Sony a7R V – arvatavasti minu järgmine täiskaader hübriidkaamera
autor: Keio Usai

Olen tänaseks kasutanud erinevaid Sony hübriidkaameraid üle 6 aasta ning selle aja jooksul on Sony tehnoloogia märkimisväärselt arenenud.

Hetkel on minu igapäevases fotokotis vana-hea Sony a7 III, mida võrdlen peamiselt uue Sony a7R V mudeliga.

Olgugi, et Sony on vahepeal välja andnud mitmeid erinevaid interatsioone, siis on nende kõigi juures minu jaoks olnud mõningaid puudujääke. Kas kaamera on olnud liiga kallis või on mingi oluline funktsionaalsus puudunud – see on ka põhjus, miks olen a7 III versioonile truuks jäänud. 

Sony a7r V

Sony hübriidkaamerate märgistus

Selleks, et Sony kaamerate maailmas paremini orienteeruda oleks mõistlik lahti seletada erinevad Sony Alpha seeria kaamerate märgistus ja sihtgrupp kellele on need eelkõige mõeldud.

Kuigi see nimekiri on laiem, siis antud postituses orienteerumiseks katan ainult Sony täiskaader hübriidkaamerate jaotuse. Sony Alpha7 puhul on erineva märgistusega hübriidkaameraid hetkel neli: a7, a7R, a7S ja a7C. 

Sony a7

Sony a7 on nn baasmudel, mis suudab edukalt teha nii pilte kui videot ning selle sensori võimekus on läbi aastate jäänud 24,3 – 33,0MP vahele. Nimetusele a7 järgnev rooma number märgib mitmenda generatsiooni kaameraga on tegu. Sarnane märgistus kehtib ka teiste kaamerate puhul.

Sony baasmudeli a7 – kõige uuem kaamera täna, on neljanda generatsiooni a7 IV (oktoober 2021). Tavaliselt uuendab Sony oma kaameraid iga kahe aasta tagant ehk uus Sony viienda generatsiooni baasmudel a7 V peaks ilmuma 2023 aastal.

Kaamera sobib oma madalama hinna poolest eelkõige alustavatele fotograafidele, sest saab hästi hakkama erinevat tüüpi fotode tegemisel ega maksa hingehinda. 

Sony a7r

Sony järgmine kaamera mudel märgistusega R (Resolution) a7R on suure resolutsiooniga kaamera, millel on võrreldes baasmudeliga olnud läbi aastate ligi 2x suurem resolutsioon.

Sony kaamera a7R sensori võimekus on jäänud 36,4 – 61MP vahele. Sony viienda põlvkonna a7R V ilmus 2022. aasta lõpus ehk uut kuuenda põlvkonna kaamerat võiks oodata 2025 aastal.

Antud kaamera sobib paremini fotode jaoks, mis vajavad suurt eraldusvõimet, näiteks maastiku-, arhitektuuri-, stuudio- ja tootefotode jaoks.  

Sony a7s

Sony kolmas kaamera mudel märgistusega S (Sensitivity) a7S on mõeldud peamiselt videograafidele. Sony A7S on võimeline pildistama ja filmima väga hämaras müravabalt ning seda muljetavaldavalt kõrge ISO tasemega kuni ISO 409 600.

Kaamera eesmärk on pakkuda müravaba pilte ja videot väga kõrge ISO-ga. Antud kaamera sobib ideaalselt olukordadeks, kui on vähe valgust nt üritustel või välitingimustes olukordades kus valgust napib.  

Sony a7c

Neljas Sony kaamera märgistusega C (Compact) a7C on põhimõtteliselt sama mis kolmanda generatsiooni baasmudel a7 III. Sellele on lisatud väiksed uuendused ja on mõõtmetelt väiksem ning kompaktsem kui a7 III. Esimene a7C ilmus septembris 2020 ja hetkel on ebaselge, kas sellele ilmub ka uuendus.  

Lisaks a7 märgistusega kaameratele on Sony veel täiskaader hübriidkaamerad märgistusega a9 ja a1. Sony a9 puhul on tegu professionaalse taseme täiskaader hübriidkaameraga, mis on mõeldud peamiselt profisportlaste ja elukutseliste fotograafide jaoks.

