Pentax WG-1 GPS veekindel kompaktkaamera saab oranži kuue
autor: Lauri Veerde

Oranž värv soojendab, stimuleeerib, kannustab ja kütkestab. Oranž on julguse ja riskeerimise värv mis annab elutahet ja eemaldab masendust. Kui nii, siis on oranž täpselt see õige värv Pentaxi uue ja ülipopulaarseks osutunud vee- ja põrutuskindla kompaktkaamera jaoks. GPS-mooduliga, 14 MP sensoriga, 5x suumobjektriiviga, 3″ ekraaniga, 1 cm makrofunktsiooniga, 10 m veekindel, 1.5 m põrutuskindel ja -10°C külmakindel kompaktkaamera WG-1 GPS on juba Photopointi poodides müügil hallis ja rohelises värvitoonis. Peagi lisandub sellele duole veel ka oranž mudel.   Apelsinikoor komplekti ilmselt ei kuulu, küll aga on karbis see vasakpoolne uhke karabiin.

Pentax Q hübriidkaamera tuleb maailma kompaktseima kere ja viie objektiiviga
autor: Lauri Veerde

Siin ta on. Pentaxi kauaoodatud esimene hübriidkaamera nimega Q. Ilus, vanade rangefinder-kaamerate stiilis fotomasin vahetatavate objektiivide, ülikompaktse magneesiumsulamist kere,  1/2.3“  sensori , mehaanilise värinastabilisaatori, ülikiire sarivõtte ja manuaalsete särirežiimidega. Koos kaameraga toob Pentax lagedale viis objektiivi – standardsuum, valgusjõuline normaalfiks ning kolm iseäranis huvitavat objektiivi, mis veel erilisemad kui kaamera ise. Kolme aasta eest veel rangelt kompakt- ja peegelkaamerateks jagatud fotoaparaatide maailm on nüüd täiesti pea peale paisatud.

Pentax Q olulisemad tehnilised andmed

  • 12MP 1/2.3“ taustvalgustusega CMOS sensor, mehaanilise värinastabilisatori ja tolmueemaldussüsteemiga (DRII). ISO 125-6400
  • Uus Q-bajonett
  • Kõige väiksem hübriidkaamera. 98 mm (laius) x 57 mm (kõrgus) x 31 mm (paksus).
  • Magneesiumsulamist korpusest hoolimata vaid 180g (ainult kere)
  • Sarivõte 5 kaadrit sekundis (kuni 5 kaadrit kõige mahukamat JPG faili)
  • Kiireim säriaeg: 1/8000 sek
  • P, Av, Tv, M särirežiimid, 21 pildiprogrammi, AutoPicture režiim valib sobiva pildiprogrammi, Bulb ja Blur control režiimid
  • Võimalik pildistada erineva küigede suhtega kaadreid (4:3, 3:2, 16:9 ja 1:1)
  • Videorežiim: MPEG-4 või AVC/H.264 koodekiga; Full HD (1920×1020, 16:9, 30fps), HD (1280×720, 16:9, 30fps), VGA (640×480, 4:3, 30fps)
  • Sisseehitataud välklamp, vajadusel kaamera kohale tõstetav. Juhtarv: 5
  • Autofookus: kontrasttuvastusega autofookus toimib ulatuses EV1 kuni 18 (ISO 125). AF abivalgus.
  • Palju kaamerasiseseid loomingulisi võimalusi (digitaalsete filtrite kombineerimine, mitmekordne säritus automaatse särikompensatsiooniga, HDR fotod jne). Filtrid on kasutatavad ka filmides.
  • Intervallvõte (time-lapse videote jaoks)
  • RAW formaat (DNG)
  • AV, HDMI, USB 2.0 väljundid.
  • Vooluallikas: D-LI68 liitiumaku. Kuni 250 pilti ühe laadimiskorraga ilma välklambita

„Q“ täht uue kaamera nimekujus on võetud inglisekeelsest sõnast „uniQue“, mis eesti keeles tähendab erilisust. Tõepoolest – Pentax Q erineb kõigist teistest hetkel turul olevatest hübriidkaameratest vägagi olulisel määral. See erilisus tuleneb tema sensorist, mis ei ole mitte APS-C formaadis, vaid väiksem – kompaktkaamerates kasutatav 1/2.3 kiip. Väike sensor tähendab kompaktsemat kaamerakeret kuid veelgi olulisemana – ülimalt kompaktseid objektiive kaamera ees. Kes hübriidkaameratega lähemalt tutvust teinud on, see teab, et need aparaadid on õhukesed ja taskusõbralikud vaid ilma objektiivita. Pentax Q puhul on kaamerakere ja objektiiv omavahel kenasti tasakaalus.

