Karbist välja: Sony A7 III hübriidkaamera
autor: Lauri Veerde

Kui Sony A9 eelmise aasta keskel välja tuli, tundus see lausa superkaamera. See ülikiire 20 fps sarivõtte ja profiklassi autofookusega hübriidkaamera kuulub ju hinnaklassilt peaaegu samasse kategooriasse nagu Nikon D5 ja Canon EOS-1D X Mark II peegelkaamerad ja ei jää ka põhiomadustelt sellele duole sugugi alla. Mõeldud spetsiaalselt spordifotograafidele tõstis Sony A9 hübriidkaamerate standardid kiiruse osas täiesti uuele tasemele.

Kuid kas mäletate, mida Sony seejärel tegi. Vaid mõne kuu pärast avalikustas ta uue hübriidkaamera nimetusega Sony A7R III. See oli A9 aparaadist enam kui 1000€ soodsam, kvaliteetse 42 MP pildisensoriga, täpselt sama teravustamissüsteemiga ja 10 fps sarivõttega (A9-ga võrreldes muidugi poole aeglasem, kuid ikkagi kiire). A7R III oli aparaat, mida Sony presenteeris kui maastiku- stuudio- pulma jne fotograafide unelmate kaamerat. Ja nii see tunduski olevat, kuni…

Paar nädalat tagasi esitles Sony juba kolmandat uut täiskaadersensoriga hübriidkaamerat Sony A7 III. See on Sony kõige soodsama seeria täiskaader, mis maksab Photopointis selle artikli kirjutamise ajal 2299€ kuid on täpselt sama teravustamissüsteemiga nagu enam kui poole kallim superkaamera A9. See on ennekuulmatu. Umbes sama, nagu Canon varustaks EOS 6D seeria peegelkaamera EOS-1D X teravustamiskiirusega. Aga just praktiliselt seda Sony teinud ongi. Pole siis ime, et paljud A9 omanikud lasevad internetis nutulaulu teemal “mispärast ma pidin ostma nii kalli aparaadi kui nüüd saaksin peaaegu sama hea kaamera 2500€ soodsamalt”.

Sony A7 III on nüüd jõudnud müügile ka Photopointi – ja peaaegu niisama kiirelt sai see esimene saadetis ka läbi müüdud. Lähikuudel võib oodata Sony A7 III väga piiratud saadavust, sest see on kogu maailmas hetkel kõige kuumem fotokaamera. וnneks saime kiirelt jaole ja tirisime ühe Sony A7 III kaamera enne müüki paiskamist Photopointi ajaveebi karbist-välja pildistamislauale. Et saaksime vaadata, mis selle nii “kuumaks” teeb.

 

Muidugi on nii A9 kui ka A7R III kaameratel uue A7 III ees olulised plussid. Sony A9 on erilise sensoriga, mis pildistab ülikiiret 20 fps sarivõtet ka kõige kiiremal kiirusel nii et pildiotsija vaade ei ole blokeeritud. Lisaks tulenevad sensori kiirest andmeedastusest muud hüved nagu olematu rolling shutter jne. Lisaks on A9 kaameral täismõõdus 1000Base-T Gigabit Ethernet pesa ja samuti ka välgusünkro pesa. Need omadused teevad A9 kaamera sobilikuks professionaalsetele spordifotograafidele. Sony A7R III supervõimeks on jälle suure 42 MP lahutusvõimega sensor, mis tuleb kasuks fotograafidele, kes pildistavad maastikku, tegelevad stock fotograafiaga või kel on vaja oma fotosid suurelt välja printida.

 Superkiire sarivõte ja superkõrge lahutusvõime on aga omadused, mida enamik fotograafe ja fotohuvilisi tegelikult ei vaja. A9 kiirus on küll hea kuid maksab palju eurosid. A7R III 42 MP pildid on kahtlemata head, kuid võtavad andmekandjal palju ruumi ja vajavad kiireks töötluseks võimsat arvutit. Siin tulebki mängu Sony A7 III kui soodsa hinnaga täiskaader, mis sobib praktiliselt kõigi ja kõige pildistamiseks.