Sony a9 esimese põlvkonna kaamera ilmus 2017 kevadel, sellele järgnes a9 II 2020 sügisel. 2022 aastal otsustas Sony a9 kolmanda põlvkonna asemel tulla turule uue kaamera nimetusega, nimetuseks sai a1.  

Sony a1 on põhimõtteliselt a9 steroididel, antud kaamera on loodud kõike väga hästi tegema. A1 on professionaalidele suunatud kompromissideta ehitatud täiskaader hübriidkaamera, mis pakub fotode tegemiseks suurt eraldusvõimet, muljetavaldavat 8K-videosalvestust, kiirust, tundlikkust ja ühenduvust mis vastavad ka kõige nõudlikuma professionaali soovidele.

Sony Alpha täiskaader hübriidkaameradSony täiskaader hübriidkaamerate ajajoon 2013 kuni 2023.

 

Sony a7R V disain & funktsioonid

Nüüd kui Sony täiskaader hübriidkaamerate mudelite jaotusest on väike ülevaade antud on aeg tagasi tulla selle ülevaate staari ehk Sony a7R V juurde.

Esmapilgul palju muutusi ma ei märka aga kui kaamera kätte võtad, siis tunned ja näed positiivseid muutusi. Kaamera on saanud väliselt palju uuendusi ning üks asi, mida isiklikult väga hindan, on nuppude ergonoomika.

Kuna pildistan sageli öösel ja hämaras, kus õige nupu leidmine või nuppudega eksimine, eriti külmas või kinnastega on kerge juhtuma. Õnneks a7R V mudeliga ei pea õige nupu leidmisega enam vaeva nägema, sest nupud on õigete kohtade peal ja kaamera korpusest tuntavalt eristatud. 

Sony a7r v
Sony a7R V nuppude asetus.

Teine minu isiklik lemmik on kaamera keeratav ja pööratav ekraan. Võrreldes konkurentidega võttis Sony’l üsnagi kaua aega, et oma kaamerate ekraan uuendada, kuid tulemus on suurepärane ja see toimib väga hästi.

Sony a7r v
Vasakul Sony a7R V kallutatava ja pööratava ekraaniga, paremal a7 III kallutatava ekraaniga.

Uuel Sony kaameral on menüü oluliselt muutunud, ja seda ainult paremuse suunas. Kogu menüü on nüüd loogilisem ja sätted, mida fotograafid sageli kasutavad, on toodud esiplaanile või üldiselt paremini grupeeritud.

Sony a7r v
Vasakul Sony a7R V, paremal Sony a7 III menüü.

Kuigi a7R V kaameral on väga palju suuremaid ja väikseimaid uuendusi (selle ergonoomika, keeratav ekraan, erinevate resolutsiooniga failid 61/26/15 megapikslit, 8K 24p / 4K 60p videosalvestus, 5-teljeline keresisene pildistabilisaator, kuni 8 stoppi), siis minu jaoks on kõige suurem uuendus fookuseerimine, sest see päriselt ka töötab.

Sony a7R V täiskaadril on fookuseerimise valikuteks loomad, linnud, inimesed, liblikad ja isegi rong(id) ning lennuk(id). Kõiki erinevaid võimalusi ei jõudnud ma järele proovida, aga kiire ja täpne fokuseerimine inimeste, loomade ja lindude puhul toimis laitmatult.

Lindude puhul jagunes valik veelgi ehk sai valida fokuseerimise punktiks, kas linnu keha või silma. 

Sony a7r V
a7R V erinevad fokuseerimise valikud.

Sony a7R V täiskaader hõbriidkaamera testimisel kasutasin erinevaid objektiive – üheks neist oli üks neist oli Sony FE 200-600mm f/5.6-6.3 G OSS, mille tulemusi võrdlesin Sony a7 III mudeliga.

Olin eelnevalt väga rahul antud objektiivi tulemustega a7 III peal, kuid a7R V poolt tehtud pildid võtsid mind sõnatuks.

