NASA avalikustas enneolematu pildipanga
autor: Tõnis Sestverk

Ameerika לhendriikide Riiklik Aeronautika- ja Kosmosevalitsus ehk NASA on teinud avalikuks enda pildipanga. לle 140 000 foto, video ja heliklipi on nüüd internetis kõigile tasuta kättesaadav. Peale selle on kogu sisu autoriõigustest vaba ehk igaüks võib endale meelepärasel viisil seal leiduvat infot ja materjali kasutada.

Lummavad vaated kaugetest galatikatest ja hingematvalt värvilised gaasipilvede kogumid on nüüd kõigile internetist tasuta kättesaadavad ja väga hea resolutsiooniga. Lisaks leiab iga foto juurest ka EXIF andmed, kellel huvi suurem. NASA on otsingusüsteemi samuti lihtsustanud, lastes filtreerida fotosid, videosid ja helifaile eraldi. Lisaks on võimalik sorteerida otsingutulemusi vastavalt aastaarvule.

Vaata ise järele!

 

Allikas: NASA

TIPA 2017 parimad objektiivid avalikustatud
autor: Silver Pik

TIPA (Technical Image Press Association) üldkoosolek tutvustas eelmisel nädalal selle aasta auhinnatud foto- ja videotehnikat. Lisaks kaameratele ning muudele fototarvikutele ja tehnikale sai valitud ka viimase aasta parimad objektiivid. Just neid me kohe ka Teile, Photopointi ajaveebi lugejatele tutvustame.


Parim lainurk-suumobjektiiv peegelkaamerale: Sigma 12-24mm f/4 DG HSM Art

 

Sigma uusim ART-seeria lainurkobjektiiv koosneb 16 elemendist 11 grupis, millest üks on FLD element ning kasutab ka suurimat asfäärilist elementi mis sedatüüpi objektiivi pandud. Objektiivi HSM mootori väändemomenti on parandatud, võimaldamaks kiiremat teravustamist. Läbiv f/4 ava kogu suumi ulatuses ning sobivus nii täiskaader kui poolkaader sensoriga kaameratele avardab objektiivi kasutusvõimalusi.

Sigma 12-24mm f/4.0 DG HSM Art objektiivid Photopointis


Parim normaalsuumobjektiiv peegelkaamerale: Canon EF 24-105mm f/4L IS II USM

24-105 mm objektiiv on Canoni üks põhilisi normaalsuumtorusid, mida nii entusiastid kui professionaalsed fotograafid enda kaameratele ette keeravad. Uuendatud versioon sellest objektiivist pakub kõike seda mida antud objektiivilt oodati – suurepärane pildikvaliteet kogu kaadri ulatuses, korralik stabilisaator, kiire teravustamine, lummav bokeh ning loomulikul ka ilmastikukindlus. Jah, ka TIPA eksperdid on meiega nõus – tegu on ühe väga hea normaalsuumobjektiiviga.

Canon EF 24-105mm f/4L IS II USM objektiiv Photopointis


Parim telesuumobjektiiv peegelkaamerale: Tamron SP 150-600mm f/5-6.3 Di VC USD G2

Seda objektiivi ei pea Photopointi ajaveebi lugejatele vist enam pikalt tutvustama. TIPA meeskonnale avaldasid selle objektiivi juures muljet need samased aspektid, mis ka Photopointi ajaveebi toimetusel kulmud kerkima pani. Nendeks on loomulikult suurepärane pildikvaliteet, suur fookuskauguste vahemik, tipptasemel pildistabilisaator ning ülikiire teravustamine. Mainimata ei saa jätta ka Tamroni kvaliteetset vääristust mis teeb selle objektiivi kasutamise ka keerulisemates valgusoludes väga paindlikuks.

Tamron SP 150-600mm f/5.0-6.3 DI VC USD G2 objektiivid Photopointis


Parim fiksobjektiiv peegelkaamerale: Sigma 85mm f/1.4 DG HSM Art

Sigma 85mm f/1.4 DG HSM Art on portreefotograafide “terav” unenägu – antud objektiiv ühendab endas nii kreemja bokeh ja väikese teravussüsgavuse ning loomulikult ka Sigma ART seeriale omase tipptasemel teravuse ja eraldusvõime. Kiire teravustamine, 9-labaline ava ning optiline disain mis minimeerib enamuse moonutustest ja tagab tipptasemel kujutise – seda kõike käepärases vormis. Tegelikult ongi nii – raske on leida aspekte, mida sellele objektiivile ette heita.