Sensorist muidugi mööda vaadata ei saa. Tundub, et Pentax on võimalikult hea pildiloome kallal kõvasti vaeva näinud. Tema kompaktkaameratel seni taustvalgustusega sensorit olnud ei ole. Q-l täpselt see aga on. 1/2.3 tolline taustvalgustusega ja mehaaniliselt värinaid stabiliseeriv CMOS sensor. Pressiteates lubab Pentax ülihead pildikvaliteeti, puhtaid toone ja digimürast puhast pilti ükskõik millisel ISO tasemel (125-6400). Jääme lootma, et see ka nii on. Eks esimesed testid näitavad.

Pentax on oma uue hübriidi loonud silmas pidades algajate fotohuviliste soove ja vajadusi. Erinevalt üldisele trendile ei arva Pentax aga, et algajail oleks oma aparaati lihtne vaid kolme nupu abil juhtida. Q peal on koguni kaks ketast milledest esimene on särirežiimide, teine ava/säriaja jaoks. Lisaks on esiküljel veel kolmaski ratas, milles saab valida digitaalseid efekte (neli efekti saab sellele ise seadistada).

Erinevalt üldisele trendile ei arva Pentax, et algajate hübriidkaamera võib olla odavast plastikust ja ilma võimaluseta kasutada välgukinga ühilduvaid lisatarvikuid. Pentax Q korpus on sarnaselt K-5 peegelkaamerale valmistatud tugevast magneesiumsulamist. Selle disain aga on  stiilselt sarnane vanadele ranfefinder-kaameratele. Olemas on välguking, kuhu saab kinnitada Pentaxi  väliseid välklampe ja muid lisatarvikuid lõpetades uhiuue optilise pildiotsijaga O-VF1.

Ja siis veel objektiivid. Koguni viis tükki korraga:

  1. PENTAX-01 STANDARD PRIME – 47mm (35 mm ekvivalendina), max avaga F/1.9
  2. PENTAX-02 STANDARD ZOOM – 27.5-83mm (35 mm ekvivalendina), avaga F/2.8-4.5
  3. PENTAX-03 FISH EYE – 17.5mm (35 mm ekvivalendina), avaga F/5.6
  4. PENTAX-04 TOY LENS WIDE – 35mm (35 mm ekvivalendina), avaga F/7.1
  5. PENTAX-05 TOY LENS TELEPHOTO – 100mm (35 mm ekvivalendina), avaga F/8

Ka siin on Pentax võtnud hoopis uudse ja eluterve lähenemise. Kaks esimest on metallist bajonetiga,  suurepärase, mitmekordselt vääristatud optikaga, värvus- ja geomeetrilisi moonutusi vähendavate elementidega ning autofookusmootoriga objektiivid. Väliselt sarnased Pentaxi hinnatud Limited-seeria optikapärlitele.

Kolme viimase objektiivi eesmärgiks on tuua vahetatavate objektiivide maailm algajale fotohuvilisele nii lähedale kui võimalik. Kalasilma, lainurk- ja teleobjektiivi  iseloomustab fikseeritud fookuskaugus, manuaalne teravustamine ja plastikust bajonett – kõik selleks, et objektiivi hind oleks võimalikult soodne ning ei saaks takistuseks lisaobjektiivide soetamisel. „Toy Lens“  nimetusega 35mm ja 100 mm objektiivid jätavad pildile mängukaameratele sarnased valguspeegeldused ning pehmete kontuuridega kujutised.

Pentax lubab oma esimese hübriidkaamera ja selle viis objektiivi turule tuua septembris. Kaamera ega objektiivide hinda Euroopa turul Pentax veel avalikustanud ei ole.

