lapimaalt tagasi! Värske lugu tuleb nüüd kodumaa sügismaastikelt. Mulle on viimastel aastatel palju selgemaks saanud Fred Jüssi poolt ammu välja öeldud tõde: „Kui tahad näha midagi uut, siis külasta vanu radu!“ Fred rääkis küll rõhuasetusega looduse muutumisel meie ümber, mis on samavõrd paratamatu kuivõrd prognoosimatu. See tõlgendus käsitleb pikemat ajaliini, mille jooksul näiteks raiesmikust saab noor mets või metsaoja ilme muutub totaalselt näiteks tormimurru poolt blokeeritud voolu tõttu. Paljudes kohtades olen ma viimase viie-kuue aastaga juba selliseid muutusi märganud. Mõnel pool õnneks ja mõnel pool kahjuks.


Lühemaajaliste muutuste tabamiseks piisab pelgalt ilmamuutustest. Oma kodu lähedal näeme selliseid muutusi päevast päeva ja ei pööra neile eriti tähelepanugi, kuid kaugemates paikades, kuhu vaid harva satume ja mis sööbivad igaveseks mällu, on muutused erksamalt hoomatavad.

Heaks illustreerivaks materjaliks on vastanduvad pildid, mis on tehtud samas kohas aastase vahega. Vastanduvad mitmes mõttes. Ühel on kuldkollane päikesetõus, teisel tumesinine päevalõpp. Ühel hommik, teisel õhtu. Sügistuulised on nad mõlemad. Pildil oleva rabalauka juurde ei pääse lihtsalt, pigem on see üks raskemaid üritusi. Laudteid ja muid lihtsustavaid vahendeid kasutada pole. Seepärast ei satugi sinna nii tihti, kui tahaks. Kindlasti on harv sattumine ja raske ligipääs pool selle koha võlust, sest sinnaminek on pikem planeerimine, mitte õhtune valgust püüdma sundiv uitmõte.

Sügistormid on õige aeg niisuguste ettevõtmiste realiseerimiseks, sest tuulte ja tormidega saabuvad kiired ilmamuutused, mida on vahva kogeda, kuigi tihti raske pildile püüda. Maastikuilmet muudavad sügisilmad igal juhul nagu nad muudavad ka kohaloleku tunnet. Vaikne, udusse mattunud suvehommik näib vinguva tuule eest nina jopekaelusesse toppides kauge ja unustatud minevikuna. Suvi on läinud, kuid leinata pole midagi, sest praegu tundub sügis oma värvide ja muutuva palgega hoopis huvitavam.

Pildi esitlus ja tehnilised andmed:

Pildiformaat – Tavaline 3:2 külgede suhtega formaat. Pilte pole lõigatud, vaid kõik on juba kaameras täpselt paika kadreeritud. Maastikupildistaja abimeheks on kaamerasisene digitaalne lood. Kadreeringu on dikteerinud laukaveel olevad tuulemustrid ja pilverütm ning oluliseks objektiks kaadris on pisike rabasaareke. Siinpoolne kallas on pildile jäetud mastaabi edasiandmiseks, et vaataja saaks aimu pildil oleva pikliku kujuga lauka suurusest.

Võttenurk

Sätitud sedaviisi, et pisike rabasaareke eristuks piisavalt vastaskaldast.

Ava

Valitud arvestades teravussügavust, mida on tarvis nii palju, et siinpoolne kaldaserv oleks terav nagu ka vastaskallas ja taamal kasvavad rabamännid. Tormisel pildil on ava veelgi vähendatud, et saavutada pikem säriaeg, mis näitaks tormituulte poolt kiiresti edasi kannustatud pilvede põnevat liikumist.

Tehnika

Sinine õhtu. 29. september 2009. Nikon D3x + Nikkor 24-70mm F2,8 @ 24mm. F18, 15 sekundit, ISO 100. Statiivilt, distantspäästikuga, Lee 0,6 kiilfilter.

