Vaatame lähemalt: Sirui 50mm f/1.8 Anamorphic objektiiv on ideaalne alustavale filmitegijale
autor: Koit Romet Halman

Anamorphic – kui palju see termin sulle ütleb? Kes filmimisega professionaalsemal tasandil tegelevad on ehk sellega rohkem kokku puutunud, kuid mida see siis tegelikult tähendab?

Anamorphic või anamorfne formaat on tegelikult juba päris vana. Esmalt tuli see kasutusele sõjatehnikale I maailmasõja ajal ning hiljem liikus see edasi filmimaailma. See on lihtsalt seletades spetsiaalne meetod, mis kasutab moonutatud optikaga objektiivi, horisontaalse vaatevälja laiendamiseks.

Kas oled kunagi filmi vaadanud ja mõelnud, et miks ekraanil on üleval ja all mustad ääred? Just see ongi anamorfne efekt! Tänapäeval muidugi saab seda “cinemascope” efekti ka tehislikult saavutada, kuid seda teed minnes sisuliselt kärbitakse filmitud kaadri informatsiooni ning anamorfse objektiivi “võlu” jääb siiski lõpptulemusest puudu.

Anamorfne objektiiv pigistab kaamera sensorile rohkem informatsiooni. Kaamerast vaadates tundub pilt kokkusurutud ning ebaloomulikult, kuid see tuleb lihtsalt hiljem montaažiprogrammis uuesti õigeks venitada.

Sirui 50mm f/1.8 Anamorphic objektiiv
Otse kaamerast (täiskaader)

Sirui 50mm f/1.8 Anamorphic objektiiv
וigeks venitatud (täiskaader)

Paljude huviliste ning filmitegijate jaoks on anamorfsed objektiivid jäänud kättesaamatuks just nende krõbedate hindade ja saadavuse pärast. Seni kõige odavamate anamorfsete objektiivide hinnas on alanud 3000€ kandist ja võivad ulatuda üüratute summadeni. Lisaks ei toeta need tihti populaarsemaid objektiivikinnituste tüüpe ja siinkohal tulebki mängu Sirui.

Sirui avalikustas oma 50mm f/1.8 1.33x anamorfse objektiivi ühisrahastusplatvormil Indiegogo. Algne eesmärk oli neil saada 5000$, et objektiivi laialdasemalt tootma hakata, kuid nad ületasid selle eesmärgi 20 kordselt juba esimese kolme tunniga ning kampaania lõpuks koguti tervenisti 1 260 588$!

Sirui 50mm f/1.8 Anamorphic objektiiv

Tänaseks päevaks on Sirui 50mm f/1.8 1,33x Anamorphic objektiiv müügil ka Photopointi esinduskauplustes ja veebikaubmajas ning peagi on juurde lisandumas ka Sirui 35 mm f/1.8 1.33X Anamorphic mudel.

 

Teeme karbi lahti

Objektiivi karbist avamise kogemus on üsna lihtne ja kiire. Esimene tähelepanek objektiivi kättevõtmisel oli selle kaal ning ehituskvaliteet – tundub kindla ning vastupidava ehitusega.

Tegemist on täismanuaalse objektiiviga ehk elektroonilisi kontakte ei ole ja ava ning fookust saab juhtida vaid käsitsi. Rõngad nende muutmiseks on väga hea kvaliteediga ja sujuva liikumisega. Ava rõngal samuti puuduvad lukustusastmed ehk “klikid”.

Sirui 50mm f/1.8 Anamorphic objektiiv
Sirui 50mm f/1.8 Anamorphic objektiiv

Objektiivikatte eemaldamisel avaldub üsna teistsugune, isegi veidi ehmatav vaatepilt, sest esimene klaas on “kandiline” mitte ümmargune nagu oleme harjunud igapäevastel objektiividel nägema.

