Portreefotosid pildistamas – kaasas Sony a7R IV täiskaader hübriidkaamera
autor: Kristel Pähkel

Olen hobifotograafina tegutsenud hetkel juba rohkem kui 3 aastat ja kõige enam paelub mind portreefotograafiaga. Igapäevaselt kasutan Canon täiskaader peegelkaamerat ning seetõttu oli mulle väga põnevaks väljakutseks katsetada täiskaadersensoriga Sony a7R IV hübriidkaamerat.

Siinkohal pean kindlasti mainima, et ma ei ole kunagi varem hübriidiga pildistanud nii et väljakutse tundus olevat väga põnev :)

Sony a7r iv hübriidkaamera

Esimene emotsioon – kaamera on nii-nii kerge! Nii mugav oli seda kaasa võtta ja kuna a7R IV on peegelkaameraga võrreldes ka tunduvalt pisem, siis oli see minu jaoks suur pluss, sest pildistamisi tuleb mul ette üle terve Eestimaa.

Kaamera seadetega harjusin suhteliselt kohe ära. Olgugi, et ma tavaliselt tohutult kardan näiteks kellegi Nikoniga pilte teha, sest seaded on Canoniga võrreldes ikka teine maailm, aga Sony menüü meeldis mulle oma lihtsuse poolest – kõik on väga kergesti arusaadav.

Sony a7r IV
Sony a7r IV

Kui rääkida aku vastupidavusest, siis minul sellega probleeme ei tekkinud. Ma vist isegi ei laadinud seda nädala jooksul kordagi ja tegin selle ajaga kolm fotosessiooni, mis on pikemate reiside või photoshootide puhul mega suur pluss.

Sony a7R IV täiskaader hübriidkaameraga sain kaasa kaks tippklassi objektiivi – Sony FE 85mm f/1.4 GM & Sony FE 24-70mm f/2.8 GM. Portreefotograafina kujunes minu vaieldamatuks lemmikuks FE 85mm f/1.4 GM, mis on tohutult valgusjõuline ning bokeh jääb mõnusalt pehme ning sujuv, mida ma portreede puhul väga hindan. Samuti on FE 85mm f/1.4 GM fiksobjektiiv väiksemate mõõtudega, mistõttu on seda mugav kaasas kanda.

FE 24-70mm f/2.8 GM on oma olemuselt suurem suumobjektiiv ja kuna mu igapäevases fotokotis peitub samuti üks suumobjektiiv, siis oli sellega kindlasti lihtsam pildistada ja ümber harjuda. Olin üllatunud, et nii 24mm kui 70mm peal pildistades oli taust taaskord üllatavalt sujuv.

Sony a7r iv hübriidkaamera

Sony a7r IV
Sony a7r IV

Kokkuvõttes olen Sony a7R IV täiskaadersensoriga hübriidkaamerast tohutult vaimustuses! Fotosessioonidel oli seda kerge ja mugav käsitleda ning lisaks eristub a7R IV teistest oma tasemel pildikvaliteedi ja väga kiire ning täpse fookusega. Kaalun tõsiselt juba enda Canoni välja vahetamist.


Kristeli tööde ja tegemistega saad tutvuda ning ennast kursis hoida tema Instagram’i lehel ››

 

Vaata lisaks:

Photopoint foto- ja videotehnika rent on suurepärane võimalus, kui vajad lisajõude enda erinevate projektide jäädvustamisel. Meie fototehnika rendi teenuseid kasutavad ja on kasutanud paljud tuntud Eesti foto- ja videograafid.

(2)

The post Portreefotosid pildistamas – kaasas Sony a7R IV täiskaader hübriidkaamera appeared first on Photopointi ajaveeb.

Universaalne Tamron 28-200mm f/2.8-5.6 Di III RXD on tõeline “suhtepäästja”
autor: Simo Sepp

Niisiis… tahad oma Sony hübriidkaamerale ühte head objektiivi, millega saaks põhimõtteliselt enamikke fotograafiastiile harrastada ning ennast mitte päris vigaseks maksta?