Sony NEX-3, NEX-5, a33 ja a55 tarkvarauuendused
autor: Lauri Veerde

Sony on oma veebilehele alla laadimiseks seadnud tarkvarauuendused oma eelmise suve hübriidkaameratele. Need lisavad vanematele aparaatidele valitud kombinatsiooni uusi, NEX-C3 ja SLT A35 kaamerate jaoks välja töötatud funktsioone.  NEX-3 ja NEX-5 aparaadid saavad endale Picture Effect digitaalsed filtrid ja Peaking režiimi. Viimane muudab manuaalse teravustamise hõlpsamaks ekraanile kuvatavate punaste pikslite abil. Vaata siit. a33 ja a55 hübriidkaamerate tarkvarauuendus toob samuti Picture Effect digitaalsed filtrid. Lisaks sellele saab nüüdsest D-RANGE nupule erinevaid enam kasutatavaid funktsioone lisada ja ekraanil olevad infoikoonid täielikult eemaldada. Mugavamaks on muudetud menüüdes ringi liikumine, juhtmevaba välklambiga on võimalik kiire säriajaga sünkroniseerimine ning digitaalse loodi saab kuvada ka välise monitori peal.

Tarkvarauuendused saad alla laadida Sony UK veebilehelt:

Tarkvarauuendus Pentax K-r, K-5 ja 645D kaameraile lisab GPS-mooduli toe
autor: Lauri Veerde
Fotode skaneerimine muutus Photopointis revolutsiooniliselt soodsaks
autor: Lauri Veerde

Paber on meedium, mis põleb, vettib ja hallitab. Paber on mõnus pesamaterjal ning selle peale on hea viltpliiatsitega kunsti teha. Sellesama paberi peal on aga sinu mälestused – talletatud fotodesse, mis jutustavad aegadest kümme, sada või isegi rohkem aastaid tagasi. Too need fotod Photopointi – skaneerime need digitaalseteks revolutsiooniliselt odava hinnaga: üks pilt 0,15 €.

Skaneerime sinu fotod CD-või DVD plaadile, kust saad need kopeerida enda arvuti kõvakettale ning lisaks veel suurema kindluse mõttes endale meeldivaima pildipanga serverisse. Nii on sul fotod olemas nii paberkujul kui ka digitaalselt ning võimalus, et need ühel või teisel viisil jäädavalt hävivad, on hetkega mitu korda väiksem. Kui vaja, saad digitaalsetest fotodest tellida uusi paberfotosid, saad neid oma sõpradele-sugulastele saata või nendega Facebookis elevust luua. Vaata allolevatest punktidest, kuidas see uus ja soodne teenus toimib ning too oma paberfotod Photopointi.

  • 0,15 € on ühe skaneeritava pildi hinnaks siis, kui tood meile 50 või rohkem paberfotot.Väiksema koguse puhul vaata skaneerimise hindu siit
  • Fotod peaksid olema 10×15 cm formaadis või väiksemad. Suuremate fotode puhul vaata skaneerimise hindu siit
  • Fotod skaneeritakse 300 ppi lahutusvõimega
  • Kui skaneeritud pildifailide järjekord on sinu jaoks oluline, siis sea fotod pakis järjekorda, kus kõige esimene foto on kõige peal ja kõige viimane kõige all.
  • Kindlasti jälgi, et skaneerimiseks toodavad fotod oleksid puhtad.
  • Väga katkised/õrnad fotod tuleks skaneerida ükshaaval lameskanneri abil – neid ära suurde pildipakki pane
  • Hinna sees sisaldub esmane järeltöötlus (korrigeeritakse pildi heledust/tumedust, kontrastsust, värvustasakaalu ja teravust)
  • Hinna sees ei sisaldu digitaliseeritud fotode põhjalik järeltöötlus (plekkide eemaldamine, katkiste nurkade ja pragude eemaldamine jne)
  • Skaneeritud fotod kirjutame sinu enda valikul kas CD või DVD plaadile. CD või DVD plaadi eest sa maksma ei pea
  • Tellimuse täitmise tähtaeg on 7 päeva

Fotosid saad skaneerimiseks tuua ükskõik millisese Photopointi poodi.