Kuidas taskulambi abil paremaid fotosid pildistada
autor: Lauri Veerde

©Tekst ja fotod: Urmas Tartes
Loodusemees

Sageli on pildistamisel valgust vähe. Esimese võimalusena tuleb alati meelde välklamp – see vana hea universaalne abimees. Paraku on välklambil kasutamisel mõned raskused. Välguga ei näe täpselt, kuhu ja kui palju valgust suunatakse. Ühe välklambiga on keeruline lisada valgust erinevatesse pildi piirkondadesse. Mitme välklambi kasutamine on omajagu kohmakas ja ka kulukas.

Aga lisavalgusallikana saab edukalt kasutada ka taskulampi. Taskulamp ei suuda küll tekitada välgust tuttavat liikumise „külmutamise“ efekti, kuid varjualade täitmiseks või sootuks põhivalgusena saab teda paigal püsivate objektide puhul edukalt kasutada. Seetõttu on ühe (loodus)fotograafi varustusse mõistlik lisada ka korralik taskulamp.

Tänapäeval tehakse väga valgusjõulisi LED taskulampe, mille värvustemperatuurgi üsna lähedane päevavalgusele. Olen ise jäänud kasutama Led Lenseri toodangut (mudelid P7 ja M7). Led Lenseri mudelite reast leiab ka selliseid, mille valguse tugevust saab sujuvalt muuta – taas hea omadus valguse täpsemaks doseerimiseks. Nii saab selliseid lampe kasutada hästi kas päevasel ajal täitevvalguseks või siis hämaruses põhivalguseks.

Taskulambi kasutamine nõuab veidi katsetamist, kuid tulemused on kiired tulema. Tasub meeles pidada paari nippi.

  • Otse objektile suunatud taskulamp annab tulemuseks teravad varjud täpselt niisamuti nagu teeb seda üksik välklamp. Seetõttu ärge unustage vajadusel kasutamast peegeldeid või hajuteid.
  • Teravat varju aitab vältida lambi valgusvihu liigutamine. Seda võtet jõuab kasutada mõistagi piisavalt pika säriaja korral.
  • Pika särituse korral saab üheainsa taskulambiga „joonistades“ kenasti valgustada ruumilisi objekte. Liikumine olgu ebaühtlane – kauem aega rohkem valgust vajavatele pindadele ja lühemat aega vähem valgust vajavatele pindadele.
  • Kui taskulambi valgus on täitevvalguseks liiga tugev, siis „joonistage“ valgusega täidetav ala kiiresti üle ja pöörake lamp kaadrist välja veel enne särituse lõppu. Liigutades lampi kiiremini või aeglasemalt saame üsna täpselt määrata pildile jääva valgustatud ala heledust. Kui esimene katse ei õnnestu, siis kolmas-neljas juba hakkavad välja tulema.

Head katsetamist ja avastamist.

Jaanimardika pildi tegemiseks seadsin käsitsi säri mardika tulukese järgi, mis andis tulemuseks musta pildi, kus 2 rohelist tulelaigukest. Siis joonistasin särituse ajal taskulambiga kiiresti üle mardika ja natuke pikemalt üle mardika taha jääva rohu. Nii sain 3-4 katsetuse järele pildi, kus jaaniöine mulje jäi pildile alles, mardika siluett paistab rohu taustal kenasti ja mardika tulukesed ei ole ära põlenud. Canon EOS 5D Mark II, EF 180 mm f/3,5L Macro USM, f/13, 2 s, ISO 800, taskulamp Led Lenser P7.

Pirnjas murumuna kasvas kitsas praos, kuhu valgust eriti ei paistnud. Sättisin säri paika taskulambiga valguse järgi. Pildistamise ajal aga liigutasin taskulampi kaarena ümber seene alt üles nii et valgustatud sai nii seenejalg kui ka veidi seenekübara tagumine pool. Nii sain vältida teravate varjude teket ja valgustada kõik olulised pinnad. Canon EOS 5D Mark II, EF 180 mm f/3,5L Macro USM, f/16, 2,5s, ISO 100, taskulamp Led Lenser M7.

Photopointist peegelkaameraga 10 tasuta 15×23 cm pilti.
autor: Lauri Veerde


Teadagi, et peegelkaamera pildistab kvaliteetsemaid pilte kui pisike kompaktkaamera. Miks mitte neid ilusaid fotosid siis tavaliselt suuremana paberile välja printida? Kui ostad peegelkaamera selle aasta sees Photopointist, saad lisaks muudele hüvedele kaasa kupongi kümne 15×23 cm mõõdus piltide tasuta trükkimiseks. Nii saad oma uue kaameraga pildistatud ilusaid fotosid arvutiekraanilt vaatamise asemel päriselt käes hoida – suurelt ja efekselt.

