Pentax D-FA 150-450mm objektiiv safaril
autor: Kalle Toom

Olen mõnda aega üritanud minna Lapimaale talvisele fototripile. Ja sel talvel, kui kõik oli korraldatud, tehti ettepanek minna Keeniasse. See seadis hoopis teised nõuded fotovarustusele ja tegi kergelt murelikuks – Pentax K-1 on suurepärane õues pildistamise kaamera nii külmas kui kuumas, aga objektiivid!? Lapimaa tähendab suuresti lainurga või normaaliga maastikupilte, esimene Keeniaga seonduv mõte on safarid. Fotokeelde tõlgituna tähendab see (suurt) teleobjektiivi. Tagasi koju jõudes ei tahaks ju lõvisid, kaelkirjakuid ja teisi foto “alumisest paremast nurgast” otsida.

Objektiivi valimine

Pentaxil on selleks otstarbeks sobilik teleobjektiiv olemas – HD PENTAX D-FA 150-450mm F4.5-5.6 ED DC AW. Arvustuste järgi pole see mitte “odavtoru” nagu 70-300 F6,3 või midagi sellist, vaid suurepärase teravuse ja teravustamiskiirusega päris tööriist. Lisaks muidugi ilmastikukindel ja paljude nuppudega, mis oskuslikul kasutamisel teevad piltniku elu lihtsamaks.

Otsusele jõudmine, et just D-FA 150-450 on õige valik, ei olnud lihtne. Esiteks objektiivi füüsilised parameetrid – kas ma pean leidma ka uue fotokoti, kuhu see objektiiv mahuks kere külge kinnitatuna? Kui kaua ma suudan käest pildistada ca 3,5 kilogrammi kaaluva komplektiga? Aga maksimaalne fookuskaugus, ilmastikukindlus ja kvaliteet olid siiski määravad argumendid.

Teleobjektiivid võrdluses – Pentax D-FA 150-450, Pentax DA 60-250 ja Sigma DG 70-300. Sellel pildil väljendab objektiivi suurus päris hästi objektiivi hinnaklassi (ja kvaliteeti).

Kui otsus oli tehtud, et just see objektiiv – Pentax D-FA 150-450mm – saab mu kaamera kaaslaseks Keenias, seadsin sammud Photopointi, sest sealt saab seda objektiivi rentida. Kui vajadus kallimate (ja vähemalt osaliselt ka odavamate) fototarvete järgi tekib ootamatult, siis on fotorent suurepärane valik – pildistamiskvaliteedis ei pea järeleandmisi tegema ja eelarvesse ei tekigi põhjatut auku.

 

Pentax D-FA 150-450 kasutuskogemus

Fookuskaugus 450mm on palju! Safaril autost välja ei minda – kiskjad on kiskjad ning eriti kuiva perioodi lõpus on neil saagi kättesaamisega raskusi ja kõht on tühi. Käsi kipub niigi värisema, aga pildistada tuleb tavaliselt töötava mootoriga autost. Rusikareegel ütleb, et fookuskauguse millimeetrid peaksid võrduma säriaja murrualuse numbriga. Nii oligi!

Hoolimata Pentax K-1 suurepärasest keresisesest stabilisaatorist oli säriaeg 1/500 sekundit üsna kindel valik. Hakkama sai kohati ka säriajaga 1/250s, kuid see oli loto. Näiteks lindude pildistamiseks polnud teinekord ka 1/1000 s piisav. Ja loomulikult on hea abimees sarivõte. Hea, et Pentaxi kaameratel on poolautomaatne pildistamisrežiim TAv, kus eelseadistatud on ava ja säriaeg ning kaamera valib vaid tundlikkuse. וnneks on Keenia savannid päevasel ajal väga hästi valgustatud ja kõrgest ISO-st tekkida võiv müra ei olnud probleem.

Aga pildikvaliteet – vaadake ise!

Lõvid aovalguses poseerimas Nairobi rahvuspargis. Pildistatud käest, Pentax D-FA 150-450mm @450mm, F8, 1/350s, ISO200.

