Kasulikud vidinad – 27. Hama fototaskud pildialbumi asemel
autor: Lauri Veerde

Olgem ausad – fotoalbumid on igavad. Topid oma pilte ühesugustesse 10×15 cm mõõdus kiletaskutesse ja mõtled, et kas kuidagi huvitavamalt ei saa? Igatahes et saab. Üks võimalus oma fotode arhiveerimiseks on fototaskud. Idee poolest on need sarnased selliste kiletaskutega, mis kiirköitjates A4 lehti hoiavad.

Sellistel fototaskutel on albumite ees mitmeid eeliseid. Esiteks saab erinevate pildiformaatide jaoks valmistatud taskuid ühtede kaante vahel kombineerida. Saad lisada 10×15 cm, 10×23 cm, A4 mõõdus jne fotosid. Teiseks saab “lehti” lihtsalt ümber tõsta nii et kui kusagilt mõni foto ära kaob, ei pea hakkama terve albumi pilte ümber tõstma. Samuti kui üks leht katki läheb, ei ole terve album rikutud. Kolmandaks on fototaskuid hoidva kiirköitja vahele hea sisestada lisaks fotodele ka muud olulist makulatuuri nagu näiteks negatiivid (negatiivitaskutes), reisilt saadud brošüürid, kaardid jne. Vaatame lähemalt:

NB! Täna õhtul loosime sellesama musta põhjaga Hama fototaskute paki välja kõigi vahel, kes kirjutavad midagi teemakohaselt asjalikku sellesama postituse kommentaariumisse.

Täna võtame kasuliku vidinana luubi alla Hama musta taustaga kiletaskud kuhu mahub ühele lehele koos memoribadega kaks 10×15 cm fotot. Photopointis on aga olemas päris palju erinevaid fototaskuid – läbipaistva ja valge värvusega ning erineva arvu ja formaadiga fotode jaoks. Vaata siit.

Siia mahub kaks 10×15 cm mõõdus fotot. Üks üles…

…ja teine alla. Fotode kõrval on püstised lahtrid memoribade jaoks.

Näitame siis ka põgusalt, kuhu selliseid kiletaskuid sisse susata saab. Üldiselt võib kasutada ükskõik millist kiirköitjat. Et aga mälestused eriti stiilselt arhiveeritud saaksid on Photopointis olemas ka spetsiaalselt fotode jaoks valmistatud “rõngasalbumid”. Kaante pind on pehme ja kaetud tekstiiliga. Neid rõngasalbumeid on igasuguses värvitoonis.

Fototaskud tuleb siis lihtsalt sellise rõngasalbumi kombitsate vahele susata.

Ja ongi valmis.

Nagu eelnevalt öeldud, võib rõngasalbumis kombineerida erinevaid kiletaskuid. Esiplaanil Herma valge põhjaga fototasku.

Kui tahad proovida midagi teistsugust või soovid oma erinevas formaadis fotosid mugavalt üheks albumiks köita, siis võiksid fototaskuid koos rõngasalbumiga proovida küll. Lõpptulemusena sündivat fotokogu on märksa huvitavam lehitseda, kui standardset albumit.

Hama 10×15cm fototaskud Photopointis: 9,99 €

Point TV – 74. Kuidas pildistada ilutulestikku
autor: Lauri Veerde

2011. aasta on kohe-kohe läbi saamas. Mõni võtab aastavahetusel õue ilutulestikku vaatama minnes kaasa šampusepudeli, mõni jälle oma abikaasa. Üks tulihingeline fotohuviline võtab aga kaasa fotokaamera ning igatseb imeilusaid rakette pildile püüda. Point TV saatejuht Anton teeb kontori taga põllu peal juba sooja, et aastavahetuse pildid tuleksid head. Tal on kaamera, statiiv, raketid ja assistent ning palju kasulikke nõuandeid. Head vana aasta lõppu.

Ah ja veel üks asi – Point TV videod tulevad nüüd uhiuuelt You Tube`i kanalilt, kus on üksteise järel kenasti reas kõik kahe aasta jooksul tehtud 74 videot. Saad näiteks lihtsalt vaadata, milline oli see päris esimene osa. Vaata kindlasti Point TV kanalit YouTube`is ja kui sulle meeldib, siis subscribe`i.

Ilutulestikku pildistades:

  • Vali asukoht pisut kaugemale kui ilutulestiku vaatamiseks
  • Aseta kaamera kindlasti statiivile
  • Lülita kaamera “Bulb” režiimile
  • Kui sa ei tea, kuidas seda teha, siis vaata kaamera kasutusjuhendist. See väga lihtne.
  • Kui sinu kaameral “Bulb” režiimi ei ole, siis vali sobiv pildiprogramm (uuematel digikompaktidel on olemas spetsiaalne “Fireworks” režiim). NB! Statiiv on siiski rangelt soovituslik.
  • Sea ava ja ISO nii, et umbes 15-30 sekundi jooksul tuleks kenasti säritatud pilt.
  • Ava katik päästikule vajutades pisut enne kui portreteeritavad raketid õhus plahvatavad.
  • Sulge katik kohe pärast seda kui pildistatavad raketid on plahvatanud.
  • Näita oma pilte meile ka. Lingiga siinsamas all kommentaariumis või Photopointi Facebooki lehel.