Kuldne hommik. 13. oktoober 2010. Nikon D3x + Nikkor 16-35mm F4 VR @ 24mm. F10, 1/6 sekundit, ISO 100. Statiivilt, distantspäästikuga, Lee 0,6 kiilfilter.

Valgus

Sinine õhtu. Päike oli juba loojunud ja tegemist oli pilvealuse ja mitmest kohast selgest taevast peegelduva hämarikuvalgusega.

Kuldne hommik. Suurepärane hommikuvalgus, kui päike upitas end üle raba taamal ääristava metsaserva.

Salvestus

RAW formaadis, millest „Sinine õhtu“ on konverteeritud Adobe Photoshop CS4-ga ja „Kuldne hommik“ Nikon View NX2 tarkvaraga.

Karbist välja: Pentax Optio RZ10
autor: Lauri Veerde

Pentaxi esimene, Photokina fotomessi eel esitletud digikaamera on kohal. Optio RZ10 kuulub nn kompaktsete supersuumide kilda. Tema kõige ahvatlevamaks koostisosaks on võimsa 10x suumiga objektiiv – see suudab 14 MP sensorile kuvada vaatenurga, mis 35 mm ekvivalendiste fookuskauguste keeles 28 mm ja 280 mm vahele jääb. Sarnaselt Pentaxi X-seeria supersuumidele ja I-10 kompaktkaamerale on ka RZ10 aparaadil mehaaniline värinastabilisaator. 2.7″ ja 230 000 pikslit mahutavalt LCD-ekraanilt saab lisaks fotodele kadreerida ka 720P HD videoklippe. Vaatame lähemalt:

Järjest enam on ka digitehnika pakendamisel hakatud kasutama vanapaberist valmistatud pakendeid. Hetkel ei tulegi meelde, et oleks enne kaameratootjail ökopakendeid näinud. Pentaxilgi peaks see olema esimene kord. Saab näha, kas ka RS1000 ja uued peegelkaamerad sama joont järgivad. Karbi eest igal juhul Pentaxile plusspunktid.

Karbis on: Pentax Optio RZ10 kompaktkaamera, aku, akulaadija ja toitejuhe, AV kaabel, USB-kaabel, randmepael, kasutusjuhendid ja tarkvara-CD.

RZ10 disainikeel järgib 2010 a algul esitletud Pentax Optio H90 minimalistlikku plastikunäolist joont. Vingem objektiiv ja värinastabilisaator tingivad aparaadi suurema korpuse. Tõsisema ilme manab kaamerale kompaktkaamera kohta üpris korralik käepide esiküljel.

RZ10 tagakülg on pea äravahetamiseni sarnane Optio H90 omaga. Viimase kahepoolne suuminupp on RZ10 puhul liikunud kaamera peale päästikut embama.

Kaamera peal olev kühm ning 9 auku selle sees markeerivad kõlarit. Kaamera esipaneelil, objektiivist kella ühe suunas olevad augukesed on mikrofoni jaoks.

RZ10 ja retrohõnguline I-10 jagavad sama, D-LI92 liitiumakut, mis CIPA standardse testi järgi pildistab ühe laadimiskorraga 260 võtet.

10x suumiga objektiiv 28 mm fookuskauguse juures (35 mm ekvivalent)

10x suumiga objektiiv 280 mm fookuskauguse juures (35 mm ekvivalent)

Optio RZ10 kaamerast on olemas lisaks mustale ka veel oranž, lilla, erkroheline ja valge versioon. See viimane on koos mustaga olemas ka Photopointi poodides.

@ 28 mm. Optio RZ10 kaadrisse mahtuv kõige suurema vaatenurga puhul. Leia alumisel pildil olev rohekas Volvo üles ülemiselt.

@ 280 mm. Optio RZ10 kaadrisse mahtuv kõige väiksema vaatenurga puhul.

