Ricoh Theta rakendus Android nutitelefonidele sai VR peakomplektide toe
autor: Lauri Veerde

2016-05-31 21.34.08

360-kraadilisi fotosid pildistav kaamera Ricoh Theta S ühendub nutitelefoniga Theta S nimelise rakenduse kaudu. See rakendus on nüüd saanud tarkvarauuendusega uusi funktsioone juurde – üheks olulisemaks neist funktsioonidest on VR peakomplektide tugi. See tähendab, et Theta S kaameraga pildistatud interaktiivseid 360 kraadi fotosid vaadates saad nüüd vaate lülitada VR režiimi, libistada oma telefon mõnda VR peakomplekti nagu näiteks Google Cardboard või VR-Wow ja nautida oma interaktiivseid vaateid hoopis uuel moel.

Seni oli virtuaalreaalsuse peakomplektides vaatamiseks vaja Thetaga pildistatud fotod laadida mõnda muusse keskkonda, mis VR funktsiooni toetas. Nüüd pole see enam vajalik. Olgu ka öeldud et vastav uuendus tuli praegu ainult Android operatsioonisüsteemiga nutitelefonidele mõeldud rakendusele. Apple iPhone nutitelefonides toimiv Theta S programm veel VR režiimi ei toeta.

Allikas: Androidcentral.com

Kumba objektiivi Fujifilm X-Pro2 hübriidkaamera ette valida – 35mm f/2 WR või 35mm f/1.4?
autor: Lauri Veerde

fujifilm-35mm-f1.4-vs-35mm-f2.0-2

Fujifilm X-Pro2 hübriidkaamera on Photopointis olemas kahe komplektina. לhes neist komplektidest on X-Pro2 koos Funijon XF 35mm f/1.4 R objektiviga, teises aga koos Funijon XF 35mm f/2 R WR objektiiviga.

Mõlemad nimetatud objektiivid sobivad ideaalselt selle profiklassi hübriidkaamera kaaslaseks, sest 35mm fookuskaugus annab X-Pro2 ette keeratuna sama laia vaatenurga nagu 50mm fookuskaugusega objektiiv täiskaadersensoriga kaamera ees.  See on see klassikaline inimsilma-ekvivalendiks peetav vaatenurk, mis on fiksobjektiividest kõike kasutatavam ja universaalsem.

Kumba neist objektiividest peaks aga X-Pro2 komplekti ostja eelistama? Tehniliste andmete ridade vahel kursoriga järge ajades ei pruugi fotohuviline õiget vastust leida, sest mitmed olulised aspektid sealt välja ei paista. Sellepärast leiad altpoolt olulised praktilised tähelepanekud, mida valiku juures arvesse võtta.

Objektiivide üldiseloomustus

XF 35mm f/1.4 R oli üks esimesi objektiive, mis Fujifilm oma hübriidkaameratele valmistas. See tuli müügile aastal 2012 ja on sellest ajast peale olnud Fuji kaameraga pildistavate tõsisemate fotohuviliste seas nii hinnatud kui ka maha tehtud. Hinnatud oma suurepärase optika pärast, mis pildistab ilusaid, teravaid ja kontrastseid pilte. Maha tehtud aeglasepoolse autofookuse pärast. D3S_8079-1200
XF 35mm f/2 R WR jõudis poodidesse alles mõned kuud tagasi ja on seega üks uuemaid Fujifilmi objektiive. Sarnaselt vanemale 35mm objektiivile on ka see varustatud avarõngaga, sobides nõnda hästi kasutamiseks nende Fujifilmi hübriidkaameratega, mis on varustatud säriajakettaga. 35mm f/2 trumpideks on ilmastikukindlus, kompaktne korpus ja kiire teravustamine. fujifilm_xf_35mm_f_2_r_1191420

 