Mitte ainult ma ei saanud rohkem teravalt fookuses pilte, vaid ka pildi üldine kvaliteet oli kordades parem.

Minu tänaseks juba vananenud a7 III ei suuda lihtsalt Sony 200-600 mm objektiivi täit võimekust ära kasutada. Soovitan proovida erinevaid objektiive uue Sony a7R V kaamera peal, sest mina jäin tulemustega väga rahule ning olen kaalumas endale Sony a7R V kere soetamist tulevikus. 

Kaks asja, millega peaksid Sony a7R V juures arvestama

Küll aga on kõige selle headuse juures paar asja, millega Sony a7R V uus omanik kindlasti võiks arvestada.

Esiteks, RAW faili suurus 61 megapiksli juures on keskmiselt 127 MB. Tuhande pildi juures teeb see juba 127 GB, seega mälukaardid peavad olema suured ning mõistlik oleks juurde soetada vähemalt 5 terabaidine kõvaketas.

Õnneks ei ole välised kõvakettad kallid ning näiteks kvaliteetse 5TB LaCie kõvaketta (USB-C) saab Photopointist kätte alla 200 euro.

Senikaua kuni suuremat kõvaketast ei ole, on hea uudis, et Sony on selle peale mõelnud ning pakub fotograafile pildistamiseks kolme erinevat resolutsiooni. Valikus on L (61MP), M (26MP) ja S (15MP).

Sony a7R V
Resolutsiooni valikud L (61MP), M (26MP), S (15MP).

Ise kasutasin palju 26-megapikslist valikut, kuna võrreldes 61-megapiksliga ei kaotanud ma pildi kvaliteedis palju. See valik säilitas pildi mõistliku suuruse, keskmiselt umbes 44 MB.

Arvestades, et teen sageli tähistaeva pilte, kus üks pilt koosneb mitmest pildist, siis megapikslite arv ei ole siin kõige olulisem. Lisaks on väiksemate failide liigutamine ja töötlemine lihtsam ning kiirem.

Sony a7r v

Loodusfotograafias, eriti loomade ja lindude pildistamisel, on 61-megapikslised failid teretulnud uuendus, sest võimaldavad hiljem pilti rohkem kadreerida ilma olulise kvaliteedikaota. 

Teiseks murekohaks on kaamera akud. Muidugi Sony akude pluss on see, et Sony täiskaader hübriidkaamerad kasutavad ühte ja sama akut (NP-FZ100).

See on väga mugav, kui sul on mitu Sony kere, sest siis ei pea tegelema erinevate akude ja laadijate vahetamisega. Samuti on väljas pildistades teiste Sony hübriidkaameraid kasutavate fotograafidega võimalik akusid vahetada, kui enda oma on tühjaks saanud või maha ununenud.

Miinuseks on aga see, et kaamerad on muutunud võimsamaks, samas kui akude mahtuvus on jäänud samaks. See tähendab, et uued kaamerad tarbivad rohkem energiat ja akud tühjenevad kiiremini.

Kuigi ametlike numbrite järgi vahe suur ei ole, siis on tegelikus kasutuses olukord hoopis teine. Kui Sony a7 III puhul võis paar päeva rahulikult pildistada kahe akuga, siis uue Sony a7R V puhul jätkub selleks võib-olla vaid üheks päevaks.

Sony a7r v

Üheks kiire tühjenemise põhjuseks võib olla see, et panin kaamera fokuseerimise tehnoloogia tõsiselt proovile, pildistades linde erinevates olukordades, nii lendavalt kui ka maapinnal okstel liikumas. Kaamera fokuseerimine toimis suurepäraselt, kuid akud said kiiresti tühjaks.

Seega, kui soetad endale uue Sony a7R V, siis soovitan soojalt osta juurde vähemalt kaks lisa akut. Õnneks on akude hind aastatega odavnenud ning Photopointist saad originaalaku alla 90 euro ja teiste tootjate omad alla 60 euro. Usu mind, sul läheb neid vaja!

Sony a7R V
a7R V ja NP-FZ100 akud.