 


Masai kaelkirjak limpsab keelt. Nairobi rahvuspark. Pildistatud käest, Pentax D-FA 150-450mm @450mm, F11, 1/500s, ISO280.

Lähim teravustamiskaugus

Objektiivil olevatest paljudest nuppudest ja lülititest kasutasin ainult fookuskauguse piirajat. Kuna pildistasin liikuvaid ja kiiresti liikuvaid subjekte (loomad-linnud), siis soovisin veelgi kiirendada fokusseerimist ning nihutasin lüliti asendisse 6m-lõpmatus (ülejäänud kaks valikut on 2-6m ja FULL ehk 2m-lõpmatus).

See valik ja minu jaoks harjumatu funktsiooni kasutamine põhjustas ka ühe suure äparduse pildistamisel. Nimelt jalutasid lõvid autost mööda vaid 2-3m kauguselt ja see vaatepilt läks minu jaoks sisuliselt kaduma. Seda enam, et tegelikult on Pentax D-FA 150-450 niigi väga kiire autofookusega ning keset päist päeva valgusolud nii head, et fookuskauguse piiramisel praktilist efekti ei täheldanud. Küll aga andis tunda, et hämaras pildistamiseks see muidu suurepärane objektiiv ei sobi. Kui enne päikesetõusu Nairobi rahvusparki jõudsime ja sattusime kohe paavianikarjale, siis neist ei saanud küll ühtegi mõistlikku pilti.

Vastupidine näide ehk see, mida võimaldab objektiivi 450mm, oli seoses ninasarvikuperega, kes soojendas end mäeküljel umbes 200m kaugusel. Nende pereportree ülesvõtmine ei olnud mingi probleem.

Ninasarvikupere. Nairobi rahvuspark. Pildistatud käest, Pentax D-FA 150-450mm @450mm, F11, 1/500s, ISO560.

Mõnel puhul tekkis kiiremat sorti vajadus veidi laiema vaatenurga järele. Pean ütlema, et see polnud üldse nii lihtne, nagu tavalise suumobjektiiviga, sest Pentax D-FA 150-450 suumirõngas liigub nii tihkelt, et kiireks suumimiseks on vaja lausa toorest jõudu. Plusspoolele läheb jälle see, et kui kaamerakomplekt on rihmaga õlal, siis see objektiiv ei “veni välja”.

Mu tavaline televõtte fookuskaugus ei ületa 250-t millimeetrit. Seetõttu oli harjumatu, et 450mm juures on teravussügavus avaarvu F8 ja 5m distantsi puhul ainult 5cm. Kuid niiviisi on ka pea iga kaader portreefoto.

Pärdikutele meeldisid jalgrattad. Hell’s Gate’i rahvuspark. Pildistatud käest, Pentax D-FA 150-450mm @450mm, F8, 1/500s, ISO800.

Objektiivi teravat joonist ka maksimaalse suumi korral iseloomustab hästi 100% väljalõige eelmisest fotost.


Sellise portree soovijaid oli liikvel päris palju, kuid nende kannatlikkus jättis soovida.

 

Pentax D-FA 150-450 objektiivist rääkides ei saa tähelepanuta jääda selle kaal. Koos krae ja statiivijalaga 2,3 kg ei ole midagi üüratut, kuid sellega tuleb arvestada. Hea, kui on kaamerakomplekti kuhugi toetada, nt monopoodile või küünarnukiga puusale. Nii saab ka üsna pikkade säriaegadega väga hea pildi (isegi 1/60s ka 450mm puhul). Halb, kui ei ole, nt üle pea lendavat kalakotkast pildistades. Siis tuleb vältimatult kasutada lühemaid säriaegu ka liikumatute objektide-subjektide puhul.

 

 

Pentax D-FA 150-450mm @450mm, F5,6, 1/250s, ISO2200.

 

Pentax D-FA 150-450mm @450mm, F11, 1/350 s, ISO 2200.

 

Pentax D-FA 150-450mm @360mm, F16, 1/60 s, ISO2200.

 


Aafrika kalakotkas Naivasha järvel. Pildistatud liikuvast mootorpaadist, Pentax D-FA 150-450mm @450mm, F8, 1/1000s, ISO560.