Sirui 50mm f/1.8 Anamorphic objektiiv

 

Läheb testimiseks

Mina kasutasin Sirui 50mm f/1.8 anamorfse objektiivi testimiseks Sony a7S II täiskaader hübriidkaamera ning Zhiyun Crane 3 LAB gimbali kooslust, mis töötas väga hästi. Samuti lisasin mugavuseks komplektile ka videomonitori, mis võimaldab filmimise ajal näha õigeks venitatud pilti, mis on kadreerimise suureks abiks.

Sirui 50mm f/1.8 Anamorphic objektiivKuna objektiivil puudub autofookus, siis kasutasin Crane 3 mudeli follow focus süsteemi.

Siinkohal üks märkus ka Siruile – kui ehitate objektiivi, mis on filmitegijatele suunatud ja täismanuaalne, siis miks te ei võinud sellele juba fookuse ja ava juhtimiseks hammasrõngaid kinnitada sarnaselt nagu Samyang/Rokinon seda teeb? Oleks palju töökindlam lahendus otse karbist ning sellise fookuskaugusega vaevalt, et väga käest filmitakse.

וnneks tuleb Crane 3 LAB gimbaliga kaasa kummist hammasrõngas, mille suurust saab muuta ning sobitada peaaegu igale objektiivile.

Igatahes võtsin selle väärtusliku komplekti kaasa ja sõitsin ning jalutasin Tallinnas ringi.

 

Kuna see objektiiv on mõeldud maksimaalselt vaid APS-C ehk poolakaadersensoriga kaameratele, siis filmimisel olin ma kahe valiku ees. Kas lülitada kaamera APS-C režiimi, millega ma kaotan 4K võimekuse ja lepin 1.6x crop factor’iga või filmin täiskaader režiimis ja tegelen kaadri sättimisega hiljem montaažis. Ma otsustasin teise valiku kasuks, sest panin tähele, et täiskaader režiimis filmides saavutasin ma lõpuks natuke laiema kaadri kui APS-C seadega.

Sirui 50mm f/1.8 Anamorphic objektiivTäiskaader (20% crop)

Sirui 50mm f/1.8 Anamorphic objektiivAPS-C režiim

See oli minu üks esimesi kogemusi “päris” anamorfse objektiiviga filmida ning mulle väga meeldib visuaal mida selle objektiiviga saab saavutada. Olen suur anamorfsete lens flare’ide fänn ning samuti ka see ovaalne bokeh, mis taustale tekib on lihtsalt võrratu.

Sirui 50mm f/1.8 Anamorphic objektiiv

See on lihtsalt nii eriline, kuna enamasti näeb seda efekti ainult suurtes filmides. Kogu atmosfäär, mis Sirui 50mm f/1.8 1,33x Anamorphic objektiiviga filmides tekib on nii teistmoodi ja kuidagi otse kaamerast juba “filmilikum”.

Sirui 50mm f/1.8 Anamorphic objektiiv

Tulles korra tagasi nende horisontaalsete lens flare’ide juurde, mis on ka põhimõtteliselt anamorfsete objektiivide üks põhilisi eripärasi, siis J.J Abrams’i stiilis (vana nali?) visuaali saab kenasti toota ning tekib palju mänguruumi erinevate valgusallikatega katsetamiseks. Muidugi, kui stseenis on valgusallikaid palju, siis võib kogu kaader natuke lens flare’idest üleküllastunud tunduda.

Sirui 50mm f/1.8 Anamorphic objektiiv

Sirui 50mm f/1.8 Anamorphic objektiiv

 

Kokkuvõteks

לldjoones objektiivi pildikvaliteet on väga hea – lahtise avaga (f/1.8) on kaader keskelt terav ning servadesse kandub udusus sujuvalt ning ei pehmenda üldpilti liialt. Kasutades seda objektiivi avadega f/2.8 ja f/4 muutuvad ka kaadri servad teravamaks ning terve pilt muutub kontrastsemaks.

Olin väga üllatunud, et kromaatilist aberratsiooni ei esine peaaegu üldse. Mis on sellises hinnaklassis objektiivi kohta väga suur saavutus ning julgustab filmima ka suuremate resolutsioonidega.

