Tee ise: hajuti-peegeldi
autor: Urmas Tartes

©Tekst ja fotod: Urmas Tartes

Igas endast lugupidavas kaubanduskeskuses on vähemalt üks fotokaupadele spetsialiseerunud äri. Mõnes ka rohkem. Aga see ei tähenda, et ülejäänud suurema kaubanduskeskuse poed oleksid fotograafiliselt mõttetud. Mitmesugust asjalikku varustust leiab ka sellistes poodides, mis otsesõnul fotokaupa ei müü.

Mõned päevad tagasi käisin minagi Lõunakeskuse poodides eesmärgiga oma fotovarustust täienda. Vajasin vahendeid valguse kujundamiseks. Põhiliselt asju välklambi valguse mahendamiseks. Muidugi oleks lihtne minna ja võtta asju sellistelt tootjatelt nagu Lumiquest, Lastolite või mõni muu. Kusjuures kõik nad teevad asjalikke tooteid. Näiteks käib aeg-ajalt minu välklambi ette Lumiquest Ultrasoft. Päikesevalguse mahendamiseks kasutan Lastolite Trigrip 1-stop hajutit. Aga lähipildistamises on vaja vahel ise teha hajuteid- ja peegeldeid, sest fototööstuse keskmes on valdavalt suurte loomade (inimeste) pildistamise abivahendid.

Vajasin umbes A4 suuruseid hajuteid, mida saaks panna kas välklambi teele selle mahendamiseks või mis vajadusel toimiksid ka maheda peegeldina. Teadsin juba varasemast, et üks mõnusamaid materjale selleks otstarbeks on dušikardinate tegemiseks kasutatud kangas. Ta on piisavalt tihe välklambi valguse mahendamiseks, samas peegeldab hästi kergelt läikiv kangas valgust mõnusalt tagasi.

Alustasin Maksimarketist, sest sealt olin kunagi varem sobiva dušikardina saanud. Paraku edutult, sest millegipärast olid müügil olevate kardinate disainerid pidanud vajalikuks muidu valgele kenale kangale mitmesuguseid värvilisi mustreid kanda. Mustrid olid kenad, kohati ka loodusmotiividega. Arusaadavalt muudab värviga kaetud kangas selle kasutamise fotograafias keerukaks. Vahest sobiks mõne eriefekti jaoks, kuid mind selline variant ei rahuldanud.

Edu ei saatnud mind ka Rimis ega ka Novaluxis. Kardinaid jätkus, kuid kõik olid mustrilised. Viimasena astusin läbi JYSK-i poest. Ja hästi tegin. Leidsin suhteliselt kiiresti „Basic“ nimetust kandnud dušikardina, mis oli kena lausvalge. Täpselt see, mis vaja!

Kingade hoiustamiseks mõeldud läbipaistvast plastikust karp ja dušikardin, millest saavad fotograafilised abivahendid.

Kangas ei seisa ise püsti. Seega vajasin midagi, mis sobivas suuruses kangast toetaks. Selle leidmine läks kiiresti. Rimi poes jäid silma kingade hoiustamiseks mõeldud plastkarbid. Õhuke plastik oli ühelt poolt sile, teiselt kergelt reljeefne. Tundus, et võiks sobida.

Lisaks nendele ostudele läks vaja ka veel kääre, valget teipi ja klammerdajat. Tulemuseks sain kena komplekti parajas peegeldeid-hajuteid. Ühele lõikasin sisse ja ava, kust objektiiv läbi mahub. Lähipildistamises on vahel olukordi, kus esiplaani on valgust aparaadi poolt juurde vaja. Selline auguga peegeldi-hajuti peaks taolises olukorras hästi oma tööd tegema.

Kingakarbist ja dušikardinast tehtud peegeldid-hajutid. Karbi erinevad küljed andsid võimaluse teha neid mitmesuguse suurusega.

Nädalavahetuse suur külmalaine ei võimaldanud nende abil veel pilte teha. Aga edaspidi annan kindlasti tulemustest teada.

Loomulikult pole eeltoodud näited ainuvõimalikud lahendused hajutite-peegeldite tegemiseks. Lõpeks on erinevates olukordades erinevad vajaduses. Peaasi on aga lahtiste silmadega ringi käia.

