Nüüd saadaval: HD Pentax D-FA 28-105mm f/3.5-5.6 ED DC WR objektiiv
autor: Silver Pik

DFA28105_blogi-avang

Pentax K-1 täiskaader peegelkaamera on juba poelettidel ning seetõttu on eriti oluline Pentaxi (ehk Ricoh) jaoks tuua lettidele uue kaamera kõrvale ka võimalikult suures valikus objektiive. Just selliseid objektiive, mis tagaks koostöös suure lahutusvõimega sensoriga kõrge pildikvaliteedi ja detailsuse ning kasutaks sensori kogu potentsiaali ära. Just seetõttu on tootevalikusse lisandunud suures valikus uut klaasi – tipptasemel D-FA*  70-200 f/2.8 ning D-FA 24-70 f/2.8 on hiljuti poelettidele jõudnud, D-FA 150-450 eelmisest aastast ning nüüd jõudis kohale ka soodsam normaalsuum HD Pentax D-FA 28-105mm f/3.5-5.6 ED DC WR näol. Ainuke uutest, mis veel reaalselt müügile pole jõudnud, on ülikvaliteetne Tamron SP 15-30HD Pentax D-FA 15-30mm f/2.8 ED SDM objektiiv. Aga nüüd siirdume soodsama standardsuumi juurde.

HD Pentax D-FA 28-105mm f/3.5-5.6 ED DC WR on standardsuumobjektiiv, mis täidab sama rolli mis omistatud näiteks Nikon AF-S Nikkor 24-120mm f/4.0G ED VRCanon EF 24-105mm f/3.5-5.6 IS STM või Nikon AF-S Nikkor 24-85mm f/3.5-4.5G ED VR objektiividele Canoni / Nikoni ökosüsteemis – ehk et – täiskaader Kit-objektiiv.

Tehnilised andmed

 Fookuskaugus 28 – 105 mm
 Maksimaalne ava f/3.5 – 5.6
 Minimaalne ava f/22 – 38
Optiline konstruktsioon 15 elementi 11 grupis
Teravustamine Direct Current mootor
Quick-Shift Focus süsteemiga
Lähim teravustamiskaugus 50 cm
Maksimaalne suurendus 0,22ח
Diafragma labad 9
לmar ava
Bajonett KAF3
Filtrikeere 77 mm
Ilmastikukindlus Tolmu- ja niiskuskindel
Mõõtmed 73 ח 86,5 mm
Kaal 440 g

Seda kit-objektiivi ei ole kohe kindlalt kohane võrrelda objektiivinimeliste toodete tooterivi alumise otsaga – tegu on ikka kvaliteetse klaasiga, mille kõige suuremaks miinusküljeks on ainult natuke pimedam maksimaalne ava – f/3.5 – 5.6. Kõik muu selle objektiivi sees on tipptasemel. Esiteks katab see enimkasutatava suumivahemiku 28 mm lainurgast kuni 105 mm lühikese teleni. Optiliselt koosneb objektiiv 15 elemendist 11 grupis, millest kaks asfäärilist ning üks eriti madala dispersiooniga element. 27 aastat KAF bajoneti evolutsiooni on viinud ka selleni, et aeglane kruvimehhanismiga teravustamine on lõplikult objektiivist välja visatud – KAF3 jätab alles ainult kiire objektiivisisese mootori. Viimane on DC mootor, mis võimaldab käsitsi igal hetkel korrigeerida tänu Quick-Shift Focus süsteemile. Objektiivi elemendid on saanud nii HD kui Super Protect vääristuse, tagamaks maksimaalse valguse ülekande ning elimineerides sisepeegeldused.  Kõik see, Pentaxi WR seeria objektiividele kohaselt, on pandud ilmastikukindlasse korpusesse. Mida see tähendab? Seda, et nii Pentax K-1 kui ka K-3 II peegelkaameraga võid sa südamerahus ka suuremas vihmas või lumetormis edasi pildistada ilma, et peaks kaamerat karmi ilmastiku eest varjama hakkama.

DFA28105_blogi-varjukita-01

DFA28105_blogi-varjukita-02

DFA28105_blogi-varjukiga

HD Pentax D-FA 28-105mm f/3.5-5.6 ED DC WR objektiiv on saadaval nii Photopointi esinduskauplustes kui ka Photopoint.ee veebipoes.