Sirui 50mm f/1.8 Anamorphic objektiiv

Eks kindlasti soovivad paljud objektiivilt veelgi võimsamat või laiemat anamorfset efekti ning täiskaadri tuge, kui isiklikult arvan, et antud objektiivi puhul tuleks näha suuremat “pilti”. Selle objektiivi väljatulek on läbimurre filmimaailmas ning tegi anamorfselt filmimise kättesaadavaks paljudele väiksematele filmitegijatele, kellel pole mitmeid tuhandeid eurosid kulutada.

See on esimene oma klassi objektiiv ning kuna Sirui alustas tegevust ühisrahastuse kaudu, siis võtavad need asjad lihtsalt veidi aega.

Sirui 50mm f/1.8 Anamorphic objektiiv

Sirui 50mm f/1.8 1.33x anamorfse objektiivi kirjeldamiseks jätkub mul ainult kiidusõnu. Korraliku ehituse ning klaasidega objektiiv millega toodetud visuaalid erinevad teistest. Ideaalne võimalus väiksematele filmitegijatele oma projektide väljanägemist “filmilikumaks” muuta ning müügihind teeb selle veelgi ahvatlevamaks.

 


Koidu tööde ja tegemiste saad tutvuda ning ennast kursis hoida tema Instagram’i kontol või koitromet.com lehel.

(10)

The post Vaatame lähemalt: Sirui 50mm f/1.8 Anamorphic objektiiv on ideaalne alustavale filmitegijale appeared first on Photopointi ajaveeb.

Fujifilm X-S10 on uus taskukohane, väike ja võimekas hübriidkaamera
autor: Jürgen Veerme

Fujifilm X-S10 hübriidkaamera

Photopointis müügil olev Eesti suurim hübriidkaamerate valik on varsti veelgi esinduslikum, sest müügile on oodata uut Fujifilm X-S10 mudelit.

 

Fujifilm X-S10 tundub enda tehniliste näitajate poolest olevat üllatavalt võimas keskklassi hübriidkaamera, millel on üsna palju X-T30 ja X-T4 mudelilt tuttavaid omadusi nagu 26,1-megapiksline APS-C X-Trans CMOS IV sensor, 4K/30p video ja 3-tolline kallutatav ning pööratav LCD ekraan. Samas on sellele ka väga olulisi ja Fujifilmi mõistes lausa revolutsioonilisi uuendusi.

 

Disain

Tundub, et Fujifilmi insenerid tegid X-S10 mudelit luues tõeliselt sisuka ajurünnaku, sest selle disain on X-T4 või teiste populaarsete Fujifilmi kaameratega võrreldes ootamatu ja üllatav. Paistab, et Å¡nitti on võetud ka konkurentidelt, sest X-S10 ülemine valikuketas ja väga sügav käepide (grip) on tuttavad Canon, Nikon ja Sony kaameratelt. 

Fujifilm X-S10

Kui siiani on Fujifilmi fotokaamerad enamasti jäljendanud filmikaamera disaini, kus säriaeg, ISO ja särikompensatsioon on saanud oma valikukettad, siis X-T10 puhul on need kaotatud. Asendatud on need tavalise režiiminupu ja kaamera vasakul küljel oleva kohandatava valikukettaga. Eks tulevik ja müüginumbrid näitavad, kas need muudatused lähevad kasutajatele peale või mitte.

 

IBIS

לheks suureks tehniliseks uuenduseks on Fujifilm X-S10 mudeli sees olev täiesti uus 5-teljeline keresisene pildistabilisaatori ehk IBIS süsteem, mis on 30% väiksem ja kergem, kui Fujifilm X-T4 sees olev versioon. Hoolimata kaamerakere väiksest suurusest (kaalub ainult 465g) suudab IBIS pilti stabiliseerida kuni 6 stoppi ( see varieerub vastavalt kaamera ees kasutatavale Fujinon XF-objektiividele).