5 olulist aspekti, mida Fujifilmi 35mm objektiivi valikul arvestada

fujifilm-35mm-f1.4-vs-35mm-f2.0-5

 1. Pildikvaliteet. Pildikvaliteedi poolest on need kaks objektiivi X-Pro2 ees üsna sarnased. f/1.4 – f/4.0 avavahemikus on 35mm f/2 WR objektiivi joonis servades ja nurkades oluliselt selgem. Kui aga ava keerata väiksemaks kui f/4.0, on 35mm f/1.4 R objektiivi pildi teravus juba üle kogu kaadri teravam kui konkurendil. Sellest teravusevahest saab aga aru fotot suurendades või lõigates – tavajuhtudel on joonis hea mõlemal.
 2. Teravustamine on ilmselt nende kahe objektiivi kõige olulisem erinevus. Vana 35mm f/1.4 R on nii pildikvaliteedi kui ka korpuse koostekvaliteedi poolest suurepärane objektiiv, aga selle autofookus on – võrreldes uuemate Fujifilmi objektiividega – tuntavalt aeglasem ja ka mürarikkam. 35mm f/2.0 teravustab väga kiiresti ja vaikselt – klass kõrgem kui 35mm f/1.4.
 3. Korpus. Lisaks teravustamisele on 35mm f/2.0 R WR oluliseks trumbiks ilmastikukindel korpus. Kuna ka X-Pro2 korpus on ilmastikukindel, siis sobib see objektiiv selle kaamera ette ülihästi. Lisaks on 35mm f/2.0 objektiiv oma vanemast ja valgusjõulisemast versioonist pisem ning seega samuti X-Pro2 kere ees mõnusam kasutada.
 4. Valgusjõulisus. 35mm f/1.4 R objektiivi olulisimaks trumbiks on 1 stopi võrra suurem ava. Tänu sellele saab see objektiiv pisut paremini hakkama hämaras pildistamisel. Teoreetiliselt peaks suurema ava puhul ka taust olema ilusam ja udusem, kuid praktikas siin väga olulist vahet ei ole.
 5. Hind.
  1. XF 35mm f/1.4 R objektiiv maksab 549€. X-Pro2 komplektina ostes on hind 2199€ ja hinnavõit 149€
  2. XF 35mm f/2 R WR objektiiv maksab 399€. X-Pro2 komplektina ostes on hind 1999€ ja hinnavõit 199€

Suurem, kallima hinna ja 1 stopi võrra valgusjõulisema avaga XF 35mm f/1.4 R objektiiv võib ilma süvenemata uuemast 35mm objektiivist uhkem tunduda. Kui sul hädasti seda ühte lisastoppi valgusjõudu vaja on, siis peaksidki selle kasuks otsustama. Mina valiksin aga X-Pro2 kaamera ette hoopis väiksema, soodsama ja ühe stopi võrra pimedama 35mm objektiivi, sest see teravustab kiiremini, on ilmastikukindel ja ei jää alla ka pildikvaliteedis.

Tule tee kõik vajalikud dokumendifotod Tartu südalinnas Kvartali keskuses
autor: Jürgen Veerme

dokumendifotod-kohe-katte-photopoint

Mõne nädala eest Tartus, uues moodsas Kvartali ostukeskuses, avatud uhiuues Photopointi esinduskaupluses saab lasta endast teha kõikidele nõuetele vastavaid passipilte, dokumendifotosid viisale, ID- kaardil oleva pildi, juhiloapildi – ühesõnaga teeme Sulle ükskõik, millise dokumendi tarbeks korraliku foto.

Dokumendifotode tegemine nii Photopointi Kvartali kui kõikides teistes meie Tartu ja Tallinna jaekauplustes käib kiirelt ja mugavalt. Pädevad fotograafid koos korraliku peegelkaamera ning profiklassi valgustusega, teevad sinust foto, mida võid julgelt näidata nii ametiasutuses kuitoidukaupluses. Lisaks teame täpselt kõiki nõudeid, mis on sätestatud nii passipiltidele, erinevatele viisapiltidele ja muude Eestis kehtivate dokumentide jaoks.

Dokumendifotod mõne minutiga:

 • 4 pilti ühel paberil  – 7.99€
 • 4 pilti ühel paberil + pildifail meilile – 8.99€
 • 8 pilti kahel paberil – 10.99€
 • 8 pilti kahel paberil + pildifail meilile – 11.99€
 • Dokumendifoto imikust, lisandub eelnevatele lisatasu +1.00€
 • Võimalus teha 4 dokumendifotot kliendi failist – 4.99€

E-riigile kohaselt pakume võimalust saada tehtud õpilaspileti foto või dokumendifoto ainult digitaalsel kujul. Näiteks siis, kui kool pakub võimalust edastada foto digitaalselt või oled taotlemas fotoga pangakaarti.

 • Dokumendifoto fail meilile – 5.99€

Lisaks saab nii Kvartali kui kõikides teistes Photopointi esinduskauplustes dokumente failiks skaneerida ja dokumendifotosid kleebispaberil tellida.