 

Karbis on: Sony A7 III hübriidkaamera, Sony FE 28-70mm f/3.5-5.6 OSS objektiiv, objektiivi päikesevarjuk, kaamerarihm, NP-FZ100 liitiumaku, adapter aku laadimiseks, Micro USB kaabel, toitekaabel ja UK otsikuga toitekaabel. Tähelepanuväärne on, et eraldi akulaadijat A7 III komplektis (erinevalt näiteks A7R III kaamerakomplektist) ei ole. Akut saab kaasas olevate vahenditega laadida ainult kaamerat adapteri abil vooluvõrku ühendades.

 

A7 III kaamera ongi müügil kahel peamisel viisil: ainult korpusena või siis komplektis 28-70mm kitobjektiiviga. Peab ütlema, et see 28-70mm f/3.5-5.6 OSS on vaid hädapärane objektiiv, mis A7 III pildikvaliteeti ja teravustamiskiirust pigem tagasi hoiab. Sellise hea kaamerakere ette tuleks siiski aja jooksul hankida mõni parem objektiiv – näiteks parima hinna ja kvaliteedi suhtega igapäevaobjektiiv on Sony 24-105mm f/4 G.

  

Olulisemad plussid, miks A7 III kasuks otsustada, oleksid järgmised:

 • Täiskaadersensorigega kaamerate seas soodsa hinnaklassi kaamera, samas kallimate täiskaadrite omadused (teravustamine, video funktsionaalsus jne)
 • Uus pildisensor on 24 MP lahutusvõimega – täpselt see magus punkt enamike fotograafide jaoks
 • Pildisensor on testides ja ülevaadetes näidanud end väga hea dünaamilise ulatuse (Sony ütleb lausa 15 EV astet ja keegi ei sea seda kahtluse alla) ja mürataluvuse poolest. Pildikvaliteedi poolest seega pigem vastav Nikon D850 peegelkaamerale, mitte Nikon D750 ja Canon 6D Mark II kaameratele
 • A9 kaamerast pärit teravustamissüsteem 693 faasi- ja 425 kontrasttuvastuspunktiga mis katavad peaaegu terve kaadri ning toimivad ülikiire jälgiva, lukustatava ja silmatuvastusega teravustamisega on parim, mis ühelgi teisel samas hinnaklassis kaameral pakkuda on
 • A7 III kaameral on olemas keresisene värinastabilisaator, hinnatud tõhususele 5 EV astet
 • Maksimaalne sarivõte 10 fps on ju tegelikult väga kiire – kiirem veel kui tavaolukorras ehk vaja olekski
 • Videorežiim, mis filmib 4K klippe kuni 14-bitise dünaamilise ulatusega 100 Mbps ja soovi korral S-Log2 või S-Log3 pildiprofiiliga (Sony A9 kaameral ju S-Log võimalust ei olegi!)
 • WiFi toimib Bluetooth abil – ühendamine on lihtsam ja kiirem. GPS-sildistamine toimib WiFi ühenduse abil väga hästi.

 

 

Olulisemad miinused, miks A7 III kallimatest Sony täiskaadritest või samas hinnaklassis olevatest peegelkameratest maha jääb:

 • Võrreldes A7R III ja A9 kaameratega on A7 III hübriidi LCD-ekraan ja elektrooniline pildiotsija madalama lahutusvõimega (praktikas see väga arusaadav pole)
 • A7R III ja A9 kaamerate katiku eluiga on 500 000, A7 III katiku eluiga on 290 000
 • Võrreldes A9 kaameraga on A7 III aparaadi sarivõte aeglasem ja Hi+ sarivõtte seadistusel ei näe sarivõtte ajal kadreeringut. Samuti puuduvad A7 III kaameral Ethernet pesa ja välgusünkro pesa
 • Autofookussüsteem on küll põhijoontes sama nagu A9 kaameral, aga nüanssides siiski erinev. Näiteks mõõdab Sony A9 säritust ja teravust 60 korda sekundis. A7 III aga kõigest 20 korda sekundis. See tähendabki et kiire sarivõtte ja kiire liikumise korral suudab A9 hoida särituse ja teravuse täpsemini paigas – olenemata teravustamispunktide hulgast. See erinevus tuleb pildistamise käigus välja aga pigem ekstreemsemate kaadrite pildistamisel
 • A7 III kaameral ei ole Pixel Shift režiimi (mitmest kaadrist koku pandud kvaliteetsema foto pildistamine)
 •  Võrreldes A7 II korpusega on A7 III korpus küll oluliselt mugavam kasutada kuid mitte siiski nii mugav kui täiskaadersensoriga peegelkaamera
 • A7 III kaameral ole (sarnaselt A7R III ja A9 kaameratele) intervalomeetrit time-lapse videote tegemiseks.