 

לldhinnang

Sel ajal, kui teised trügisid oma kaameratega pildistatavale võimalikult lähedale, sain mina pildistada tagumisest reast üle nende peade. Ja väga hea kvaliteediga! Kui käsi ära väsis, siis toetasin kaamerakomplekti monopoodile. Objektiivi küljes oleva krae ja statiivijala tõttu on palju mugavam vahetada rõhtsat ja püstist kaadripaigutust ning vajadusel kaamerakomplekt monopoodi küljest lahti haakida.

Pentax 150-450mm objektiiv ei ole see “toru”, mille abil klõpsitakse igapäevaseid kassi-koera-lillepilte (ilma igasuguse irooniata – lillepildid on kujunenud üheks mu lemmikmotiiviks). Samuti pole see objektiiv, mis pista igaks juhuks matkakotti. See “raskerelv” on kindla eesmärgiga pildistajatele, kes lähevad fototripile loodusesse igasuguse ilmaga, et jäädvustada kaugemale hoidvate loomade-lindude elu. Enam ei kujutagi ette, kuidas linde-loomi pildistada ilma selle objektiivita.

 

The post Pentax D-FA 150-450mm objektiiv safaril appeared first on Photopointi ajaveeb.

Ära stressa – ka seadmete lisagarantii või kindlustus on sünnipäeva ajal -26%
autor: Jürgen Veerme

Nii Photopointi esinduskauplustes kui veebikaubamajas on valitud kaubagruppide tehnikatoodetele võimalik juurde osta lisagarantiid või kindlustust â€“ need tagavad Sulle kindlustunde ja südamerahu, et ka kõige halvema stsenaariumi toimumisel oleksid Sinu kulutused minimaalsed.

Photopointi sünnipäevanädalal (12.03 – 18.03) on ka lisagarantii või kindlustuse juurde ostmine tavahinnast 26% soodsam.

Mis on lisagarantii?

Lisagarantii on sisuliselt tootjagarantii pikendus, mis annab südamerahu ja kindlustunde, et tootmisdefekti esinemisel lisagarantii kehtivusperioodil saab seade remonditud ja hooldatud ilma, et Sa peaks tegema suuri lisakulutusi. Juhul kui seadme remont ei ole võimalik, asendatakse Sinu seade samaväärsega ehk Sa ei pea ette võtma ka tülikat uue seadme valimise või otsimise protsessi. Omavastutus puudub.

Lisagarantiid on võimalik juurde osta valitud fotoaparaatidelevideokaameratelenutitelefonidele ja tahvelarvutitele. Lisaks sülearvutitelelauaarvutiteleteleviisoritele, audio- ja videoseadmetele ning suurtele ja väikestele kodumasinatele. Lisagarantii hakkab kehtima peale tootjagarantii lõppu.

 

Mis on kindlustus?

Photopointist ostetud seadmete kindlustus tagab laiaulatusliku kaitse ka õnnetusjuhtumite, röövimiste, murdvarguste ning isegi lemmikloomade poolt tekitatud kahjude eest. Kuna kindlustus kehtib kõikjal maailmas, siis katab see olukorrad, kui reisil midagi juhtub ning reisikindlustus on jäänud tegemata. Samuti on lisakindlustus soovituslik juurde valida ka siis, kui on olemas juba kodukindlustus, kuna viimane ei paku kodusele varale laiapõhjalist kaitset ning enamikel juhtudel on see piiratud koduse aadressiga.

Kindlustust on võimalik alati juurde osta valitud fotoaparaatidele, videokaameratele, nutitelefonidele ja tahvelarvutitele, sülearvutitele, lauaarvutitele, televiisoritele, audio- ja videoseadmetele ning suurtele ja väikestele kodumasinatele. Kindlustus kehtib ostu sooritamisest kindlustustõendile ehk sertifikaadile märgitud perioodi lõpuni. Omavastutus kindlustusjuhtumi korral on vaid 70 €. Kindlustusperioodi pikkus on üks aasta.