 

Kokkuvõtteks

a7R V on kindlasti üks parimaid Sony hübriidkaameraid ja seda eriti fokuseerimise osas. Nüüd, kui olen seda ka ise kasutanud, siis julgen öelda, et see suudab konkureerida isegi Sony kallima lipulaeva A1 kaameraga.

Olgugi, et Sony a7R V (kere) hind võib tunduda kõrge, siis on see oma omaduste poolest kindlasti väärt investeering!

Tuntud fotograaf Ansel Adams on öelnud, et “kaamera kõige tähtsam komponent on kaksteist tolli selle taga”. See tähendab, et kõige olulisem ei ole alati uusim ja parem kaamera või tehnoloogia, vaid fotograaf ise.

Olen sellega osaliselt nõus, kuid tänapäevased kaamerad nagu Sony a7R V on muutunud nii uskumatult võimekateks ja kasutajasõbralikeks, et isegi algajal fotograafil on võimalik selle kaameraga teha väga häid pilte, kuna see teeb palju tööd ise ära ning andestab ka palju eksimusi.

 


Keio on vabakutseline fotograaf, kelle kireks on peamiselt ööfotograafia, aga ta ei ole ära öelnud ka teistest žanritest. Fotograafias on tal pildistamise kogemust sipelgatest kuni tähtedeni, mis aga ei tähenda, et ta teaks veel kõiki nippe ja trikke. Samuti viib läbi erinevaid töötubasid teemadel: kuidas ja mida pildistada pimedas (Linnutee, tähed, kuu, virmalised, valgusmaalimine). 

Keio tööde ja tegemiste saad tutvuda ning ennast kursis hoida tema Instagram’i lehelFacebooki’i lehel ja usai.ee

 

Tutvu Sony a7R V täiskaader hübriidkaameraga lähemalt nende ülevaadete kaudu:

Sony a7R V on laenutamiseks saadaval nii Tallinnas kui Tartus Photopointi foto- ja videotehnika rendis.

(37)

The post Sony a7R V – arvatavasti minu järgmine täiskaader hübriidkaamera appeared first on Photopointi ajaveeb.

Populaarne Tamron 28-75mm f/2.8 Di III VXD G2 on müügil suvehinnaga
autor: Jürgen Veerme

Tamron 28-75mm f/2.8 Di III VXD G2

Populaarne Tamron 28-75mm f/2.8 Di III VXD G2 normaalsuumobjektiiv on müügil megasuvise soodushinnaga 749€ (949€).

Teise generatsiooni 28-75mm f/2.8 Di III VXD sisaldab uut optilist konstruktsiooni ja täiustatud on ergonoomikat, et parandada kasutusmugavust. Uuel objektiivil on RXD (Rapid eXtra-silent stepping Drive) teravustamismootor välja vahetatud VXD (Voice-coil eXtreme-torque Drive) vastu, mis pakub veelgi täpsemat ja vaiksemat teravustamist. 

 

Loomulikult on Tamron jätkuvalt erilist rõhku pannud, et kõik Sony täiskaader hübriidkaameratele omased teravustamis- ja muud režiimid nagu näiteks Hybrid AFEye AFDirect Manual Focus ja kaamerasisene objektiivi moonutuste korrektsioon toimiksid laitmatult.

Tutvu lähemalt: Karbist välja: Tamron 28-75mm f/2.8 Di III VXD G2 objektiiv Sony täiskaader hübriidkaameratele

 

TAMRON Lens UtilityTM

28-75mm f/2.8 Di III VXD G2 on üks esimesi Tamroni objektiive, millega saad kasutada uut “TAMRON Lens Utility” tarkvara, mis võimaldab objektiivi ühendada USB-C kaabli abil arvutiga. 

Selline mugav funktsionaalsus lubab kasutajatel ise objektiivi valitud seadeid kohandada ja püsivara värskendada. See omakorda pakub igaühele paindlikke võimalusi, mis sobivad just iga konkreetse pildistamise või videovõtte olukorraga.

