Photopointi Ajaveeb Photokina fotomessil
autor: Lauri Veerde

Nädala pärast algab Saksamaal Kölnis Photokina 2010. Tegemist on maailma suurima fototehnikat ja -teenuseid tutvustava ning fotograafiat propageeriva fotomessiga. Üritusele annab kaalu selle toimumine mitte iga-aastaselt, vaid kord kahe aasta tagant. 2008 aastal leidis oma lõpu eelmine mess ning nüüd on aeg küps uue jaoks.

Järgmisel nädalal on Kölnis kohal kõik endast lugu pidavad fototehnika tootjad alates Canonist lõpetades meile päris tundmatute Liitvabariigi üksiküritajatega. Kohal on ka kõik endast lugu pidavad tehnika- ja fototeemalised meediaväljaanded. Photopointi Ajaveeb peab endast lugu küll ning seetõttu läheb Photokinale ka tema.

Järgmise nädala jooksul on seega plaanis Photopointi Ajaveebi veergudele tuua huvitavamad palad kõikide suuremate fototootjate boksidest Koelnmesse messikeskuses. Seda nii teksti, piltide, kui ka videomaterjali kujul. Lisaks sekka ka ennenägematuid tehnikašedöövreid ja visuaalseid vaatepilte, mida mess kindlasti kuhjaga pakkumas on. Lähemalt saab vaadata kõiki, viimastel nädalatel ning veel eelseisvatel päevadel avalikustatud ja avalikustatavaid kaameraid ja fototarvikuid – Canon EOS 60D, Pentax K-r, Olympus E-5 ja Tamron 70-300 F/4-5.6 on vaid mõned neist nimedest.  Seda kõike aga juba nädala pärast siinsamas Photopointi Ajaveebis.

Uuri Photokina fotomessi kohta lähemalt Photokina veebilehelt.

Pentax paiskab Jaapanis turule legoklotsidest esipaneelidega kompaktkaamerad
autor: Lauri Veerde

Kust jookseb piir laheduse ja skisofreenia vahel? Meil siin kalvinistliku meelelaadiga kupataud Ida-Euroopa ülaosas kulgeb see ilmselt sootuks teisest kohast kui vabama mõttelaadiga Jaapanis, Hong Kong`is või Taiwanil. Seal on Pentax turule paiskamas kompaktkaameraid, mille esipaneelile saab legodest maju, lillesid, lennukeid või mida iganes ehitada. Kaamerate nimeks NB1000.

Tegelikult ei ole nende klotside puhul tegemist firmamärgi poolest Legoga, vaid sarnaste ehitusklotsidega Jaapani tootjalt KAWADA co., LTD. See ei vähenda aga ei nende kaamerate totrust ehga ka nende hullopööra vinget kontseptsiooni. Kumba neist täpsemalt – mine sa võta kinni. Pildistamisomaduste poolest on need aparaadid aga täpselt samasugused nagu eelmisel nädalal välja kuulutatud vahetatavate esipaneelidega RS1000 mudelid.

Pentax K-r peegelkaamera 120 värvivalikut ja värvilised 35 mm objektiivid
autor: Lauri Veerde

Pentax on ainus firma, kes on asunud digitaalsetest peegelkaameratest pakkuma mitme erineva värviga mudeleid. K-x kaamerat oli isegi Photopointi poodidest võimalik osta kaheksas erinevas värvitoonis. Tõusva Päikese Maal mindi veelgi kaugemale – sealsetel foto- ja stiilihuvilistel oli võimalik K-x kaamera tellimisel valida koguni saja erineva värvitooni hulgast. Oi, kus jaapanlastele see meeldis.

Eelmisel nädalal esitles Pentax aga K-r peegelkaamerat. Valikuvõimalused K-r värvi osas saavad Jaapanis olema senisest veelgi pöörasemad. Vähe sellest, et kaamera keret saab tellida veebist 120-s erinevas värvikombinatsioonis – värviliseks on võõbatud ka K-r aparaadiga koos esitletud 35 mm f/2.4 objektiivid. Kui poes on müügil ainult musta värvi mudelid, siis veebist on kaugel Jaapanimaal võimalik tellida veel 11 erinevat värvi 35 mm objektiivi.