 

18 filmisimulatsiooni

Fujifilm X-S10 mudelil on kokku lausa 18 erinevat filmisimulatsiooni režiimi (nagu “Velvia” ja “ETERNA Bleach Bypass”), mida täiendab uuendatud automaatse stseeni asukoha režiim (Auto Scene Position), mis kohandab pildistamissätted automaatselt antud stseenile.

Fujifilm’i sõnul võimaldub just see uus režiim  kõigil jäädvustada selgete ja erksate värvidega maastikke, teha ilusate nahatoonidega portreesid ja luua ühtlaselt tasakaalustatud pilte tagantvalgustatud tingimustes.

Fujifilm X-S10

 

LCD-ekraan & video

Kui sul tekkis küsimus, kas X-S10 hübriidkaamera sobib ka filmimiseks ja videoblogide tegemiseks, siis vastus on, et sobib ideaalselt. Sellel on erineva nurga alla liigendatav 3-tolline LCD ekraan, mida saab pöörata kuni 180 kraadi ja sobib seetõttu väga hästi selfide või vlogide jäädvustamiseks.

Kaameral on olemas ka 3,5 mm mikrofoni sisend, et saaksid soovi korral kasutada kõrge kvaliteediga väliseid mikrofone (RODE või Boya). Lisaks on komplektis kaasas kõrvaklappide adapter, mis ühendub kaamera USB-C porti ja võimaldab salvestamist ajal videomaterjali kuulata.

Fujifilm X-S10

Kui rääkida videokvaliteedi võimekusest, siis suudab X-S10 sisemiselt SD-kaardile salvestada 4K 8 bit videot, kuid HDMI väljundi kaudu saab salvestada ka 4K 10 bit pakkimata YCbCr 4:2:2 videot. FULL HD videot suudab X-S10 jäädvustada 250 kaadrit sekundis koos maksimaalselt 10x aegluubis efektiga.

Fujifilm X-S10 hübriidkaamera peaks Photopointi esinduskauplustesse ja veebikaubamajja müügile jõudma 2020. aasta novembrikuu keskel, aga kui soovid olla esimeste hulgas, kes selle endale saab, siis eelltelli see kohe ära. Valikus on:

 

Eeltelli Fujifilm X-S10 ja ole esimeste hulgas ››

 

Teeme vahetust – too enda enda vana fototehnika meile ja saad uue kaamera ostul isegi soodushinnast veel alla! Rohkem infot ››

(12)

The post Fujifilm X-S10 on uus taskukohane, väike ja võimekas hübriidkaamera appeared first on Photopointi ajaveeb.

Hellita oma Fujifilm X-seeria hübriidkaamerat uue Fujinon XF 50mm f/1.0 R WR objektiiviga
autor: Jürgen Veerme

Fujinon XF 50mm f/1.0 R WR objektiiv

Fujfilm X-seeria hübriidkaamerate kasutajate rõõmupäev on käes, sest esialgu väga piiratud koguses jõudis meile müügile uus Fujinon XF 50mm f/1.0 R WR objektiiv.

Tegemist on tõelise optikajuveeliga, millel tohutult valgusjõuline f/1.0 ava loob hämmastavalt madala teravussügavuse, mis omakorda pakub väga kunstilisi kaadreid. Väga suur ava tähendab veel ka seda, et hämaras tehtud fotod saavad olema detaili rohkemad kui kunagi varem. Seetõttu sobib uus XF 50mm f/1.0 R WR objektiiv ideaalselt ka astrofotograafidele.

Fujinon XF 50mm f/1.0 R WR objektiiv

Fujinon XF 50mm f/1.0 R WR objektiiv maksimaalse võimekuse ära kasutamiseks peab teravustamine olema ülitäpne, mistõttu on selle mudeli tervustamiserõngas kaheksa korda täpsem kui ühelgi varasemal XF-objektiivil. Lisaks viimase peal optilisele ehitusele see objektiiv ka ilmastikukindel. 

 

Telli tipptasemel Fujinon XF 50mm f/1.0 R WR objektiiv kohe ära ››

 

Juhul, kui Sul hetkel vabasid vahendeid puudu jääb, siis Inbank järelmaksu kampaania abil saad kauba kohe kätte, aga maksma selle eest hakkad alles 2021. aastal.