Tamron 28-75mm f/2.8 Di III VXD G2 objektiiv Sonyle

 

Sa väärid parimat – telli Tamron 28-75mm f/2.8 Di III VXD G2 kohe ära ››

 

Soodushind kehtib kuni 30.06.2023. Pakume võimalust soovi korral kasutada mugavaid ja paindlikke järelmaksu võimalusi – nii ei pea kogu summat kohe tasuma, vaid saab maksta osamaksete kaupa.


Kogu Sonyle mõeldud Tamron objektiivide valik (enamus neist on saadaval ka Photopointi rendis):

Photopoint on Tamroni ametlik maaletooja ja pikaajaline partner Eestis.

(722)

The post Populaarne Tamron 28-75mm f/2.8 Di III VXD G2 on müügil suvehinnaga appeared first on Photopointi ajaveeb.

Valitud Sony objektiivi ostul säästad kuni 330€ + Sony suvekampaania
autor: Jürgen Veerme

Sony objektiivide kampaania

Kui oled Sony täiskaader hübriidkaamera kasutaja, siis on Sul hetkel suurepärane võimalus soetada valitud kvaliteetne Sony objektiiv kuni 330€ soodsamalt.

Lisaks on Sul Sony suvekampaania raames võimalik Sony käest veel valitud mudelitelt ka 100-200€ osturaha tagasi küsida – nii et rahaline võit tuleb veelgi suurem!

Kampaanias osalevad objektiivid Algne hind Soodushind
(11. – 30.06.2023)
Sony FE 12-24mm f/2.8 GM 3329€ 2999€ ja Sony käest 200€ tagasi
Sony FE PZ 16-35mm f/4.0 G 1499€ 1349€ ja Sony käest 100€ tagasi
Sony FE 50mm f/1.2 GM 2329 2099€ ja Sony käest 200€ tagasi
Sony E PZ 18-105mm f/4 G OSS 649€ 579€
Sony FE 20-70mm f/4.0 G 1609€ 1449€
Sony FE 70-200mm f/2.8 GM OSS 2519€ 2249€ ja Sony käest 200€ tagasi
Sony FE 24-70mm f/2.8 GM 2349€ 2049€ ja Sony käest 200€ tagasi
Sony FE 35mm f/1.8 709€ 629€
Sony FE 50mm f/1.8 339€ 229€
Sony FE 24mm f/1.4 GM 1599€ 1439€ ja Sony käest 100€ tagasi
Sony E 70-350mm f/4.5-6.3 G OSS 909€ 819€
Sony FE 20mm f/1.8 G 1099€ 989€ ja Sony käest 100€ tagasi
Sony FE 24-105mm f/4 G OSS 1379€ 1199€ ja Sony käest 200€ tagasi
Sony Sonnar T* FE 55mm f/1.8 ZA 1149€ 829€ ja Sony käest 100€ tagasi
Sony FE 70-300mm f/4.5-5.6 G OSS 1539€ 1299€ ja Sony käest 100€ tagasi
Sony FE 90mm f/2.8 Macro G OSS 1249€ 1119€ ja Sony käest 100€ tagasi

 

Kuidas osturaha tagasi saada?

Hüvitatava ostusumma kannab Sony sinu pangakontole, kui oled kampaaniaperioodil Photopointist soetatud pakkumises osaleva objektiivi nõuetekohaselt Sony veebilehel registreerinudSealt leiad ka kampaania täpsemad juhised ja tingimused.

 

Osta kvaliteetne Sony objektiiv ja Sa ei kahetse  ››

 


Objektiivide soodushinnad kehtuvad 11. – 30. juuni 2023.

Kahtlemata on uue fototehnika ostmine arvestatav investeering ja seetõttu pakume võimalust kasutada mugavaid ja paindlikke järelmaksu võimalusi – nii ei pea kogu summat kohe tasuma, vaid saab maksta osamaksete kaupa.

PS! Teeme vahetust – too enda enda vana fototehnika meile ja saad uue kaamera/objektiivi ostul isegi soodushinnast veel alla! Rohkem infot ››

Photopoint.ee ostujuhid – ammuta inspiratsiooni ja teadmisi.

(11)

The post Valitud Sony objektiivi ostul säästad kuni 330€ + Sony suvekampaania appeared first on Photopointi ajaveeb.