 

Vasakul Sony A7 III ja paremal Sony A7R III. Nagu pildiltki näha võib, on need kaamerakorpused praktiliselt identsed. Erinevust võib märgata vaid programmirattal – A7 III rattal ei ole lukustusnuppu ning C3 on asendunud SCN pildiprogrammide valikuga. Muus osas esiküljel ja kaamera peal erinevusi ei ole.

 

Tagantvaates on need kaks kaamerat veelgi sarnasemad. Ka kaalu poolest on need kaamerad sarnased, erinedes vaid mõne grammi poolest. Korpuse osas tuleneb olulisim erinevus ehk konstruktsioonist: A7 III korpuse ülemine ja alumine paneel ja seesmine raam on valmistatud alumiiniumist. Kallimatel A-seeria täiskaaadritel on lisaks nimetatutele ka korpuse tagumine paneel alumiiniumist.

 Sarnaselt A7R III ja A9 hübriididele kasutab ka A7 III suurema mahtuvusega NP-FZ100 liitiumakut. See on väga hea uudis, sest need senised miniatuursed NP-FW50 akud said kole kiiresti tühjaks. Aku laadimiseks on aga karpi kaasa pandud adapteriga lahendus.

 

Kaamera pealmised juhtnupud on lihtsad ja lakoonilised. Sarnased A7R II ja A7R III kaamerale – erinedes vaid programmiratta poolest. Kahel pool välgukinga, piklike aukude taga on võimekas stereomikrofon, Vasakul pool 4K tähistuse kõrval pisikesed augukesed kõlari jaoks.

 

 

Paremal pool on kõik ühendused – pange tähele, et erinevalt Canon 6D Mark II kaamerast on siin olemas ka kõrvaklappide väljund – audio monitoorimiseks video salvestamise ajal! Ja boonusena on olemas USB 3.1, mille abil saab kaamerat laadida ja arvutisse pildistamiseks arvutiga ühendada.

 

Eesmise plastikust katte all on 3.5 mm mikrofonisisend. A7R III ja A9 kaameratel on siin ka välgusünkro pesa, kuid A7 III puhul on see välja jäetud.

 

Vasakul pool on pikk plastikust luuk, mis heeblit allapoole lükates lahti kargab. See peidab enda all kahte SD mälukaardipesa, milledest alumine ühildub UHS-II mälukaartidega. לlemine on tavaliste SD, SDHC ja SDXC, UHS-I mälukaartide jaoks – siia võib ka UHS-II mälukaarte pista, kuid need mälukaardid ei saavuta selles ülemises pesas oma maksimaalset kirjutamis- ja lugemiskiirust.

 

Kaamera tooteandmed ütlevad, et LCD-ekraan pole nii kvaliteetse kuvaga nagu näiteks A7R III kaamera – palja silmaga seda erinevust aga tähele ei panegi.

  

Ekraani lahutusvõimest olulisem on, et võrreldes A7 II kaameraga on uue mudeli nupud nüüd kallimate kaamerate eeskujul suuremad ja mõnusamini kasutatavad ja LCD-ekraani saab ikka nurga alla seada.

 

Sony A7 III on fotoaparaat, millele omas hinnaklassis vastast ei leidu. Kui kõrvutada tehnilisi andmeid ja omadusi, siis pühib see hübriidkaamera oma teelt kõik konkureerivad fotokaamerad. Ja kurioossel kombel mitte ainult teiste ettevõtete aparaadid vaid ka omaenda kallimad hübriidid A9 ja A7R III.

Muidugi on peegelkamaeratel omad plussid – nagu näiteks ergonoomiline korpus või lisatarvikute ja objektiivide täiuslikkus – mis võivad ostuotsuse tegemisel otsustavaks saada. Samuti on ka Sony enda kallimatel täiskaadersensoriga kaameratel spetsiifilised nüansid, mis muudavad need sobivaks just spetsiifilisema pildistamisega tegelevate fotograafide jaoks. Kes aga spetsiifilisema pildistamisega ei tegele ja endale täiskaadrit ihkavad, peaksid küll A7 III kaamerat fotopoes järele proovima. Hübriidkaamerad paistavad olema fototehnika tulevik ja Sony selles vaieldamatu liider.