Teatud Sigma objektiivid kriimustavad Pentax K-1 korpuse. Ametlikud vastumeetmed peagi tulekul
autor: Lauri Veerde

pentax-k-1-sigma-scratch-issue

Objektiivitootja Sigma annab ametlikult teada, et 11 Sigma objektiivi jätavad Penatx K-1 peegelkaamera korpusele väikse kriimustuse. Kuna objektiivid on kinnituskohast pisut laiemad kui võiks, puutub objektiivi serv kinnitamise käigus vastu kaamerat ja kriimustab seda.

Kriimustus on pisike ja tõenäoliselt pildistamist ei mõjuta – sellegipoolest soovitab Sigma probleemseid objektiive mitte oma kaamera ees kasutada – seni, kuni see viga on kõrvaldatud. Hetkel on Sigma ette valmistamas vahetusdetaili ja annab ilmselt peagi teada, millal K-1 kaamera kasutajad oma Sigma objektiivi teenindusse tagaosa vahetusse tuua saavad.

K-1 kaamera korpust kriimustavad järgmised Sigma objektiivid (praegu tootmises)

Täpselt sama probleem kimbutab ka vanemaid, hetkel juba tootmisest maas olevaid Sigma objektiive:

  • 50mm F1.4 EX DG HSM
  • 85mm F1.4 EX DG HSM
  • 24-70mm F2.8 IF EX DG HSM
  • APO 70-200mm F2.8 EX DG OS HSM
  • APO 70-200mm F2.8 II EX DG MACRO HSM
  • APO 50-150mm F2.8 II EX DC HSM
  • APO 120-400mm F4.5-5.6 DG OS HSM
  • APO 150-500mm F5-6.3 DG OS HSM

 

Lisaks füüsilisele probleemile on Sigma täheldanud ka tarkvaralist probleemi mõnede Sigma objektiivide ühildumisel uue Pentax K-1 peegelkaameraga. Nimelt ei edasta objektiiv mõnedel juhtudel kaamerale teavet selle kohta, kas teda tuleks kohelda APS-C või täiskaadri režiimis. Sel juhul peab kasutaja ise kaamerale teada andma, millise objektiiviga tegu on. Sigma soovitab K-1 kaamera omanikel DC tähistust kandvate Sigma objektiivide puhul seadistada kaamera APS-C režiimi ja DG objektiivide puhul kasutada täiskaadrirežiimi. Selle vea loodab Sigma peatse tarkvarauuendusega parandada.

Allikas: Sigma

Canon 600EX II-RT välklamp toob 2× kiiremad laadimisajad
autor: Oskari Värä

canon_600

Canon avalikustas uue EX-seeria välkude tippmudeli 600EX II-RT. Uus välk toob kiiremad laadimisajad ning järjestikuste välkude võime.  Võrreldes eelkäijaga on uus välk 1,1 – 1,5 korda kiirem kui kasutada akupatareisid ning kuni 2 korda kiirem kui kasutada lisaakut CP-E4N.

Suumivahemikuna katab 600EX II-RT ära 20 – 200mm ning maksimaalne juhtarv ISO 100 juures on 60 meetrit. Lisaks on loomulikult ka võimalus välku juhtida juhtmevabalt nii optiliselt kui ka raadiosaatjatega. Välgu korpus on tolmu- ning niiskuskindel ning tagapaneelil on indikaatortuli ja lihtsustatud kasutajaliides, et ka raskemates oludes saaks võimalikult mugavalt välku kasutada. Veel on välgupeal integreeritud refletorkaart ning kaasas olevate lisatarvikutena just selle välgu jaoks valmistatud uued värvifiltrid ning vutlar.

Canon 600EX II-RT paisatakse müügile 2016. aasta juunis.

Allikas: dpreview.com

Maavärina tõttu suletud Sony Kumamoto sensoritehas alustab taas tööd 21. mail
autor: Lauri Veerde

Sony-tehas-kumamoto

14. aprillil seiskas Jaapanis toimunud maavärin Sony Kumamoto tehase. Nüüd, kuu aega hiljem, annab Sony ametlikus pressiteates teada järk-järgulisest tööprotsesside taastumisest. 9ndast maist alates on tehases taas toiminud lihtsamad taustategevused, 17ndast maist hakkavad tööle komplekteerimisliinid. Alumistel korrustel olevad sensoritootmisliinid on plaanis järk-järgult töökorda saada alates 21. maist.