Uue generatsiooni Pentax FA 50mm f/1.4 on lausa kahe erineva konstruktsiooniga
autor: Stephan Redko

Pentax FA 50mm

50 mm objektiive ei ole kunagi liiga palju ja sellega on nõus ka Pentax, sest müügile on jõudnud lausa kaks uut sellise fookuskaugusega objektiivi.

smc Pentax FA 50mm f/1.4 Classic

Juba aastaid on räägitud, et kaameratootjad võiksid hakkata tootma autofookusega, aga “vanaaegse” pildikeelega objektiive.

Nüüd on Pentax seda kuulda võtnud, sest smc FA 50mm f/1.4 Classic unikaalne pildikvaliteet tuleneb 1991. aastal välja antud FA 50 mm f/1.4 objektiivist.

Pildi vibe’i eristab tavapärastest objektiividest valgusefekt nimega “rainbow flare“, mis tuleb esile eredate valgusallikatega. Efekti saavutamiseks tasub kasutada suuremat ava ehk f/1.4 kuni f/2, sest väiksemate avadega kaob see ära.

Kui leiad, et eredatel päevadel on maksimaalset ava liiga keeruline kasutada, siis nende olukordade jaoks leiad komplektist neutraalhall ND16 filtri.

Ava seadistamiseks leiad objektiivi pealt avarõnga, mis on vahemikuga f/1.4 kuni f/22. Samuti saad avarõnga keerata “A” režiimile, mis annab juhtimise üle peegelkaamerale.

smc Pentax FA 50mm f/1.4 Classic objektiiv

smc Pentax FA 50mm f/1.4 Classic on õige variant Sulle, kui tahad oma fotodes näha rohkem iseloomu ja tekitada nendes nostalgilise tunde. See ei ole kindlasti optiliselt perfektne objektiiv, kuid see on midagi teistsugust!

 

Telli smc Pentax FA 50mm f/1.4 Classic oma kaamera ette kohe ära »

 


HD Pentax FA 50mm f/1.4

Selle objektiivi puhul on tegu hoopis tänapäevase disaini ja konstruktsiooniga objektiiviga, millel ei esine “rainbow flare” efekti.

HD Pentax 50mm f/1.4 objektiivi eristab mitmekihiline HD-vääristus, mis võimaldab säilitada kõrge kontrastsuse ja teravuse isegi ekstreemsetes valgustingimustes.

Peaaegu kõik muu selle objektiivi puhul on sama, mis Classic mudelil ehk see sama 8-labaline diafragma, 45cm minimaalne teravustamiskaugus ja integreeritud avarõngas. 

HD Pentax FA 50mm f/1.4 objektiiv

Kui Sinu jaoks on enne kõike oluline terav pildikvaliteet, siis õige valik on HD Pentax FA 50mm f/1.4. Selle kompaktne ja kerge disain koos valgusjõulise avaga teeb pildistamise kindlasti meeldivaks.

 

Telli endale HD Pentax FA 50mm f/1.4 objektiiv kohe ära  »

 


PS! Teeme vahetust – too enda enda vana fototehnika meile ja saad uue kaamera/objektiivi ostul isegi soodushinnast veel alla! Rohkem infot ››

Photopoint on Pentax & Ricoh ametlik ja pikaajaline partner Eestis.

(8)

The post Uue generatsiooni Pentax FA 50mm f/1.4 on lausa kahe erineva konstruktsiooniga appeared first on Photopointi ajaveeb.

Enam kui üks kuu fotorännakuid koos Nikon Z5 täiskaader hübriidkaameraga
autor: Stephan Redko

Kui Sa oleks mulle aasta aega tagasi öelnud, et ma hakkan Nikon hübriidkaameraga pildistama, siis ma oleks ilmselt naernud. Olin miskipärast nii kindel, et Nikon ei ole minu jaoks, kuigi ma polnud ühtegi nende kaamerat varem proovinud.

Nüüd olen peaaegu täielikult üle läinud Z-bajonetile ning minu esimeseks on Nikon Z5 — hetkeseisuga kõige taskukohasem täiskaader hübriidkaamera nende rivistuses. Samas ütlen kohe ära, et hind on tõesti ainus asi, mis on selle kaamera kohta “odav”.