Sigma 85mm f/1.4 DG HSM Art objektiivid Photopointis


Parim pro-objektiiv: Nikon PC Nikkor 19mm f/4E ED

See objektiiv on loodud just arhitektuurifotograafe silmas pidades – tänu ± 7,5° kaldele ning ± 12 mm nihkele ja 90° pöördele on võimalik objektiiviga korrigeerida perspektiivimoonutused juba enne päästikule vajutamist. Vähe sellest – tegu on ikkagi tipptasemel toruga – eeskujulik pildikvaliteet tänu 3 ED ning kahele asfäärilisele elemendile, lisaks veel Nano Crystal ja Super Integrated vääristused komboneeritud fluoriidvääristuse ning ilmastikukindla disainiga. Teisisõnu – suurepärane objektiiv nõudlikule professionaalile.


Parim standardsuumobjektiiv hübriidkaamerale: Panasonic Lumix G X Vario 12-35mm f/2.8 II ASPH. / POWER O.I.S.

Väga populaarse objektiivi uusversioon, mis on tehtud veel mitmekülgsemaks ning kergemini kasutatavaks. Selle objektiivi sees on unikaalne stabilisaatori süsteem, tagades parima ühilduvuse nii vanemate stabilisaatorita kerede kui ka uute stabilisaatoriga kerede vahel. Objektiivi 14 elementi 9 grupis konstruktsioon koos 4 asfäärilise elemendi ning 5 asfäärilise pinnaga, samuti ka UHR ja UED elemendiga tagavad terava joonise igas suumi asendis.


Parim telesuumobjektiiv hübriidkaamerale: Olympus M.Zuiko Digital ED 12-100mm f/4.0 IS PRO

 

See Olympuse PRO seeria objektiiv katab 35 mm ekvivalendina vahemiku 24–200 mm, mis teeb sellest väga universaalse toru. Objektiivi on esiteks mahutatud üliefektiivne pildistabilisaator – E-M1 Mark II hübriidkaamera ees pakub see lausa 6,5-stopist stabilisatsiooni – teist samasugust ei ole veel tehtud. Lisaks on objektiivil eeskujulik pildikvaliteet kogu suumi ulatuses, kiire teravustamine, ilmastikukindel konstruktsioon ning palju muud. Kui juba valida MFT kaamera, tasuks valida ka see objektiiv.

M.Zuiko Digital ED 12-100mm f/4 IS PRO objektiiv Photopointis


Parim fiksobjektiiv hübriidkaamerale: Fujinon XF 23mm f/2 WR

 

Valgusjõuline, tipptasemel optikaga, kiire ja vaikse teravustamisega – need on esimesed märksõnad mis TIPA kokkuvõttes silma jäävad. Nii ongi – Fujinon XF 23mm f/2 WR on suurepärane lainurk-fiksobjektiiv mis sobib ideaalselt sinu kvaliteetse Fujifilm X-seeria hübriidkaamera ette. 10 elementi  grupis, olematud moonutused, terav kujutis kogu kaadri ulatuses, ülikiire teravustamine ning hea kasutusmugavus. Ehk selle tagasihoidliku korpuse taga peitub tõeline optiline pärl, mis ühtegi X-pildistajat külmaks ei jäta.

Fujinon XF 23mm f/2 WR objektiivid Photopointis


Need olidki viimase aasta kõige silmapaistvamad objektiivid omas kategoorias, vähemalt TIPA spetsialistide arvates. Kui oled enda kaamerale objektiivi valimas ning ei suuda ära otsustada, millist võtta – kui mõne siin nimekirjas oleva objektiivi peaksid võtma, siis pettuma sa ei pea.

Allikas: TIPA

 

Sony FE 100-400mm f/4.5-5.6 OSS on uus G Master seeria teleobjektiiv
autor: Tõnis Sestverk

Koos Sony a9 täiskaader hübriidkaameraga tutvustas Sony NAB 2017 messil ka uut teleobjektiivi Sony FE 100-400mm f/4.5-5.6 OSS G Master. Uue G Master seeria objektiivi näol on tegemist Sony pikima fokaalvahemikuga objektiiviga, mis on E bajonetile toodetud.

לlimalt kiire teravustamise ja täpse autofookusega telesuum on Sony sõnul servast servani terava lahutusvõimega. Kellel on plaanis metsas kitsi taga ajada või mere peal luiki pildile püüda, saab uue Sony objektiiviga kindlasti töö tehtud. Samuti lubatakse ilusat bokeh-efekti. Kõik see on võimalik tänu 22 elemendile 16 grupis. Seal hulgas on Super ED ning kaks ED klaasi, et välistada kromaatilised aberratsioonid ning peegelduste vältimiseks on esimene klaas kaetud Sony Nano AR vääristusega.

Kuna objektiiv on mõeldud eelkõige loodus- ja spordipiltnikele, liigutab klaase objektiivi sees Direct Drive Super Sonic wave mootor (SSM), mis on ülimalt vaikne ja täpne. Peale stabilisaatori on G seeria objektiivile omaselt see ka ilmastikukindel. Kaalu on sellel kahuril “kõigest” 1,4 kg.