Siis on mul sulle hea uudis – saadaval on uus Tamron 28-200mm f/2.8-5.6 Di III RXD kõik-ühes suumobjektiiv, mida ma tänu Photopointi rendile veidi alla kahe nädala erinevates oludes katsetasin.

 

Kohe alguses kätte võttes tundsin rõõmu kui väike ja kerge on see objektiiv. Eriti kuna olen juba jõudnud harjuda teise Tamroni hiljuti välja tulnud 70-180mm f/2.8 Di III VXD teleobjektiiviga. Alguses oli väike hirm, et kas nii suure fookusvahemikuga objektiiv suudab sammu pidada ikkagi tunduvalt spetsialiseerituma (ja kallima) f/2.8 avaga objektiiviga, aga katsetamise tulemusel võin südamerahuga öelda, et 28-200 mm ei jää teravuses sugugi alla.

Ainuke reaalne vahe, mida minusugune, veel paljuski hobipiltnik, tunnetas oli seesama ava erinevus ehk f/2.8 on ikka f/2.8 ja f/5.6 on f/5.6. Samas kui mõelda milleks kumbagi objektiivi kasutada ja ka hindu võrrelda, siis on see igati arusaadav ega häiri üldsegi.

Tamron 28-200mm RXD objektiiv
Tamron 28-200mm RXD objektiiv

Milleks siis kasutada 28-200 mm objektiivi kui kaamera ette saaks ju panna 4-5 erinevat fikseeritud ava ja kitsama fookuskaugusega objektiivi, mis juba on kotis olemas?

Kasutusvõimalusi on sellel objektiivil palju. See on ideaalne kaaslane reisile, eriti kui kotiruum on piiratud ja tervet oma fotoarsenali kaasa võtta ei saa või ei taha. Sisuliselt ühtegi teist objektiivi kaamera ette siis panema ei peagi. Sellega säästad aega ja energiat ning ei jää fotohetkedest ilma.

Kuigi ma reisile seda kaasa ei võtnud, siis käisin ma 28-200mm f/2.8-5.6 Di III RXD objektiiviga ringi linnas ja looduses ning oi kui mugav oli pildistada kõiki kompositsioone ilma, et oleks pidanud hakkama mõtlema objektiivi vahetamise peale. Lisaks ei pidanud ma leppima, et mingi hetk on selleks ajaks möödas kui mina sobiva fookuskaugusega objektiivi kaamera ette saan, sest olgem ausad – parim fotomoment tuleb ikka siis kui sa selleks valmis pole. 

Tamron 28-200mm f/2.8-5.6 Di III RXD

Ma olen selle objektiivi oma peas ristinud “Suhtepäästjaks”. Kindlasti on mitmedki fotograafid käinud kaaslasega looduses või linnapeal ning parimate piltide saamiseks pidevalt erinevate nurkade all ja erinevate objektiividega pildistanud. See kõik on ajakulu, mis lihtsalt keskkonda nautivale kaaslasele ei pruugi sobida, eriti kui nii läheb iga jalutuskäigu või matkaga. Vähemalt viimane mure langeb sellega kohe ära ning sellega võidetud aeg mõjub kindlasti hästi kaaslase kannatlikkusele.

Tamron 28-200mm RXD objektiiv
Tamron 28-200mm RXD objektiiv

Muidugi pole suurus ja fookuskaugus veel kõik – loeb ka pildikvaliteet. Kuna ma ei osanud kohe sellest objektiivist midagi arvata, siis igaks juhuks võtsin algul ka oma teised objektiivid fotoretkele kaasa, et vajadusel juba teada tuntud teravusega pilte saada. Aga nagu öeldud, siis teravuses peale esimeste piltide nägemist ma enam kordagi kahtlema ei pidanud. Kõikide ava suurustega, mis ma proovisin, sain täpselt soovitud teravusega pildi.