Parimad toataimefotode autorid selgunud
autor: Anni Proosa

PhotopointiEestifoto ja Botaanikaaiaga koostöös kuulutas toataimed.eu oktoobris välja fotokonkursi “Retk toataimede maailma”. Nüüdseks on konkurss läbi ning parimad tööd valitud. Kokku saadeti Eesti esimesele toataimede fotokonkursile 461 fotot, mille seast valisid lemmikud nii žürii kui publik. Konkursi peaauhinnaks oli Tamroni 60mm makroobjektiiv.

I koht Juri Kizikov fotoga “Tropical Jazz” (auhind: Tamroni makroobjektiiv)
II koht Mihkel Saar fotoga “Muhe vunts” (auhind: Pentax Optio S1)
III koht Merle Juhanson fotoga “Valgel Taustal” (auhind: fotokursus)

Lisaks märgiti žürii poolt ära veel 10 tööd ning autorid said tasuta pääsmed Tallinna Botaanikaaeda. Publiku lemmikuks osutus Jevgenia Kravtšenko fotoga “Korallmarjad” ning tema sai auhinnaks Eestifoto koolituse.

Vaata konkursi võidutöid ja tunnustatud fotosid.

Kodak müüb maha oma želatiiniäri
autor: Lauri Veerde

Filmile pildistavate kaamerate ajastu legend Kodak on vaikselt hääbumas. Firma toimimiseks vajalikud kulutused küündivad 70 miljoni dollarini kuus ning juurde tuleb napilt. Nii püüab Kodak end veel vee peal hoida oma allüksuste müümise teel. Äsja müüs ta maha oma sensorivabrikud, nüüd teatab, et on sõlminud kokkuleppe maailma suurima želatiini valmistajaga Rousselot, et maha ärida ka oma želatiinikausid. Lisaks maitsvale mustikakissellile on želatiini vaja nimelt ka fotopaberi ja fotofilmi valmistamisel.

Võrreldes 2011 aasta taguse seisuga on Kodaki aktsia langenud pea 90%.

Allikas: Wall Street Journal

Tamroni 17-50mm f/2.8 suumobjektiivi fotod ja ülevaade Penelope Fotoblogis
autor: Lauri Veerde

Peegelkaamerat ostes seisab fotohuviline valiku ees: kas leppida kaameratootja poolt aparaadi juurde lisatud komplektobjektiiviga või osta ainult kaamerakere ning selle juurde mõni võimekam objektiiv. Tamronil on valikus  17-50mm f/2.8 normaalsuum, mis katab praktiliselt samad fookuskaugused nagu tavaline komplektobjektiiv kuid pakub soodsa hinna eest lahtisemat ava ja teravamat pilti.

Penelope Russak testis kahe nädala jooksul sedasama Tamroni objektiivi. Pildistades sellega nii stuudios kui ka naturaalses valguses, otsis ta vastust küsimusele: “Kas see objektiiv on väärt kohta edasijõudnud fotohuvilise või ehk isegi professionaali fotokotis?”. Loe Penelope arvamust selle objektiivi kohta Penelope fotoblogist. Vaata näidisfotosid siitsamast alt.

Nikon D80 + Tamron 17- 50mm F 2,8. ISO – 100; F 10; 1/160 sec.

Portree stuudios. Nikon D80+ Tamron 17-50mm F 2,8. ISO- 100; F 10; 1/160 sec.

Läbi klaasi. Nikon D80+ Tamron 17-50mm F 2,8. ISO- 250; F 2,8; 1/60 sec.

Nikon D80+ Tamron 17-50mm F 2,8. ISO- 500; F 4,5; 1/60 sec.

Vastu päikest. Nikon D80+ Tamron 17-50mm F 2,8. ISO- 125; F 2,8; 1/60 sec.

Portree lahtise avaga. Nikon D80+ Tamron 17-50mm F 2,8. ISO- 125; F 3,5; 1/60 sec.

Portree kinnise avaga. Nikon D80+ Tamron 17-50mm F 2,8. ISO- 100; F 10; 1/160 sec.

Lähivõte: Nikon D80+ Tamron 17-50mm F 2,8. ISO- 400; F 2,8; 1/60 sec.

Manuaalfookuse katsetus. Nikon D80+ Tamron 17-50mm F 2,8. ISO- 1000; F 2,8; 1/60 sec.