Nikon Z5 autofookus

Alustame kohe kõige mahlasemast teemast. Nimelt paljud fotograafid on varem väitnud ning väidavad siiamaani, et Nikoni autofookus ei vasta tänapäevastele standarditele. Kas see vastab ka tõele?

Spetsiifiliselt Z5 mudeli kohta võin öelda, et see kindlasti ei ole tõsi. Olen sarnases hinnaklassis kasutanud erinevate tootjate kaameraid ja Nikon töötab nende seas sama hästi, kui mitte paremini.

Mina kasutan autofookuse jaoks enamus ajast AF tracking režiimi, mille abil liigub fookuspunkt subjektiga kaasa. Olen siiani šokeeritud, kui hästi see töötab, arvestades et tegu ei ole professionaalse hübriidkaameraga.

Samuti on mulle kasulikuks osutunud “Eye AF” ehk silmtuvastuse teravustamine — see aktiveerub automaatselt kui kasutad “Full Area AF” tsooni.

Olgugi, et ma ei pildista portreesid tihti, siis siiani ei ole see mind skordagi alt vedanud. Lisaks silmtuvastusele on sellel ka näotuvastus ja loomatuvastus.

Disain

Üldiselt on “entry-level” kaamerad üsna puudulikud füüsiliste nuppude ja pesade poolest, kuid Nikon on selle hübriidkaameraga läinud pisut teist teed pidi.

Nimelt, Z5 kerelt leiad lausa 17 erinevat füüsilist nuppu, mis peaks päris piinlik olema teiste tootjate jaoks, kes heal juhul 10 tükki oma kaameratele suudavad mahutada. Kõikide nende nuppude tõttu on minu tööprotsess muutunud kordades kiiremaks, sest iga muudatus ei vaja enam menüüs sirvimist.

Üldist muret vähendab kindlasti ka teadmine, et Nikoni ilmastikukindlus on üks parimaid kogu kaameraturul. Samas täielikuks kindluseks on vaja ka ilmastikukindlat objektiivi, mistõttu on hea teada, et kõik Nikkor Z objektiivid, olgu see 200€ või 3000€, on ilmastikukindlad. Võta õppust, Canon ja Sony!

Isikliku kogemuse põhjal võin ka ise Nikoni ilmastiku- ja tolmukindluse heaks kiita, sest minu Z5 on juba näinud kõige hullemaid tingimusi kõikide minu kaamerate seast.

See on saanud mudaseks, liivaseks ja olnud tugevates paduvihmades — asjad, mida Nikon ilmselt ei soovita Sul teha, kuid minu kaamera kannatas need ära ja töötab eeskujulikult siiamaani.

Nikon lisas kogu sellele “disaini tordile” veel ühe magusa kirsi, kuna kaamera külje pealt leiad topelt UHS-II SD mälukaardi pesad — üks tähtsamaid omadusi, mis võimaldab Sul kogu jäädvustavat sisu salvestada kahele mälukaardile korraga. Eriti kasulikuks võib see osutuda pulmafotograafias, kus piltide hävimine on iga fotograafi suurim õudusunenägu.

Pea meeles, et kallimad Nikon Z6 ja Nikon Z6 II “söövad” pisut teistsugust mälukaarti ehk XQD või CFExpress Type B. Kui oled samas positsioonis, kus minagi olin ehk valides Z5 või Z6 vahel, siis teadmine, et ma pean ostma eraldi mälukaardi ja mälukaardilugeja oma uue kaamera jaoks pani mu koheselt otsustama Nikon Z5 kasuks.

Fotograafia

Nikon Z5 on minu käes olnud umbes kuu aega, aga julgen väita, et selle kaameraga olen juba pildistanud seni oma parimad fotod.

Siinkohal võib keegi öelda “pildi saab heaks teha ainult fotograaf, mitte fotokas”, millega ma kindlasti nõustun, aga samas arvata, et kaamera ei puutu üldse asjasse oleks veidi rumal.

