GoPro Hero5 Black on 2-tollise puuteekraaniga ning häälkäsklustega 4K seikluskaamera
autor: Silver Pik

GoPro tutvustas täna mitmeid uusi huvitavaid vidinaid, mida kasutajad pikalt oodanud. Lõpuks nägi ilmavalgust uus GoPro Karma droon, uus väike Hero5 Session ning ka GoPro uusim ja võimsaim seikluskaamera: GoPro Hero5 Black. Hero5 Black on kompaktne 2-tollise puuteekraaniga, 12 megapikslise sensori ning hääljuhtimisega kaamera. Sel on ka integreeritud GPS vastuvõtja ning veekindlus kuni 10 meetri sügavusel veekindla korpuseta. Videot salvestab see kompaktne GoPro 4K 30p/25p ning FullHD kuni 120p. Esmakordselt on GoPro sees ka pildistabilisaator – olgugi et elektrooniline.

Uus GoPro Hero5 Black tuleb võrdlemisi soodsa hinnasildiga – 429,99 € (fun fact – minutil mil GoPro Hero5 Black 399-dollariline hind teatavaks sai, kukkus Garmin Virb Ultra hind Amazonis 100 dollari võrra $399 peale. Samas on selle hinna sisse ära mahutatud väga paljud olulised omadused. Esiteks teeb see kaamera 12-megapiksliseid fotosid – nii HDR võttena kui RAW formaati. Teiseks on see kaamera hääljuhtimisega, toetades tänase seisuga seitset erinevat keelt. Inglise keeles saad vajalikud käsklused vähemalt esimesel päeval esitatud, kahtlen kas kohalikku dialekti üldse kunagi valikusse lisatakse. Makstes GoPro’le 5 dollarit (või eurot) kuus, saab kasutada ka GoPro Plus pilveteenust, kuhu võrguühenduse loomisel meedia automaatselt tagavaraks üles laetakse. Igatahes, lisaks eelnevale on kaameral olemas ka GPS vastuvõtja täpse asukoha määramiseks ning mugav 2-tolline LCD ekraan. Uuel kaameral on läbivaks mugavam ning lihtsam juhtimine – sarnaselt sellele, mis Hero4 Session juures tuttavaks sai. Lisaks on sel ka kaks eraldi nuppu – üks videosalvestuseks, teine fotode tegemiseks.

gopro-hero5black-004

 

gopro-hero5black-002

gopro-hero5black-003

לhe seikluskaamera keskseks osaks on videosalvestus ja vastupidavus ning sama kehtib ka Hero5 Black kohta. Uus Hero salvestab sarnaselt Hero4 Black mudeliga 4K UHD videot kuni 30 kaadrit/sek (meie kontekstis ikkagi 25 kaadrit sekundis). FullHD video puhul tõuseb kaadrisagedus lausa 120p/100p peale, tagades eriti sujuvad videod ka kiiremate tegevuste ajal. Mis veel olulisem – see kaamera on esimene GoPro mil stabilisaator eos sisse pandud. Hea küll, see ei ole mehhaaniline-optiline stabilisaator nagu näiteks Sony kaamerates, kuid elektrooniline stabilisaator suudab õigete algoritmidega väga hea töö ära teha. Sedasi on ka Hero5 Black puhul – videod on sujuvamad kui varem. Lisaks varasemale ProTune videosalvestusele võib Hero5 Black kaameraga salvestada ka suure dünaamilise ulatusega videot (ei ole päris HDR video, kuid midagi selle suunas). Samuti on uuenduse saanud mikrofon – korralik stereomikrofon talletab täpselt iga heli ning tagab ka efektiivse tuulemüra summutuse.

gopro-hero5black-007

gopro-hero5black-006

gopro-hero5black-005

Varasemate GoPro’dega sarnaselt on ka Hero5 Black varustatud juhtmevaba ühendusega, et kaamerat ühendada nutiseadmega. Niimoodi saad kaamerat eemalt juhtida, pilte kiirelt vaadata ja jagada ning palju muud.

