Kompaktkaameraga Indias 7. Kuidas ma kohalikke inimesi pildistan
autor: Renee Altrov

rand3-avang

Minu jaoks on alati kõige tähtsam saada pildile  palju kohalikke inimesi. Kohalikud on vastava koha hing ja süda. India puhul ma ei räägi kindlasti müügimeestest ja muudest tegelastest kes sult midagi tahavad, vaid just nendest, kes igapäevaselt elavad selle koha niiöelda elustiili. Olgu nad siis kalamehed, põllumehed, poodnikud, või niisama vanemad härrad tänava nurgapeal aega veetmas (neid viimaseid leidub siin väga palju).

Teen seda ülima hoole ja austusega ning üritan alati tegutseda nii, et neil ei tekiks ebamugavustunnet. Siinkohal on väga tähtis ka pildist loobumine, kui selleks anta luba. Selleks peab valmis olema ja seda peab austama. Palju pilte on sellepärast tegemata jäänud, pilte mida ma juba kaugelt olen märganud ja sihipäraselt proovinud üles võtta.

Sellel reisil on mul tehniliselt võimalik ainult Sony RX1 kaamera külge keevitatud 35mm objektiiv. Setõttu keskendun keskkonnaportreedele. See tähendab, et ma võtan kaadrisse koos inimesega ka natuke teda ümbritsevat keskkonda. Midagi, millega ta tegeleb või kus ta parasjagu on. Midagi, mis annaks vihjeid selle inimese loole. Keskkonnaportreest räägin ka tulevases postituses lähemalt.

Gokarna linn on India pühalinnade nimistus suhteliselt kõrgel kohal. Palju aktiivselt töötavaid templeid ning aastaringselt festivalid. Matkasin sinna kindla eesmärgiga saada 2-3 portreed. Teadsin, et teepeale jääb üks tempel, kalurite rand ja teisel pool linna on puuviljaturg. Need on kohad, kust on lootust midagi saada. Templite juures on alati mungad trepil istumas ja aega veetmas. Kuid püha mehi võib olla raske pildile saada, just tänu nende keeldumisele.

Trepist Gokarna randa laskudes nägin kohe esimese templi juures vanemaid härrasid istumas. Kuna templi kõrval on püha allikas, siis võtsin selle kohe endale katteks. Küsisin allika kohta ja lõin niiöelda sõbralikke suhteid. Püha allika vesi pudelis lähenesin härrale, kaamera käes ning küsisin sõbralikult otse, et kas ma võin pilti tast teha. Härra oli nõus. Samal ajal kui ma allikast vett võtsin olin ma juba valmis vaadanud mis pildi ma temast teeksin. Vaikselt sättisin kaamera valmis ning nihutasin teravustamispunkti vasakusse äärde.

Tehnilist juttu rääkides – hoian kaamera alati manuaalrežiimis. Päikesega on säri umbes 1000-2000 ning ava siis vastavalt vajadusele kiirelt objektiivi pealt. Kiire säri tagab mulle terava pildi ning AUTO ISO ja AUTO WB(white balance)paneb muud asjad paika. Pildistan RAW ja JPEG formaati korraga ja tean et enamus asju saan veel hiljem korrigeerida.

DSC00941

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/4,5, 1/100 sek, ISO 800.

Umbes 200 meetrit edasi jõudsin Gokarna randa. Seal pesitseb suhteliselt palju kalamehi, ning lootused mõni kalamehe portree saada olid suured. Kahjuks alguses paistis, et rannas ei ole kedagi peale paatide. Vaikselt matsin juba mõtet maha, kui järsku ilmus ühe paadi tagant selline pilt.

DSC00950

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/3,5, 1/1600 sek, ISO 100.

Noor kalamees. Samamoodi, kui temalt nõusolekut pildistamiseks küsisin, siis vaikselt ilma vaatamata liigutasin teravuspunkti enamvähem õigesse kohta, et ei oleks mingit viivitust. Poisile ei tundunud väga meeldivat mu plaan, aga andis ikkagi nõusoleku. 2 kaadrit ja olemas.

Linnas astusin läbi väikesest kodusest söögikohast ja sain pildi restorani tütre tütrest. Selline klassikaline India laps, alati rõõmus ja energiline. Pildistamisel siin midagi erilist ei olnud, ava lahti, teravusta ja pildista.

DSC00951

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/3,2, 1/200 sek, ISO 2500.

Puuviljaturg. Kindel koht heade piltide saamiseks, alati. Turg asetseb kahel pool linna peatänavat. Ühelpool kõndides vaikselt silmadega sortreerisin teiselpool olevaid inimesi. Turg oli suhteliselt tühi, niiet pildistamine võib olla natuke keeruline just tänu suurele tähelepanule mis valge mehe peale langeb. Otsisin silmadega välja kõige rõõmsama mehe ja lähenesin. Kaugel vaadates juba teadsin, et kaamera white balance ei saa väga hästi pildiga hakkama, kuna ainuke valgus paisits läbi sinise pvc katuse. Ei hakanud pead vaevama sellega ja loodan hiljem töötlusega värvid õigeks saada. Minu õnneks müüs ta just chillit. Vilja mis siinmaal on väga au sees ning ükski toit ei tule köögist välja ilma selle lisandita. Jätsin teravustamispunkti keskele, mis mõjub selle pildi juures väga hästi.

DSC00998

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/2,5, 1/800 sek, ISO 1600.

Võtsin ühe kaadri ka chillist.

DSC00999

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/5,6, 1/800 sek, ISO 800.

Koju sõites rõõmustasin hea saagi üle ning võtsin veel ühe pildi rickshaw juhist, marjaks tordi otsa. Hea päev!

DSC01004

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/2,5, 1/2000 sek, ISO 125.

Vaata kõiki “Kompaktkaameraga indias” artikleid siit