Kodak lõpetab fotokaamerate tootmise. Keskendub printeteenustele.
autor: Lauri Veerde

Kodaki ametlik teadaanne fotokaamerate tootmise lõpetamise kohta paneb formaalse punkti ajastule, mis reaalsuses lõppes pea 10 aasta eest. Laiem avalikkus ilmselt ei teadnudki, et Kodak siiamaani ka digitaalseid kaameraid tootis. Sellele lisaks oli firmal veel mõjukas sensorivabrik, mis muuhulgas valmistas ränikiipe Leica, Hasselbladi ja Pentaxi kaameraile. Nüüd teatab firma avalikus pressiteates, et raputab endalt maha kõik digitaalset meediat salvestavate seadmete arendus- ja tootmisüksused. Edaspidises lubab firma keskenduda printerite arendamisele ja printeteenuste pakkumisele – nii profi- kui ka tavatarbijate tasemel. “Kodak Moment” on seega läbi.

Kodaki finantskohustused on juba aastaid olnud suuremad kui tegevusest saadud tulu. Käesoleva aasta alguseks oli võlakoorem kasvanud juba 6,8 miljardi dollarini. Firma varade väärtuseks on samas hinnatud vaid 5,1 miljardit dollarit. Sellises olukorras ei jäänud kodakil muud üle kui esitada Chapter 11 pankrotiavaldus. Seda ta ka 2012 jaanuari keskel tegi ning on praegu laenulepingute toel oma tegevust kardinaalselt ümber struktureerimas.

Allikas: imaging-resource.com

Pentax näitab CP+ fotomessil peagi valmivaid objektiive
autor: Lauri Veerde

Photopointi ajaveebi lugejad juba teavad, milliseid objektiive Pentaxilt järgmise kahe aasta sees oodata võib. Kahte neist näitab Pentax täna Jaapanis alanud CP+ fotomessil. Seal on külastajaile vaatamiseks välja pandud 50mm f/1.8 ja 560mm f/5.6 fiksobjektiivid. Lisaks nendele presenteeritakse messil viit arendusjärgus olevat toodet, mida nädala eest avalikustatud PDF-is ei olnud:

Fotode vahendusel saame ka meie heita pilgu neile peatselt valmis saavatele toodetele. Postituse lõpust leiate Pentaxi ametliku pressiteate.

Fotod CP+ fotomessilt Pentaxi toodetest pärinevad Jaapani veebilehelt wach.impress.co.jp

smc PENTAX-DA 50mm f/1.8 objektiiv

smc PENTAX-DA 560mm f/5.6

Üliõhuke fiksobjektiiv, loodud spetsiaalselt K-01 hübriidkaamera jaoks

smc PENTAX-D FA645 90mm f/2.8

Uus telesuum Pentax Q hübriidkaameraile

Kerekork/normaalobjektiiv Pentax Q hübriidkaameraile

Q Adapter K-bajonetiga objektiividele

Pentaxi ametlik pressiteade:

PENTAX näitab CP+ 2012 messil seitset arenduses olevat uudistoodet

7. veebruar 2012. PENTAX RICOH IMAGING COMPANY, LTD. annab teada, et näitab CP+ 2012 messil seitset arendusjärgus olevat uudistoodet, mille hulka kuuluvad objektiivid ja kaameratarvikud. Tegemist on ühe suurima ja põhjalikuma fotograafiamessiga Aasias. Iga-aastane sündmus toimub 9.-12. veebruaril Jaapanis PACIFIC YOKOHAMA messikeskuses.

Tooted

  1. 1. Objektiiv keskformaadis digitaalpeegelkaamerale

Mudeli nimetus (esialgne): smc PENTAX-D FA645 90mm f/2.8

  • Fiksobjektiiv PENTAX 645D kaamerale
  • Ideaalne fookuskaugus portreetööks, kõrge pildikvaliteet ja kaunis bokeh (fookusest välja jääv taust)
  • Planeeritud müükijõudmise aeg : 2012

  1. 2. Objektiiv K-bajonetiga digitaalsele peegelkaamerale

Mudeli nimetus (esialgne): smc PENTAX-DA 560mm f/5.6

  • Fikseeritud fookuskaugusega super-teleobjektiiv PENTAX K-bajonetiga digitaalsetele peegelkaameratele
  • Terav ja peene detailsusega kujutis tänu spetsiaalsele optikale, mille loomisel on aluseks võetud astronoomiliste teleskoopide optilised lahendused
  • Planeeritud müükijõudmise aeg : 2012

Mudeli nimetus (esialgne): smc PENTAX-DA 50mm f/1.8

  • Fiksobjektiiv PENTAX K-bajonetiga digitaalsetele peegelkaameratele
  • Valgusjõuline f/1.8 ava tagab kõrge kvaliteediga pildid, õhukese teravussügavuse ning loomuliku tausta (bokeh)
  • Planeeritud müükijõudmise aeg : 2012