Oluliseimad tehnilised andmed:

 • Video lahutusvõime kuni 4K UHD 30 kaadrit/sek
 • Tipptasemel 12-megapikslised fotod
 • Automaatne videote üleslaadimine pilve kaamera laadimise ajal (GoPro Plus teenuse kasutajatele)
 • Hääljuhtimine, toetab seitset keelt (lisakeeled lisanduvad hiljem)
 • Lihtne ühe nupuga juhtimine
 • Veekindel kuni 10 meetrit lisakorpuseta
 • Steromikrofon ning tuulemüra summutus
 • לhildub vanemate GoPro kinnitustega ja Karma drooniga
 • Profitasemel elektrooniline pildistabilisaator
 • Moonutustevabad laia vaatenurgaga fotod
 • RAW fotode salvestus, suure dünaamilise ulatusega videod
 • Integreeritud GPS vastuvõtja

Uus GoPro Hero5 tuleb müügile alates 2. oktoobrist ning Euroopa jaemüügihinnaks on tootja märkinud 429,99 €.

Allikas: GoPro

Vaata kõiki 20. september  â€“ 25. september 2016 Kölnis toimuva
Photokina 2016 fotomessi uudiseid siit »

Photokina 2016 fotomessi ajal loosime iga päev ostjate vahel välja
Manfrotto seljakoti – nii seitse päeva järjest!

Fujifilmilt tulemas mustvalge Instax film
autor: Silver Pik

csm_instax_film_bw01_bab12a4926

Fujifilm Instax on olnud juba aastaid nagu analoog-instagram. Need Instax kaamerad on hipid ja noortepärased, käies kaasas just nende subkultuuride peavooludega. Samas on Instaxi kiirpildi kaameratel üks suur kitsaskoht – igasuguste ägedate raamidisainide kõrval ei ole ühtegi mustvalget paberit. Kuni tänaseni.

Fujifilm tutvustas oma esimest mustvalget Instax paberit – Instax Mini Film Monochrome. See on toodud turule spetsiaalselt nende kasutajate soove arvestades, kes soovivad end väljendada just mustvalgete piltidega. Uus film on tulemas sarnaselt värviliste Instax paberitega 10’ses pakis.

csm_photokina_instax-bw01_13ed139664

Täpset poelettidele saabumise aega ei saa me veel kinnitada, kuid peaks jääma järgmise kuu sisse. Samuti ei ole tootja poolt hinnad kinnitatud, kuid eeldatavasti jääb värvilistega samale tasemele.

Allikas: Fujifilm

Metz mecablitz M400 on väikeses korpuses võimas ja funktsionaalne välklamp
autor: Silver Pik

metz-mecablitz-m400-avang

Metz, Saksa välgutootja, tutvustas Photokina 2016 eelõhtul oma uusimat välklampi mecablitz M400. See kompaktne välklamp on teerajaja mitmes erinevas võtmes ning näitab, kuhu suunas on võimalik Metzil edasi liikuda / on näide sellest, mida üleüldse annab välklambi disainimisel teistmoodi teha.

Metz mecablitz M400 on disainitud esmalt hübriidkaameraid silmas pidades – just seetõttu on see välklamp ~30% väiksem võrreldes sama võimsusega välkudega. Rääkides võimsusest – M400 juhtarv on lausa 40 (m, ISO 100, 105 mm) – seda on ikka väga palju sellise kompaktsuse kohta. Välgul on ka automaatne suumireflektor, mis töötab vahemikus 24–105 mm ning integreeritud lainurkhajutiga saab isegi 12 mm objektiivi vaatevälja valgustatud. Välgupea ise on kallutatav +90° ning pööratav 360° ning välgupeal on ka integreeritud reflektorkaart. Väga suurt paindlikkust lisab aga võimas LED videovalgusti, millel 6 võimsusastet ning 1 meetri kaugusel on valguse intensiivsus 100 luksi. Välgu tagaküljelt leiab lihtsa juhtnupu ning OLED ekraani välgu seadistamiseks ja töökauguse kuvamiseks. Sarnaselt teistele Metz välkudele on ka M400 varustatud USB pesaga, mille kaudu saab välgu püsivara uuendada.