Valikud taasaesitusrežiimil 1 Valikud taasaesitusrežiimil 2
Menüüd pildistusrežiimil 1 Menüüd pildistusrežiimil 2
Menüüd pildistusrežiimil 3 Menüüd taasesitusrežiimil 1
Menüüd taasesitusrežiimil 2 Menüüd taasesitusrežiimil 3

Pentax Optio RZ10 must Photopointis: 2999.-

Pentax Optio RZ10 valge Photopointis: 2999.-

Sony NEX-3 ja NEX-5 tarkvarauuendus lisab automaatse teravustamise võimaluse A-seeria objektiividega pildistades
autor: Lauri Veerde

Sony on oma veebilehele üles seadnud tarkvarauuenduse Sony hübriidkaameratele NEX-3 ja NEX-5. Alles hiljaaegu tuli turule adapter LA-EA1, mille abil sai ülalnimetatud aparaatide E-bajoneti külge kinnitada Sony ja Carl Zeissi A-bajonetiga peegelkaameraobjektiive. Nagu adapterühenduste puhul ikka, ei olnud sel puhul aga võimalik kasutada autofookust ning teravustada tuli käsitsi.

Tarkvarauuendus 3.0 parandab seda puudujääki ning lubab autofookuse toimimist kokku 14 A-bajonetiga objektiiviga. Nendeks objektiivideks on:

SAM teravustamismootoriga objektiivid

SSM teravustamismootoriga objektiivid

Lisaks teravustamistrumbile pakub tarkvarauuendus 3.0 veel mitmesuguseid hüvesid:

  • Tagapaneeli ülemise ja alumise nupu funktsiooni seadistamine
  • Menüünupule vajutades on võimalik kuvada: viimati muudetud seaded/menüü nn “otsast peale”
  • “MF Assist” funktsiooni täiustamine (aparaat oskab meelde jätta eelnevalt valitud suurendusastet ja asukohta )
  • Säriprogrammi “avaprioriteet” valik filmirežiimis

Tarkvarauuenduse saab alla laadida siit:

LCDVF – peegelkaamera LCD pildiotsija ülevaade Digitesti veebilehel
autor: Lauri Veerde

Peegel- või hübriidkaameraga videot filmides optilist pildiotsijat kasutada ei saa. LCD-ekraanilt paistva alusel käsitsi teravustades filmitava fookusesse saamine on aga tihti lausa loterii. Õnneks on Eesti mehepojad välja töödanud abivahendi, mis komeedina kogu maailma foto- ja filmihuviliste südamed ja kaameratagused vallutanud on – LCDVF kinnitatakse kaamera LCD-ekraani peale ning sellest sisse vaadates tundub, nagu vaataksid 42″ ekraaniga telerit 140 cm kauguselt. Võin kinnitada, et tegemist on tõepoolest väga asjaliku abivahendiga. Vaata aga kindlasti ka seda, mida Toomas Ili LCDVF kohta kirjutab ja video vahendusel näitab. Digitesti veebilehel.

PowerShot SX130 IS tarkvarauuendus parandab videorežiimil esineva vea
autor: Lauri Veerde

Canon annab teada, et on avastanud hiljuti turule paisatud PowerShot SX130 IS supersuumkaamera tarkvaras vea, mis avaldub salvestatud filmiklipi audio ja video omavahelises nihkes. Viga esineb vaid siis, kui videot salvestatakse 1280 x 720 px HD režiimil. Lühikeste mõnesekundiliste klippide puhul ei olevat justkui midagi arugi saada, kuid mida kauem videot filmida, seda ilmsemaks see nihe muutub.

Canon vabandab oma veebilehel sellise juhtumi pärast ning soovitab kõigil, kes on SX130 IS kaamera juba ostnud või plaanivad seda teha, alla laadida ja kaamerasse paigaldada tarkvarauuenduse 1.0.1.0, mis ülalkirjeldatud vea parandab.

PowerShot SX130 IS tarkvarauuendus v1.0.1.0