The post Karbist välja: Sony A7 III hübriidkaamera appeared first on Photopointi ajaveeb.

Tamroni objektiivid Sigma adapteriga Sony A7R III hübriidkaamera ees
autor: Lauri Veerde

 

Just eelmisel nädalal testisime ja kirjutasime siin blogis sellest, kuidas Canoni objektiivid Sigma adapteri abil Sony hübriidkaamerate ees toimivad. Toimisid üllatavalt hästi. Nüüd on The Brotographer valmis teinud video, kus testitakse Sigma MC-11 adapteri ja Sony A7R III hübriidkaamera toimimist Tamroni uuemate objektiividega.

Võrdluses on kaks täiskaadersensoriga kaameratele sobivat Canoni EF bajonetiga objektiivi 24-70mm f/2.8 G2 ja 70-200mm f/2.8 G2. Need on need kõige uuemad teise generatsiooni objed. Testimisel kasutab saatejuht Ross Thomas jälgivat teravustamist ning “L0” režiimi sarivõtet mis pildistab 3 kaadrit sekundis. Niimoodi pildistades püüab hr Thomas saada teravaid pilte kaamera poole jooksvast treeningsõbrast. Ja saab ka.

Videos konstanteeritud olulisemad järeldused:

 • Tamron 24-70mm f/2.8 G2 objektiivi jälgiv teravustamine oli nii kõndimise kui ka jooksmise puhul piisavalt kiire, et liikujat teravana hoida
  • לrituste ja isegi pulmade pildistamisel võib Tamroni 24-70mm f/2.8 objektiivi Sony uute täiskaadersensoriga hübriidkaamerate ees edukalt kasutada. Tänu Sigma MC-11 adapterile on jälgiv teravustamine piiisavalt kiire. Spordi ja muu kiirema liikumise puhul jääb Tamroni + Sigma adapteri kooslus ilmselt siiski aeglaseks ja tuleks vaadata Sony enda hübriidkaameraobjektiivide poole
 • Tamron 70-200mm f/2.8 G2 objektiivi jälgiv teravustamine (f/2.8 avaga) oli päris hea. Mitte nii kiire nagu 24-70mm, kuid arvestades 70-200mm objektiivi iseloomu siiski üllatavalt kiire
 • “Eye Autofocus” režiimis on teravustamine aeglasem kui tavalises jälgivas teravustamisrežiimis. Staatilisemas pildistamisolukorras – näiteks portreed pildistades – toimib “Eye Autofocus” hästi kuid kiirema liikumise puhul jääb ilmselt liiga aeglaseks.

Allikas: The Brotographer

The post Tamroni objektiivid Sigma adapteriga Sony A7R III hübriidkaamera ees appeared first on Photopointi ajaveeb.

Ära põe – osta hübriidkaamera 📸
autor: Jürgen Veerme

hubriidkaamerad-photopointis

Kevadised ilmad lausa kutsuvad välja pildistama ja tänapäeval ei ole vaja ilusate fotode jaoks alati kaasas tassida suurt peegelkaamerat, sest pisike ja kerge hübriidkaamera pildistab täpselt sama kvaliteediga kui vanakooli digipeegel. Loomulikult ei piisa pilkupüüdvate fotode pildistamiseks ainult heast kaamerast – veelgi olulisem on pildistaja ise.

Seetõttu on nädalavahetusel kõik Photopointi esinduskauplustes ja veebikaubamajas müüdavad hübriidkaamerad kuni 16% lisaallahinnatud ja pildistajale anname kingituseks Eesti suurima fotograafia-alase õpikeskkonna kõikidest kursusest koosneva kogupaketi (väärtus 299€), et tehtavad pildid näeksid välja nagu proffidel.

Eesti nr. 1 fotospetsialisti ehk meie juurest leiad jätkuvalt suurima ja parima hübriidkaamerate valiku ning nii meie kauplustes kui veebipoes on Sulle abiks professionaalsed müügispetsialistid, kes aitavad välja valida selle kõige õigema eriliste hetkede pildile püüdja.