Point TV – 42. Sensori puhastamine õhupumba abil
autor: Lauri Veerde

Peegel- ja hübriidkaamerate objektiive vahetades võivad kaamera kere sisse ning seal olevale sensorile laskuda tolmupaharetid. Seal nad siis peesitavad ning jätavad fotodele tumedaid täppe ja laigukesi, mis just eriti heledatelt aladelt hästi silma torkavad. Paharette ennast torgata ei saa – fotokaamera sensor on õrn ja sellele tuleb väga peenetundeliselt läheneda. Ardo relvastuses on seetõttu piikide ja püsside asemel hoopis õhupump, millega ta tolmu sensorilt minema puhuda loodab. Vaatame, kas see tal ka õnnestub:

Õhupumbad Photopointis:

Kuidas teha häid pilte – 4. osa. Mine metsa!
autor: Tõnu Ling

©Tekst ja fotod: Tõnu Ling

Seene-Jütsid kõduneval oksal. Canon 100-400 ja 1.4x konverter

Ajal, mil koolijütsid ranits seljas jälle kooli ja kodu vahet kõmbivad, muutub looduse pale märgatavalt. Ja seda iga päevaga. Kes tahab looduse pildistamises tarkust taga nõuda, sel tuleb fotokott selga võtta ning igal vabal võimalusel sõna otseses mõttes metsa minna. Metsa muutuv pale loob kuhjaga häid võimalusi pildistamiseks, seda eriti läheneval sügisel. Mida rohkem aga pildistad, seda rohkem õpid häid pilte tegema.

Võta vabalt!

Metsa tuleb värvi – valmivad pohlad sirguvad seened. Öökülmad toovad kulda puuvõradesse. Maastikud, mis suvel tundusid üksluised, muudavad järsku oma ilmet ja tahaks seda kõike justkui sisse ahmida. Kuidas aga seda kõike pildistada? Millist fototehnikat metsa kaasa võtta?

Varem oleme selles artiklite seerias vaadanud seda, et “parim kaamera on see, mis on sul kaasas”. Pildistada saab ükskõik millise kaameraga. Väikest kompaktset kaamerat on kerge igale poole kaasa võtta. Suumobjektiiv või eriobjektiivid pakuvad erinevaid lähenemisvõimalusi.

Marjade ja seente pildistamiseks on hea kasutada makroobjektiivi, kuid neid saab pildistada ka lainurkobjektiiviga. Teleobjektiiv aitab loomi ja linde lähemalt pildistada – on ju rännu- ja jooksuaeg. Lainurkobjektiiv lubab kaunil maastikul ilusti kaadrisse mahtuda, samas teleobjektiiv aitab kauni vaate kontsentreeritult ja mitmekihiliselt vormistada. Nii et maitse asi.

Kui nüüd kaamerad ja objektiivid ning muu fotovarustus on olemas, siis polegi ju muud kui võtta vabalt, minna ja püüda neid kauneid sügisvärve.

Teleobjektiiv sulatab värvid kihiliselt kokku. Canon 100-400.

Ole kohal ja lase fantaasial lennata!

Kuigi teiste fotograafide piltide vaatamine ja analüüsimine pakub inspiratsiooni ning aitab areneda, kujuneb mingil hetkel välja oma stiil. See eeldab kõva harjutamist. Harjutamine tagab selle, et lõpuks vabanetakse tehnilistest kammitsatest ning suudetakse vabalt pildi sisse panna omaenda nägemus ja tunded.

Harjutada saab aga vaid kohal olles. Ja selleks tuleb kõigepealt kohale minna. Järelikult on see maailma parim soovitus: “Mine metsa!” Mine mitte kiirustades, vaid nautides hetke. Elades sisse meeleollu. Fantaasia hakkab lendama siis, kui inimene on vaba. Lind hakkab lendama siis, kui on eelnevalt tiibu harjutanud. Kui tiivasuled on piisavalt suured ja lihastes jõudu, saavadki alguse esimesed laperdavad tiivalöögid ja lühike lend. Hiljem korrapärase harjutamise tulemusena tuleb sujuv lend, vahest vaid tõusvat õhuvoolu kasutades isegi tiibu liigutamata, naudiskledes. Nii võib ka pildistaja jõuda fotograafilise fantaasialennuni olles kohal ja kasutades vastu hoovavat kohahõngu oma piltide loomiseks.

Olen kogenud, et hingepuudutavamad pildid sünnivad erilises heaolutundes ilma suurema rabelemiseta. Selleks aga on tulnud kohal olla. Kas me oleme kohal, kui metsas sünnib sügis?

Metsas peab sügise sünni ajal ise kohal olema. Sigma 10-20.

Toominga viimased lehed veepeegeldusena oja pinnalt. Pikk säriaeg loob meeleolu. Statiivilt Canon 100-400.