Kui kaamera ei ole käes hoides mugav või kui sellel puuduvad funktsioonid, mida hädasti vajad, siis muidugi need asjad mõjutavad fotograafia protsessi ja lõplikut tulemust.

Näiteks, see allolev foto oli pildistatud peale kolme tundi järjest kõndimist ja pildistamist. Oleks mul olnud kaamera, mis ei oleks nii mugav kui Nikon Z5, siis ma oleks võinud varem ära tüdineda ja seda pilti ei eksisteeriks. Muide, see on üks mu lemmikutest :)

Kõik need kaunid pildid teeb võimalikuks 24-megapiksline täiskaader CMOS sensor koos 5-teljelise keresisese stabilisaatoriga, mis on taaskord üks asi, mida sellises hinnaklassis tihti ei näe.

Mõned eelised, mida olen märganud suurema sensoriga on kõrgem dünaamiline ulatus, mille abil säilitan tumedates alades ja eredas taevas samal ajal detailsuse.

Samuti saan kõrgemaid ISO tasemeid kasutada enne kui pildikvaliteet ära hakkab vajuma ehk hämarates valgustingimustes saab selline kaamera nagu Z5 kindlasti paremini hakkama kui mõni APS-C kaamera.

Kui peaksin Nikon Z5 kohta välja tooma ühe miinuse, siis see oleks selle sarivõte, mis on kuni 4,5 kaadrit/sek. Mitte otseselt aeglane, aga samas pole ka kiire — juhuslikult sama lause, mida kehalise kasvatuse õpetaja mulle vanasti ütles :)

Kui tegeled eriti kiirete subjektidega nagu spordifotograafia, siis ilmselt oleks mõistlik vaadata Z6-seeria poole, millel on 3 korda kiirem sarivõte ehk 12 kaadrit/sek. Kuna mina eelistan niikuinii pildistada ühe kaadri haaval, siis lõppkokkuvõttes see mind eriti ei puuduta.

Muide, kõik näidisfotod selles artikklis on pildistatud ühe fiksobjektiiviga — Nikon Z 40mm f/2. See on kõige taskukohasem objektiiv terves Z-bajoneti rivistuses, kuid hoolimata sellest on sellel on terav pildikvaliteet, valgusjõuline ava ja see ei kaalu põhimõtteliselt mitte midagi.

Kaamerabrändi objektiivi valikut ja nende hindu tasub kindlasti meeles pidada, kui oled uut kaamerat ostmas. Nikoni puhul on ilmselt suurimaks eeliseks see, et nad toodavad teistsuguseid objektiive teistest bränidest (nn. 14-30mm, 24-120mm).

Kokkuvõte

Kui Sul on veel kahtustusi, et tegu on suurepärase hübriidkaameraga, siis loe artikkel uuesti läbi. Täiskaadersensor, keresisene stabilisaator, kaks mälukaardi pesa, tippklassi ilmastikukindlus ja rohkem füüsilisi nuppe kui näppe jagub — need on omadused, mida nägid varem vaid lipulaev kaameratel.

Olen kindel, et Nikon arendab aina edasi oma kaamerate ja objektiivide tehnoloogiaid ja preagu on hea aeg astuda Z-bajonetiga hübriidkaamerate maailma.

Kui omad hetkel mõnda vanemat peegelkaamerat või Sinu praegune hübriidkaamera jätab rohkemat tahtma, siis pööra pea Z5 poole, sest see on pro-kaamera, hobikaamera hinnasildiga.

 

Soeta Nikon Z5 Photopointi esinduskauplustest või telli veebipoest »

 


Kahtlemata on uue kaamera ostmine arvestatav investeering ja seetõttu pakume võimalust kasutada mugavaid ja paindlikke järelmaksu võimalusi – nii ei pea kogu summat kohe tasuma, vaid saab maksta osamaksete kaupa.

Teeme vahetust – too enda enda vana fototehnika meile ja saad uue kaamera/objektiivi ostul isegi soodushinnast veel alla! Rohkem infot »

(16)

The post Enam kui üks kuu fotorännakuid koos Nikon Z5 täiskaader hübriidkaameraga appeared first on Photopointi ajaveeb.

1 2 3 4