Photopoint fotokursus.ee kogupakett koosneb 22st erinevast fotokursusest, mis on veebipõhised ja mõeldud nii päris algajaile kui ka juba edasijõudnud fotohuvilistele. Paketti kuuluvad ka kõige uuemad ja populaarsemad kursused: “Buduaarifotograafia“, “Ööfotograafia“, “Pildistamine fotopankadele” ja “Kinnisvara pildistamine“.

Kui hübriidkaamera ost tekitab ikkagi kõhkluseid, siis loe lisaks meie ajaveebi pealiku Lauri poolt kirjutatud kahte sisukat ülevaadet:

Juhul, kui uue kaamera eest täissummat rahakotist kohe välja võtta ei ole, siis Photopointi järelmaksu kampaania abiga saad selle kohe kätte, aga maksma hakkad alles augustis.

 

Soodne hübriidkaamera ja ilusad pildid on vaid kliki kaugusel ››

 

SONY HלBRIIDKAAMERAD | OLYMPUS HלBRIIDKAAMERAD | FUJIFILM HלBRIIDKAAMERAD | CANON HלBRIIDKAAMERAD | PANASONIC HלBRIIDKAAMERAD

 

Kampaania kestab kuni 15.04.2018.

Vaata lisaks ka:

The post Ära põe – osta hübriidkaamera 📸 appeared first on Photopointi ajaveeb.

Minu aasta profidrooni DJI Inspire 2 seltsis – tähelepanekud ja pildid
autor: Margus Muts

Veel üks kuu ja minu aerofotokaaslane DJI Inspire 2 ongi aastavanune – droonimaailmas tubli keskealine :) See on aeg, mis võimaldab ühe tehnikavidina võimete piire ja kapriise tundma õppida.

Järgneva loo eesmärk pole esile tuua, milliseid tehnilisi uuendusi lennuaparaat sisaldab. Sellega on varasemalt droonifotograaf Kaupo Kalda suurepäraselt hakkama saanud. Mina kirjeldan fotograafi kogemust ja toon välja olulisemad tähelepanekud.

dji-inspire-2-margus-muts-photopoint

Enne Inspire 2-ga tööle hakkamist omasin kasutuskogemust nii suure profidrooni kui ka pisikese Phantomiga. Suure drooni halbadeks külgedeks osutusid kasin kasutusmugavus, liigsed mõõtmed ja kaal, mis tegid temaga loodusmaastikus liikumise parajaks kestvusspordiks – nii polnud paljudesse kohtadesse jõuda võimalik.

DJI Phantom 4 Pro (esimene arvestatava fotokvaliteediga pisidroon) ilmudes tundusid olevat need probleemid kadunud, ent siiski selgus paar krõbedat puudust: fotograaf ei saa olla loominguliselt vaba, kui pole võimalik erineva fookuskaugusega optikat kasutada. Ja kõik need ilusad kontravalgusega pildid, mis fantoomiga tegemata (kehvapoolse optika tõttu) jäävad…..oi kui kahju!

dji-inspire-2-margus-muts-photopoint_2
2017. aasta lõikusaeg tõi põllumeestele üksjagu muret. Liigniiskuse tõttu jäi kenake hulk saaki põldudele. Pildil üks Lõuna-Eesti õnnelik põld, kust kõik saak korralikult koristatud sai. Foto: Inspire 2 + X5s + DJI MFT 15mm/1.7

Lahenduse tõi I2, mille külge sai riputada MFT sensoriga kaamera Zenmuse X5S, mida omakorda saab varustada erinevate kvaliteetsete objektiividega. לhesõnaga võimaldab I2 nautida kasutusmugavust ja peegelkaameratele ligilähedast pildikvaliteeti ka rasketes valgustingimustes.

