10.06.2011

Kuu aega tagasi pakkus Pentax julgematele fotohuvilistele oma võimed proovile panna ja sõnastas väljakutse – rääkida lugu inimesest fotograafia abil. Täna on kätte jõudnud esikoha välja kuulutamise päev. Žürii esimehe Kaupo Kikkase sõnul on esikoha pälvinud pilt üks ebatraditsiooniline portree.

„Võidupilt tuli esile oma originaalsuse ja tugeva autoripoolse lähenemisega. Portrees on väga õnnestunult kasutatud topeltekspositsiooni. Rohu muster vormib eriliselt välja portreteeritava reljeefi, jätab palju tõlgendamisvõimalusi ja on esteetiliselt kaunis ja huvitav.“

Portreefotosid hindas 5-liikmeline Eesti fotograafidest koosnev žürii kooseisus Kaupo Kikkas, Annika Metsla, Kristel Lukats, Urmas Ääro ja Maksim Mjödov (PAP 2010 võitja). Žürii töötas välistamise meetodil. Esimesest ringist pääses edasi 80 pilti, kus vähemalt üks žürii liige pidi pildile hääle andma. Žürii liikmed kohtusid 7. juunil, et vaadata neid lähimalt ja selgitada välja 3 parimat. 

“Võistlusel osales väga häid töid, paljude piltide puhul jääb autoripoolne nägemus siiski nõrgaks. Sooviks rohkem näha kordumatuid õnnestumisi ja mitte niipalju õnestunud kordamisi. Ootame huviga veelgi tugevamaid töid järgmisele Pentaxi Aasta Portreefoto konkursile.”

I koht “Untitled” Darja Murlõkina. Võitja auhind on 1500 euro eest vabalt valitud kaupa Photopointi kauplustest.

II koht “Töö algus” Gerry Sulp. Gerry kommenteeris: “Pildil on inimene, kelle töö ja elu on autoremonditöökoja ja auto lisavarustuse salongi pidamine. Oli üks neist paljudest õhtutest kui töö käis jälle hilisööni.” Auhind on 500 euro eest vabalt valitud kaupa Photopointi kauplustest.

III koht “Kõige kõige…” Tarmo Annok. Auhind on 300 euro eest vabalt valitud kaupa Photopointi kauplustest.

Publiku lemmik internetihääletusel on sellel aastal foto “Tõsidus”, mille autor Joanna Jõhvikas. Publiku lemmiku auhind on 200 euro eest vabalt valitud kaupa Photopointi kauplustest.

Pentaxi Aasta Portreefoto konkurss toimus 2011 aastal juba 5. korda.

______________

1.06.2011

Kes ma olen? Kes ma tahaksin teiste jaoks olla? Kes ma olen fotograafi jaoks? Keda fotograaf tahab, et ma oleksin?

Need neli küsimust on võitlemas igal portreefotol. Kui pildistatav suudab endalt sotsiaalse rüü maha raputada ning pildistaja vabaneda oma eelarvamustest ja soovidest, siis näeme pildil inimese olemust kõige puhtamal kujul – näeme seda, kes ON. Kui pildistaja vajab fotot teatud eesmärgiks ja teda ei huvitagi portreteeritava olemus ja arvamus endast, siis näeme pildil mitte inimest ennast vaid midagi muud kirjeldatuna inimese abil.

Need kaks näidet on portreefoto ekstreempunktid, mille vahele jääb terve müriaad vorme ja tundeid, kujundatuna nelja ülal esitatud küsimuse erineva vahekorra läbi. Kui tunned, et sul on rääkida lugu inimesest endast või läbi inimese ja tahad seda teha fotograafia abil - siis võta osa ühest Baltimaade suuremast fotokonkursist „Pentaxi Aasta Portreefoto“.

Tänavu juba viiendat korda toimuvast konkursist on oodatud osa võtma kõik fotohuvilised. Konkursi auhinnafondi koguväärtus on 2500 eurot. Maikuu vältel esitatud töid hindab viieliikmeline Eesti profifotograafidest koosnev žürii, kelle ülesandeks on selgitada välja esikolmik. Nagu aasta eest, toimub konkurss ka seekord veebipõhiselt – Snap.ee pildipanga veebilehel. Seal toimuva hääletuse tulemusena selgub lisaks žürii poolt valitud esikolmikule ka publiku lemmik.

Räägi lugu inimesest. Või inimese abil. Tee seda Pentaxi Portreefoto konkursil.  

Žürii poolt valitud paremad tööd on:

1 vonfarago, „untitled“

untitled

2 gerplus, „töö algus“

töö algus

3 TarmoA, „Kõige kõige...“

Kõige kõige...

4 , „Tõsidus“

Tõsidus

Publiku lemmik