Kumamoto tehnoloogiakeskuse ajutisel sulgemisel on otsene negatiivne mõju suurele osale fototehnikatööstusest, sest just Kumamotos valmistab Sony pildisensoreid nii omaenda kui ka teiste tootjate fotokaameratele. Tarbija jaoks tähendab negatiivne mõju ilmselt seda, et peagi ei pruugi soovitud digikaamerat poest saada olla. Sony digikaamerate tarned Jaapanist kõikjale maailma on ju olnud näiteks juba mitu nädalat peatatud. Ettevõtte enda jaoks tähendab olulise tehase enam kui kuu aja pikkune seiskumine aga olulist rahalist kahjumit – kui suurt täpsemalt, seda saab teada 24. mail, mil Sony oma järgmise majandusaasta prognoosid avalikkusele esitama peab.

Allikas: Sony ametlik pressiteade

Facebook lisab oma uudisvoogu 360-kraadiliste interaktiivsete fotode toe
autor: Lauri Veerde

3059776-poster-facebook-360

Facebook annab oma Oculus blogis teada, et kavatseb juba lähinädalatel uudisvoogu lisada 360-kraadiliste fotode toe. See tähendab, et peagi saab Ricoh Theta S (või sarnase) kaameraga pildistatud 360° fotod lihtsalt Facebooki üles laadida ja need muutuvad uudisvoos pärast jagamist automaatselt interaktiivseteks. Umbes sellisteks, nagu see siin all olev näide:

 

Vaata 360° videot ekraanil või VR peakomplektiga

Facebooki platvorm teeb võimalikuks samasuguse foto sees ümberringi vaatamise võimaluse, nagu üleval näha. Lisaks nutitelefoni ja arvuti ekraanil vaatamisele lubatakse 360° fotodele aga lisada ka GearVR peakomplektide tugi. See tähendab, et pildinurgas olema hakkava nupu abil saab lülituda VR režiimi. Ning kui nutitelefon siis VR peakomplekti sisestada, saab 360° vaateid imetleda veelgi interaktiivsemalt.

Kuna Facebook on Oculus omanikfirma, siis optimeeritakse Facebooki 360° fotod konkreetselt just Gear VR peakomplekti jaoks sobivasse mõõtu. Hetkel pole teada, kas Facebooki videoid ka teiste peakomplektidega – nagu Google Cardboard või näiteks Silveri poolt üle vaadatud VR WOW peakomplekt – vaatamiseks sobilikud on.

 

Kuidas selliseid 360° fotosid luua?

04-vaadetornist-edited-1

Näide sfäärilisest panoraamist – kahemõõtmelisele pinnale on kokku koolutatud kogu ümbritsev vaade. Kui selline foto (varsti) Facebooki lisada, muutub see seal automaatselt interaktiivseks.

Selliste fotode loomiseks on kolm peamist võimalust.

  1. Kõige lihtsam on kasutada spetsiaalset 360° kaamerat nagu Ricoh Theta S, mis paneb sfäärilise panoraami ise pärast pildistamist kokku nii et saad selle ühe soojaga Facebooki üles laadida.
  2. Teine võimalus on pildistada ümbritsev üles kasutades nutitelefoni ja mõnda spetsiaalset 360° fotode loomiseks mõeldud rakendust. Selliselt pildistades kipub aga tulemus jääma üsna tagasihoidlik.
  3. Kolmas võimalus on kasutada tavalist fotokaamerat ja lainurkobjektiivi, ennast ümbritsev üles pildistada ja need fotod siis üheks sfääriliseks panoraamiks kokku “nõeluda”, kasutades selleks spetsiaalset tarkvara nagu Kolor Autopano Pro või PtGui.

 

Interaktiivsete 360° videote toe lisas Facebook oma keskkonda 2015. aasta sügisel. Seega on igati loogiline, et see tugi nüüd ka fotodele laieneb. Eriti hea uudis on see just 360° kaamerate omanikele, kes seni pidid oma interaktiivsete fotode Facebookis postitamisel kasutama kolmandat teenust. Ricoh Theta S kaameraga pildistatud fotode jagamisel Facebookis ilmub Facebooki seinale näiteks hetkel lihtsalt link interaktiivsele sisule. Mitte interaktiivne foto ise. See olukord peaks  peagi normaalseks muutuma.

וigluse huvides peaks lõpetuseks ka mainima, et VR vallas Facebooki just eriliseks pioneeriks pidada ei saa. Nimelt on Google Photos ja Google+ keskkonnad interaktiivseid 360° fotosid automaatselt toetanud nüüd juba pea 3 aastat.

Allikas Oculus blogi

1 2 3 4 5 6 7