Tähelepanekud, millega Inspire 2 kasutamise puhul tuleb arvestada:

 • Neli terava otsaga jalga teevad pehmele pinnasele maandumise raskeks: on oht, et jalad vajuvad pehmesse taimestikku ning gimbal kaameraga saab viga. Probleem rabas, kõrgema taimestikuga kohtades, ka lumel. Kätte maandada nagu Phantomit I2-e kahjuks ei saa.
 • Ikkagi suur ja üsna raske kohver (koos sisuga), mille kandmine kauge maa taha võib osutuda tülikaks, õnneks mitte võimatuks. Phantomi pisike kohvrike on nagu udusuleke.
 • Ma pole piisavalt tehnikateadlik, et viga sajaprotsendiliselt õigesti diagnoosida, aga tundub, et DJI on ühe etapi tootearenduses vahele jätnud. Probleem on selles, kuidas tarkvara, millega toorfaili avatakse (nt Lightroom), seda toorfaili loeb või õigemini lugeda ei oska. Tulemus – fotode paikatimmimine on keerukam kui ükskõik millise tuntud kaameraga tehtud failide puhul.
 • Midagi pole parata, neli mootorit tekitab minus kõhedust, kui üks peaks seiskuma….
 • Propellerite kinnitused on ebaõnnestunud: jahedama ilmaga propelleri plastiku mõõtmed kahanevad rohkem kui propelleri kinnitusmehhanism, mistõttu tekib lõtk, mis võib vibratsiooni mõhjustada. Vibratsioon on ai-ai kui paha asi, erinevad kruvikesed, jooted, liimliited, mis kõik võivad lahti loksuda.

dji-inspire-2-margus-muts-photopoint_3
2017. aasta august oli erakordselt sademeterohke, mistõttu tõusid paljud jõed üle kallaste. Nõnda juhtus ka Mustjõega, mis ujutas üle lammi, tekitades muidu kuivadele heinamaadele piraka järve, mida jäid ehtima veest välja ulatuvad puud ja põõsad. Foto: Inspire 2 + X5s + DJI MFT 15mm/1.7

Vinguda võib eestlasele omaselt muidugi lõputult, kuid positiivse külje pealt ütlen julgesti, et tegu on siiski suurepärase tootega: ei saa mitte kuidagi kiitmata jätta kopteri lennuomadusi – lihtsalt super, kui hästi see toimib!

Peaaegu aastase kasutusaja jooksul pole esinenud ühtki tõrget. Kõik soovitud pildid on kenasti taevast alla toodud. I2 koos oma kaamerate Zenmuse X5S ja Zenmuse X7-ga on maailmas absoluutselt omalaadsed tooted. Mõeldud just neile, kes ei viitsi tehnikaga jännata, vaid soovivad poest tulles kohe imeliste taevaste hetkede jahtimise kallale asuda, tegemata loomingulisi kompromisse.

 

Fotograaf Margus Muts (margusmuts.ee) on Eesti suurima ja mitmekesisema droonifotokogu omanik. Marguse tegemiste ja töödega saab tutvuda ning kursis olla tema Facebook’i lehel.

 

Naudi Marguse võrratuid ja lummavaid droonifotosid:

dji-inspire-2-margus-muts-photopoint_4
Piirilinna Valga kesklinna ehib uhke allee, mille Läti-poolses otsas ilutseb varaklassitsistlikus stiilis 1816. aastal pühitsetud Jaani kirik. Foto: Inspire 2 + X5s + Olympus M.Zuiko 25mm/1.8

 

dji-inspire-2-margus-muts-photopoint_13
Paunküla veehoidlat kutsutakse õigustatult Põhja-Eesti Pühajärveks. Veekogust kerkib 30 saart, mis teeb temast saarterikkaima siseveekogu Eestis. Foto: Inspire 2 + X5s + DJI MFT 15mm/1.7

 

dji-inspire-2-margus-muts-photopoint_12
Kunda – väikelinn Eesti põhjarannikul. Tõenäoliselt meenub enamikule eestimaalastest tsemenditehas ja linna mattev hall tolmukiht. Kui vaadata kõrgelt, pole tolmu kuskil näha :) Kõik on särav ja värviline. Foto: Inspire 2 + X5s + DJI MFT 15mm/1.7

 

dji-inspire-2-margus-muts-photopoint_11
Lääne-Virumaal on mitmeid enam-vähem terviklikult säilinud-taastatud mõisakomplekse. לks tuntumaid nendest on Palmse mõisakompleks Lahemaa rahvuspargi südames. Foto: Inspire 2 + X5s + DJI MFT 15mm/1.7

 

dji-inspire-2-margus-muts-photopoint_10
Udulaamad maastiku kohal lisavad vaateväljale salapära. Kunagi ei tea, mis seal taamal veel peidus on. Foto: Inspire 2 + X5s + DJI MFT 15mm/1.7