 

Kuidas Photopointi veebikaubamajas juurde soetada lisagarantii või kindlustus?

Photopoint.ee kaubamajas on ülimugav südamerahu kindlustamiseks juurde osta lisagarantii või kindlustus. Lihtsalt vali soovitud toode välja ning lisa see ostukorvi – seal saad valiku täpselt enda soovile ära teha.


Näidis Apple iPhone 8 Plus baasil.

Kuna hetkel saab lisagarantiid või kindlustust juurde soetada valitud toodetele, siis selle valiku olemasolus saad veenduda, kui kerid tootelehel veidi allapoole ning kui valitud toote juures on info lisagarantii või kindlustuse kohta, siis saab neid ka ostukorvis juurde osta.

 

 

Täpsemate tingimustega tutvu Photopointi veebikaubamaja infolehel  ››

 

Loe lisaks:

 

Allpool mõned näited, mis on klientide varaga juhtunud. Kõigi juhtumite puhul saadi tänu lisagarantiile või kindlustusele enda seadmed kiirelt ning mugavalt parandatud või välja vahetatud.

 

Maril kukkus telefon taskust välja ja see jäi autorataste vahele ning läks põlema

photopoint-lisagarantii-kindlustus

Kalle koer mängis telefoniga, vaid mõned päevad pärast ostu

lisagarantii-kindlustus-photopoint

Madisel kukkus telefon taskust välja ja murutraktor sõitis sellest üle 

photopoint-lisagarantii

The post Ära stressa – ka seadmete lisagarantii või kindlustus on sünnipäeva ajal -26% appeared first on Photopointi ajaveeb.

Agfa Vista fotofilmi tootmine on lõppenud
autor: Lauri Veerde


Fotofilmile pildistamine on viimastel aastatel taas populaarsemaks muutunud. Photopointistki ostetakse 35mm fotofilmi aina enam – eriti just noored loovhinged, kes pildistavad vanade retrohõnguliste filmikaameratega. See mõningane populaarsuse tõus pole aga piisav, et suurkorporatsioionid oma kasumiplaane täita suudaks ja nii tulevad Jaapanist järjekordsed uudised – seekord kuulsa fotofilmi Agfa Vista tootmise lõppemisest.

Retrofotograafide lemmikportaali Japan Camera Hunter andmetel on on Agfa Vista fotofilmi tootmine lõpetatud. Veebileht ei tugine oma artiklis ametlikule infole, vaid ütleb et “informatsioon tootmise lõpetamisest, mis on kuulujutuna viimastel kuudel levinud, on nüüd leidnud kinnitust ka usaldusväärsete fototööstuse allikate poolt”.

Pärast AgfaPhoto GmbH areenilt kadumist 2005. aastal müüs Agfa filme turundusettevõte “Lupus Imaging And Media”. Agfa Vista filmi tootis aga usutavasti ei keegi muu kui Fujifilm ise. Fujifilm on aga viimasel ajal aina enam kaldunud oma fotofilmiäri koomale tõmbama. Eelmise aasta sügisel teatati paljude fotofilmide nagu näiteks Velvia 100 Professional ja Superia X-TRA 400 suurte pakkide müümise lõpetamisest, mis mõnede asjatundjate sõnul võib signaliseerida laovarude vähendamise ja tootmise koomale tõmbamise (lõpetamise plaanide) püüdu. Samuti teatas Fujifilm eelmisel aastal kolme Fujifilmi fotofilmi: Fujicolor Natura 1600 (36), Neoplan 100 Arcos 4×5 (20) ja Neoplan 100 Arcos 8×10 (20) tootmise täielikust lõpetamisest alates 2018 maikuust. Seega võib olla täitsa loogiline, et nimetatud filmidega on samas paaadis ka Agfa Vista.

Vista on fotohuviliste lemmikuks saanud eelkõige oma soodsa hinna, eredate julgete värvide ja (kodus ilmutajate jaoks) lihtsa ilmutusprotsessi tõttu. Agfa Vista 100 tootmine lõppes koos AgfaPhoto GmbH areenilt kadumisega 2005. aasta paiku. ISO 200 ja ISO 400 filmid on aga siiani tootmises ja müügil – ka Photopointis. Kellele see film meeldib, sellel soovitatakse endale teatav varu soetada enne kui saadavuse halvenemine hinnad üles lööb.