Lisaks 10 suureformaadilisele fotole saab Photopointist peegelkaamera (või hübriidkaamera) ostnu kingitusena kaasa kupongi 50 10×15 cm mõõdus foto tasuta tellimiseks, Fotograafia algkursuse, 2GB lisaruumi Snäpi pildipangas ja Photopointi kliendikaardi.

Peegelkaamerad Photopointis

Ja Tamroni Fotosaare võitjad on…
autor: Anni Proosa

Tamron fotosaar

Lõppenud on kolm kuud kestnud kaunis veebimäng Tamroni Fotosaar, mis pakkus  fotohuvilistele eksootilist virtuaalseiklust  ja võimalust kiiruse ning osavuse eest toredaid auhindu võita.  Täna on ilmselt päev, mida kõik mängijad on pikka aega oodanud. Nimelt loosime välja viimased auhinnad ning mis kõige põnevam – täna selgub ka peaauhinna ehk India reisi võitja. Kes hakkab edaspidi pildistama Tamron 18-270mm PZD objektiiviga? Kelle kraami kannab edaspidi National Geographicu kott ja kelle kaamera hakkab seisma National Geographicu statiivil? Ning mis peamine – kes puhkab kaks nädalat Goa päikeserannikul? Kas üks õnnelikest oled Sina?

Ilma pikema venituseta esitleme Fortuuna abiga loositud õnnelikke võitjaid!

National Geographic Tundra kuulpeaga statiivi saavad Tamroni fotosaare mängijad:

  • Jevgenia Kravtšenko
  • Sirje Kepp
  • Kaido Saar
  • Reimo Unt
  • Jaan Kork

National Geographic Medium õlakoti saavad Tamroni fotosaare mängijad:Kristina Alas

  • Tarmo Tamm
  • Riina Kallus
  • Liia Leima

Tamron AF 18-270mm F3,5-6,3 DI II VC PZD objektiivi (Nikon, Canon või Sony) saab endaleTamroni fotosaare mängija:

  • Priit Öövel

Peaauhind: reis Goa päikeseparadiisi Indias

  • Merike Randoja

Palju õnne kõigile võitjatele!

Tõelised fotograafiahuvilised on oodatud ka Tamron Eesti Facebooki lehele.

Tule isaga fotostuudiosse pildistama. Tasuta!
autor: Anni Proosa

Fotostuudio

Isadepäeva puhul on sel nädalavahetusel ehk 12.-13. novembril fotostuudios isaga pildistamine tasuta.  Teeme 2-3 professionaalset stuudiofotot ning Sina valid neist parima, mille saad oma e-mailile tasuta. Ja nii lihtne ongi! Seega ära jäta kasutamata võimalust jäädvustada üks tore hetk koos isaga. Fotostuudio asub Tartu Eedeni keskuse Photopointis, seega on muude sisseostude tegemise kõrvalt eriti mugav ka pildistamas ära käia.

Kui Sa sel nädalavahetusel fotostuudiosse ei jõua, siis ära muretse. Nüüd on meil olemas ka igaks tähtpäevaks sobivad fotostuudio kinkekaardid ja võimalik on valida kahe paketi vahel: Stuudioseeria 6 (värtusega 35€) ja Stuudioseeria 12 (väärtusega 59€).  Fotosessiooniks kulub 15-30 minutit ja temaatikat piirab ainult Sinu fantaasia. Tehtud piltide seast saad valida parimad ning vastavalt paketile on hinna sees 6 või 12 paberfotot suuruses 10×15 cm ning täissuuruses failidega CD-plaat.

Kinkekaarti saab soetada vaid Eedeni keskuse Photopointist. Kinkekaart kehtib 3 kuud.

Fotostuudio – kingi meeldejäävaid hetki!

Panasonic DMC-GH2 tarkvarauuendus muudab videopildi kvaliteetsemaks
autor: Lauri Veerde

Panasonic annab teada, et seab esimesel detsembril oma veebilehele allalaadimiseks tarkvarauuenduse DMC-GH2 hübriidkaamerale. Tegemist on päris olulise uuendusega, sest täiustuste ja paranduste nimekiri on pikk. Kaamerale on kavas lisada uus videorežiim mis sobib senisest paremini järeltöötluseks. Lisatud on tugi uute PowerZoom objektiivide kasutamiseks, ekraani puutetundlikud funktsioonid on võimalik välja lülitada, parandatud on automaatse särikahvelduse režiimis järjestike fotode pildistamise kiirust ja kogust ning palju muud.

Lisaks DMC-GH2 hübriidkaamera tarkvarauuendusele saab 1. detsembrist alates alla laadida ka kaameraga koos tuleva PHOTOfunSTUDIO 6.0 BD tarkvara versiooniuuendust. Kui õige aeg käes, saab need uuendused alla laadida Panasonicu Jaapani veebilehelt.

Allikas: Dpreview.com