 

dji-inspire-2-margus-muts-photopoint_9
Rabamaastikud on Eesti uhkus! Need köidavad alati :). Foto: Inspire 2 + X5s + DJI MFT 15mm/1.7

 

dji-inspire-2-margus-muts-photopoint_8
Enne esimest ilmasõda parun von Stryki poolt ehitatud suurejooneline juugendstiilis Taagepera loss on üks kenamaid mõisahäärbereid Lõuna-Eestis. Foto: Inspire 2 + X5s + DJI MFT 15mm/1.7

 

dji-inspire-2-margus-muts-photopoint_7
לks laev toob rahvast, teine viib puitu. Saaremaa uks Muhu saarel – Kuivastu sadam. Foto: Inspire 2 + X5s + DJI MFT 15mm/1.7

 

dji-inspire-2-margus-muts-photopoint_6
Tallinna vanalinna nukumajade katused päiksetõusu säras. Foto: Inspire 2 + X5s + Olympus M.Zuiko 25mm/1.8

 

dji-inspire-2-margus-muts-photopoint_5
Tallinna Vanasadam on tõeline värav Eestisse: seda läbib koguni 10 miljonit reisijat aastas!. Foto: Inspire 2 + X5s + Olympus M.Zuiko 25mm/1.8

The post Minu aasta profidrooni DJI Inspire 2 seltsis – tähelepanekud ja pildid appeared first on Photopointi ajaveeb.

Nüüd ametlik: Fujifilm ARCOS 100 fotofilmi müük lõpetatakse oktoobris 2018
autor: Lauri Veerde

Äsja kirjutasime siinsamas blogis Agfa Vista fotofilmi tootmise lõppemisest. Nüüd tulevad veel karmimad uudised otse Jaapanist – nimelt kinnitab Fujifilm ise ametlikult oma pressiteates, et populaarse Arcos 100 must-valge fotofilmi müük lõpetatakse alates 2018. aasta oktoobrist. Kusjuures tarnenimistust kaovad mitte ainult suuremad pakid vaid kõik Arcos 100 filmid – sealhulgas tavalised 36-kaadrised 35mm filmid kui ka keskformaatkaameratele mõeldud 120 filmirullid.

Tähele tasub panna Fujifilmi pressiteate sõnastust: räägitakse mitte tootmise vaid müügi lõpetamisest. Teadjamate sõnul on tootmine juba ammuilma lõppenud ja müük on senimaani jätkunud vaid laovarude toel. Arvatakse, et mõne aasta pärast jagab Arcosega sama saatust ka Velvia fotofilm, Provia fotofilm ja teisedki kuulsad Fuji fotofilmid.

Photopointi veebipoe kirjelduse kohaselt on Fuji Neoplan 100 Arcos “keskmise tundlikkusega ning kõrge kvaliteediga mustvalge negatiivfilm, mis on tükkmaad parema teraga, kui teised ISO 100 mustvalged fotofilmid. Lisaks on sel eeskujulik terasus ning gradatsioon. Neopan 100 Acros kasutab Fujifilmi “Super fine-E Grain” tehnoloogiat, mis võimaldab paremat tera ning gradatsiooni, ka suurte trükiste juures.”

Fujifilmi sõnul on fotofilmise müümise lõpetamise taga tugevasti vähenenud nõudlus. Vähene müük lihtsalt ei võimalda suuri tootmissüsteeme enam üleval hoida. Filmile pildistajad ei pea aga kartma, et fotofilmid üldse maailmast kaovad – suurte gigantide nagu Kodak ja Fujifilm asemele tulevad uued tegijad, kes on kohastunud vähesema nõudlusega – ilmekaks näiteks on Ilford, kelle valikus on erinevad fotofilmid, must-valged fotopaberid ja muu filmi ja paberfotode ilmutamiseks vajalik.

Fujifilm Neoplan 100 Arcos fotofilm on Photopointis olnud müügil aegade algusest peale. Ka hetkel on see veel kenasti laos. Olemas on nii 35mm formaadi filmirullid kui ka 120mm keskformaadi negatiivid:

The post Nüüd ametlik: Fujifilm ARCOS 100 fotofilmi müük lõpetatakse oktoobris 2018 appeared first on Photopointi ajaveeb.

2 3 4 5 6 7 8 9 10