metz-mecablitz-m400-001-gif

Tulles välgu töörežiimide ja funktsioonide juurde. See pisike välklamp tuleb nii Canoni, Nikoni, Pentaxi, Sony, Fujifilmi kui Olympuse (FT TTL kasutab ka Panasonic ja Leica) TTL süsteemide ühilduvusega. Lisaks TTL režiimidele on sel ka manuaalrežiim koos 25 võimsusastmega. Samuti toetab see pisike välk nii esimese kui tagumise kardina (loe: sünkroniseerimist särituse alguse ja lõpuga) sünkrot kui ka HSS (sünkroniseerimist lühikese säriajaga) režiimi. Viimane sõltub kasutatavast kaamerast, kuid teada on et ei Canoni, Nikoni, Pentaxi, Sony ja Olympuse kaameratega. Metzi esindaja sõnul peaks uuemad Fujifilm hübriidkaamerad samuti toetama HSS režiimi selle välguga, kuid tooteandmetest seda veel välja ei loe. Viimane oleks igatepidi kasulik just Fuji X pildistajatele, kel täisfunktsionaalsed välgud vajaka olnud. Samas on välgul ka juhtmevaba režiim – see võib toimida nii lihtsa päästikvälguna (control) või TTL toega juhtvälguna (master) kaamera peal, kuid ka TTL orivälguna kaamerast eemal. Viimane jällegi sõltub nii kasutatavast platvormist kui kaamerast endast. Orivälguna manuaalrežiimis saab kasutada aga igas asendis ning mecablitz M400’l on isegi eelvälgu õppimise funktsioon.

Toiteks kasutab mecablitz M400 nelja AA NiMH või leeliselementi. Toite vastupidavus sõltub suuresti kasutatavatest elementidest, olles leelispatareidega 340 välgu juures; NiMH akudega 320 välgu juures ja vähelevinud liitiumakudega 600 välgu juures. Välgu laadimisajad jäävad 0,1–3,2 sek vahele, sõltuvalt kasutatavatest elementidest. Parim on ikkagi NiMH akudega, kus markeeritud minimaalne taaslaadimise aeg 0,1 sek ning maksimaalne tühised 1,5 sek.

metz-mecatech-m400-flash-5

metz-mecatech-m400-flash-1

metz-mecatech-m400-flash-2-1

metz-mecatech-m400-flash-3

Nagu alguses sai mainitud, on see täisfunktsionaalne välklamp-videovalgusti ülikompaktne. Kaalub see tühised 220 grammi ning mõõtmeteks 65 ח 92 ח 87 mm, sobides sedasi ideaalselt ka väiksema hübriidkaamera peale (kuid ka suure peegelkaamera peal tunneb end nagu kala vees)

Oluliseimad tehnilised andmed:

 • Sobivus: Canon, Nikon, Pentax, Fujifilm, Sony, Olympus, Panasonic, Leica
 • Välgu temperatuur: 5600 K
 • Juhtarv: 40 (m, ISO 100)
 • Välgurežiimid: TTL, manuaal
 • TTL juhtmevaba režiim: kontroll, juhtvälk*, orivälk
 • Orirežiim: servo, eelvälgu tuvastus
 • Välgufunktsioonid: esimese kardina sünkro, tagumise kardina sünkro, sünkr. lühikeste säriaegadega, sünkr. pikkade säriaegadega
 • Välgupea liikuvus: 90° üles; 360° horisontaalselt
 • Reflektor: 24–105 mm; automaatne suum
 • Kattuvus lainurkhajutiga: 12 mm
 • Videovalgusti: 100 lux 1 meetri pealt; 6 astet
 • Seadistus: juhtnupud, OLED ekraan
 • Tarkvara uuendus: jah, USB pesa kaudu
 • Toide: 4 ח AA elementi (leeliselement, NiMH aku)
 • Vastupidavus: 320 kaadrit (NiMH akud)
 • Laadimisaeg: 0,1–1,5 sek (NiMH akud)
 • Mõõtmed: 65 ח 92 ח 87 mm
 • Kaal: 220 g

Täpset hinda uuele välgule veel 100% kindlusega avaldada ei oska, kuid ühe Metz esindaja sõnul peaks see jääma tagasihoidliku 249,99 € juurde. Millal mecablitz M400 täpselt poelettidele jõuab, selgub vast algaval nädal Photokina 2016 fotomessi ajal.