Allikas: Dpreview; Petapixel, Japan Camera Hunter

The post Agfa Vista fotofilmi tootmine on lõppenud appeared first on Photopointi ajaveeb.

Kiire ülevaade: mille poolest erinevad Wacomi graafikalauad
autor: Lauri Veerde

Wacomi valikus on kahte sorti graafikalaudu. Wacom Intuos Pro seeriasse kuuluvad kaldetundliku pliiatsiga, hästi tundlikud ja täpsed ja paljude nuppudega profiklassi graafikalauad. Sellised, mis sobivad ka tõsistele pikselgraafikaga tegelevatele kunstnikele. Wacom Intuos seeriasse kuuluvad aga nö tavalised graafikalauad, mis on väga head kasutada just fototöötluses. See soodsam Intuos-seeria läbis 2018. märtsi alguses põhjaliku uuenduskuuri ning kogu seeria kõik mudelid on nüüd Photopointis laos olemas.

Wacom Intuos seeriasse kuulub 5 erinevat graafikalauda:

M ja S graafikalaudade erinevuseks on nii aktiivse ala kui ka graafikalaua enda mõõtmed. M on suurem, S väiksem. S suuruses Intuos graafikalauast on olemas ka eriti soodne mudel ilma juhtmevaba ühenduvuseta. See ühendub arvutiga ainult USB-kaabli abil. Puutepliiatsid on kõigil viiel erineval versioonil identsed (Wacom Pen 4K).

Wacom Intuos tarkvarapaketid

Wacom Intuos graafikalaua valikul on oluline tähele panna, et erinevas suuruses graafikalaudadega tulevad kaasa erinevad tarkvarapaketid:

  • M suurus: kaasas 3 tasuta programmi (Corel Painter Essentials 6, Corel AfterShot 3 ja Celsys Clip Studio Paint Pro)
  • S suurus: omal valikul 2 programmi ( valikus Corel Painter Essentials 6, Corel AfterShot 3 ja Celsys Clip Studio Paint Pro)
  • S suurus ilma Bluetoothita: omal valikul 1 programm ( valikus Corel Painter Essentials 6 ja Corel AfterShot 3).

Wacom Intuos Pro seeriasse kuulub 5 erinevat graafikalauda

Wacom Intuos Pro seeria graafikalaudadega tarkvara kaasa ei tule – proffidele Corelit peale suruda mõtet ei ole.

 

Võrdlustabel. Wacomi graafikalaudade olulisemad erinevused

 Seeriad Uus Wacom Intuos (2018)  Vanem Intuos (2011-2017)  Intuos Pro (M, L)
 Aktiivse ala mõõtmed M: 216 x 135 mm
S: 152 x 95 mm
M: 216 x 135 mm
S: 152 x 95 mm
M: 338 x 219 mm
L: 430 x 287 mm
Graafikalaua mõõtmed M: 264 x 200 mm
S: 200 x 160 mm
M: 275 x 217 mm
S: 210 x 169 mm
M: 338 x 219 mm
L: 430 x 287 mm
 Erinevad versioonid S suurust on saadaval nii Bluetoothiga kui ka ilma Draw, Art, Photo, Comic, 3D Tavaline, Paper
 Nupud graafikalaua peal 4, seadistatavad  4, seadistatavad  8 + puutering
 Puutetundlikkus (sõrmedega) Ei ole Photo, Art ja 3D versioonid on puutetundlikud multi-touch
Draw ja Comic versioonid ei ole puutetundlikud
 Jah, multi-touch
 Juhtmevaba ühenduvus Jah, Bluetooth 4.2  Juurde ostetav WiFi moodul  Integreeritud Bluetooth-ühenduvus
Lahutusvõime ? 2540 lpi 5080 lpi
Andmeedastus ? 133 punkti/sekundis ?
 Puutepliiats Wacom Pen 4K  Intuos Pen  Intuos Pro Pen
 Pliiatsi täpsus ? ±0,5 mm ?
 Pliiatsi surveastmed 4096  2048. Kustutajat pole  8192 (pliiatsil ja kustutajal)
 Pliiatsi kaldetundlikkus  –  ± 60 astet
 Pliiatsialus Eraldi alust ei ole. Pliiatsiotsi saab hoiustada pliiatsi sees.  –  Jah