Tamron 28-200mm f/2.8-5.6 Di III RXD

Ka autofookus töötas ideaalselt ja suutis täpselt tabada minu rihitud objekte nii liikuvaid kui statsionaarseid. Võib-olla ma ainult kujutasin seda endale ette, aga mulle tundus nagu oleks Tamroni 28-200 mm objektiivi autofookus töötanud lausa paremini kui minu 70-180 mm objektiivi oma. Samuti polnud mul suurema suumi peal probleeme, et maksimaalne ava peale 150 mm on f/5.6 – näiteks öistel looduspiltidel sain ma seda kompenseerida säriaja pikendamisega.

Ainult päikeseloojangu ajal inimeste kiiremate liigutuste tabamisel oleks ma eelistanud võimalust avaga rohkem mängida, aga olgem ausad – selliseid olukordi, kus soovid kikkpoksijat päikeseloojangu ajal pildile tabada, tuleb ette pigem harva ja siis ka võib Sony kasutaja julgelt ISO veidi kõrgemaks tõsta, ilma et peaks liigselt muretsema pildikvaliteedi halvenemise pärast.

Tamron 28-200mm f/2.8-5.6 Di III RXD

Objektiivi vahetamine väljas pildistamisel ei tekita vähemalt minus kunagi mingit vaimustust ja eriti tülikas on see ööpimeduses looduses liikudes – siis tuleb eriti pingsalt jälgida, et fotokotist midagi kaduma ei läheks. See tähendab, et ma ei ole varmas objektiivide vahetaja pimedal ajal, maksimaalselt teen seda 1-2 korda sessiooni jooksul.

See aga tähendab taaskord võimalike heade kompositsioonide mittemärkamist ning kasutamatajätmist, sest otsid võimalusi olemasoleva fookuskauguse rakendamiseks. Olen juba mitu korda jõudnud igatseda võimalust teha ühel hetkel uduses rabas 150+ mm ja juba sekundid hiljem 50 mm või 28 mm peal soovitud kompositsiooniga pilte, et siis rahuliku südamega edasi liikuda.

Vähemalt ühel korral andis selle objektiivi kasutamine mul võimaluse vaid loetud sekunditega kompositsioon ümber mängida, kui nägin vähese liiklusega teel kell 2 öösel autot tulemas. Selle kiire muutuse tulemusel sain tolle õhtu ühe lemmikpildi, mis kitsama fookuskaugusega minu hinnangul poleks nii hästi töötanud. Boonuspunktid 28-200 mm objektiivile!

Tamron 28-200mm f/2.8-5.6 Di III RXD

Sisuliselt võisin ma kõik oma teised objektiivid koos fotokotiga koju jätta ning üksnes sellele ühele objektiivile täie julgusega toetuda. Ainuke asi, mida üldse lisaks võtta Tamroni 28-200 mm f/2.8-5.6 ja Sony hübriidkaamera kooslusele, on droon. Isegi kõige eepilisemas kohas õhufoto saamiseks ei soovitaks ma kaamerat intervallrežiimil õhku loopida :) Kõige muuga saab see objektiiv aga väga hästi hakkama.

Tamron 28-200mm f/2.8-5.6 Di III RXD

 

Kokkuvõte

Kui oled soetamas endale esimest Sony täiskaader hübriidkaamerat või lihtsalt vahetad süsteemi ja tahad alguses pärast nii hinnalist ostu ühte head objektiivi, millega oma kaamerat tundma õppida, siis kindlasti tasuks kaaluda just Tamron 28-200mm f/2.8-5.6 Di III RXD objektiivi ostmist.

Sellega saad kõik vajalikud fookuskaugused kaetud – see on terav, hea autofookusega, kompaktne ja mõistliku hinnaga. Oleks see minu teha, siis saaks sellest objektiivist standardne Kit-objektiiv Sony Alpha täiskaader hübriididele oma laialdaste kasutusvõimaluste ja väga hea pildikvaliteediga.


Simo tööde ja tegemiste saad tutvuda ning ennast kursis hoida tema Instagram’i lehel või simosepp.com veebilehel.