 • Dokumendifoto kleebispaberil (võimalus kleepida päevikule, vihikutele jms.) – 9.99€
 • Dokumendi skaneerimine failiks – 0.99€

Pilt isikut tõendaval dokumendil jääb sind esindama aastateks ning selle tegemist ei tohiks jätta väikese fotoboksi automaatika hooleks, kus tehtud foto reeglina väga esinduslik välja ei kuku.

 

Tule pildistama Photopointi esinduskauplusesse Kvartalis!

 

Vaata, kuidas jõuda Photopointi kauplusesse siis, kui siseneme Kvartali keskusesse Turu tänava vasakpoolsest sissekäigust. Kliki alloleval pildil ja siis lohista hiire või näpuga üles-alla:

Kui aga oled Tartus autoga ringi liikumas, on kõige mugavam viis Photopointi külastamiseks parkida auto Kvartali maa-aluse parkla teisele korrusele. Tulles sealt siis eskalaatoriga üles, asub Photopointi kauplus kohe vasakut kätt:

 

kvartal-0-korrus

Kuidas toimivad peegelkaameraobjektiivid Canon EOS M3 hübriidkaamera ees?
autor: Lauri Veerde

canon-eos-m-adapter-27

Canoni hübriidkaamerate ees saab adapteri abil kasutada kõiki EF ja EF-S peegelkaameraobjektiive. See on üks olulisemaid Canoni hübriidkaamerate trumpe, sest fotograafid, kes pildistavad Canoni peegelkaameraga saavad oma olemasolevaid objektiive vajadusel ka selle väikese kaamera ette keerata. Selleks keeramiseks on vaja spetsiaalset adapterit, mis on nüüd müügil ka Photopointis.

EF-EOS M adapter on metallist toru, mille abil kinnitub peegelkaameraobjektiiv hübriidkaamera külge täpselt õigele kaugusele ja mis kannab kõik elektroonilised kontaktid objektiivist hübriidkaamerasse üle. Nii toimivad EF-EOS M adapteriga kõik objektiivi funktsioonid nagu EXIF info edasiandmine, diafragma automaatne juhtimine kui ka autofookus.

Just sellesse autofookuse toimimisse tuleks aga suhtuda mõningase ettevaatlikkusega. Nimelt tuleb tähele panna, et adapteriga kasutades on EF ja EF-S objektiivide autofookus tavalisest aeglasem. Ja et erinevate objektiivide puhul on autofookuse esitlusvõime erinev, toimides mõne puhul paremini, mõne puhul halvemini.

Selles postituses vaatame üle, kuidas toimib EF-EOS M adapter kolme populaarsema Canoni objektiivitüübiga ja kahe Tamroni objektiiviga.

 

canon-eos-m-adapter-3
canon-eos-m-adapter-4

EF-EOS M adapteri sees ei ole optikat. Küll aga on selle alumises osas kontaktid, mis kannavad kõik objektiivi funktsioonid hübriidkaamera bajonetile üle. Adapteri külje peal on väike nihik, mille abil saab objektiivi adapteri küljes lahti lukustada. Adapteri all on statiivijalg (statiivikeere on jala all), mida saab vajadusel eemaldada.

 

Proovime EF-EOS M adapterit erinevate objektiividega

canon-eos-m-adapter-466

Canon EOS M3 + Canon EF 24-105mm f/4L IS USM objektiiv

See L-seeria objektiiv pakub (proovitud objektiivide seast) kõige paremat teravustamiskiirust. EOS M objektiividele jääb see teravustamiskiirus muidugi alla. On näha ja ka kuulda, et 24-105mm objektiivi teravustamisrõngas käib õiget kohta otsides 3-4 korda kiirelt edasi-tagasi. Need liikumised on aga piisavalt kiired, et mitte häirima jääda. Sobib pildistamiseks väga hästi.

Canon EOS M3 + Canon EF 40mm f/2,8USM objektiiv

STM teravustamismootoriga objektiivilt oleksin oodanud veidi kiiremat esitlusvõimet. Kui 24-70mm objektiiv oli teravustamisel hästi tormakas ja äkiline, siis 40mm f/2.8 STM teravustas sujuvalt ja kindlamalt. Samas aeglasemalt. Teravustamisel esines ka vigu – näiteks vähemkontrastsele pinnale teravustamisel lukustas kaamera teravuse mõnikord ka siis kui kaader tegelikult terav ei olnudki. לleüldiselt saab STM fiksobjektiive täitsa edukalt EOS M3 ees kasutada.