Allikas: Metz

EOS M5 tõstab Canoni hübriidkaamerad uuele tasemele
autor: Silver Pik

canon-eos-m-avang

Canon tutvustas üleeile oma uusimat ning kangeimat hübriidkaamerat – Canon EOS M5, seda paralleelselt koos uue EF-M 18-150mm STM objektiivi ning EF 70-300mm IS II USM objektiiviga. Objektiivid on küll hea edasiminek kuid… EOS M5 on nagu välk selgest taevast ning märk sellest, et Canon on lõplikult otsustanud väga suurt rõhku panna hübriidkaameratele. Canoni eelnevad sammud on ju olnud suunas “me ei taha peegelkaamerate müüki ära rikkuda, aga hübriidi on vaja”, siis uus EOS M on väga konkreetselt “hübriidkaamerad on tulevik, sinna on vaja aega ja tootearendust investeerida”. Aga nüüd liigume kaamera enda juurde edasi.

Canon EOS M5 on nagu hübriidkaamera versioon populaarsest EOS 80D peegelkaamerast – sama 24,2-megapiksline CMOS sensor koos Dual Pixel AF süsteemiga. Sensori tundlikkus jääb vahemikku ISO 100–25 600 ning kaamera tööd juhib uus DIGIC 7 pildiprotsessor (hea küll, EOS 80D’l on DIGIC 6). Videosalvestuse osas on samuti ühised jooned EOS 80D peegelkaameraga – FullHD 1920 ח 1080 60p/50p videosalvestus MP4 konteinerisse. Siit lähevad edasised andmed lahku. Uue hübriidkaamera sarivõte on kuni 9 kaadrit/sek lukustatud teravustamisega / 7 kaadrit/sek pideva teravustamisega. Uus EOS M5 hübriidkaamera on varustatud ka korraliku 5-teljelise keresisese stabilisaatoriga, mis toimib tagab ka mitte-IS objektiividega korraliku videosalvestuse. Canoni jaoks on ka esmakordne panna hübriidkaamera külge elektrooniline pildiotsija. See on 2,36 miljoni pildipunktiga ning lausa 120 kaadrit/sek kaadrisagedusega. Seadme kasutamise teeb mugavaks ka 3,2-tolline kallutatav puuteekraan, millelt sarnaselt uuele 5D seeria kaamerale võimalus kaamerat täies mahus juhtida. Lisaks tavapärasele WiFi ja NFC ühendusele on kaameral ka väikese voolutarbega Bluetooth Smart ühendus, tagades piltide edastamisel ning kaugjuhtimisel veel väiksema voolutarbe (kasutades koos BT LE/Smart toega nutiseadet). Kasuliku funktsioonina veel – kaameral on ka intervallvõtte režiim, mis võimaldab lihtsalt time-lapse videote jaoks kaadrid valmis teha või lausa kaamerasiseselt time-lapse videot salvestada.

canon-eos-m-002-18-150mm

canon-eos-m-001-15-45mm

canon-eos-m-009-valguga

canon-eos-m-004-kere

canon-eos-m-006-kylg2

canon-eos-m-005-kylg1

canon-eos-m-007-pealt

Canon EOS M5 oluliseimad omadused

 • 24,2-megapiksline APS-C CMOS sensor
 • Sensori tundlikkus ISO 100–25 600
 • Kiire ning sujuv Dual Pixel CMOS AF teravustamine; kiirem ja täpsem teravustamine fotode ja videote jaoks
 • 9 kaadrit/sek sarivõte (autofookuse lukk peale esimest kaadrit); 7 kaadrit/sek sarivõte autofookusega
 • Uus DIGIC 7 pildiprotsessor, parendatud jälgiv teravustamine
 • FullHD 1920 ח 1080 60p/50p videosalvestus MP4 formaati
 • Digitaalne stabilisaator, 5-teljeline keresisene pildistabilisaator; parendab nii IS objektiivide stabilisaatori tööd kui annab ka stabiliseeritud pildi mitte-IS objektiividele
 • Integreeritud elektrooniline pildiotsija, 2,36 miljoni pildipunktiga
 • Mugav 3,2-tolline kallutatav puuteekraan; 1,62 miljonit pildipunkti
 • Lihtsalt seadistatav tänu mitmetele juhtnuppudele / ratastele
 • Integreeritud WiFi ja NFC ühendus mugavaks piltide ja videote edastamiseks
 • Bluetooth Smart ühendus kaugjuhtimiseks ja piltide edastamiseks
 • Veel väiksem kaamera sisselülitamise aeg
 • Saab kasutada EF ja EF-S objektiive vastava adapteriga
 • Time-lapse video režiim

