Pikkade traditsioonidega Eesti suurimale portreefotograafia konkursile – Pentax Aasta Portreefoto – esitati tänavu kokku ligi 900 tööd, mis kõik isikupärasel moel tõlgendasid portreefotot kui žanri. Fotosid hindasid läbi kahe vooru tunnustatud Eesti fotograafid: PAP17 võitja Heikki Leis, René Türk, Martin Dremljuga, Stina Kase ja Vivian Ainsalu.

Žürii hindas pilte kolme võrdselt tähtsa kategooria alusel:

  • Sisuline külg - portree lugu, pildi võime vaatajat kõnetada ning loomingulisus
  • Tehniline teostus - teravus, fotograafilised väljendusvahendid, kompositsioon jms.
  • Uudsus, ainulaadsus, erilisus.

Pentax/Ricoh pani koostöös Photopointiga välja muljetavaldava – 3000€ suuruse auhinnafondi:

I koht - 1500€ väärtuses vabalt valitud kaupa Photopointi esinduskauplusest.

II koht - 1000€ väärtuses vabalt valitud kaupa Photopointi esinduskauplusest.

III koht - 500€ väärtuses vabalt valitud kaupa Photopointi esinduskauplusest.

Lisaks ilmuvad esikolmiku tööd fotoajakirja "Positiiv" 2018. aasta talvenumbris.

 

Daamid ja härrad, ootamine on lõppenud – teie ees võidutööd ja žürii kommentaarid:

 

I koht – “Hamino”. Autor: Rasmus Jurkatam

Hamino

Martin Dremljuga:Vaieldamatult minu lemmik pilt kõikidest. Võlus selle lihtsus ja kõik oli väga hästi paigas, lisaks eriti meeldisid värvid! GENIAALNE

Heikki Leis: “Sellest pildist kiirgab mõnusat rahu. Kõik on ilus, puhas ja minimalistlik. Oma õrnade värvide ja tonaalusega väga esteetiline foto, millile igaüks võib oma loo juurde mõelda! Esikoha töö suhtes oli kogu žürii üksmeelel!”

René Türk: ““Hamino" on zürii üksmeelne lemmik ning käesoleva konkursi selgelt eristuv võidutöö. Mind kõnetas autori lihtne kuvand loomulikkusest, naiselikkusest, puhtusest ja helgusest. Juhuslikkuse puudumine viitab väga täpsele loomeprotsessile fine art -likkuse taga ning selline professionaalsus ei jää märkamata. Palju õnne autorile võidu puhul ning aitäh suurepärase loomingu esitamise eest!”

Vivian Ainsalu: “Fotost õhkub helget vaikust ja rahu, mis paitab hinge nagu varahommikune tüüne meri. Minimalistlik värvilahendus ja meisterlik kompositsioon koondavad tähelepanu modellile, kes loob oma hingestatud olemusega täiusliku ning nauditava üldmulje. Suurepärane ning meeldejääv töö.”

Stina Kase: “Kõik oleks nagu täpsuseni viimistletud. Seda nii tehniliselt kui ka kompositsioonilises mõttes. Selle töö  juures võlub kõige enam lihtsus .” 

 

II koht – “Damaged”. Autor: Maxim Mjödov

damaged_2

Martin Dremljuga: “Suurepärane kaanepilt kajastamaks sõda mõnel ajakirjas.”

Heikki Leis: “See pilk lihtsalt naelutab sind enda külge ja hakkad mõtlema, mis juhtus selle mehega? Tahaks rohkem teada tema lugu aga see lisab pildile põnevust. Ka betoonsein ja foto värvid annavad seda kurbust ja kaastunnet edasi. Kui see oleks veel dokumentaalfoto, siis võiks see vabalt kaunistada näiteks ajakirja "Time" esikaant!”

René Türk: ““Damaged" on väga tugeva emotsionaalse alatooniga portree, mis tekitas minus vastaka dialoogi. "Kas see on päris, mis juhtus, vist ikka ei ole päris." Vähene kannatus silmades ehk reedab, et õnneks on tegemist lavastusega (ma arvan nii). Kuid pilt, mis ahvatleb sisemisele väärtus - ja empaatiadialoogile, teeb ära oma mõjusa töö. Igati täpselt ja meisterlikult loodud kaader! Aitäh suurepärase loomingu esitamise eest!”

Vivian Ainsalu: “See pilk on täis dramaatikat ja küsimärke, millest enamik jääbki esimese hooga vastuseta. Kuid just see teebki pildi huvitavaks ja nõuab vaatajalt detailidesse süvenemist. On see päris elu või fantaasia? Miski ütleb, et tegu on rambivalgusse astuva näitlejaga ning vaatenurk saab peaaegu paika. Kuid mitte lõplikult. Ja see ongi hea.”

Stina Kase: “Selle foto puhul on tegemist väga hea portreega. Selles on lugu ning eriti kõnekas silmavaade, mis kuidagi tõmbab vaatama ja mõtlema, mis seal taga on või siis ei ole”

 

III koht – “Vennad”. Autor: Silvia Pärmann

vennad

Martin Dremljuga: “Pildi lahendus oli lihtne ja kena. Eriti jäid silma need toidud laual. Poisid olid samuti muhedad.”