Tehnilised andmed:

Objektiivi bajonett Sony E
Fookuskaugus 100 – 400mm
Maksimaalne ava f/4.5-5.6
Minimaalne ava  f/32-40
Optiline konstruktsioon  22 elementi 16 grupis
Teravustamine Autofookus
Teravustamismootor SSM
Lähim tervustamiskaugus 0,98 cm
Diafragma labade arv 9
Maksimaalne suurendus 0,35ח
Filtrikeere 77 mm
Mõõtmed 205 ×— 94 mm
Kaal 1395 g

Objektiiv jõuab turule suve lõpus ning letihinnaks saab sel ~2900 eurot.

 

Allikas: Sony

Panasonic Lumix DMC-TZ90 toob endaga selfie-ekraani
autor: Tõnis Sestverk

Panasonic tuli NAB 2017 konverentsil lagedale uue kompaktkaameraga Panasonic Lumix DMC-TZ90, mis on järglane TZ80 supersuum kaamerale. Kõigest 15 kuud on eelmise mudeli saabumisest möödas ja täiustatud reisikaamera peagi müügile jõudmas.

30-kordne suumiulatus ja elektrooniline pildiotsija on endiselt kaameral alles ja disainis samuti suuri muudatusi ei paista. Samas on kaamera natuke suurem ja seda vähesel määral ümberkujundatud kere tõttu. Uuel TZ90 kaameral on nüüd selfie-sõbralik ekraan, mida on võimalik 180° keerata. Selle tõttu on kere ehitust natuke muudetud, kuid üldine disain on jäänud samaks. Enekafännide rõõmuks on kaameras nüüd ka võimalus pilte töödelda. Olemas on näonahka siluv ja keha peenemaks tegevad režiimid.

Megapiksleid on vähesel määral tõstetud, nüüd on neid 20,3. Peale selle leiab focus stacking funktsiooni ja kaks uut valgetasakaalu režiimi.

Täpsemad muudatused ja andmed all tabelis:

Efektiivseid megapiksleid 20,3
Sensori tüüp BSI-CMOS
Sensori mõõt 1/2,3″
Pilditöötlusprotsessor Venus Engine
Suurim pildimõõt pikslites 5184 ח 3888
ISO tundlikkuse ulatus 80–3200 (laiendatav 6400)
Objektiivi fokaalvahemik 24– 720 mm
Optiline suum 30ח
Ava f/3.3– 6.4
Teravustamispunkti valik 49 ala
Säriajad 1/2000 – 4 sek
Video lahutusvõime 4K UHD 3840 ח 2160 30p
Pildiotsija Elektrooniline
Ekraani mõõt 3 tolli
Ekraani asend Kallutatav
Pildipunkte 1 040 000
Mõõdud 112 ×— 67 ×— 41 mm
Kaal 322 g

 

Allikas: Panasonic

Panasonic Leica DG Vario-Elmarit 8-18mm f/2.8-4.0 ASPH on uus ülilainurkobjektiiv MFT kaameratele
autor: Tõnis Sestverk

Panasonicu objektiivide perekonda on oodata lisa. Seda uue Leica DG Vario-Elmarit 8-18mm f/2.8-4.0 ASPH objektiivi näol. Tegemist on ülilainurksuum objektiiviga, millel on suur f/2.8 ava. Sobib taoline objektiiv maastikufotode või kinnisvara pildistamiseks, kuid suurepäraselt ka video filmimiseks. Metalse konstruktsiooniga Panasonicu objektiiv on tolmu- ja pritsmekindel ning lisaks ka külmakindel kuni -10°. Optiline konstruktsioon koosneb 15 elemendist 10 grupis. Lisaks suudab objektiiv sensorilt tulevat infot töödelda 240 kaadrit sekundis, mis teeb sellest äärmiselt kiire toru. Suuruse poolest on see väga sarnane Panasonic Lumix G Vario 12-60mm objektiivile, kuid 8-18 mm objektiivil ei ole stabilisaatorit.

Täpsemad andmed:

Objektiivi bajonett Micro Four Thirds
Fookuskaugus 8 – 18 mm
Fookuskaugus 35 mm ekvivalendina 16 – 36 mm
Maksimaalne ava f/2.8 – 4.0
Minimaalne ava f/22
Optiline konstruktsioon 15 elementi 10 grupis
Teravustamine Autofookus
Lähim teravustamiskaugus 23 cm
Maksimaalne suurendus 0,12ח
Diafragma labade arv 7
Filtrikeere 67 mm
Mõõdud 73,4 mm ×— 88 mm
Kaal 315 g

Objektiiv väljub tehasest maikuu lõpus ja hind on arvatavasti veidi üle 1000 euro.

 

Allikas: Panasonic

1 2 3 4 5 6 7 8 9