  1. 3. Vahetatavad objektiivid Q-bajonetiga digikaamerale

Mudeli nimetus (esialgne): TELEPHOTO ZOOM

  • Telesuumobjektiiv (high performance seeria), mõeldud kasutamiseks PENTAX Q-bajonetiga digitaalkaameraga
  • Eriti terav, kõrge kontrastsusega kujutis ka kaadri servades tänu tipptasemel optilisele lahendusele
  • Planeeritud müükijõudmise aeg : 2012

Mudeli nimetus (esialgne): MOUNT CAP LENS

  • Fikseeritud fookuskaugusega normaalobjektiiv/kerekork PENTAX Q-bajonetiga digitaalkaamerale
  • Pilkupüüdev disain, mängukaamera visuaalne efekt piltidel
  • Planeeritud müükijõudmise aeg : 2012
  1. 4. Vahetatavad K-bajonetiga objektiivid PENTAX K-01 kaamerale

Mudeli nimetus: teatatakse hiljem

  • Üliõhuke spetsiaalselt PENTAX K-01 digikaamerale loodud objektiiv
  • Planeeritud müükijõudmise aeg : lahtine

  1. 5. Objektiivi adapter

Mudeli nimetus: Q Adapter K-bajonetiga objektiividele

  • Adapter võimaldab kinnitada K-bajonetiga objektiivi Q-bajonetiga digitaalkaamera ette
  • Integreeritud katik; manuaalne teravustamine
  • Planeeritud müükijõudmise aeg : 2012 kevad

Märkused:

Selles dokumendis kirjeldatud toodete mudelinimed, disain, tehnilised andmed ja müükijõudmise aeg on esialgsed ning võivad muutuda. Hinnad teatatakse hiljem.

Sony esitleb ametlikult 500mm F4 teleobjektiivi. Teatab, et täiskaadersensoriga kaamera on tulekul
autor: Lauri Veerde

Sony on oma 500mm objektiivi prototüüpversiooni presenteerinud juba 2007ndast aastast saati. Nüüd on hõbedane korpus lõpuks valgeks värvitud ning proffidele suunatud objektiiv on ametlikuks esitlemiseks valmis.  500mm F4 G SSM on Sony pikima fookuskaugusega G-seeria objektiiv, mis võib sinu omaks saada 13 000 euro eest. Lisaks andis Sony CP+ fotomessil peetud pressikonverentsil teada, et on arendamas järeltulijat täiskaadersensoriga peegelkaamerale A900. Uue kaamera kohta veel midagi enamat teada ei ole.

500mm F4 G SSM olulisemad omadused:

  • Täiustatud SSM teravustamismootor kiireks automaatseks teravustamiseks
  • Tugev ilmastikukindlate tihenditega varustatud korpus
  • Minimaalne ava: F32
  • Diafragmalabade arv: 9. Ümar ava
  • Minimaalne teravustamiskaugus: 4 m
  • Uus Nano AR vääristus vähendab sisepeegeldusi
  • Kolm ED (madala dispersiooniastmega) elementi vähendavad kromaatlist aberratsiooni
  • Neli nuppu autofookuse peatamiseks objektiivi eesosas
  • Mõõtmed: diameeter: 140 mm, pikkus: 367,5 mm
  • Kaal: 3460 g
  • Turule jõuab: märtsi lõpus
  • Hind: 13 000 EUR

Sony ametlik pressiteade

Allikad: dpreview.com; sonyalpharumours.com

Olympus OM-D EM-5 hübriidkaamera – videod
autor: Lauri Veerde

Olympus on lõpuks ametlikult esitlemas oma hübriidkaamerate uut lipulaegva nimega OM-D E-M5. Nostalgianäljas fotograafidele on meeltmööda selle retrodisain, tehnilise taseme poolest asub see kaamera aga silm-silma vastu Sony modernse välimusega NEX-7 hübriidiga. YouTube`i täna üles laetud käed-küljes videod annavad Olympuse uuest aparaadist teistsuguse pildi, kui kuivad tehnoandmed ja klantsid tootefotod. Vaatame siis viit paremat käed-küljes videot:

Esmane vaade. dpreview

Käed-küljes: Verge

[See post to watch Flash video]

Esimene ülevaade. RedDotPhoto.com

Käed-küljes video. The Phoblographer

Käed küljes: Photographyreview