Heikki Leis: “Selle foto suurimad plussid on soojus ja lõunamaine kodusus ning muidugi need toredad poisid. Suurepärane kompositsioon ja kõik detailid on toon toonis. On suur õnn kui pääsed reisil kellegi kodusse ja suudad seal pildistada sellise foto!””

René Türk: “Minu jaoks reisifoto vaibiga, lahedalt argine ja mõnusas eheduses vendade portree kirjeldab väga täpselt rahvuslikku ja kultuurilist tähendust vennasuhtele. Silmapaistev uhkus ja napp küllus, mille fotograaf on julgenud endale pildistamiseks paluda, on suurepäraselt vormistunud auhinnaliseks tulemuseks! Palju õnne III koha eest ning aitäh suurepärase hetke jagamise eest.”

Vivian Ainsalu: “On imetore, et fotograaf otsustas näidata vaatajale seda ülimalt meeleolukat keskkonda ega keskendunud vaid vahvate vendade nägudele, mis on kindlasti väärt omaette pilti. Ohtrad toredad detailid loovad muheda ning südamliku üldmulje.”

Stina Kase:Koloriit, mustrid ja poisid tervikuna panevad mind  seda fotod pikemalt vaatama. Mulle väga meeldib mustrite mäng ja kuidas kõik sulandub üheks pildiks. Väga kihvt. Sellise reisifoto üle oleks mul endalgi hea meel.”


Aitäh kõigile, kes konkursil osalesid. Kõik II vooru jõudnud tööd on SIINŽürii, koosseisus Heikki Leis (PAP 2017 võitja), René Türk, Martin Dremljuga, Stina Kase ja Vivian Ainsalu on asunud tööle ning nii nagu ka eelmistel aastatel lasub žüriil keeruline ülesanne: selgitada välja kõige parem foto ning teise ja kolmanda koha töö. 
Praegu on aga aeg välja kuulutada publiku lemmik. Kogu konkursi vältel on kõigil olnud võimalik hinnata Pentaxi Aasta Portreefoto konkursil osalevaid töid. Piltide hindamiseks tuli kasutada paremas nurgas asuvat Facebook'ist tuttavat "Meeldib" nuppu. Kõige rohkem meeldimisi saanud foto pälvibki publiku lemmiku tiitli ning saab auhinnaks Pentaxi võimsa binokli: Pentax SP 10x50

Olgu veel ära märgitud, et publiku lemmiku tiitel ei mõjuta kuidagipidi selle foto väärtust halvemuse ega paremuse suunas žürii silmis. 

Pentaxi Aasta Portreefoto 2018 publiku lemmik: "Yes, i have an eating disorder. I can´t just "get over it"" autor: Kirke Kuiv

kirke-pap18

Portree on fotograafile üks põnevamaid väljakutseid, sest tõeline portreefoto peaks olema midagi enamat kui nägu. See peaks olema inimese lugu - kokku toodud ühteainsasse hetke ja väljendatud fotograafi enda poolt valitud vahendite kaudu nii et edasi oleks antud kogu tervik.

Just selliste fotodega ootame kõiki (portree)fotograafe osalema pikkade traditsioonidega „Pentax Aasta Portreefoto“ tänavusel konkursil.

Konkursile saab esitada kuni 3 tööd siinsamas snap.ee keskkonnas ajavahemikus 10. september – 14. oktoober 2018. Osalema on oodatud kõik fotohuvilised olenemata fotokaamera margist või pildistamiskogemusest. Palume esitada tööd anonüümselt (ehk ilma vesimärgita) ning pilditöötlus peaks jääma hea maitse piiridesse.

Eesti suurimale portreefoto konkursile on Pentax koostöös Photopointiga välja pannud ahvatlevalt suure auhinnafondi – 3000€ väärtuses vabalt valitud kaupa Eesti nr. 1 fotospetsialist Photopointi esinduskauplustest. Lisaks ilmuvad esikolmiku tööd fotoajakirja "Positiiv" 2018. aasta talvenumbris.

Publiku lemmiku hääletus

Piltide esitamise perioodil on kõigil võimalik reaalajas vaadata konkursile esitatud töid ning nendele hindeid anda. Publiku lemmiku hääletus kestab kuni 17. oktoobrini ja publiku lemmikule on välja pandud üllatusauhind Pentaxilt. 

Meelepärastele piltidele hinde andmiseks kasuta üleval paremas servas asuvat Facebookis tuttavat "Meeldib" nuppu. 
publiku-lemmik-2016
Antud häälte põhjal selgub lisaks esikolmikule ka publiku lemmik, keda on ootamas üllatusauhind Pentaxilt. Publiku lemmik selgub 18. oktoobril 2018.

Fotokonkursi esikolmik selgub oktoobri lõpuks läbi kahe vooru. Parimad valib välja tunnustatud Eesti fotograafidest koosnev žürii. Tööde puhul hinnatakse eelkõige loovust, tehnilist teostust ning autori poolset portreežanri tõlgendust. 

Otsi nüüd enda digisahtlitest parimad portreefotod inimestest üles või tõtta ideid teoks tegema ja esita need kindlasti äsja alanud vägevale fotokonkursile.