 

Photopointi on oodata EOS M5 hübriidkaamerat ilmselt alles uue aasta alguses ning prognoositavad jaemüügihinnad on järgmised:

 • Canon EOS M5 kere – 1299 €
 • Canon EOS M5 + 15-45mm f/3.5 – 6.3 IS STM kit – 1399 €
 • Canon EOS M5 + 18-150mm f/3.5 – 6.3 IS STM kit – 1699 €

Kui sul ei ole mahti oodata uue aastani, et uut Canoni hübriidkaamerat näha, siis ole mureta – Canon toob selle üldsuse ette uuel nädalal Kölnis Photokina 2016 fotomessil.

Allikas: Canon pressiteade

 

Canon EF-M 18-150mm f/3.5-6.3 IS STM normaalsuumobjektiiv EOS M hübriidkaameratele
autor: Silver Pik

ef-m-18-150-stm-003-avang

Paralleelselt Canon EOS M5 hübriidkaamera ning EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM II objektiiviga tutvustas Canon ka EOS M hübriidkaamerate uut normaalsuumobjektiivi – EF-M 18-150mm f/3.5-6.3 IS STM. Uus objektiiv on loodud pakkuma sama kasutusmugavust ning kvaliteeti EOS M hübriidkaameratele, nagu pakub populaarne Canon EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS USM objektiiv poolkaader peegelkaameraga pildistajatele.

Objektiivi põhilised argumendid ongi see, et tegu on suure suumiulatusega normaalsuumobjektiiviga. See kompaktne ning kerge objektiiv on 8,3ח suumiga (35 mm ekvivalendina 29–240 mm). Optiline kvaliteet ongi võrreldav eelpoolmainitud peegelkaamera objektiiviga, tagades minimaalse moonutuse ning suure lahutusvõime. Lisaks on sel ka suur suurendus – 0,31ח 150 mm asendis, võimaldades teha kit-objektiiviga ka lähivõtteid. Kirsiks tordil on aga korralik 4-stopine uue põlvkonna pildistabilisaator, mis lubab pikimat säriaega käest pildistades veel kaugemale lükata.

Optiliselt on objektiivi konstruktsioon 17 elementi 13 grupis ning üks on ka UD (ülimadala dispersiooniga) element ja kaks asfäärilist elementi. See tagab madalama kromaatilise aberratsiooni, parandades sellega nii kontrasti kui lahutusvõimet. Diafragma on jällegi ümara ava ning 7 labaga. Sarnaselt Canoni tippobjektiividele on sel ka pideva käsitsi teravustamise võimalus – piisab ainult objektiivi teravustamisrõnga keeramisest ning kontroll on kohe fotograafi kätes. Objektiivi teravustamist veab aga just videograafiliste rakenduste ning hübriidkaamerate jaoks optimeeritud STM samm-mootor.

ef-m-18-150-stm-002

ef-m-18-150-stm-001

Tehnilised andmed:

Mudel EF-M 18–150mm
f/3.5–6.3 IS II USM
Fookuskaugus 18 – 150 mm
Maksimaalne ava f/3.5 – 6.3
Minimaalne ava f/22 – 40
Optiline konstruktsioon 17 elementi 13 grupis
Lähim teravustamiskaugus 25 cm
Suurendus 0,31ח
1 : 3,2 ülekanne
Diafragma labad 7
Stabilisaator Canon IS
Kuni 4 stoppi
Teravustamismootor STM mootor
Filtrikeere 55 mm
Ilmastikukindlus Puudub
Mõõtmed ׸ 61 ח 87 mm
Kaal 300 g

Uue objektiivi Photopointi saabumine jääb detsembrikuusse ning prognoositavaks jaehinnaks on 529 eurot. Soovid seda objektiivi varem näha? Canon lubas seda rahvale näidata septembri teisel poolel Kölnis, mil toimub Photokina 2016 fotomess.

Allikas: Canoni pressiteade