 

Kogu Sonyle mõeldud Tamron f/2.8 objektiivide valik:

Soovid ka Tamron 28-200mm RXD enne ostmist järele proovida? Pole probleemi, sest see on laenutamiseks saadaval Photopointi fototehnika rendis nii Tallinnas kui Tartus – photopoint.ee/rent ››

(12)

The post Universaalne Tamron 28-200mm f/2.8-5.6 Di III RXD on tõeline “suhtepäästja” appeared first on Photopointi ajaveeb.

Kodak toob müügile lausa kolm uut nutiprinterit
autor: Jürgen Veerme

Kodak Pritner Mini 2 Plus

Kodak on üks tuntumaid kaubamärke maailmas, sest nad on alati olnud uuendusmeelne ettevõte, mis on toonud välja revolutsioonilisi lahendusi. Nüüd on nad müügile toomas lausa kolme uut nutiprinterit, mis on loodud neile, kes soovivad fotosid välja trükkida olenemata asukohast või olukorrast.

Uute printeritega muutub digimälestuste füüsiliseks fotoks trükkimine kiireks ja lihtsaks – lae nutirakendus enda nutitelefoni või tahvelarvutisse, ühenda Bluetoothi kaudu printeriga, vali fotod, vajadusel muuda või täienda neid ja trüki välja. 

Kodak Mini Printer Plus

Kõik kolm printerit kasutavad D2T2 (Dye Diffusion Thermal Transfer) tehnoloogiat, mis on tuntud ka 4-Pass trükilahendusena, sest trükiprotsessi jooksul kaetakse fotopaberile neli kihti. Selline lahendus tagab eeskujuliku pildikvaliteedi – oma 16,7 miljoni värvitooniga ei jää need alla fotolaboris trükitutele. Eeliseks on aga see, et fotod saate välja trükkida ilma viivituseta kohe, kui selline soov tekib.  

Kolm värvikihti, millest moodustub kujutis, kaetakse neljanda kaitsekihiga, mis muudab trükised vastupidavaks niiskusele, näpujälgedele ja kaitseb tuhmumise eest. Tänu sellele jäävad Kodakiga trükitud mälestused sind pikaks ajaks rõõmustama. Printimiseks tuleb App Store’ist (iOS) või Google Play’st (Android) alla laadida Kodaki nutirakendus.

KODAK PRINTER DOCK BLACK 4×6″ on ideaalne fotoprinter koju. Prindi jäädvustused Bluetoothi kaudu juhtmevabalt oma nutitelefonist 10×15 cm fotodeks või kasuta seadmega kaasnevat nutitelefoni liidest (Apple Lightning või USB-C).

Kodak Printer dock Bluetooth

KODAK MINI 2 PLUS RETRO 2×3″ on väike prindistuudio, mis mahub Su taskusse. Bluetoothi abil saad pildid otse oma nutitelefonist välja printida 54×86 mm suurusele fotopaberile. Printeril on sisseehitatud aku ja seda on võimalik soetada kollase, musta või valge korpusega, millel on kena retrolik välimus.

Kodak Mini Printer Plus

KODAK MINI 3 PLUS RETRO 3×3″ on tehniliste näitajate poolest identne eelpool mainitud Kodak Mini 2 Plus Retro 2×3 mudelile, aga prindib välja suuremaid 76×76 mm mõõdus fotosid.

Kodak Pritner Mini 3 Plus

Kasutajasõbraliku rakenduse abil saab fotosid redigeerida, lisada raame, kujundeid ja filtreid või anda neile ajaloohõnguline mustvalge välimus. Kõik kolm printerit on Photopointis saadaval alates septembri keskpaigast ja hakkavad maksma järgnevalt:

  • Kodak Printer Dock Black 4×6 – hind 139€
  • Kodak Mini 2 Plus Retro 2×3 – hind 99€
  • Kodak Mini 3 Plus Retro 3×3 – hind 119€

Vaata kogu Kodak toodete valikut Photopointi veebikaubamajast ››

(3)

The post Kodak toob müügile lausa kolm uut nutiprinterit appeared first on Photopointi ajaveeb.