 

 

Loe Photopointi ajaveebi hea sõbra Accelerista veebiportaalist ülevaadet Wacom Intuos Pro L graafikalauast ››

The post Kiire ülevaade: mille poolest erinevad Wacomi graafikalauad appeared first on Photopointi ajaveeb.

Ära unusta – Photopointi sünnipäevapidu toimub ka veebikaubamajas
autor: Jürgen Veerme

Photopinti-sunnipaev-veebikaubamajas

Suurel Photopointi 26. sünnipäevanädalal on photopoint.ee veebikaubamajas samuti soodne osta, sest kogu kaubale lisandub ostukorvis kuni 26% lisaallahindlust. Nii et vaata välja asjad, mida vajad ja lisa need ostukorvi – seal näed täpselt ära, kui palju kokku säästad. Ja see sääst on tavapärasest kindlasti suurem.

Miks teha võimalusel ostud Eesti kõige kasutajasõbralikumaks veebikaubamajaks valitud Photopointi veebikaubamajast? Siin on põhjused:

  • veebikaubamaja on alati avatud ja järjekordi ei ole;
  • veebikaubamajas näed kogu kaubavalikut olenemata sellest, millises esinduskaupluses konkreetne toode parasjagu on. Ja saad kõiki neid kaupu ka kohe osta;
  • veebikaubamaja tootevalik on kordades suurem kui esinduskaupluses. Valikus on üle 260 000 toote!;
  • veebikaubamaja tootevalik on tunduvalt mitmekesisem kui esinduskauplustes. Lisaks digi- ja fototehnikale saab veebist kuni 26% odavamalt (ka soodushindadest) osta ka mänguasjutööriistukosmeetikatparfüümekummikuidmööblit, jne…
  • vaid veebikaubamajast tellides on sul õigus 14 päeva jooksul pärast ostu toode tagastada – juhul, kui see sulle mingil põhjusel meeldima ei peaks;
  • veebikaubamajast ostes on tasuta transport nii pakiautomaati kui ka kulleriga koju kõikidele ostudele, mille kogusumma algab alates 49€.
  • veebikaubamajast Photopointi esinduskauplustesse kauba tellimine on alati 0€ olenemata ostusmmast.

Kellel ihaldatud kaupade ostuks parasjagu eurosid napib, siis Photopointi järelmaksuga ostes saad kauba kohe kätte, aga maksma hakkad alles juulikuus. Veebikaubamaja soodustus ei kehti kinkekaartidele ning kampaania ajal ei saa kasutada teisi sooduskoode.

Jälgi kindlasti ka meie Facebook’i lehte, kus iga päev toimub vahva sünnipäevaloos!

 

Tohutu kaubavalik asub vanal heal aadressil – photopoint.ee ››

 

Filtreeri tooteid lisaallahindluse protsendi järgi

Sünnipäevakampaania ajal on Sul suurepärane ja mugav võimalus tooteid filtreerida lisaallahindluse % suuruse järgi. Selleks oleme veebikaubamaja filtrite plokki lisanud uue välja nimega “Lisaallahindluse %” – seal saadki välja filtreerida erinevad lisaallahindluse vahemikud, mis toodetele lisanduvad ostukorvis!

Lisaks on kampaania ajal kategooria vaadetes kõikide toodete juures ülal paremal nurgas kampaania tunnusmärk (iga kampaania puhul erinev), mis näitab Sulle koheselt ära kui mitu protsenti lisaallahindlust sa ostukorvis antud toote puhul veel saad.

 

Loe lisaks:

The post Ära unusta – Photopointi sünnipäevapidu toimub ka veebikaubamajas appeared first on Photopointi ajaveeb.

1 2 3 4 5 6 7 8 9