(8)

The post Hellita oma Fujifilm X-seeria hübriidkaamerat uue Fujinon XF 50mm f/1.0 R WR objektiiviga appeared first on Photopointi ajaveeb.

Nikon Z 6 II täiskaader hübriidkaamera toob kaks mälukaardipesa ja 4K/60p video
autor: Jürgen Veerme

Nikon Z6 II täiskaader hübriidkaamera

Populaarne Nikon Z 6 täiskaader hübriidkaamera on saamas uue ja võimekama iteratsiooni, sest juba detsembri keskel jõuab müügile Nikon Z 6 II!

Välimuselt on II generatsiooni Z 6 oma eelkäijaga identne ja kõige suuremad muutused on toimunud kaamerakere sees. Z 6 II kasutab jätkuvalt 24,5-megapikslist täiskaader BSI CMOS sensorit, aga uuel hübriidkaameral on nüüd lausa kaks välkiiret EXPEED 6 pildiprotsessorit. See uuendus võimaldab Z 6 II mudeliga jäädvustada 4K/60p videot (aktiveerub 2021. aasta veebruaris tuleva tarkvarauuendusega), suurendab puhvrit ja sarivõtte kiirust 14 kaadrini sekundis ning lubab paremat autofookuse jõudlust.

Nikon Z6 II täiskaader hübriidkaamera

Nikon täiskaader hübriidkaamerate fännide kõige oodatumaks uudiseks ja uuenduseks on ilmselt see, et Nikon Z 6 II mudelil on nüüd kaks mälukaardipesa – üks XQD/CFexpress omale ja üks UHS-II SD mälukaardile. 

Nagu mainitud, siis Nikon Z 6 II peaks Photopointi esinduskauplustesse ja veebikaubamajja müügile jõudma 2020. aasta detsembrikuu keskel, aga kui soovid olla esimeste hulgas, kes selle endale saab, siis eelltelli see kohe ära. Valikus on:

 

Eeltelli Nikon Z6 II ja ole esimeste hulgas ››

 

Teeme vahetust – too enda enda vana fototehnika meile ja saad uue kaamera ostul isegi soodushinnast veel alla! Rohkem infot ››

(8)

The post Nikon Z 6 II täiskaader hübriidkaamera toob kaks mälukaardipesa ja 4K/60p video appeared first on Photopointi ajaveeb.

Pentax K-70 peegelkaamera on 100-300€ soodsam
autor: Jürgen Veerme

Pentax K-70 peegelkaamera

24- megapikslise sensori, keresise pildistabilisaatori, pööratava LCD ekraani ja ilmastikukindla korpusega Pentax K-70 peegelkaamera on müügil 100-300 eurot soodsamalt.

Eriti hea hinnaga on just Pentax K-70 + 35mm f/2.4 ja Pentax K-70 + DA 50mm f/1,8, must komplektid.

Tegemist on kaameraga, mis sobib suurepäraselt nii algajale fotohuvilisele kui ka juba kogenumale piltide püüdjale. Lisaks peidab K-70 endas tohutult palju erinevaid seadistusvõimalusi ja väikseid lisasid, mida samas hinnaklassis konkureerivatel kaameratel ei ole.

Loe lisaks, mida arvas K-70 kaamerast Maris, kes testis seda digitest.ee veebiportaalis ››

Inbank järelmaksuga ostes saad kaamera kohe kätte, aga maksma selle eest hakkad alles 2021. aasta talvel. K-70 puhul algab järelmaksu kuumakse ainult alates 20,42 eurost kuus.

 

Alusta fotograafia teekonda koos Pentax K-70 peegelkaameraga ››

 

Soodushinnad kehtivad kuni 31.10.2020

(4)

The post Pentax K-70 peegelkaamera on 100-300€ soodsam appeared first on Photopointi ajaveeb.

1 2 3 4 5 6 7 8 9