Suur tarkvarauuendus DJI Mavic Air 2 droonidele
autor: Mikk Otsar

EISA poolt 2020. aasta parimaks drooniks tunnistatud DJI Mavic Air 2 droonile on tulnud paljude uute funktsioonidega tarkvarauuendus. לldiselt pole tarkvarauuendused just kõige huvitavamad uudised toote kohta. Kuid DJI poolt tulnud uuendus lisab juba populaarsele Mavic Air 2 droonile võimekust filmimisel, pildistamisel ning muudab lendamise veel turvalisemaks.

לheks oluliseimaks uuenduseks on digitaalse suumi lisamine. Kasutajatel on nüüd võimalik kasutada 2ח digitaalset suumi 4K 30p ja 2.7K 60p videorežiimidel, mis muudab kadreerimise lihtsamaks. Lisaks lubab uuendus kasutada kuni 4ח digitaalset suumi FullHD 60p videot salvestades.

Veel üks uus funktsioon, mille 178 MB suurune tarkvarauuendus toob, on võime salvestada Hyperlapse videot 4K kvaliteediga ja võimalus seadistada kuni 45 erinevat teekonnapunkti – laiendades veelgi kasutaja loomingulisust Hyperlapse video tegemisel. Kui varem piirdus Hyperlapse video FullHD või 8K lahutusvõimega, siis nüüd saavad kasutajad jäädvustada muljetavaldavat Hyperlapse videot korraliku elahutusvõimega, ilma et oleks vaja tegeleda tohutute 8K failidega. Püsivara värskendus võimaldab kasutajatel nüüd ka Hyperlapse peatada ja taaskäivitada, kuna iganes nad seda soovivad.

Koos uuendustega, mis aitavad drooni lennutajate loovust suurendada, lisas DJI ka uue funktsiooni, mis muudab Mavic Air 2 ka turvalisemaks. Uuendusest leiab ka Safety Flight Mode tehnoloogia. Nagu DJI selgitab, tähendab režiim seda, et droon väldib takistusi automaatselt ega reageeri käsklustele lennata vasakule või paremale. Muud tarkvarauuenduse täiustused hõlmavad mitmete režiimide ja funktsioonide, sealhulgas FPV (First Person View) režiimi optimeerimist ning parandatud video jäädvustamise jõudlust Sport režiimis lennates.

DJI Mavic Air 2

Lõpetuseks teatas DJI ka Mavic Air 2 võimekuse parandamisest liikuva sõiduki jälgimisel madalatel kõrgustel. Püsivara värskendus on Mavic Air 2 kasutajatele saadaval DJI rakenduse kaudu.

 

Veelgi parem DJI Mavic Air 2 on saadaval Photopointi veebikaubamajas ››

 

Photopoint on DJI ametlik ja pikajaline partner Eestis – photopoint.ee/dji ››

(11)

The post Suur tarkvarauuendus DJI Mavic Air 2 droonidele appeared first on Photopointi ajaveeb.

Fotoretk: Maavärinad Puerto Ricos koos CANON EOS R täiskaader hübriidkaameraga
autor: Kaspar Rätsep

Seekordne seiklus viis mind koos 12 sõbraga suure lombi taha Puerto Ricosse ja vahepeal tegime väikse peatuse ka New Yorgis. Kui enda Tai seikluseks võtsin Photopointi rendist kaasa Sony a7 III (loe/vaata lähemalt) ja Islandile Fujifilm X-H1 (loe/vaata lähemalt), siis seekord haarasin kotti Canon EOS R täiskaader hübriidkaamera.

Varasemalt ma Canoniga väga palju kokku puutunud ei olnud ehk tegemist oli mu jaoks täitsa uue “maailma” avastamisega.