Canonil on terve rida pisikesi STM teravustamismootoriga fiksobjektiive – kõikide nende autofookus peaks olema enam-vähem sama võimekas.

Canon EOS M3 + Canon EF 70-200mm f/4.0 L USM

See Canoni soodne ja populaarne L-seeria telesuumobjektiiv on sarnaselt 24-105mm f/4 objektiivile varustatud USM teravustamismootoriga. Teravustamine erineb siin aga tuntavalt. 70-200mm objektiiv teravustab EOS M hübriidkaamera ees hüplikult ja aeglaselt. Kui teravustame kaugele ja teravustamiskaugus eriti ei muutu, siis toimib kõik üsna hästi. Aga hoidku pildistajat selle eest, kui ta peaks teravustamispunkti suunama mõnele vähekontrastsele alale – siis põrutavad objektiivi läätsed udusse minema ja jõuavad sealt aeglase sammuga ringiga tagasi. Autofookus 70-200mm f/4 telesuumobjektiiviga pole eriti kiita.

Canon EOS M3 + Tamron 24-70mm f/2.8 VC

Tamroni valgusjõulise standardsuumobjektiiviga EOS M3 autofookus adapteri vahendusel toimida ei taha. Natuke see teravustamine ju toimib ka, aga pooltel teravustamisjuhtudel ilmub ekraanile kollane hüüumärk, mis annab kasutajale mõista et teravust ei suudetud leida.

Canon EOS M3 + Tamron SP 35mm f/1.8

Tamroni uue kvaliteetse SP-seeria valgusjõuline fiksobjektiiv toimib adapteri vahendusel EOS M3 hübriidkaamera ees üllatavalt hästi. Teravustamine sarnaneb Canoni 24-105mm objektiivile, kuid on natuke sujuvam ja seega ka pisut aeglasem. SP35mm f/1,8 sobib EOS M3 kaameraga pildistamiseks väga hästi.

 

canon-eos-m-adapter-33

Canon EF-EOS M adapteri teravustamiskiirust ei tasu hinnata ühe-kahe objektiivi põhjal. Ka sama teravustamismootorit kautavad kuid erinevad objektiivid võivad adapteriga kasutamisel anda täiesti erineva autofookuse kogemuse. Mõned objektiivid toimivad väga hästi samas kui teiste kasutamine autofookusrežiimis on täielik piin. וnneks saab kõik sellised objektiivid sel puhul manuaalse teravustamise peale lülitada ja nõnda neidki EOS M hübriidkaamera ees adapteriga kasutada.

Tartu Kvartali keskuse Photopointi kaupluses saab nüüd tellida enda fotoga kruuse, puslesid, võtmehoidjaid, külmkapimagneteid ja hiirematte ootetööna
autor: Lauri Veerde

hinnakiri-piltidega-hinnad-banner-2016

Oma pildiga kruuse ja puslesid ja muud on kõige parem tellida interneti kaudu – www.fotomeened.ee keskkonnast. Veebist tellides toimetame fotomeened sinuni 5 tööpäeva jooksul. Mõnikord aga on fotomeenet kiiremini vaja – sel juhul peaksid tulema Tartu Kvartali Photopointi kauplusesse, kus teeme populaarsemaid fotomeeneid nüüd kohapeal ootetööna.

Kvartali keskusest saab ootetööna tellida järgmisi fotomeeneid:

Kui soovid ülalolevatele meenetele enda poolt toodud pilti, siis võta see foto (võimalikult suures formaadis) andmekandjal kaasa, tule Kvartali Photopointi kauplusesse ja anna tellimus sisse. Fotomeene valmimise aeg sõltub sellest, kui pikk on parasjagu kiireloomuliste tööde järjekord – saad seda teada poes kohapeal või näiteks vahetult enne tulemist kauplusesse ette helistades. Niikaua kui sinu fotomeenet valmistatakse, saad fotokaameraid vaadata või keskuse peal muid asjatoimetusi teha.

Kõige mugavam on aga fotomeened tellida internetist ilma kiirustamata kohe ära. Vaata kõiki fotomeeneid ja telli keskkonnas www.fotomeened.ee.

Lähed jalgsi või autoga? Vaata interaktiivselt, kus asub Tartu Kvartali ostukeskuse Photopointi kauplus

1 2 3 4 5 6