Canon EOS R täiskaader hübriidkaamera
Canon EOS R täiskaader hübriidkaamera

EOS R kaamera sain enda kätte täpselt enne väljalendu, mistõttu tutvumiseks ülearu palju aega ei jäänud. Kuna lennuaeg oli üle 20 tunni, siis sain lennukis käed külge panna ja esmamulje kaamerast oli järgmine:

  • Kere on minu jaoks täpselt paraja suuruse ja ülesehitusega ehk kaamerat on väga mugav käsitleda, aga olen kuulnud, et suuremate kätega inimeste jaoks võib see omakorda olla jälle miinuseks.
  • Kasutajamugavuse tõstmiseks on lisatud 360° puutetundlik display ekraan, mis täitis oma eesmärki väga hästi, kuid kindlasti saaks seda muuta veel efektiivsemaks ja pildikvaliteeti veidike tõsta.
  • Ainult üks mälukaardi pesa.
  • Lihtne kasutajaliides – endal võttis küll aega, et alguses kõigest aru saada, kuna üleminek Sony’lt/Nikonilt Canonile on üsna segadust tekitav.
  • Kaamerat on võimalik laadida USB-pordi abil – juhuks kui reisil pistikut läheduses ei juhtu olema.

Võtsin selle reisi eesmärgiks teha mitte ühte perfektset, vaid iga päev võimalikult palju erineva sisuga häid pilte, mida oleks tuttavatel huvitav jälgida. Esimesed 2-3 päeva ei tundnud ma ennast kaamera taga üldse hästi ja seda oli ka piltidest näha. Seejärel võtsin Youtube’st erinevad “tutorialid” ette ja lõpuks sain Canoniga täitsa sõbraks. 

Canon EOS R täiskaader hübriidkaamera
Canon EOS R täiskaader hübriidkaamera

Kahe nädalase kasutuse juures leidsin kaamera juures päris palju häid üllatusi kui ka mõned väiksed omadused, mis mind ka veidike häirisid. Positiivselt üllatas mind väga kiire ja täpne autofookus – iga uue proovitud kaamera puhul olen selle välja toonud, kuid Canon EOS R suutis mind ikkagi uuesti positiivselt üllatada.

Canon EOS R täiskaader hübriidkaamera
Canon EOS R täiskaader hübriidkaamera

Jah, seekord olid enamik pildid pigem portreefotod ja liikumist piltidel vähe ehk tegelikult väga keerulistes oludes autofookust testida ei saanudki . Lisaks ei saa kindlasti märkimata jätta tehnilise poole pealt piltide ultra head kvaliteeti (30,3-megapiksline täiskaader CMOS sensor) – sotsiaalmeeldias küsiti päris mitmeid kordi, et mis kaamera/objektiiviga nii kvaliteetsed pildid saavutanud olen.

Nagu enamike teiste uuema aja kaameratega, siis ca ISO 3200-ga pildistades ei pane piltidel põhimõtteliselt müra üldse tähele ja pimedamates oludes pildistamine on tehtud kasutaja jaoks imelihtsaks.

Canon EOS R

 

Kokkuvõte

Jäin oma esimese Canoni kaamera kogemusega täitsa rahule ja oli uus ja huvitav proovida minu jaoks midagi täiesti uut. Kuna olen Nikoniga väga pikalt pildistanud, siis hetkel ei tekkinud tunnet, et järgmine kaamera võiks Canon olla, kuid kuuldes kui võimsad on EOS R5 ja EOS R6, siis ei hakka midagi ära sõnuma ja ootan juba millal saab käed neile külge panna.

Nii kauaks kuni koroonaviiruse pärast kaugematesse kohtadesse reisimine on keeruline, siis julgen soovitada Eestis trippides Photopointi rendist Canon EOS R endaga kaasa haarata ja ilusaid kohti ka Eestis jäädvustada :)

Canon EOS R

 


Kaspari tööde ja tegemiste saad tutvuda ning ennast kursis hoida tema Instagram’i lehel.

 

Vaata, mida teised Eesti fotograafid on EOS R kaamerast arvanud:

Kui vajad erinevate lühiajaliste foto- või videoprojektide teostamiseks tippkvaliteediga tehnikat, siis vaata meie foto- ja videotehnika renti – photopoint.ee/rent ››

(0)

The post Fotoretk: Maavärinad Puerto Ricos koos CANON EOS R täiskaader hübriidkaameraga appeared first on Photopointi ajaveeb.